FOK uvede ve velikonočním týdnu Gesualda i Dvořákovu Stabat Mater

Pražští symfonikové společně s Kühnovým smíšeným sborem tradičně před Velikonocemi uvedou Stabat mater Antonína Dvořáka. Dirigovat bude tentokrát hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen a v sólech se představí špičková sestava: sopranistka Elizabeth Atherton, altistka Jana Kurucová, tenorista Richard Samek a basista Štefan Kocán. Koncerty se konají 17. a 18. dubna 2019 ve Smetanově síni Obecního domu. Před koncertem 17. 4. se uskuteční setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu. V komorní řadě FOK uvede 16. dubna Zpěvy svatého týdne vyhlášený vokální belgický soubor Graindelavoix, který svými hlasy vnese do Šedivého úterý kontemplativní světlo.
Jac van Steen, FOK (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Kompozici Stabat Mater na text středověké sekvence, jímavého obrazu truchlící Panny Marie pod křížem, začal Antonín Dvořák psát v únoru 1876. Za impuls ke zhudebnění sekvence bývá považováno úmrtí skladatelovy dvoudenní dcerky Josefy. Roli sehrála i Dvořákova varhanická funkce v kostele sv. Vojtěcha, při níž se setkal s mnoha inspirativními duchovními díly. Na konečné vypracování skladby měla jistě vliv tragédie Dvořákových v létě 1877, kdy jim během dvou měsíců zemřely další dvě děti. Toto oratorium je emočně i hudebně nabitá skladba pro čtyři sólisty, sbor a orchestr, která svým poselstvím neodmyslitelně k Velikonocům patří.

ANTONÍN DVOŘÁK: Stabat mater op. 58
Smetanova síň, Obecní dům, 17. a 18. 4. 2019 od 19:30 hodin

Elizabeth ATHERTON | soprán
Jana KURUCOVÁ | alt
Richard SAMEK | tenor
Štefan KOCÁN | bas
KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR
Jaroslav BRYCH | sbormistr
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Jac van STEEN | dirigent

Graindelavoix (foto archiv FOK)

Na rozdíl od konvenčních souborů staré hudby, které se snaží o maximální jednotu společného souzvuku, zpěváci Graindelavoix nalézají velmi osvěžující rovnováhu mezi zněním jednotlivých charakteristicky zabarvených hlasů a vzájemným souzvukem. Takovou skupinu lidí může strhnout jen jedinec vskutku sugestivní, jakým rodák z Antwerp, vedoucí ansámblu, muzikolog a antropolog Björn Schmelzer, je. Symbolicky z Antwerp, neboť Antwerpy bývaly jedním z ekonomických i kulturních středobodů světa, a to právě v 16. století, ve kterém žil a tvořil italský experimentátor a bouřlivák Carlo Gesualdo da Venosa.

GRAINDELAVOIX & GESUALDO
Kostel sv. Šimona a Judy, 16. 4. 2019 od 19:30 hodin

Tenebrae Responsoria
Lekce a antifony dle Cantus Ecclesiasticu
(Giovanni Domenico Giudetti)

GRAINDELAVOIX
Björn SCHMELZER | umělecký vedoucí

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na