Týden s hudbou (7)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V pondělí se uskuteční koncert v originálním industriálním prostoru pražské Trafačky. Orchestr BERG v něm ve světové a české premiéře uvede dvě díla na aktuální téma, které zajímá střední Evropu už několik týdnů – počasí. Zazní celovečerní dílo Weather (Počasí) od postminimalisty Michaela Gordona v české premiéře. Koncert zahájí světová premiéra nové skladby mladého českého skladatele Jana Šikla s názvem Skrytý půvab hydrometeorologie, kterou si orchestr u něj objednal. Posluchači mohou navštívit i výstavu Anthropocene fotografa Roberta Houzara. Dílo Weather je podle slov dirigenta Petra Vrábela zajímavé tím, že je v něm slyšet Gordonova rocková minulost, přitom má i lehce barokní nádech. „Jde o nenápadnou narážku na Vivaldiho slavnou skladbu inspirovanou podobným tématem. Naše uvedení obohatí záběry z unikátní větrné kamery Michala Kindernaye,“ míní dirigent.V úterý odletí Symfonický orchestr Českého rozhlasu na turné do Japonska, v jeho historii jde o desátou cestu do země vycházejícího slunce. Navštíví Osaku, Sapporo, Tokijo, Nagoj i Fukuoku a vrátí se 8. července. Pro tuto příležitost nastudoval skladby, které jsou mezi japonským publikem velmi oblíbené – výběr ze Smetanova cyklu  Má vlast, Dvořákovu Anglickou a Novosvětskou symfonii a Beethovenovu Symfonii č. 5 Osudovou, Chopinovy klavírní koncerty. Jejich sólisty budou světoznámý ruský interpret žijící v Japonsku Stanislav Bunin, umělkyně švédsko-japonsko-ruského původu Fujiko Hemming a Tateki Sato. Sólisty ve Dvořákově Violoncellovém koncertu h moll budou Tsuyoshi Tsutsumi a Michal Kaňka.

Ve středu a čtvrtek připomene Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK 100. výročí uvedení přelomového baletu Igora Stravinského Svěcení jara, s podtitulem Obrazy z pohanského Ruska. Touto významnou skladbou končilo i letošní Pražské jaro v podání České filharmonie. S Pražskými symfoniky ji provede polský dirigent Łukasz Borowicz. Na koncertu zazní také hudba k dramatu Bianca da Molena od Mieczysława Karłowicze a od Krzysztofa Pendereckého Koncert pro flétnu a komorní orchestr s první flétnistkou FOK Simonou Pingitzer. Jak dirigent Borowicz uvedl, Svěcení jara pro něj znamená něco speciálního už proto, že dirigoval jeho premiéru v Polské národní opeře – Teatr Wielki ve Varšavě. „V jednom představení jsme tehdy s Polským národním baletem uváděli tři verze Svěcení jara – rekonstrukci Nižinského choreografie ze slavné premiéry, novou verzi Emmanuela Gata a klasickou choreografii Béjarta. Orchestr hrál skladbu třikrát za večer a já měl jedinečnou možnost poznat ji naprosto důkladně, přesto si dodnes myslím, že hrát ji je jako zdolávat Everest. Ať máte zkušeností, kolik chcete, vždycky existuje možnost, že se něco pokazí. Tohle ‚nebezpečí‘ se dá překonat jen díky hlubokým emocím a neuvěřitelné energii, které tento nejúžasnější balet na světě provází,“ tvrdí dirigent.

Do Prahy zavítá zpěvák a jazzman Bobby McFerrin. Vystoupí ve středu v Rudolfinu se svým tradičním a capella repertoárem, kde budou improvizovat na nástroje také čeští filharmonici, například Josef Špaček nebo Jan Keller. V pátek vystoupí na open air koncertu na Staroměstském náměstí a doprovodí jej Česká filharmonie. McFerrin bude zpívat a také dirigovat Griegovu skladbu Holberg suite-Rigaudon a přednese i gospelový tradicionál Swing Low Sweet Chariot, jehož motivy použil Antonín Dvořák v Symfonii č. 9 Z nového světa.Operní pěvci z Moravského divadla v Olomouci, houslistka Gabriela Demeterová, ale i hudebníci z Polska, Maďarska a Slovenska ozdobí letos sedmý ročník Klášterních hudebních slavností. Festival klasické vážné hudby se uskuteční posedmé převážně na severu Moravy. Slavnosti se budou pořádat od  16. června do 14. července 2013, nabídnou deset koncertů v osmi městech a obcích převážně Olomouckého, ale také Pardubického a Moravskoslezského kraje.Dvacátý ročník hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy zahájí Pavel Haas Quartet Janáčkovým Smyčcovým kvartetem č. 1. Přehlídka začne v sobotu na hradě Hukvaldy. Na koncertě zazní i skladby Antonína Dvořáka či Johannesa Brahmse. Jubilejní ročník festivalu potrvá do 21. července a má v programu dvacítku položek.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Mezzosopranistka Magdalena Kožená si bude muset počkat na převzetí prestižní Händelovy ceny v německém Halle za vynikající interpretaci skladatelova díla. Kvůli povodním a zatopení části města museli pořadatelé letošní ročník Händelových hudebních slavností zrušit. Podle agentury ČTK pořadatelé teprve řeší, kdy cenu dostane. Kožená nicméně zůstane nositelkou Händelovy ceny pro rok 2013, bude tak první Češkou v historii, která se může významnou cenou pyšnit. Původně měla Kožená ocenění obdržet v pátek večer po galakoncertu, na jehož programu byla díla od Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho a Franceska Geminianiho.

Praha
Laureáti rozhlasové soutěže Concertino Praga se v neděli poprvé veřejně představili ve Dvořákově síni Rudolfina. Doprovodila je Jihočeská komorní filharmonie a hráči Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jana Talicha. Po pražském koncertu zavítají do Českého Krumlova, Bechyně, Třeboně, Českých Budějovic a Jindřichova Hradce. Letošní 47. ročník vyhrál v únoru ruský klavírista Victor Maslov a získal i Cenu za nejlepší provedení povinné skladby Viktora Kalabise.Ve čtvrtek vystoupila ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Filharmonie mladých Praha. Doprovodila uznávaného violoncellistu Tomáše Jamníka ve známém Dvořákově cellovém koncertu h moll, koncert doplnila i Sibeliova předehra Karelia a Symfonie č. 1.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat