Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Česká filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, …

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Česká filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr hl. m. Prahy, PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický sbor, Filharmonie Hradec Králové, Janáčkova filharmonie Ostrava, Musica Florea a z festivalů pak Struny podzimu. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Česká filharmonie, Semjon Byčkov – Dvořákova Praha 2019 (foto Petra Hajská)

Zahraničí
Česká filharmonie spolu s dirigentem Semjonem Byčkovem pokračuje také v tomto týdnu ve svém turné po Japonsku. V pondělí 28. října 2019 (v 19:00 hodin) vystoupí v tokijském Suntory Hall. Na programu je Smetanova Má vlast. V úterý 29. října 2019 (v 19:00 hodin) se ten samý koncert uskuteční v Divadle prefektury Kumamoto.

Po velkých koncertech na letních festivalech Smetanova Litomyšl a Pohoda Trenčín čeká Čhavorenge a hudebníky České filharmonie další výzva: koncert v londýnských Fairfield Halls a workshopy pro děti z Croydonu. Koncert se odehraje 31. října 2019 ve zrenovovaném sále Fairfield Halls pro 1.801 posluchačů, v němž pravidelně koncertují Royal Philharmonic Orchestra, London Mozart Players; během své téměř šedesátileté historie hostily Fairfield Halls taky Beatles a Queeny. Svou účast na něm přislíbili mimo jiné šéf BBC Symphony Orchestra Paul Hughes, slovenský velvyslanec ve Velké Británii Ľubomír Rehák, držitel Řádu britského impéria Petr Torák i zástupci organizací podporujících Romy jako Roma Support Group či Romani Cultural & Arts Company. Chybět nebude ani generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí tento týden v německých Drážďanech, a to ve čtvrtek 31. října 2019 od 16:00 hodin. Jedná se o mimořádný koncert v rámci 21. Dnů české a německé kultury. Dirigentem je Ekkehard Klemm a jako sólisté se představí Josef Vlček (housle), Anežka Ferencová (viola) a Jana Kiselová (lesní roh). Na programu je Slavického Moravské taneční fantasie, Mozartova Sinfonia concertante, Rosettiho Koncert pro lesní roh d moll a Dvořákova Polednice.

Jac van Steen (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Praha
Smetanova Má vlast zazní v pondělí 28. října 2019 ve Smetanově síni Obecního domu, a to od 18:00 hodin. Jedná se o Koncert pro republiku. Mou vlast uvede Symfonický orchestr hl. m. Prahy pod taktovkou Jaca van Steena.

Tentýž den, tedy v pondělí 28. října 2019 od 19:30 hodin, se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina koncert pod názvem Busoni. Ravel. Strauss. Účinkuje PKF – Prague Philharmonia, Stanislav Gallin (klavír) a Kaspar Zehnder (flétna, dirigent). Patronkou koncertu je flétnistka Barbora Haasová. Program nabídne Bachovo Ricercare a 6 voci z Hudební obětiny BWV 1079/5 (úprava Anton Webern), Busoniho Divertimento pro flétnu a malý orchestr B dur op. 52, Ravelův Náhrobek Couperinův (Le tombeau de Couperin) a Straussovu suitu Měšťák šlechticem (Der Bürger als Edelmann), op. 60.

Hudba v nezvyklých transkripcích je naplánována do Lichtenštejnského paláce na středu 30. října 2019 (19:30 hodin). Účinkují Martin Kos (housle), Jakub Janský (housle), Karel Untermüller (viola) a David Havelík (violoncello). Program obsahuje Rossiniho předehru k opeře Italka v Alžíru, v úpravě pro smyčce, Bachovu transkripci klavírního koncertu d moll BWV 1052 pro trio – housle, viola a violoncello, Straussův Sextet z opery Capriccio, v úpravě pro smyčce, Piazzolovo Čtvero ročních období v Buenos Aires, Zima a Ravelovo Bolero, v úpravě pro smyčcový orchestr.

Hudebně-literární večer pod názvem Z listů Vítězslavy Kaprálové je pak připraven na čtvrtek 31. října 2019 (v 20:00 hodin) v Divadle Viola. Účinkuje Kapralova Quartet a mluveného slova se ujme Taťjana Medvecká. Program obsahuje dvě díla Vítězslavy Kaprálové: Korespondence (ed. Karla Hartl) a Smyčcový kvartet op. 8.

Osmadvacátý benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha k 100. výročí Charity v pražské arcidiecézi se koná ve čtvrtek 31. října 2019 od 19:00 hodin, a to v Obecním domě. Na programu je Dvořákovo Te Deum, které uslyšíte v podání Pražského filharmonického sboru pod vedením Lukáše Vasilka, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod dirigentským vedením Petra Altrichtera a sopranistky Lucie Silkenové a basisty Jiřího Brücklera.

Ve čtvrtek 31. října 2019 od 19:30 hodin se uskuteční 6. koncert cyklu Stylové večery na Novoměstské radnici. Účinkují Harmonia Praga, Miroslav Vilímec (housle, umělecký vedoucí) a Štefan Britvík jako dirigent. Na programu jsou repertoárové novinky z děl Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Myslivečka.

Klavírní kvarteto Josefa Suka vystoupí v pátek 1. listopadu 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni pražského Rudolfina. Na programu je výběr z děl Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Stamice, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka a Brahmse.

V pátek 1. listopadu 2019 v 19:30 hodin se v Sále Martinů na HAMU představí Tereza Smoláková (soprán), Marie Hasoňová (housle), Judita Škodová (violoncello) a Kateřina Ochmanová (klavír). Dirigentem koncertu, který nese název Ti nejlepší, je Václav Dlask. Na programu je Rossiniho Hedvábný žebřík, předehra k opeře, Beethovenův Koncert pro klavír, housle a violoncello C dur op. 56, Mozartova Koncertní árie Mia speranza adorata K 416 a Haydnova Symfonie č. 88 G dur Hob I:88.

Sobota 2. listopadu 2019 bude patřit koncertu uskupení Divertimento Quartet. V Sukově síni pražského Rudolfina zazní od 18:00 hodin tóny z děl takových autorů, jakými jsou Mozart, Bach, Vivaldi, Pachelbel, Čajkovskij, Dvořák, Brahms či Piazzola.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na