Týden s hudbou
Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje PKF – Prague Philharmonia, Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové, Pražský filharmonický sbor nebo třeba Národní divadlo moravskoslezské.
Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve středu 15. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v berlínské Philharmonii. Spolu s filharmoniky se představí tenorista Jonas Kaufmann a sopranistka Rachel Willis-Sørensen. Za dirigentský pult se pak postaví Jochen Rieder. Koncert v rámci Kaufmannova turné nabídne výběr z děl Strausse ml., Stolze, Kálmána, Lehára a Sieczynskiho. Turné pokračuje i v sobotu 18. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v norimberské Meistersingerhalle.
Severočeská filharmonie Teplice pokračuje i tento týden s koncerty v zahraničí. V sobotu 18. ledna 2020 (od 20:00 hodin) se představí v německé Hoyerswerda Lausitzhalle a v neděli 19. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v německé Chemnitz Stadthalle. Dirigenti obou koncertů jsou v jednání a program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Praha
Členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu dokážou hrát i bez dirigenta. O tom se budete moct přesvědčit začátkem nového roku, konkrétně v pondělí 13. ledna 2020 (od 19:30 hodin) v Anežském klášteře. V nastudování vedoucího skupiny hobojů Zdeňka Ryse přednese třináct hráčů na dechové nástroje Serenádu sedmnáctiletého Richarda Strausse. Následovat bude Lidová suita od Jaroslava Krčka, skladatele, dirigenta, sbormistra a zakladatele legendárního souboru Musica Bohemica. Zbývající část programu bude patřit smyčcovým nástrojům. Pod vedením koncertního mistra Vlastimila Kobrleho nejprve zahrají Antické tance a árie podle loutnových děl starých mistrů od Ottorina Respighiho. Večer završí efektní St. Paul Suite, kterou Gustav Holst, autor slavných Planet, složil pro dívčí školu sv. Pavla v Londýně.
PhilHarmonia Octet Prague, mezi jehož hráči je i několik členů České filharmonie, uvede v rámci Českého spolku pro komorní hudbu v pondělí 13. ledna 2020 (od 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina Serenádu c moll Wolfganga Amadea Mozarta a osm písní ze sbírky Chlapcův kouzelný roh Gustava Mahlera v úpravě Tomáše Illeho. Sóla zazpívá barytonista Peter Schöne.
Recitál v rámci Českého spolku pro komorní hudbu se skladbami Franze Schuberta a Ludwiga van Beethovena připravil na úterý 14. ledna 2020 (od 17:30 hodin) do Sukovy síně Rudolfina houslista Roman Patočka za doprovodu Ingmara Lazara. Roman Patočka je členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta, jako sólista ale vystupuje s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí. S Českou filharmonií debutoval v červnu 2015, kdy se pod taktovkou Tomáše Hanuse s prvním českým orchestrem představil v Houslovém koncertu Jana Hanuše.
Na úterý 14. ledna 2020 (od 19:30 hodin) je do Experimentálního prostoru NoD připraven speciální projekt, jehož patronkou je houslistka Alena Miřácká. Účinkujícími jsou Ladislav Mirvis Mirvald (živá zvuková a obrazová instalace), Matěj Sýkora, Samuel Velebný a Zdeněk Tomášek. Průvodní slovo obstará Viktor Pantůček. Na programu je Duševní vlastnictví (audio-video portrét tří evangelických kostelů z vesnic Štítnik, Dobšiná a Brdárka v Gemerské oblasti na Slovensku doprovázený videem zachycujícím jejich atmosféru, pořízeným na starou černobílou křemíkovou kameru) v podání Mirvise s kapelou, Bolcsóvo Reality Check (video se zvukovou stopou) a Laskowskiho Deep Relaxation vol. 5: It’s Your Body (live electronics, špunty do uší a zvučící objekty).
Lukáš Vondráček & Chopin, to je název koncertu, který je naplánován do Smetanovy síně Obecního domu na středu 15. a čtvrtek 16. ledna 2020 (vždy od 19:30 hodin, ve středu i od 10:00 hodin). V podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, klavíristy Lukáše Vondráčka a pod dirigentským vedením Antoni Wita uslyšíte skladby Vítězslava Nováka V Tatrách, symfonická báseň op. 26, Fryderyka Chopina Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll op. 21 a Witolda Lutosławskiho Koncert pro orchestr.
Sinfonie pro osm hlasů a orchestr Luciana Beria zaznamenala v minulé sezoně mimořádný ohlas, Semjon Byčkov spolu s Českou filharmonií proto připravil další setkání s tímto skladatelem. Na třech koncertech 15. až 17. ledna 2020 (vždy od 19:30) ve Dvořákově síni Rudolfina po Nedokončené symfonii Franze Schuberta uvede skladbu Rendering, kterou Berio zkomponoval nad skicami Desáté symfonie, jež Schubert načrtl krátce před smrtí. „Je to hudba, která kráčí do budoucnosti,“ vysvětluje šéfdirigent České filharmonie. „Zní to jako Schubert ve vší jeho vznešenosti, ale postupně Schubert odchází a přichází Berio, velmi mysteriózní. A tak se to děje až do konce. Schubert vchází do Beria, vrací se, a Berio vchází do Schuberta.“
Vítězové Ceny Bohuslava Martinů pro rok 2018 v oboru housle Eva Zrostlíková Schäferová a Ludmila Pavlová se za doprovodu Petra Nováka a Aleny Grešlové představí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce v sobotu 18. ledna 2020 (od 10:30 hodin). Na programu budou díla Edvarda Griega, Sergeje Rachmaninova, Maurice Ravela, Eugèna Ysaÿe a samozřejmě Bohuslava Martinů.
Czech Philharmonic Virtuosi pak vystoupí v sobotu 18. ledna 2020 (od 19:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Na programu najdete výběr z děl Dvořáka, Suka, Saint-Saënse, Halvorsena, Bottesiniho a Poppera.
Koncert pod názvem La Tromba je naplánován na neděli 19. ledna 2020 (od 18:00 hodin), a to do Sukovy síně Rudolfina. Účinkují Ladislav Kozderka (sólová trubka), Ondřej Skopový (housle), Helena Skopová (housle), Dominik Trávníček (viola), Eduard Šístek (violoncello) a Jiří Vopálka (kontrabas). Na programu je Pavel Josef Vejvanovský, Antonio Vivaldi, Georg Philipp Telemann, Antonín Dvořák, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart a Georg Friedrich Händel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]