Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor, Česká filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, Collegium 1704, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo třeba festivaly Moravský podzim, Podzimní festival duchovní hudby či Lípa Musica. Chybět samozřejmě nebudou ani novinky z rádia Classic Praha. 

Zahraničí
V neděli 13. října 2019 se v proslulé koncertní síni Auditorium Parco della Musica – Sala Santa Cecilia  v Římě uskuteční samostatný recitál Českého filharmonického sboru Brno. Český filharmonický sbor Brno ve svém komorním uskupení představí římskému publiku skladby českých autorů A. Dvořáka, B. Smetany, L. Janáčka, Z. Šestáka, J. Barteka, O. Halmy a P. Fialy, v průběhu koncertu zazní také výběr z duchovních motet A. Brucknera. Sólisté: Pavlína Švestková (soprán), Miriam Zuziaková (klavír). Sbormistr a dirigent Petr Fiala.

Christina Pluhar (foto Michal Novak)

Praha
V pondělí 7. října 2019 se bude konat ve Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 hodin koncert v rámci Českého spolku pro komorní hudbu. Vystoupí zde Zemlinského kvarteto spolu s klavíristou Françoisem Dumontem. Na programu se objeví Zemlinského Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 4, Mládí Leoše Janáčka v úpravě pro smyčcové kvarteto Kryštofa Mařatky a Dvořákův Klavírní kvintet A dur op. 81.

Společnost českých skladatelů vás zve na slavnostní gratulační koncert k poctě dvou jubilantů Bohuslav Janů (85 let) a Karel Mirošník (70 let). Ten se uskuteční v pondělí 7. října 2019 od 19:30 hodin v Galerii Lichtenštejnského paláce. Účinkovat budou Saxofonové kvarteto studentů Konzervatoře České Budějovice, Jan Janda (bas), Jaroslav Šaroun (klavír), Kateřina Pavlíková (baryton saxofon), Eva Jančíková (flétna), Barbora Daňková (violoncello), Eva Miláček Kubrová (klavír), Petr Nouzovský (violoncello), Aneta Majerová (klavír), Roman Fojtíček (alt saxofon) a Daniel Wiesner (klavír).

Collegium Vocale 1704 & Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse vystoupí v Italském kulturním institutu v barokní kapli v úterý 8. října 2019 (19:30 hodin). Do programu zařadili Frescobaldiho Canzonu quinta detta „La Tromboncina“ a Canzonu prima perta basso solo i Carissimiho Missu a 3 cori „L’homme armée“ a Historia di Jephte.

Středomořské inspirace můžete načerpat v úterý 8. října 2019 od 19:30 hodin v Kostele sv. Šimona a Judy. Zahájení letošního cyklu Stará hudba obstará soubor z nejpovolanějších, do České republiky totiž poprvé zavítá legendární L’Arpeggiata se svou uměleckou vedoucí, theorbistkou Christinou Pluhar. Na programu je hudba z Itálie, Španělska, Řecka, Turecka a Makedonie.

Český spolek pro komorní hudbu pořádá v úterý 8. října 2019 v Sukově síni Rudolfina koncert Tria Martinů. Zazní na něm Bernsteinovo Klavírní trio, Martinů Klavírní trio č. 3 C dur H 332 a Beethovenovo Klavírní trio B dur „Arcivévodské“ op. 97.

Na svůj debutový koncert se aktuálně připravuje dechové kvinteto Alinde Quintet složené z předních instrumentalistů mladé generace. Ačkoliv je těleso na poli vážné hudby teprve krátkou dobu, stihlo získat ocenění na Bucharest International Music Competition. Koncert se uskuteční v úterý 8. října od 19:30 v Profesním domě na Malé Straně.

Nachtigall Artists si pro vás na středu 9. října 2019 od 19:00 hodin na Novoměstské radnici v Praze připravil koncert tenoristy Xabiera Anduaga. Na klavír jej doprovodí Ahmad Hedar. Na programu je výběr z děl Belliniho, Donizettiho, Guridiho, Olaizola, Vivese, Sorozábala a Lara.

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie pod vedením Semjona Byčkova zazní hned na třech koncertech, a to ve středu 9., ve čtvrtek 10. a v pátek 11. října 2019 (vždy v 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina.

V pátek 11. října 2019 od 19:00 hodin vystoupí Musica Florea v Atrium na Žižkově. Koncert nese název Improvizace.

Večer pod názvem Reichenauer znovuobjevený je připraven na neděli 13. října 2019. Vychutnat si jej můžete od 20:00 hodin v refektáři sv. Jiljí v Praze. Účinkují Musica Florea a pěvecký sbor Victoria Ensemble, diriguje Marek Štryncl. Z díla Antonína Reichenauera vás čekají 4 mariánská ofertoria, Litanie de SS. Nomine Jesu Christi, Mottetum pro defunctis a Requiem.

Czech Philharmonic Virtuosi se představí na sobotním koncertě 12. října 2019 (v 18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Na programu jsou díla Dvořáka, Suka, Saint-Saënse, Halvorsena, Bottesiniho a Poppera.

Klavírní recitál Elisabeth Leonskaji je zařazen na sobotu 12. října 2019 (19:30 hodin), a to do Dvořákovy síně Rudolfina. Program je složen z děl Chopina, Schumanna a Schuberta.

Neděle 13. října 2019 (v 18:00 hodin) bude patřit v Sukově síni Rudolfina koncertu Komorního souboru Variace Praha. Program nabídne výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

Olga Šroubková (foto © Mona Martinů)

Ostrava
Benda Quartet a hobojista Vilém Veverka vystoupí na společném koncertě v pondělí 7. října 2019 (19:00 hodin) v Domě kultury města Ostravy. Program bude obsahovat díla Kramáře, Martinů, Takemitsu, Mendelssohn-Bartholdyho a Mozarta.

Koncert pod názvem Hudební rytmy Jihu je připraven na čtvrtek 10. října 2019 (19:00 hodin) v Domě kultury města Ostravy. Vystoupí na něm Janáčkova filharmonie Ostrava, houslistka Olga Šroubková a za dirigentský pult se postaví Ilyich Rivas. Moderátorské části se ujme Martina Kociánová. Na programu je výběr z děl Ravela, Sarasateho, de Fally, Villa-Lobose, Piazzolla, Respighiho, Bernsteina a Bizeta.

  1. 1
  2. 2
  3. 3