Týden s hudbou (7)

Co přinese tento týden 
V pondělí se uskuteční koncert v originálním industriálním prostoru pražské Trafačky. Orchestr BERG v něm ve světové a české premiéře uvede dvě díla na aktuální téma, které zajímá střední Evropu už několik týdnů – počasí. Zazní celovečerní dílo Weather (Počasí) od postminimalisty Michaela Gordona v české premiéře. Koncert zahájí světová premiéra nové skladby mladého českého skladatele Jana Šikla s názvem Skrytý půvab hydrometeorologie, kterou si orchestr u něj objednal. Posluchači mohou navštívit i výstavu Anthropocene fotografa Roberta Houzara. Dílo Weather je podle slov dirigenta Petra Vrábela zajímavé tím, že je v něm slyšet Gordonova rocková minulost, přitom má i lehce barokní nádech. „Jde o nenápadnou narážku na Vivaldiho slavnou skladbu inspirovanou podobným tématem. Naše uvedení obohatí záběry z unikátní větrné kamery Michala Kindernaye,“ míní dirigent.V úterý odletí Symfonický orchestr Českého rozhlasu na turné do Japonska, v jeho historii jde o desátou cestu do země vycházejícího slunce. Navštíví Osaku, Sapporo, Tokijo, Nagoj i Fukuoku a vrátí se 8. července. Pro tuto příležitost nastudoval skladby, které jsou mezi japonským publikem velmi oblíbené – výběr ze Smetanova cyklu  Má vlast, Dvořákovu Anglickou a Novosvětskou symfonii a Beethovenovu Symfonii č. 5 Osudovou, Chopinovy klavírní koncerty. Jejich sólisty budou světoznámý ruský interpret žijící v Japonsku Stanislav Bunin, umělkyně švédsko-japonsko-ruského původu Fujiko Hemming a Tateki Sato. Sólisty ve Dvořákově Violoncellovém koncertu h moll budou Tsuyoshi Tsutsumi a Michal Kaňka.

Ve středu a čtvrtek připomene Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK 100. výročí uvedení přelomového baletu Igora Stravinského Svěcení jara, s podtitulem Obrazy z pohanského Ruska. Touto významnou skladbou končilo i letošní Pražské jaro v podání České filharmonie. S Pražskými symfoniky ji provede polský dirigent Łukasz Borowicz. Na koncertu zazní také hudba k dramatu Bianca da Molena od Mieczysława Karłowicze a od Krzysztofa Pendereckého Koncert pro flétnu a komorní orchestr s první flétnistkou FOK Simonou Pingitzer. Jak dirigent Borowicz uvedl, Svěcení jara pro něj znamená něco speciálního už proto, že dirigoval jeho premiéru v Polské národní opeře – Teatr Wielki ve Varšavě. „V jednom představení jsme tehdy s Polským národním baletem uváděli tři verze Svěcení jara – rekonstrukci Nižinského choreografie ze slavné premiéry, novou verzi Emmanuela Gata a klasickou choreografii Béjarta. Orchestr hrál skladbu třikrát za večer a já měl jedinečnou možnost poznat ji naprosto důkladně, přesto si dodnes myslím, že hrát ji je jako zdolávat Everest. Ať máte zkušeností, kolik chcete, vždycky existuje možnost, že se něco pokazí. Tohle ‚nebezpečí‘ se dá překonat jen díky hlubokým emocím a neuvěřitelné energii, které tento nejúžasnější balet na světě provází,“ tvrdí dirigent.

Do Prahy zavítá zpěvák a jazzman Bobby McFerrin. Vystoupí ve středu v Rudolfinu se svým tradičním a capella repertoárem, kde budou improvizovat na nástroje také čeští filharmonici, například Josef Špaček nebo Jan Keller. V pátek vystoupí na open air koncertu na Staroměstském náměstí a doprovodí jej Česká filharmonie. McFerrin bude zpívat a také dirigovat Griegovu skladbu Holberg suite-Rigaudon a přednese i gospelový tradicionál Swing Low Sweet Chariot, jehož motivy použil Antonín Dvořák v Symfonii č. 9 Z nového světa.Operní pěvci z Moravského divadla v Olomouci, houslistka Gabriela Demeterová, ale i hudebníci z Polska, Maďarska a Slovenska ozdobí letos sedmý ročník Klášterních hudebních slavností. Festival klasické vážné hudby se uskuteční posedmé převážně na severu Moravy. Slavnosti se budou pořádat od  16. června do 14. července 2013, nabídnou deset koncertů v osmi městech a obcích převážně Olomouckého, ale také Pardubického a Moravskoslezského kraje.Dvacátý ročník hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy zahájí Pavel Haas Quartet Janáčkovým Smyčcovým kvartetem č. 1. Přehlídka začne v sobotu na hradě Hukvaldy. Na koncertě zazní i skladby Antonína Dvořáka či Johannesa Brahmse. Jubilejní ročník festivalu potrvá do 21. července a má v programu dvacítku položek.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Mezzosopranistka Magdalena Kožená si bude muset počkat na převzetí prestižní Händelovy ceny v německém Halle za vynikající interpretaci skladatelova díla. Kvůli povodním a zatopení části města museli pořadatelé letošní ročník Händelových hudebních slavností zrušit. Podle agentury ČTK pořadatelé teprve řeší, kdy cenu dostane. Kožená nicméně zůstane nositelkou Händelovy ceny pro rok 2013, bude tak první Češkou v historii, která se může významnou cenou pyšnit. Původně měla Kožená ocenění obdržet v pátek večer po galakoncertu, na jehož programu byla díla od Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho a Franceska Geminianiho.

Praha
Laureáti rozhlasové soutěže Concertino Praga se v neděli poprvé veřejně představili ve Dvořákově síni Rudolfina. Doprovodila je Jihočeská komorní filharmonie a hráči Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jana Talicha. Po pražském koncertu zavítají do Českého Krumlova, Bechyně, Třeboně, Českých Budějovic a Jindřichova Hradce. Letošní 47. ročník vyhrál v únoru ruský klavírista Victor Maslov a získal i Cenu za nejlepší provedení povinné skladby Viktora Kalabise.Ve čtvrtek vystoupila ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Filharmonie mladých Praha. Doprovodila uznávaného violoncellistu Tomáše Jamníka ve známém Dvořákově cellovém koncertu h moll, koncert doplnila i Sibeliova předehra Karelia a Symfonie č. 1.

Závěrečným koncertem v pražském kostele Sv. Šimona a Judy vyvrcholila jarní část cyklu Hudební most Praha – Drážďany. V podání Collegia 1704 zazněla duchovní kantáta Johanna Sebastiana Bacha. Pod taktovkou německého dirigenta Hanse-Christopha Rademanna byl koncert Smutek a naděje v kantátách lipského mistra následující den uveden v Drážďanech. Hudební most Praha – Drážďany je koncertním cyklem pořádaným již od roku 2008 souborem Collegium 1704, jehož koncerty zaznívají souběžně v Praze a v Drážďanech. Je to také jediný stálý koncertní cyklus českého souboru v zahraničí. „Tři kantáty pocházející z různých tvůrčích období jsou vynikající ukázkou Bachova mistrovství. Slovo a hudba jsou v těchto dílech v naprostém souladu, uchvacují a niterně se dotýkají posluchačů. Kantátu Christ lag in Todesbanden BWV 4 jsem poprvé slyšel v roce 1990 v Saintes v interpretaci Collegia Vocale Gent. Nejenom že Bachovy pašije jsou samy o sobě vrcholným dílem, ale speciálně tuto kantátu považuji za největší oslavu velikonočních svátků. Což je o to pozoruhodnější, že jde o jednu z nejranějších Bachových kantát,“ řekl o díle dirigent Rademann a dodal: „Po dosavadní úspěšné spolupráci Dresdner Kammerchor a Collegia 1704 mohu říci, že se už těším na další česko-saské společné koncerty!Regiony
Cenu České hudební rady získalo občanské sdružení Česká kultura, pořadatel Českých kulturních slavností. Předána byla dnes, v neděli večer, na zahajovacím koncertu Festivalu zakázané hudby v Terezíně.

Třísetleté výročí od narození a 240 let od úmrtí skladatele Jana Zacha si připomínají Čelákovice. Jeho původ je spjat právě s tímto středočeským městem. V rámci kulturních akcí, které se k výročí váží, se koná i místní hudební Festival Jana Zacha. Jeho vrcholem se stal koncert ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie. Program nazvaný Duchovní tvorba Jana Zacha, tvořený výhradně skladbami jubilujícího autora, přednesl soubor Musica Florea pod vedením dirigenta Marka Štryncla. Nastudoval známé Zachovy sborové kompozice – moteto O magnum martyrium či modlitbu Salve Regina (Zdrávas Maria), z instrumentálních skladeb kupříkladu Koncert pro flétnu a orchestr D dur se sólistou Markem Špelinou, altové árie v podání Martina Ptáčka a první ze tří Zachových requiem (Requiem g moll, datováno 1750).

Ve středu začal v Brně 26. ročník festivalu Expozice nové hudby. Zahájila ho Filharmonie Brno. Ve 13 významných brněnských zahradách je nachystaný stejný počet zvukových instalací světových skladatelů. V hudební nástroje se tak promění exotické rostliny i obyčejný hrách, informovali pořadatelé.Česká filharmonie zahájila ve čtvrtek 55. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Na druhém zámeckém nádvoří provedla se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Program letošního ročníku zahrnuje 23 představení a pět barokních večerů v Nových Hradech. Vrcholy mají být například Sicilské nešpory a Otello Giuseppe Verdiho, Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, představení Dětské opery Praha (Vy)Prodaná nevěsta a operní pohádka pro nejmenší děti Papageno hraje na kouzelnou flétnu.


Výročí
120. výročí
narození si ve čtvrtek připomeneme u českého skladatele Aloise Háby, neúnavného propagátora takzvaného čtvrttónového systému v hudbě a soudobé klasické hudby.

80. narozeniny oslaví dirigent Libor Pešek, současný šéfdirigent soukromého Českého národního symfonického orchestru. Prosadil se i v zahraničí, zejména jako šéfdirigent Královského liverpoolského filharmonického orchestru.
Foto Filip Voskovec, 
 Jan Zátorský, Ingrid Hertfelder, Van den Heuvel, Hilary Jeffery, Pavel Brunclík

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat