Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Česká filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr hl. m. Prahy, PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický sbor, Filharmonie Hradec Králové, Janáčkova filharmonie Ostrava, Musica Florea a z festivalů pak Struny podzimu. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Česká filharmonie, Semjon Byčkov – Dvořákova Praha 2019 (foto Petra Hajská)

Zahraničí
Česká filharmonie spolu s dirigentem Semjonem Byčkovem pokračuje také v tomto týdnu ve svém turné po Japonsku. V pondělí 28. října 2019 (v 19:00 hodin) vystoupí v tokijském Suntory Hall. Na programu je Smetanova Má vlast. V úterý 29. října 2019 (v 19:00 hodin) se ten samý koncert uskuteční v Divadle prefektury Kumamoto.

Po velkých koncertech na letních festivalech Smetanova Litomyšl a Pohoda Trenčín čeká Čhavorenge a hudebníky České filharmonie další výzva: koncert v londýnských Fairfield Halls a workshopy pro děti z Croydonu. Koncert se odehraje 31. října 2019 ve zrenovovaném sále Fairfield Halls pro 1.801 posluchačů, v němž pravidelně koncertují Royal Philharmonic Orchestra, London Mozart Players; během své téměř šedesátileté historie hostily Fairfield Halls taky Beatles a Queeny. Svou účast na něm přislíbili mimo jiné šéf BBC Symphony Orchestra Paul Hughes, slovenský velvyslanec ve Velké Británii Ľubomír Rehák, držitel Řádu britského impéria Petr Torák i zástupci organizací podporujících Romy jako Roma Support Group či Romani Cultural & Arts Company. Chybět nebude ani generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí tento týden v německých Drážďanech, a to ve čtvrtek 31. října 2019 od 16:00 hodin. Jedná se o mimořádný koncert v rámci 21. Dnů české a německé kultury. Dirigentem je Ekkehard Klemm a jako sólisté se představí Josef Vlček (housle), Anežka Ferencová (viola) a Jana Kiselová (lesní roh). Na programu je Slavického Moravské taneční fantasie, Mozartova Sinfonia concertante, Rosettiho Koncert pro lesní roh d moll a Dvořákova Polednice.

Jac van Steen (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Praha
Smetanova Má vlast zazní v pondělí 28. října 2019 ve Smetanově síni Obecního domu, a to od 18:00 hodin. Jedná se o Koncert pro republiku. Mou vlast uvede Symfonický orchestr hl. m. Prahy pod taktovkou Jaca van Steena.

Tentýž den, tedy v pondělí 28. října 2019 od 19:30 hodin, se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina koncert pod názvem Busoni. Ravel. Strauss. Účinkuje PKF – Prague Philharmonia, Stanislav Gallin (klavír) a Kaspar Zehnder (flétna, dirigent). Patronkou koncertu je flétnistka Barbora Haasová. Program nabídne Bachovo Ricercare a 6 voci z Hudební obětiny BWV 1079/5 (úprava Anton Webern), Busoniho Divertimento pro flétnu a malý orchestr B dur op. 52, Ravelův Náhrobek Couperinův (Le tombeau de Couperin) a Straussovu suitu Měšťák šlechticem (Der Bürger als Edelmann), op. 60.

Hudba v nezvyklých transkripcích je naplánována do Lichtenštejnského paláce na středu 30. října 2019 (19:30 hodin). Účinkují Martin Kos (housle), Jakub Janský (housle), Karel Untermüller (viola) a David Havelík (violoncello). Program obsahuje Rossiniho předehru k opeře Italka v Alžíru, v úpravě pro smyčce, Bachovu transkripci klavírního koncertu d moll BWV 1052 pro trio – housle, viola a violoncello, Straussův Sextet z opery Capriccio, v úpravě pro smyčce, Piazzolovo Čtvero ročních období v Buenos Aires, Zima a Ravelovo Bolero, v úpravě pro smyčcový orchestr.

Hudebně-literární večer pod názvem Z listů Vítězslavy Kaprálové je pak připraven na čtvrtek 31. října 2019 (v 20:00 hodin) v Divadle Viola. Účinkuje Kapralova Quartet a mluveného slova se ujme Taťjana Medvecká. Program obsahuje dvě díla Vítězslavy Kaprálové: Korespondence (ed. Karla Hartl) a Smyčcový kvartet op. 8.

Osmadvacátý benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha k 100. výročí Charity v pražské arcidiecézi se koná ve čtvrtek 31. října 2019 od 19:00 hodin, a to v Obecním domě. Na programu je Dvořákovo Te Deum, které uslyšíte v podání Pražského filharmonického sboru pod vedením Lukáše Vasilka, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod dirigentským vedením Petra Altrichtera a sopranistky Lucie Silkenové a basisty Jiřího Brücklera.

Ve čtvrtek 31. října 2019 od 19:30 hodin se uskuteční 6. koncert cyklu Stylové večery na Novoměstské radnici. Účinkují Harmonia Praga, Miroslav Vilímec (housle, umělecký vedoucí) a Štefan Britvík jako dirigent. Na programu jsou repertoárové novinky z děl Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Myslivečka.

Klavírní kvarteto Josefa Suka vystoupí v pátek 1. listopadu 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni pražského Rudolfina. Na programu je výběr z děl Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Stamice, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka a Brahmse.

V pátek 1. listopadu 2019 v 19:30 hodin se v Sále Martinů na HAMU představí Tereza Smoláková (soprán), Marie Hasoňová (housle), Judita Škodová (violoncello) a Kateřina Ochmanová (klavír). Dirigentem koncertu, který nese název Ti nejlepší, je Václav Dlask. Na programu je Rossiniho Hedvábný žebřík, předehra k opeře, Beethovenův Koncert pro klavír, housle a violoncello C dur op. 56, Mozartova Koncertní árie Mia speranza adorata K 416 a Haydnova Symfonie č. 88 G dur Hob I:88.

Sobota 2. listopadu 2019 bude patřit koncertu uskupení Divertimento Quartet. V Sukově síni pražského Rudolfina zazní od 18:00 hodin tóny z děl takových autorů, jakými jsou Mozart, Bach, Vivaldi, Pachelbel, Čajkovskij, Dvořák, Brahms či Piazzola.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v sobotu 2. listopadu 2019 (20:00 hodin) v Obecním domě. Za dirigentský pult se postaví Min Chung a jako sólisté se představí Tommaso Benciolini (flétna) a Jiyeon Ryu (housle). Program nabídne Bizetovu/Borneovu Carmen Fantasy, Mendelssohn-Bartholdův Koncert pro housle e moll, op. 64 a Dvořákovu Symfonii č. 9 e moll.

Koncert pod názvem Dva tenoři! připravila agentura Nachtigall Artists na neděli 3. listopadu 2019 od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Hvězdami tohoto koncertu je Petr Nekoranec a Stephen Costello. Hudební doprovod obstará PKF – Prague Philharmonia pod dirigentským vedením Rastislava Štúra.

Struny podzimu
Legendární saxofonista a skladatel se vrací na Struny podzimu po osmi letech. Charles Lloyd nabízí nádhernou hudbu s dokonalým frázováním, bezbřehou melodickou invencí, lyričností i rockovou uvolněností. Ve Dvořákově síni Rudolfina ho ve čtvrtek 31. října 2019 ve 20:00 hodin doprovodí klavírista Gerald Clayton, kytarista Marvin Sewell, kontrabasista Harish Raghavan a za bicí usedne stejně jako v roce 2011 Eric Harland.

Brno
Čtvrtek 31. října 2019 (19:30 hodin) bude v brněnském Besedním domě patřit koncertu Mladá krev aneb Hudba zblízka. Členové Orchestrální akademie Filharmonie Brno si připravili koncert složený z děl Glinky, Saint-Saënse, Brittena, Friedmana a Keika Abeho a Kaoru Wada.

Na neděli 3. listopadu 2019 (v 17:00 hodin) je pak do Besedního domu připraven Podzimní koncert, na němž vystoupí Magdalenka, Kantilénka a Kantiléna spolu se sbormistry Veronikou Novosádovou, Michalem Jančíkem a Jakubem Kleckerem. Na programu jsou díla Petra Ebena, Zdenka Kaňáka, Pekky Kostiainena a dalších.

Hradec Králové
Slavnostní večer u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu se uskuteční v pondělí 28. října 2019 (od 19:00 hodin) v Sálu Filharmonie Hradec Králové. V podání Filharmonie Hradec Králové a pod dirigentským vedením Andrease Sebastiana Weisera zde zazní Symfonie č. 8 G dur op. 88 Antonína Dvořáka. Hlavním bodem koncertu je předání medailí města Hradce Králové významným osobnostem.

Chodová Planá – Boněnov
Musica Florea vystoupí v sobotu 2. listopadu 2019 od 14:00 hodin na koncertu v Boněnově. Koncert nese název J. K. Vaňhal a jeho přátelé.

Czech Ensemble Baroque – MHF Leoše Janáčka (foto Dalibor Válek)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představí zbrusu novou nahrávku renomovaného tělesa Czech Ensemble Baroque. Ten na v pořadí už čtvrté nahrávce z díla Franze Xavera Richtera posluchačům okrývá dosud nezmapovaný odkaz pozoruhodného skladatele Evropy 18. století. Nová nahrávka hudebního vydavatelství Supraphon přináší dvě Richterova vokálně-instrumentální díla: velké moteto na latinský text žalmu 136 Super flumina Babylonis a trojici zhudebnění žalmu 50 Miserere mei, Deus. Dirigent a umělecký šéf Czech Ensemble Baroque Roman Válek k tomu uvedl: „Ne každý skladatel v historii měl to štěstí jako Wolfgang Amadeus Mozart, že díky jednomu či dvěma hitům vznikl plošný zájem o celou jeho tvorbu. Při objevování děl méně proslulých skladatelů musí interpreti nejprve takové hity v jeho tvorbě najít, aby alespoň relativně plošný zájem se mohl začít kolem jeho tvorby rozvíjet. Richterův žalm ´Super flumina Babylonis´ lze směle počítat mezi takové skladby s velkým potenciálem posluchačské úspěšnosti. Již konsekvence vzniku díla napovídají jeho vyznění a vypovídají o jeho úrovni. Tato kantáta byla napsána pro proslulé pařížské těleso Le Concert Spirituel, sólisty královské opery, a koncertní cyklus věnovaný grands motets v překrásném koncertním sále dnes již neexistujícího paláce Les Tuilleries nedaleko Louvru. Věřím, že zájemce i náhodné posluchače skladba ohromí a Richtera si díky ní směle přeřadí do prvoligových evropských skladatelů nejen orchestrální, ale i vokálně-instrumentální hudby.“ Ukázka zazní na Classic Praha v úterý 29. října 2019 v 9:00 hodin. Celé nové CD pak zazní v exkluzivní rozhlasové premiéře v pátek 1. listopadu 2019 v rámci mimořádného Koncertu bez smokingu, jehož součástí bude i rozhovor Martiny Klausové s dirigentem Romanem Válkem.

Výčet českých hudebníků, kteří se v 18. století vydali z domova do světa, je takřka nekonečný. Bratři Bendové, Vaňhal, Míča, Dusík, Koželuh, Voříšek, Mysliveček, Stich, Rejcha, Zelenka, Mareš a řada dalších. Ne, že by před nimi a po nich, počínaje – namátkou – Brixim a konče Martinů, Kubelíkem či Firkušným, neodcházeli naši skladatelé a interpreti za hranice. Proč jich ale bylo tolik právě v období ohraničeném lety 1740 až 1810? V Čechách se necítili dobře z nejrůznějších důvodů. Hmotně neměli vesměs na růžích ustláno. Někteří postrádali náboženskou svobodu. Jiným se zdálo, že skutečný hudební život se neodvíjí v Praze, ale v metropoli rakouské monarchie. A všechny postihoval neklid, pramenící z válek o rakouské dědictví. Ty rozpoutal nástup Marie Terezie na trůn. Pro mnoho mocných v Evropě nepřijatelný proto, že se vlády ujala žena. Příkladem za všechny budiž Jan Václav Stamic z Německého, později Havlíčkova Brodu. Nebo snad Johann Wenzel Stamitz z Mannheimu? Správně je vlastně obojí… A nejdůležitější je pak skutečnost, že svou tvorbou otevřel cestu slavnějším. Mozartovi či Haydnovi. Byl to náš skutečný vyslanec v prostoru i v čase. A právě životním osudům Jana Václava Stamice se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším dílu pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 28. října v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 44. týdnu demisólista Baletu Národního divadla v Praze a choreograf Marek Svobodník. Taneční vzdělání získal Marek Svobodník na Taneční konzervatoři v Brně. Jako tanečník působil v angažmá v Národním divadle Moravskoslezském 2003-2006, Laterně magice 2006-2008 a v Národním divadle v Brně 2008-2012, kde se stal sólistou baletního souboru. V současné době je členem Baletu Národního divadla a stálým hostem Laterny magiky. Tančil v choreografiích klasického repertoáru i současných tvůrců – Jiří Kylián, Krzysztof Pastor, Itzik Galili, Cayetano Soto, Mario Schröder, Uwe Scholz, Youri Vámos, Jiří Bubeníček, Václav Kuneš, Petr Zuska, Nataša Novotná, Jan Kodet a další. Mimo kamenné divadlo spolupracoval jako tanečník s ProART Company, Pas de Theatre, Katedrou alternativního divadla HAMU nebo s DEKKADANCERS. Jako choreograf vytvořil nebo se podílel na různých projektech a inscenacích. Jmenovitě: Čertstory (balet Národního divadla Brno 2012), Catch27 (balet Národního divadla Brno 2013), Obrazy (Divadlo Kolowrat 2014), Mauglí (FIBS 2014), Sněhurka (FIBS 2015), Chvilka POEzie (Pražský komorní balet 2016), Faunovo odpoledne (balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích 2017). V současné době společně s Ondřejem Vinklátem a Štěpánem Pecharem vede skupinu DEKKADANCERS, pro kterou také tvoří choreografie. Pořad má premiéru v úterý 29. října v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je spisovatelka, dramaturgyně a ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová, dcera Heleny Štáchové a Miloše Kirschnera, kteří po celém světě proslavili postavičky Spejbla a Hurvínka. Denisa Kirschnerová vystudovala obor kulturologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje jako dramaturgyně v Divadle Spejbla a Hurvínka. Napsala tři knížky, pět CD, pět divadelních her a podílela se i na televizních scénářích pro Českou televizi. O své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 31. října v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]