Týden s hudbou. Čeká nás série novoročních koncertů a představení – vše online

V České republice došlo k dalšímu zpřísnění opatření proti koronaviru, nemůžeme proto v dohledné době očekávat zlepšení situace. Přinášíme proto alespoň některé streamované akce, které se v příštím týdnu uskuteční.

G. Verdi: Trubadúr – L. Pavarotti – Metropolitan Opera New York (zdroj MET)

Pondělí 28. prosince 2020

Na přelomový týden mezi roky 2020 a 2021 si pro nás newyorská Metropolitní opera připravila cyklus streamů věnovaných památce Luciana Pavarottiho. Jako první zazní opera La Bohème Giacoma Pucciniho. Záznam u 15. března 1977 představí Renatu Scotto, Maralin Nisku, Luciana Pavarottiho, Ingvara Wixella a Paula Plishku s dirigentem Jamesem Levinem.

Na webu Českého filharmonického sboru Brno si stále můžete poslechnout záznam vánoční koncertu ze sobotního svátku svatého Štěpána.

Vídeňská státní opera bude ze svého archivu od 20:00 vysílat Mozartovu Kouzelnou flétnu. Účinkují Jörg Schneider, Olga Bezsmertna, Rebé Pape, Hilla Fahima a Thomas Tanzl s dirigentem Adamem Fischerem.

Úterý 29. prosince 2020

Druhý noční newyorský stream tohoto týdne z cyklu Pavarotti Week uvede Toscu Giacoma Pucciniho ze dne 19. prosince 1978. Účinkovali Shirley Verrett, Luciano Pavarotti a Cornell MacNeil s dirigentem Jamesem Conlonem.

Středa 30. prosince 2020

Středeční noční stream z New Yorku uvede operu Rigoletto Giuseppe Verdiho. V záznamu z 15. prosince 1981 účinkovali Christiane Eda-Pierre, Isola Jones, Luciano Pavarotti, Louis Quilico a Ara Berberian s dirigentem Jamesem Levinem.

Na webu Pařížské filharmonie si můžete od 19:00 poslechnout koncert kontratenoristy Raphaëla Pichona a barytonisty Stéphane Degouta a ansámblu Pigmalion. Zazní skladby Franze Schuberta, Franze Liszta, Carla Maria von Webera, Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse.

Od 21:00 SEČ uvede London Symphony Orchestra s dirigentem Vladimirem Jurowským na Marque.tv program nazvaný 2020: Interupted stories. Zazní kompozice Antonia Vivaldiho, Louise Spohra, Arthura Honeggera, Arthura Blisse a na závěr Sinfonietta James MacMillana.

Čtvrtek 31. prosince 2020

Dnes na Silvestra si pro nás newyorská Metropolitní opera připravila noční stream opery Ernani Giuseppe Verdiho ze dne 17. prosince 1983. Tehdy pod taktovkou Jamese Levina vystoupili v hlavních rolích Leona Mitchell, Luciano Pavarotti, Sherrill Milnes a Ruggero Raimondi.

Banskobystrická Slovenská státní opera uvede online operetu Gejzy Dusíka Hrnčířský bál.

Na rakouském ORF III. si od 20:15 můžete poslechnout Netopýra Johanna Strausse v podání Vídeňské státní opery.

Pátek 1. ledna 2021

Na Nový rok uvádí newyorkská Metropolitní opera v cyklu nočních streamů Pavarotti week Verdiho Trubadůra. V záznamu z 15. října 1988 účinkovali Eva Marton, Dolora Zajick, Luciano Pavarotti, Sherrill Milnes a Jeffrey Wells. Představení řídil James Levine.

Od 11:15 hodin je na plánován Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků ze Zlatého sálu Spolku přátel hudby. Poslechnout si ho můžete na ČT 2 nebo na webu České televize.

Bohužel Berlínští filharmonici byli nuceni plánovaný Novoroční koncert zrušit.

Novoroční koncert České filharmonie uvede od 20:00 v přímém přenosu ČT Art. Program z děl českých autorů bude řídit Tomáš Netopil.

Novoroční koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude vysílán od 20:00 pouze online na TV Naživo nebo na O2 TV. Zazní Slovanské tance, op. 46 a 72 Antonína Dvořáka s dirigentem Tomášem Braunerem.

Slovenská filharmonie Košice svůj novoroční koncert musela žel zrušit.

Od 0:10 hodin na ČT Art bude znovu uveden životopisný film o Ludwigu van Beethovenovi.

Sobota 2. ledna 2021

V sobotu z New Yorku uslyšíme záznam z 26. ledna 1991. Tehdy James Levine dirigoval operu Maškarní ples Giuseppe Verdiho. Účinkovali Aprile Millo, Harolyn Blackwell, Florence Quivar, Luciano Pavarotti a Leo Nucci.

ČT Art ve 20:15 uvede inscenaci Rossiniho Lazebníka sevilského z roku 2017 v Théatre des Champs-Elysées v Paříži.

Neděle 3. ledna 2021

Závěreční noční stream z New Yorku tohoto týdne představí Donizettiho operu Nápoj lásky. Účinkovali Athleen Battle, Luciano Pavarotti, Juan Pons a Enzo Dara s dirigentem Jamesem Levinem. Záznam byl pořízen 16. října 1991.

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments