Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor, Česká filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, Collegium 1704, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo třeba festivaly Moravský podzim, Podzimní festival duchovní hudby či Lípa Musica. Chybět samozřejmě nebudou ani novinky z rádia Classic Praha. 

Zahraničí
V neděli 13. října 2019 se v proslulé koncertní síni Auditorium Parco della Musica – Sala Santa Cecilia  v Římě uskuteční samostatný recitál Českého filharmonického sboru Brno. Český filharmonický sbor Brno ve svém komorním uskupení představí římskému publiku skladby českých autorů A. Dvořáka, B. Smetany, L. Janáčka, Z. Šestáka, J. Barteka, O. Halmy a P. Fialy, v průběhu koncertu zazní také výběr z duchovních motet A. Brucknera. Sólisté: Pavlína Švestková (soprán), Miriam Zuziaková (klavír). Sbormistr a dirigent Petr Fiala.

Christina Pluhar (foto Michal Novak)

Praha
V pondělí 7. října 2019 se bude konat ve Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 hodin koncert v rámci Českého spolku pro komorní hudbu. Vystoupí zde Zemlinského kvarteto spolu s klavíristou Françoisem Dumontem. Na programu se objeví Zemlinského Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 4, Mládí Leoše Janáčka v úpravě pro smyčcové kvarteto Kryštofa Mařatky a Dvořákův Klavírní kvintet A dur op. 81.

Společnost českých skladatelů vás zve na slavnostní gratulační koncert k poctě dvou jubilantů Bohuslav Janů (85 let) a Karel Mirošník (70 let). Ten se uskuteční v pondělí 7. října 2019 od 19:30 hodin v Galerii Lichtenštejnského paláce. Účinkovat budou Saxofonové kvarteto studentů Konzervatoře České Budějovice, Jan Janda (bas), Jaroslav Šaroun (klavír), Kateřina Pavlíková (baryton saxofon), Eva Jančíková (flétna), Barbora Daňková (violoncello), Eva Miláček Kubrová (klavír), Petr Nouzovský (violoncello), Aneta Majerová (klavír), Roman Fojtíček (alt saxofon) a Daniel Wiesner (klavír).

Collegium Vocale 1704 & Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse vystoupí v Italském kulturním institutu v barokní kapli v úterý 8. října 2019 (19:30 hodin). Do programu zařadili Frescobaldiho Canzonu quinta detta „La Tromboncina“ a Canzonu prima perta basso solo i Carissimiho Missu a 3 cori „L’homme armée“ a Historia di Jephte.

Středomořské inspirace můžete načerpat v úterý 8. října 2019 od 19:30 hodin v Kostele sv. Šimona a Judy. Zahájení letošního cyklu Stará hudba obstará soubor z nejpovolanějších, do České republiky totiž poprvé zavítá legendární L’Arpeggiata se svou uměleckou vedoucí, theorbistkou Christinou Pluhar. Na programu je hudba z Itálie, Španělska, Řecka, Turecka a Makedonie.

Český spolek pro komorní hudbu pořádá v úterý 8. října 2019 v Sukově síni Rudolfina koncert Tria Martinů. Zazní na něm Bernsteinovo Klavírní trio, Martinů Klavírní trio č. 3 C dur H 332 a Beethovenovo Klavírní trio B dur „Arcivévodské“ op. 97.

Na svůj debutový koncert se aktuálně připravuje dechové kvinteto Alinde Quintet složené z předních instrumentalistů mladé generace. Ačkoliv je těleso na poli vážné hudby teprve krátkou dobu, stihlo získat ocenění na Bucharest International Music Competition. Koncert se uskuteční v úterý 8. října od 19:30 v Profesním domě na Malé Straně.

Nachtigall Artists si pro vás na středu 9. října 2019 od 19:00 hodin na Novoměstské radnici v Praze připravil koncert tenoristy Xabiera Anduaga. Na klavír jej doprovodí Ahmad Hedar. Na programu je výběr z děl Belliniho, Donizettiho, Guridiho, Olaizola, Vivese, Sorozábala a Lara.

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie pod vedením Semjona Byčkova zazní hned na třech koncertech, a to ve středu 9., ve čtvrtek 10. a v pátek 11. října 2019 (vždy v 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina.

V pátek 11. října 2019 od 19:00 hodin vystoupí Musica Florea v Atrium na Žižkově. Koncert nese název Improvizace.

Večer pod názvem Reichenauer znovuobjevený je připraven na neděli 13. října 2019. Vychutnat si jej můžete od 20:00 hodin v refektáři sv. Jiljí v Praze. Účinkují Musica Florea a pěvecký sbor Victoria Ensemble, diriguje Marek Štryncl. Z díla Antonína Reichenauera vás čekají 4 mariánská ofertoria, Litanie de SS. Nomine Jesu Christi, Mottetum pro defunctis a Requiem.

Czech Philharmonic Virtuosi se představí na sobotním koncertě 12. října 2019 (v 18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Na programu jsou díla Dvořáka, Suka, Saint-Saënse, Halvorsena, Bottesiniho a Poppera.

Klavírní recitál Elisabeth Leonskaji je zařazen na sobotu 12. října 2019 (19:30 hodin), a to do Dvořákovy síně Rudolfina. Program je složen z děl Chopina, Schumanna a Schuberta.

Neděle 13. října 2019 (v 18:00 hodin) bude patřit v Sukově síni Rudolfina koncertu Komorního souboru Variace Praha. Program nabídne výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

Olga Šroubková (foto © Mona Martinů)

Ostrava
Benda Quartet a hobojista Vilém Veverka vystoupí na společném koncertě v pondělí 7. října 2019 (19:00 hodin) v Domě kultury města Ostravy. Program bude obsahovat díla Kramáře, Martinů, Takemitsu, Mendelssohn-Bartholdyho a Mozarta.

Koncert pod názvem Hudební rytmy Jihu je připraven na čtvrtek 10. října 2019 (19:00 hodin) v Domě kultury města Ostravy. Vystoupí na něm Janáčkova filharmonie Ostrava, houslistka Olga Šroubková a za dirigentský pult se postaví Ilyich Rivas. Moderátorské části se ujme Martina Kociánová. Na programu je výběr z děl Ravela, Sarasateho, de Fally, Villa-Lobose, Piazzolla, Respighiho, Bernsteina a Bizeta.

Teplice
Na středu 9. října 2019 (19:00 hodin) je připraven 1. abonentní koncert cyklu K, který se uskuteční v Zahradním domě v Teplicích. Vystoupí zde Dechové kvinteto 4+1 s klavírem (Emi Suzuki – klavír, Petra Benešová – flétna, Martin Beneš – hoboj, Petr Kubík – klarinet, Radovan Skalický – fagot, Pavel Staněk – lesní roh). Na programu zazní Poulencův Klavírní sextet, op. 100, Dukasův Čarodějův učeň, v úpravě pro dechové kvinteto a klavír a Straussova Enšpíglova šibalství, v úpravě pro dechové kvinteto a klavír.

Valtice
V pátek 11. října 2019 od 19:00 hodin se můžete těšit na koncert violoncellisty Emila Rovnera, a to v Barokním divadle ve Valticích. Na programu zazní například díla Vivaldiho, Spergera, Mozarta nebo Haydna.

Mikulčice
Koncert pod názvem Hudební archeologie 16: Tre fontane můžete navštívit v neděli 13. října 2019 od 16:00 hodin, a to v Archeologickém ústavu v Mikulčicích. Účinkuje Ensemble Unicorn. Na programu jsou málo známá středověká díla (J. Ciconia, C. Pauman, G. Dufay, Maestro Piero, G. de Bornelh, Anonym – Codex Rossi, Codex Torino, Codex Faenza, …).

Kammerorchester Basel (zdroj kammerorchesterbasel.ch)

Moravský podzim
V pondělí 7. října 2019 (od 19:00 hodin) v Besedním domě v Brně v rámci festivalu vystoupí houslista Milan Paľa a klavírista Ladislav Fančovič. Na programu jsou Weinbergovy Sonáty pro housle a klavír č. 14.

Úterý 8. října 2019 (19:00 hodin) v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně bude patřit koncertu Tiburtina Ensemblu pod uměleckým vedením Barbory Kabátkové a za doprovodu varhanice Evy Bublové. Program obsahuje Couperinovu Messe propre pour les couvents.

Ve středu 9. října 2019 (18:00 hodin) v Univerzitním kině Scala v Brně budete moci zhlédnout hudební dokument The Sound is Innocent.

Koncert Basilejského komorního orchestru je připraven na čtvrtek 10. října 2019 (19:00 hodin) do Besedního domu. Atraktivní spojení slavného polského klavíristy Piotra Anderszewského a tělesa navazujícího na tradici proslulého komorního orchestru dirigenta Paula Sachera bude jistě výjimečným zážitkem. Spolu s orchestrem vystoupí houslista Baptiste Lopez. V programu zazní Poulencova Sinfonietta, Mozartův Klavírní koncert č. 12 A dur, Holligerova Meta arca a Schumannův Klavírní koncert a moll.

Klavírista Alexandre Tharaud vystoupí se svým programem v sobotu 12. října 2019 (19:00 hodin) v Besedním domě. Na programu je hudba z komnat versailleského zámku.

V neděli 13. října 2019 (19:00 hodin) se znovu v Besedním domě představí houslista Milan Paľa a klavírista Ladislav Fančovič. Tentokrát bude na programu Weinbergova Sonáta pro sólové housle č. 3, Sonáta pro klavír č. 6 a Sonáty pro housle a klavír č. 5 a 6.

Podzimní festival duchovní hudby
Duchovní hudba a postmoderna je připravena na středu 9. října 2019 (19:00 hodin) v chrámu sv. Mořice v Olomouci. Na koncertě vystoupí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory, světelný design obstará Jan Komárek. Program obsahuje Pärtovu Salve Reginu a Schnittkeho Requiem.

Galakoncert zazní v sobotu 12. října 2019 (19:00 hodin) v chrámu P. M. Sněžné v Olomouci. Vystoupí na něm Czech Virtuosi, Lucie Hilscherová (alt), Richard Novák (bas) a za dirigentským pultem se představí Stefan Veselka.

Lípa Musica
Středa 9. října 2019 (19:00 hodin) v Knihovním sále Zámku Děčín je připraven koncert pod názvem Moravské dvojzpěvy. Ty ve svém souhrnu představují jeden z nejoriginálnějších projevů Dvořákovy hudební fantazie a v kontextu skladatelovy umělecké dráhy zaujímají zcela mimořádné postavení, neboť jejich úspěch byl pro Dvořáka odrazovým můstkem k mezinárodní popularitě. Dílo vyniká bohatou melodičností, rytmickou jadrností a smyslem pro kontrast. Dvořák nepoužívá původní lidové nápěvy, vychází z vlastní melodické invence za použití charakteristických znaků moravského folklóru. Dvořákovým dílem byl okouzlen i skladatel Johannes Brahms, který je se slovy: „Až si je zahrajete, budete z nich mít radost jako já!“ vřele doporučil nakladateli Simrockovi. A nejen radost, ale i další působivý umělecký zážitek slibuje navíc skvostné interpretační provedení prvotřídními pěvkyněmi Simonou Šaturovou a Markétou Cukrovou. Na klavír je doprovodí Vojtěch Spurný.

V pátek 11. října 2019 (od 19:00 hodin) v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku je na programu koncert Lautten Compagney Berlin a barokní houslistky Julie Schröder. Program zahrnuje Biberovy Růžencové sonáty č. 1, 2, 3, 9, 10, 14; Piazzollovu Histoire du Tango, Oblivion, Fugu y Misterio, Jean et Paul a La Muorte del Angél.

Neděle 13. října 2019 (od 17:00 hodin) přinese koncert pod názvem Dialog lidského hlasu a strun. Ten se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Účinkují Schola Gregoriana Pragensis se svým uměleckým vedoucím Davidem Ebenem a violoncellista Jiří Bárta.

Lednicko-valtický hudební festival
V sobotu 12. října 2019 se můžete v rámci festivalu těšit v jízdárně Státního zámku Valtice na koncert mezzosopranistky Alexandry Yangel a klavíristy Lukáše Vondráčka. Za dirigentským pultem se představí Vojtěch Spurný. Na programu najdete Mozartovo Va pure ad altri in braccio z komické opery Služka paní KV 196, Haydnovu Symfonii č. 94 G Dur „S úderem kotlů“ Hob. I:94, Rossiniho Una voce poco fa z komické opery Lazebník sevillský i Árii Nacqui all’affanno z komické opery Popelka a Beethovenův Klavírní koncert č. 5 Es dur op. 73 „Císařský“.

Přenosy z Met do českých kin
Čtrnáctou sezónu Met: Live in HD 2019/2020 zahájí 12. října 2019 legendární inscenace Pucciniho Turandot. Hudební ředitel Met Yannick Nézet-Séguin bude řídit orchestr ve slavné inscenaci režiséra Franka Zeffirelliho. Titulní roli chladné čínské krásky, která zanevřela na celé mužské plémě, ztvární sopranistka Christine Goerke. Yusif Eyvazov zpívá Kalafa, jejího nápadníka, který pro ni neváhá riskovat život. V jeho podání uslyšíme slavnou tenorovou árii Nessun dorma. Eleonora Buratto zpívá otrokyni Liù a James Morris se představí v roli Kalafova otce Timura.

Jonas Kaufmann Palais Garnier, Paris (zdroj PKF)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha představí tentokrát nové CD skvělého tenoristy Jonase Kaufmanna, který v tomto týdnu vydává u společnosti Sony Classical album s jasným názvem: Wien. Na desce, která je poctou nádherné evropské metropoli, zní písně z vídeňských operet nebo valčíky, které Vídeň opěvují. Nahrávka obsahuje písně Johanna Strausse, Franze Lehára a Roberta Stolze. Jonase Kaufmanna doprovází orchestr Vídeňských filharmoniků, který diriguje Ádám Fischer. Ukázka zazní na Classic Praha v pondělí 7. října v 10:00 hodin.

Říkalo se o něm, že je „mužem jedné opery“. Jeho Sedlák kavalír se dočkal celoplanetární slávy. Jednu dobu se však doma v Itálii hrál méně než jiné dílo Pietra Mascagniho. Opera Iris, v níž se objevuje odvážný odkaz na orientální exotiku s náznaky zoofilie. A slušného ohlasu se dočkal i jeho Přítel Fritz. Celkově ovšem platí, že Mascagni už nikdy nepřekonal úspěch, který mu Sedlák kavalír přinesl už v jeho sedmadvaceti letech. A to žil do dvaaosmdesáti. Nebýt Mussoliniho, ve stáří poměrně nuzně. Byl totiž vášnivým karbaníkem a tehdejší tantiémy, pokud vůbec přicházely, mu na stálý pobyt v hotelu nemohly stačit. Nejen proto se ale Pietro Mascagni zapletl s italským fašismem. Měl pro to už na počátku 20. let 20. století ještě jeden – a velmi pádný – důvod. Zakrýt své předchozí směřování. A z obav před tím, že s jeho kariérou bude konec, neváhal. Rozhodl se v duchu úsloví „čí chleba jíš, toho píseň zpívej“. Životním osudům Pietra Mascagniho se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 7. října v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 41. týdnu klavírista Boris Giltburg. Boris Giltburg je jedním z nejžádanějších světových klavíristů své generace. Moskevský rodák se od pěti let učil hře na klavír u své matky a později studoval u proslulého pedagoga Arie Vardiho v Tel Avivu. Řadu ocenění z mezinárodních interpretačních klání završil roku 2011 vítězstvím v soutěži Arthura Rubinsteina a o dva roky později i v nejprestižnější Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Tento úspěch se mu stal odrazovým můstkem k závratné umělecké kariéře: kromě sólových recitálů na nejvýznamnějších světových pódiích (mimo jiné Wigmore Hall a Elbphilharmonie) je zván ke spolupráci s orchestry, jako je Izraelská filharmonie, amsterdamský Concertgebouw Orchestra či Londýnský filharmonický orchestr. Ačkoli je jeho repertoár značně široký – sahá od Beethovena po Šostakoviče – kritikou bývá často označován zejména jako specialista na hudbu Sergeje Rachmaninova. Věnuje se rovněž komorní hudbě, na tomto poli intenzivně spolupracuje s Pavel Haas Quartetem. Jejich společná nahrávka Dvořákova Klavírního kvintetu A dur loni získala prestižní cenu Gramophone Awards. Pořad má premiéru v úterý 8. října v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je český prognostik, manažer a vysokoškolský pedagog Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc. Bohumír Štědroň vystudoval matematickou ekonomii, systémovou analýzu a kybernetiku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dále studoval na Univerzitě Karlově v Praze, Technische Hochschule Hannover a Ashridge Management College ve Velké Británii. Je předsedou Prognostického klubu České manažerské asociace, členem Hospodářské komory, smíšených obchodních komor, Klubu Transparency International a České společnosti pro politické vědy. V roce 2010 založil na Vysoké škole ekonomické Praha vysokoškolský soubor COMICA ECONOMICA, pro který napsal pět divadelních her (Globální slavnost, Facenet, Presidentka Hillary, stážista Monik a prokurátor R. Star, Zkouška z politologie: Gustáv Husák Superstar a Osud). COMICA ECONOMICA vystupuje pravidelně v Divadle Semafor, na Vysoké škole ekonomické, Českém vysokém učení technickém a Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů. Podílel se na založení nadace pro pomoc pacientům onkologických onemocnění (Hrajeme o život). V současnosti působí na Katedře managementu sportu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, Masarykově ústavu vyšších studií Českého vysokého učení technického a je prorektorem Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha. Je i předsedou České asociace Římského klubu. K jeho zálibám patří hudba, divadlo, ekologie, historie a šach. O své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru čtvrtek 10. října v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]