Týden s hudbou (73)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha

O vyvrcholení letošního ročníku Dvořákovy Prahy se postará v pondělí 22. září od 20 hodin v pražském Rudolfinu věhlasná Izraelská filharmonie. V jejím čele stane dirigent Zubin Mehta, který orchestr za pětačtyřicet let spolupráce dovedl mezi světovou orchestrální špičku. Mimořádnou událost bude živě přenášet Česká televize i Český rozhlas 3 – Vltava. Festivalovou atmosféru mohou zájemci zakusit i před Rudolfinem, kde bude koncert živě přenášen na velkou LED obrazovku. Už od osmnácté hodiny doplní projekci série dokumentárních ohlédnutí za minulými ročníky Dvořákovy Prahy. Zubin Mehta, který se po dvou letech vrací do Prahy tentokrát v čele orchestru Izraelské filharmonie, provede návštěvníky koncertu programem složeným ze stěžejních symfonických děl Dvořákových vzorů. Zazní jedna z posledních Mozartových symfonií – Symfonie č. 40 g moll, Beethovenova předehra Egmont a dále Straussova symfonická báseň Život hrdinův.Na koncertech Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se ve středu a ve čtvrtek 24. a 25. září představí výjimečná německá houslistka Veronika Eberle, která s FOKem zahraje již potřetí. Vždy si vybírá neotřelý repertoár, tentokrát Schumannův tajemstvím obestřený a vzácně hraný Koncert d moll. Dále zazní Sommerova předehra k Antigoně a Musorgského slavné Obrázky z výstavy.

Na nesmělé začátky, první koncerty, stejně jako na uplynulé dvě dekády své existence zavzpomíná, počínaje nedělí, při třech výročních koncertech orchestr PKF – Prague Philharmonia. Slavnostní projekt 20 let stylově nabídne mezi 28. zářím a 5. říjnem koncertní trilogii širokého dramaturgického záběru za účasti domácí i světové sólistické elity, pod vedením špičkových šéfdirigentů, kteří kdy v PKF působili. První slavnostní večer, stejně jako celou koncertní sezonu 2014–2015, otevře britská sopranistka Kate Royal. Pod taktovkou současného šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši se uplatní hned dvakrát – při provedení Mahlerovy Symfonie č. 4, kterou zazpívá na empoře Dvořákovy síně Rudolfina v bezprostřední blízkosti posluchačů, a ve španělském písňovém cyklu Joaquína Rodriga Čtyři milostné písně.
Regiony
Na středu si Ensemble Opera Diversa připravila pro brněnskou Redutu netradiční večer bujarých minioper, výběr obzvláště explozivních hudebních „min“ autorského tandemu libretisty Pavla Drábka a skladatele Ondřeje Kyase. V programu se diváci mohou těšit i na některé už dlouho neuváděné kousky, například Chůzi aneb Podpatek, pinč a paní, kterou premiérovala dnešní sólistka Curyšské opery Ivana Rusko v kavárně Spolek. Dále zazní Loupežnická nevěsta, Zpívající ženich, Listonoš aneb Krytí plemenné kočky a Metařka listí nebo části z labské trilogie Mluvící dobytek aneb Tajemné kosti. V hlavních rolích vystoupí sopranistka Hana Škarková, barytonista Aleš Janiga a tenorista Jakub Tuček. K nim se připojí další členové souboru, mezi nimiž na svůj diversní sólový debut čeká talentovaná mladá dvojice, mezzosopranistka Pavla Radostová (JAMU) a barytonista Michal Marhold (Konzervatoř Brno). Komorní ansámbl povede Jan Bělohlávek.

Na neděli
je ohlášen zahajovací koncert čtvrtého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. V kostele sv. Václava v Dobrušce vystoupí špičková houslistka Gabriela Demeterová, která žije v Anglii, s uznávaným varhaníkem a organologem Pavlem Černým, který rozezní historické varhany z roku 1727 ve skladbách J. S. Bacha, H. I. F. Bibera, J. D. Zelenky a dalších. Festival potvrvá až do 9. listopadu 2014.

V neděli vyvrcholí letošní ročník festivalu Heroldův Rakovník. Jako jeden z nejvýznamnějších kulturních projektů města se koná každoročně začátkem podzimu a je součástí festivalového cyklu České kulturní slavnosti. Je věnován vzpomínce na rakovnického rodáka Jiřího Herolda, slavného violistu, člena legendárního Českého kvarteta. V kostele sv. Bartoloměje v neděli zazní Pergolesiho Stabat Mater a Brixiho Varhanní koncert, sólistkami budou sopranistka Petra Perla Nôtová a mezzosopranistka Michaela Kapustová. Rakovnický komorní orchestr, Magistrae Raconenses a Karlovarský pěvecký sbor bude řídit Jan Rezek.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet dostal ve středu v Londýně prestižní britskou cenu Gramophone. Pro smyčcové kvarteto jde už o třetího „Oscara“ klasické hudby. Svoji nominaci proměnili Haasovci v kategorii komorní hudby za loňské album se skladbami Franze Schuberta Smrt a dívka a Smyčcový kvintet C dur. Nahráli ho za doprovodu německého cellisty Danjula Ishizaka. První cenu časopisu Gramophone získal Pavel Haas Quartet v roce 2007 a druhou o čtyři roky později, kdy obdržel nejprestižnější ocenění Nahrávka roku. Magazín Gramophone na svém portálu v recenzi o kvartetu uvedl, že představuje ty nejlepší kvality české tradice.Mladý houslista Jan Mráček zvítězil ve čtvrtek večer v Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni. Třiadvacetiletý houslista, který je sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu, ve finále soutěže provedl ve Velkém sále vídeňského Konzerthausu Brahmsův Houslový koncert. Doprovázel ho Rozhlasový symfonický orchestr ORF s dirigentem Johannesem Wildnerem. Porotu  Mráček podle jejích slov fascinoval od prvního kola, a to nejen technickými dovednostmi, ale také charismatem na pódiu. „Je to jeden z nejkrásnějších momentů v mé kariéře. Nečekal jsem, že vyhraji, protože moji kolegové soutěžící jsou neuvěřitelně skvělí houslisté,“ řekl rodák z Plzně, absolvent Pražské konzervatoře a v současnosti student vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. Mráček se po vítězství v soutěži může těšit na sólové vystoupení s Vídeňskou filharmonií. Soutěž pojmenovaná po vídeňském rodákovi, houslovém virtuosovi a skladateli je určena pro houslisty ve věku 14 až 30 let. Existuje od roku 1979, pořádá se každé čtyři roky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat