Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje PKF – Prague Philharmonia, Severočeská filharmonie Teplice, Česká filharmonie, Collegium Vocale 1704, Český národní symfonický orchestr, Český filharmonický sbor Brno, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Barocco sempre giovane nebo festivaly jako jsou Struny podzimu, Svatováclavský hudební festival, Moravský podzim, Podzimní festival duchovní hudby, Lípa Musica či Zelenka Festival Praha-Drážďany. Samozřejmě nebudou chybět novinky z rádia Classic Praha.

Jonas Kaufmann (foto © Julian Hargreaves / Sony Classical)

Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia
vystoupí v pondělí 14. října 2019 v 19:30 hodin ve vídeňském Konzerthausu, a to v programu Moje Vídeň. Hlavními hvězdami jsou tenorista Jonas Kaufmann a sopranistka Rachel Willis-Sørensen. Za dirigentský pult se postaví Jochen Rieder. Na programu je výběr z děl Strausse, Stolze, Kálmána, Lehára, Komzáka a Sieczynskiho.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v zahraničí, a to v pondělí 14. října 2019 v 21:00 hodin v italské katedrále v Teramu, ve čtvrtek 17. října 2019 v 21:00 hodin v Teatro Comunale dei Marsi v Avezzanu, v pátek 18. října 2019 v 21:00 hodin v Teatro Massimo v Pescaře, v sobotu 19. října 2019 v 21:00 hodin v Teatro Savoia v Campobasse a v neděli 20. října 2019 v 18:00 hodin v L’Aquila Ridotto del Teatro Verdi. Jako sólista se představí Leonardo Pierdomenico a za dirigentský pult se postaví Alfonso Scarano. Na programu je Chopinův Koncert pro klavír č. 1 a Beethovenova Symfonie č. 3 “Eroica”. Stejný program čeká i publikum ve Foggii v úterý 15. října 2019 (20:45 hodin), změna je pouze v obsazení sólisty. Zde vystoupí Domenico Monaco.

Česká filharmonie vyjíždí na turné do zahraničí. Ve čtvrtek 17. října 2019 (20:00 hodin) v Národní koncertní síni v Tchaj-peji (Tchaj-wan) vystoupí spolu s houslistou Daišinem Kašimoto. Za dirigentským pultem se představí Semjon Byčkov. Program obsahuje Smetanovu Vltavu a Čajkovského Koncert pro housle a orchestr a Symfonii č. 6. Další z koncertů se uskuteční v sobotu 19. října 2019 (19:00 hodin) v Centru umění prefektury Aiči v Nagoje (Japonsko) a v neděli 20. října 2019 (19:00 hodin) v Minatomirai Hall v Jokohamě.

Collegium Vocale 1704 v říjnu vystoupí ve varšavském kostele Svatého Kříže (ve čtvrtek 17. října 2019 od 19:30 hodin) při příležitosti výročí úmrtí Fredericka Chopina. Tohoto skladatele si budou moci posluchači připomenout prostřednictvím poslechu Mozartova Requiem. Následně bude toto dílo uvedeno ještě ve francouzském Dijonu, a to v sobotu 19. října 2019 od 20:00 hodin. Na koncertě se představí Orkiestra Historyczna, jako dirigent Andreas Staier a sólisté Johanna Winkel (soprán), Marie Henriette Reinhold (alt), Patrick Grahl (tenor) a Krešimir Stražanac (bas).

Capella Cracoviensis (zdroj CC)

Praha
V pondělí 14. října 2019 v 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK vystoupí Dvořákovo Trio. Na programu jsou díla Beethovena, Fišera a Dvořáka.

V letošním roce si hudební svět připomíná 200. výročí narození tvůrce polské národní opery Stanisława Moniuszka (1819–1872). V Praze toto výročí oslavíme v úterý 15. října 2019 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy koncertním provedením jeho nejznámější opery Halka v podání vynikajícího polského orchestru staré hudby Capella Cracoviensis. Za dirigentský pult se postaví Jan Tomasz Adamus a jako sólisté se představí Natalia Rubiś (Halka), Michalina Bienkiewicz (Zofia), Przemysław Borys (Jontek), Sebastian Szumski (Janusz), Marek Opaska (Družba) a Przemysław Bałka (Číšník).

Společnost českých skladatelů vás zve ve středu 16. října 2019 v 19:00 hodin na Konzervatoř Jana Deylana na slavnostní gratulační koncert k poctě tří jubilantů Jan Grossmann, Vojtěch Mojžíš (70 let) a Tomáš Svoboda (80 let). Účinkujícími jsou Kvarteto Martinů, Nicola Martiníková Proksch (soprán), Simona Mrázová (soprán), Alexandr Starý (klavír), Věra Kestřánková (basklarinet), Daniel Wiesner (klavír), Eva Kořená (soprán), Markéta Schaffartzik (mezzosoprán), Anežka Gebauerová a Kateřina Botorová (akordeon) a ANSemble Duettino.

Ve středu 16. října 2019 v 19:00 hodin je v Lobkowiczkém paláci připraven koncert PKF – Prague Philharmonia s Radkem Baborákem (lesní roh). Neobyčejné večery v magickém prostředí Lobkowiczkého paláce jsou ozvláštněny setkáním s odborníky z Lobkowických sbírek a poutavým zastavením nad tématy, která propojují historii se současností. Hosté mají příležitost osobně se seznámit s umělci a s vedením orchestru. Setkání zpříjemňuje číše vína, k níž je nabídnuto pohoštění speciálně připravené šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce. Program obsahuje díla jako předehru k Mozartovu Idomeneovi, Koncert č. 5 F dur pro lesní roh a orchestr Sticha-Punta, Rousselovu Sinfoniettu pro smyčcový orchestr op. 52, Sinigagliovu Romanci pro lesní roh a smyčce op. 3 a Haydnovu Symfonii č. 6 D dur „Ráno“.

Trio Emila Viklického se představí na koncertě v koncertním sále Pražské konzervatoře, a to ve středu 16. října 2019 v 19:30 hodin. Koncert obsahuje jak díla Emila Viklického, tak i jiných skladatelů, nicméně v jeho úpravě.

Český spolek pro komorní hudbu připravil na středu 16. října 2019 v 19:30 hodin koncert klarinetisty Raphaëla Sévèra a Pražákova kvarteta. Na programu je Krommerův-Kramářův Kvintet B dur pro klarinet, housle, dvě violy a violoncello op. 95, Feldův Kvintet pro klarinet, dvoje housle, violu a violoncello a Smetanův Smyčcový kvartet e moll č. 1 „Z mého života“. Koncert se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina.

Český národní symfonický orchestr si na středu 16. října 2019 v 19:30 hodin připravil do Smetanovy síně Obecního domu koncert, na němž zazní výběr z děl Čajkovského. Dirigent Ilya Mashkevich je svým uměleckým vývojem předurčen k dokonalé prezentaci autorových myšlenek posluchačům. Sólový part v Rokokových variacích přednese violoncellistka Laura van der Heijden.

Další z gratulačních koncertů Společnosti českých skladatelů se uskuteční ve čtvrtek 17. října 2019 (19:00 hodin) na Konzervatoři Jana Deyla, tentokrát k poctě Karla Pexidra (90 let). Program je složen z jubilantových skladeb. Účinkují Kristina Fialová (viola), Petr Nouzovský (violoncello), Petra Brabcová (flétna), Věra Müllerová (klavír), Petr Novák (klavír), Ivana Bártová a Lenka Kořínková (flétny), Roman Janál (baryton), Anna Paulová (klarinet) a Sojkovo kvarteto.

Čtvrtek 17. října 2019 (19:30 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit Janáčkově Její pastorkyni. Jako sólisté se představí Pavla Vykopalová jako Jenůfa, Eliška Weissová jako Kostelnička a Jaroslav Březina jako Laca a Števa. Hudební doprovod obstará Česká studentská filharmonie v čele s dirigentem Markem Ivanovićem a Kühnův smíšený sbor se sbormistryní Lenkou Navrátilovou sólisty doplní ve sborových pasážích.

Mladý barytonista Jiří Rajniš, sólista drážďanské Semperoper, se představí v koncertních řadách FOK poprvé, a to ve čtvrtek 17. října 2019 (19:30 hodin) v Klášteře sv. Anežky České. Nebude to však ve fraku a vypjatých operních polohách, ale v tom nejryzejším a nejpřirozenějším zpívání. V unikátním projektu Napolitánské písně, pro nějž si vybral vynikající hudební partnerky a partnery, zazní známé italské lidové písně v originální úpravě pro baryton, dvě kytary, akordeon a mandolínu. Diváci tak budou svědky toho, že i slavná píseň O sole mio je může přenést z posvátného prostoru Anežského kláštera do světského přítmí malé rodinné trattorie vonící mořem. Slavné zvolání „uvidět a zemřít“ můžeme pro tento večer zaměnit za „uslyšet a užít“. Hudební doprovod obstará Jan Brabec (mandolína), Ladislav Horák (akordeon) a Eliška Holá s Tomášem Honěkem (kytary).

Pražský barokní soubor vystoupí v Sukově síni Rudolfina v pátek 18. a v neděli 20. října 2019 (18:00 hodin). Program obsahuje výběr z děl Marcella, Pachelbela, Purcella, Bacha, Händela a Vivaldiho.

Český spolek pro komorní hudbu zařadil další z koncertů i na sobotu 19. října 2019 v 10:30 hodin, a to do Sálu Martinů v Lichtenštejnském paláci. Vystoupí zde houslista Milan Al-Ashhab a klavírista Adam Skoumal. Na programu je Mozartova Sonáta pro klavír a housle e moll, K 304; Ysaÿova Sonáta pro housle sólo č. 2; Skoumalův Kejklíř (klavír sólo); Tartiniho Variace na Corelliho téma v Kreislerově úpravě, Debussyho Beau Soir a Sonáta g moll pro housle a klavír a Ravelova Tzigane.

Neděle 20. října 2019 (19:30 hodin) v Břevnovském klášteře bude patřit koncertu s názvem Image of Melancholy. Vystoupí zde Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sopranistka Hana Blažíková. Večer je inspirací básnickým a dramatickým dílem Williama Shakespeara a Johna Miltona.

Struny podzimu
Charismatická, oduševnělá britská hvězda Laura Mvula vystoupí poprvé v Praze, a to v úterý 15. října 2019 (ve 20:00 hodin). Jejím uměleckým partnerem pro orchestrální projekty je dirigent a aranžér Troy Miller. Pod jeho taktovkou vystoupí osobitá umělkyně také na svém pražském debutu ve Foru Karlín. Hudební doprovod zajistí Filharmonie Brno.

Velký návrat někdejšího stipendisty Strun podzimu, saxofonisty Luboše Soukupa, v jeho autorském projektu v instrumentálním tandemu s africkým kytaristou Lionelem Louekem je připraven na pátek 18. října 2019 v 20:00 hodin v Divadle X10 v Praze. Festivalový koncert, v němž Soukup a Loueke spojí svůj hudební um, slibuje fascinující prolnutí různých stylů vyrůstajících z odlišných hudebních kořenů. Další barvy programu dodá skvěle obsazená dechová sekce.

Na festivalu Struny podzimu ožije v sobotu 19. října 2019 v 20:00 hodin v Rudolfinu v koncertní podobě legendární televizní pořad Recital 64, pásmo písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočený roku 1964 v režii Jana Roháče v poutavých kulisách barrandovského ateliéru. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na exkluzivní hudební zážitek s nesmrtelnými písničkami nejen z takzvané zlaté éry Semaforu v autorské interpretaci Jiřího Suchého, umocněný scénou Michala Cabana, který vytvoří v Rudolfinu prostředí evokující atmosféru původního televizního pořadu. Festival tak vzdává hold legendárním postavám české hudební scény u příležitosti čtyř kulatých i půlkulatých výročí: 95 let od narození a 50 let od tragického úmrtí Jiřího Šlitra, 60 let od založení Divadla Semafor a 55 let od uvedení televizního pořadu Recital 64.

Peter Eötvös (zdroj Česká filharmonie)

Brno
Český filharmonický sbor Brno vystoupí v neděli 20. října 2019 na Komorním koncertu v Brně. Na programu jsou Schubert a Dvořák.

Moravský podzim
Uměnovědný biograf začleněný do Moravského podzimu nabídne setkání se světoznámým skladatelem, dirigentem a pedagogem Peterem Eötvösem, besedu (též za účasti šéfdirigenta brněnských filharmoniků Dennise Russella Daviese) a projekci přibližně hodinového dokumentu Eötvös Péter 75 (2019, režie: András Surányi). Akce se koná při příležitosti letošních shodných životních jubileí – 75. narozenin – Petera Eötvöse a Dennise Russella Daviese a společného vystoupení obou významných osobností světové hudby na závěrečném koncertě festivalu. Beseda je připravena na pondělí 14. října 2019 (14:00 hodin) v Univerzitním kině Scala.

V tentýž den, ale v 19:00 hodin je v Mahenově divadle připraven večer s názvem Tanec slunce. Jedná se o hudebně-taneční představení sklízející bouřlivé ovace po celém světě. David Greilsammer zaujal již na Moravském podzimu 2017 jako klavírista se strhujícím recitálem střídajícím sonáty Johna Cage a Domenika Scarlattiho. V roce 2019 přijíždí jako dirigent se svým komorním orchestrem Geneva Camerata a s hudebně-tanečním projektem Dance of the Sun. Choreografii, která do taneční akce zapojuje i všechny členy orchestru, vytvořil Juan Kruz Díaz de Garaio Esnaola, španělský tanečník a choreograf patřící ke světové špičce v oblasti moderního tance.

Mimořádný koncert: pocta Gijovi Kančelimu je zařazen na úterý 15. října 2019 (21:00 hodin) do Červeného kostela. Vystoupí na něm Ensemble Frizzante; Vox Iuvenalis, Smíšený pěvecký sbor VUT v Brně a Saxofonové kvarteto Moravia. Za dirigentský pult se postaví Jan Ocetek. Na programu je Kančeliho Amao omi (Nesmyslná válka) pro sbor a saxofonové kvarteto.

Na středu 16. října 2019 (19:00 hodin) je v Besedním domě naplánován závěrečný koncert Moravského podzimu. Při této příležitosti nabízí společné vystoupení s Filharmonií Brno, na němž Peter Eötvös diriguje díla autorů, kteří jej ovlivnili (Mozart, Bartók), zatímco Dennis Russell Davies řídí skladby Eötvösovy. Besední dům se tak stává dějištěm unikátního, neopakovatelného setkání a místem pomyslných oslav dvou významných životních jubileí. Jako sólistka vystoupí houslistka Akiko Suwanai.

V kostele sv. Michala se ve středu 16. října 2019 (19:30 hodin) uskuteční koncert Czech Ensemble Baroque s Romanem Válkem. Jako hosté se představí Le nuove musiche a Jakub Mitrik (theorba). Na programu je Schützovo Musikalische Exequien a Šimrákovo Jauchzet dem Herrn! v české premiéře.

Komorní koncert je pak naplánován na neděli 20. října 2019 (19:00 hodin) do Besedního domu. Představí se zde Graffovo kvarteto a violistka Kristina Fialová. Program nabídne Theodorakisovo Adagio, Schubertův Smyčcový kvartet „Smrt a dívka“ a Dvořákův Smyčcový kvintet Es dur „Americký“.

Andreas Sebastian Weiser (foto Tomáš Brabec)

Hradec Králové
Koncert pod názvem Dlátem a štětcem je připraven na čtvrtek 17. října 2019 v 20:00 hodin, a to v Sále Filharmonie Hradec Králové. Vystoupí zde Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, za dirigentský pult se postaví Andreas Sebastian Weiser a jako sólistka se představí mezzosopranistka Veronika Hajnová. Na programu je Heggie, Clyne a Schoenberg.

Pardubice
Barocco sempre giovane vystoupí ve čtvrtek 17. října 2019 v 19:00 hodin, a to v Sále radnice v Pardubicích. Představí se zde sopranistka Michaela Šrůmová a za dirigentský pult se postaví Václav Luks. Na programu je výběr z děl Bacha, Pergolesiho, Vivaldiho, Koželuha.

Valašské Meziříčí
Ve čtvrtek 17. října 2019 v 19:00 hodin se v Evangelickém kostele uskuteční koncert Czech Ensemble Baroque. Na programu je Schützovo Musikalische Exequien. Jako sólisté se představí Radka Kružíková, Martin Ptáček, Jakub Kubín, J. M. Procházka a další.

Sušice
Lesk virtuozity v hudbě 18. století je připraven na čtvrtek 17. října 2019 v 20:00 hodin, a to v Gymnáziu v Sušici. Představí se zde Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Na programu je Brentner, Reichenauer a Telemann.

Strážnice
Neděle 20. října 2019 bude patřit v Kulturním domě Strážničan koncertu Českého filharmonického sboru Brno. Program bude obsahovat slavné operní árie a sbory a jedná se o benefiční koncert.

Spišská Nová Ves
V úterý 15. října 2019 (18:00 hodin) v kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie se uskuteční koncert Czech Ensemble Baroque s Romanem Válkem. Jako host se představí Le nuove musiche. Na programu je Schützovo Musikalische Exequien a Šimrákova Moteta.

Svatováclavský hudební festival
Připraveny jsou na tento týden dva koncerty pod názvem Slavné klarinetové kvintety. Vystoupí na nich Zemlinského kvarteto a klarinetista Igor Františák. Na programu jsou kvintety Brahmse a Mozarta. První z nich se uskuteční v sobotu 19. října 2019 v 18:30 hodin v Gliwici a druhý v neděli 20. října 2019 (15:00 hodin) v Sále radnice v Jablunkově.

Podzimní festival duchovní hudby
Koncert Klávesové nástroje v proměnách staletí zazní ve Freskovém sále Komenium v Praze, a to ve středu 16. října 2019 (19:00 hodin). Vystoupí na něm Tomáš Flégr (varhanní portativ, virginal musellar, regal, organetto) a Jankees Braaksma (varhanní portativ, zobcové flétny, organetto, bicí).

Mozartovo Requiem je naplánováno na neděli 20. října 2019 (19:00 hodin) do dómu sv. Václava v Olomouci. Jako sólisté se představí Lenka Máčiková (soprán), Alena Kropáčková (alt), Martin Gyimesi (tenor) a Gustáv Beláček (bas). Dalšími účinkujícími jsou Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Spevácky zbor Lúčnica a za dirigentský pult se postaví Martin Leginus.

Lípa Musica
Zpěvačka Lenka Nová a klavírista Petr Malásek vystoupí v pátek 18. října 2019 (19:00 hodin) v Kině Hvězda v Kamenickém Šenově. Koncert nese název Ve dvou.

Magická dokonalost. To je název sobotního koncertu 19. října 2019 (19:00 hodin) na Zámku Doksy. Violoncellista Julian Steckel zahraje Bachovu Suitu č. 3 C dur, Dutilleuxovo Trois Strophes sur le Nom de Sacher a Kodályho Sonátu pro violoncello.

Zelenka Festival Praha-Drážďany (16. až 19. října 2019)
Na festivale účinkují Musica Aeterna, Collegium Marianum, Dresdner Kamerchor a Ensemble Inégal.

Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou pak vystoupí v rámci festivalu ve čtvrtek 16. října 2019 (19:30 hodin) v kostele Panny Marie pod řetězem v Praze. Na programu je Zelenkova Sepolcri. Jako sólisté se představí Hana Blažíková, Aneta Petrasová, Čeněk Svoboda, Jaromír Nosek.

The King’s Singers (foto Ben Ealovega)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představí zbrusu novou nahrávku špičkového britského vokálního souboru The King’s Singers. The King’s Singers jsou nositelé dvou Cen Grammy a vystupují s velkým úspěchem v nejprestižnějších koncertních síní po celém světě. Vynikají nejen svrchovanou pěveckou virtuozitou, přirozeností jedinečně souznících hlasů, repertoárovou rozmanitostí a vynalézavostí, ale především bezprostředním vztahem k publiku. Ryzí radost z hudby sdílejí s miliony fanoušků napříč kontinenty. Jejich nové album vychází u společnosti Signum Records a nese název Library – Volume. 1. Obsahuje sedm písní z „lehčího repertoáru“, kterému se ansámbl kromě svého hlavního stěžejního repertoáru rovněž velmi rád a pravidelně věnuje. Ukázka zazní na Classic Praha v pondělí 14. října v 10:00 hodin.

Psal se rok 1874, když britský romanopisec a básník Thomas Hardy vykreslil ve své knize Daleko od hlučícího davu lákavý portrét anglického venkova. Jako ušitý se hodí na popis panství uprostřed luk, lesíků a polí, kde se o šedesát let později, tedy roku 1934, nenápadně zrodil jeden z nejprestižnějších operních festivalů na světě. Glyndenbourne se to idylické místo jmenuje. A k tomu, že tam od té doby zní – s výjimkou období druhé světové války – rok co rok po celé léto hudba, bylo zapotřebí několika schopných osobností i šťastných náhod. Prvním vkladem do budoucích dějů se stala postava múzického majitele rozsáhlého panství. Ten se pak v pravý čas potkal s tou pravou ženou, která jej přivedla k myšlence založit v Glyndenbourne operní přehlídku. Jakkoli sama byla zdatnou pěvkyní a nesmírně obětavou organizátorkou, zatímco její muž přispíval vstřícností i penězi, nebyli by spolu dokázali vše. Paradoxně jim v počátcích pomohl – Hitler. Nikoli snad proto, že by tak, jako bohužel leckdo ve Velké Británii 30. let, patřili k jeho opatrným příznivcům. Naopak. Díky tomu, že Hitler svou nenávistí vyhnal z Německa spoustu skvělých mozků i duší, se v Glyndebourne ocitla trojice profesionálů, jež byla zapotřebí jako sůl. Dirigent, režisér, ředitel. Významně se podepsali na tom, že operní festival uprostřed anglické přírody získal svou tvář, kterou dodnes zkrášluje řada jejich následníků. A právě sem – na Operní festival v Glyndenbourne nás zavede na Classic Praha Jiří Vejvoda v dalším dílu pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 14. října v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 42. týdnu zakladatel a prezident festivalu Struny podzimu Marek Vrabec. Festival Struny podzimu si od svého založení v roce 1996 vydobyl pověst jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Jeho program osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou. Dramaturgie festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní a intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze. Festival za 23 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců, a to často v české premiéře. Pořad má premiéru v úterý 15. října v 19:00 hodin.

Ve středu 16. září v 15:30 hodin představí na Classic Praha Martina Klausová v rámci pořadu Hudba pro vás novinky hudebního vydavatelství Supraphon. První říjnovou novinkou je nahrávka Koncertu pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka a Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů v podání klavíristy Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši. Setkává se tu tedy český dirigent i sólista a německý orchestr, který má ve své DNA český zvuk. Symbolický význam má i volba repertoáru nahrávky: tatáž světová válka, jež v důsledku připravila orchestrální hráče Německé filharmonie v Praze o jejich domov a která tak dala roku 1946 vzniknout Bamberským symfonikům, vyhnala též Bohuslava Martinů z vlasti i z evropského kontinentu. Ten svůj Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ (zaříkávání, zaklínání) psal v New Yorku na sklonku života, kdy bylo zřejmé, že už se domů nikdy nevrátí. Ivo Kahánek tento Martinů koncert už provedl nejednou – a to ve světových koncertních sálech – například BBC Symphony Orchestra a Jiřím Bělohlávkem, či Berlínskou filharmonií a Sir Simonem Rattlem. Supraphonská nahrávka pochází z koncertního provedení v Bamberku, které nadšená kritika označila za objevné. Studiový snímek Dvořákova Klavírního koncertu je pak jedním z nejpřesvědčivějších návratů k původní skladatelově verzi díla, opouštějící „efektní a virtuosní vylepšení“ pozdějších upravovatelů. Je to v dobrém slova smyslu křehký a zpěvný Dvořák, který vždy dává přednost výrazové hloubce před nástrojovým efektem. Další supraphonská novinka přináší po 250 letech znovu objevené Žalmy Franze Xavera Richtera. Jedná se o moteto Super flumina Babylonis a třetí z trojice zhudebnění kajícího žalmu 50 Miserere mei Deus, určená pro temné hodinky, noční liturgii velikonočního tridua. Jde o další – v pořadí již čtvrtou richterovskou nahrávkou souboru Czech Ensemble Baroque, kterou soubor mapuje odkaz tohoto pozoruhodného skladatele Evropy 18. století. Třetí supraphonskou říjnovou novinkou je pak další nová nahrávka skvělého českého tělesa Pavel Haas Quartet – tři smyčcové kvartety Dmitrije Šostakoviče – a sice č. 2 A dur, č. 7 fis moll a č. 8 c moll. O výběru repertoáru a vzniku nahrávky prozradí v rámci pořadu více i sám violoncellista souboru Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu je sopranistka Tereza Štěpánková. Tereza Štěpánková pochází z Plzně, kde započala své studium zpěvu na konzervatoři pod vedením Valentiny Čavdarové. V roce 2014 absolvovala v rámci výměnného pobytu konzervatoří stáž na konzervatoři v Limoges ve Francii. V letech 2014 až 2017 pokračovala ve studiu na Konzervatoři v Pardubicích u profesorky Jarmily Chaloupkové. Na svém kontě má několik soutěžních úspěchů – v roce 2016 získala na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech 1. cenu v kategorii Operní naděje, další ocenění získala v témže roce i na XIII. ročníku Pěvecké soutěže Olomouc (1. cena). V roce 2012 ztvárnila roli První žínky v představení O Rusalce v Divadle J. K. Tyla v Plzni a podílela se také na projektu Konzervatoře Pardubice v roce 2016 – Puccini gala. V roce 2016 se představila v Divadle J. K. Tyla v Plzni v roli Královny noci v představení Papageno v kouzelném lese a také v roli zpěvačky Nory Růžové v činohře Vila Verdi. V roce 2017 se podílela na projektu Konzervatoře Pardubice ztvárněním role Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně a nastudovala opět roli První žínky v nové verzi operního představení O Rusalce v Divadle J. K. Tyla. Od února 2018 hostuje v Severočeském divadle v Ústí nad Labem v roli Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně. Od října 2019 bude hostovat v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v roli První žínky (Antonín Dvořák – Rusalka). Více o sobě a své oblíbené hudbě prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archivu osobností. Premiéra je připravena na čtvrtek 17. října v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments