Týden s hudbou. Hudební festivaly, koncerty, operní představení

Na nový týden vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete informace o aktuálních koncertech, programech probíhajících hudebních festivalů, operních představení a dalších akcích u nás i na Slovensku. Nechybí ani zajímavé TV záznamy a streamy.
Témata:Alexander Liebreich B-side Band Baroko 2022 Beata Hlavenková Benno Schachtner Boris Urbánek Bratislavský chlapčenský zbor Bruncvík Calixto Bieito Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 Concentus Musicus Wien ČT art Dana Hajóssy Daniel Raiskin Daniela Valtová Kosinová Deborah Cachet Dennis Russell Davies Divadlo J. K. Tyla Plzeň Duo Accosphere Ensemble Damian Festival Jarmily Novotné Liteň Filharmonie Bohuslava Martinů Filharmonie Brno Forfest Gabriel Rovňák Geisslers Hofcomoedianten Hans Op De Beeck Irena Chřibková Ivan Ženatý Jan Kučera Jan Mikušek Jana Sibera Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Habart Jiří Rožeň Jiří Štrunc (1969) Keith Lockhart Klášterní hudební slavnosti Koen Kessels Komorní filharmonie Pardubice Konvergence Krešimir Stražanac Krystian Adam Leila Josefowicz Leoš Svárovský Lucie Silkenová Lukáš Klánský Magdaléna Rovňáková Marc-André Hamelin Marek Kopelent Marek Kozák Martin Glaser Martin Kasík Martin Šrejma Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka Michal Žák Miloš Karadaglić Moravská filharmonie Olomouc Národní divadlo Brno Národní divadlo moravskoslezské Norbert Pfafflmeyer Opera Ballet Vlaanderen OperaVision Operní týden Kutná Hora Oskar Török Pablo Heras-Casado Petr Fiala PKF — Prague Philharmonia Pražský komorní orchestr Pražský rozhlasový sbor Rastislav Štúr Robert Kružík Roman Hoza Ryan Martin Bradshaw Severočeská filharmonie Teplice Sinfonia Varsovia Slovenská filharmónia Slovenské národné divadlo Slovenský filharmonický zbor Smetanova Litomyšl Stanislav Bogunia Štátna filharmónia Košice Státní opera Praha Štěpán Rak Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK The Swings Thomas Hampson Tom Morris Tomáš Badura Tomáš Brauner TV Noe Václav Jeřábek Václav Luks Vojtěch Dyk Wiener Staatsoper Yaroslav Shemet
Leila Josefowicz (zdroj Leila Josefowicz)
Leila Josefowicz (zdroj Leila Josefowicz)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 13. června od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Tímto koncertem se završí spolupráce se šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem. Zazní symfonická báseň Praga, op. 26 Josefa Suka, proslulý Concerto funebre pro housle a smyčcový orchestr Karla Amadea Hartmanna (sólistka Leila Josefowicz), který autor napsal na protest proti okupaci Československa nacistickým Německem v březnu 1939, a ve kterém cituje husitský chorál Ktož jsú Boží bojovníci a Alpská symfonie, op. 64 Richarda Strausse. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Koncert z cyklu soudobé hudby PKF – Prague Philharmonia uvede v úterý 14. června od 19:30 hodin v Experimentálním prostoru NoD díla Henryka Mikołaje Góreckého, Krzysztofa Pendereckého a Zygmunta Krauzeho. V komorních skladbách se představí Jan Fišer (housle), Lucia Fulka Kopsová (housle), Eva Krestová (viola), Lukáš Pospíšil (violoncello), Martin Fila (klavír), Jindřich Pavliš (klarinet), Mikuláš Koska (lesní roh) a Oto Reiprich (flétna).

Státní opera uvede ve středu 15. června od 19:00 hodin druhou premiéru nové inscenace opery Plameny Erwina Schulhoffa. Pod taktovkou Jiřího Rožně a v režii Calixta Bieita se v hlavních rolích představí Deny Pivnickij, Tone Kummervold, Victoria Korosunova, Tamara Morozová, Jan Hnyk, Michal Marhold, Vít Šantora, Jaroslav Patočka, Veronika Hajnová, Yukiko Kinjo, Kateřina Jalovcová, Stanislava Jirků a Magdaléna Hebousse.

Česká filharmonie tento týden ve středu 15. června, ve čtvrtek 16. června a v pátek 17. června vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina připravila s americkým dirigentem Keithem Lockhartem americký program. Na úvod zazní Suita A dur, op. 98b Antonína Dvořáka, který při svém působení na newyorské konzervatoři položil základy americké hudby. Následuje Koncert pro klavír a orchestr F dur George Gershwina (sólista Marc-André Hamelin), suita z opery The Tender Land Aarona Coplanda a Harlem Duka Ellingtona. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve středu 16. června od 10:00 hodin.

Marc-André Hamelin (foto Sim Cannety Clarke)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí ve středu 15. června a ve čtvrtek 16. června od 19:30 hodin ve Smetanově síni v Obecním domě s dirigentem Tomášem Braunerem a vzácným hostem, barytonistou Thomasem Hampsonem. Zazní písňový cyklus Sylvie Bodorové Lingua angelorum a symfonická suita Šeherezáda, op. 35 Nikolaje Alexandroviče Rimského-Korsakova. Po středečním koncertu od 21:30 hodin se bude možné setkat v cukrárně Obecného domu se sólistou večera Thomasem Hampsonem.

Koncert ke dvacátému výročí skladatelského sdružení Konvergence se uskuteční ve středu 15. června v 19:30 hodin v kostele svatého Vavřince pod Petřínem. Posluchači uslyší díla Michaely Pálka Plachké, Jiřího Lukeše, Tomáše Pálky, Ondřeje Štochla a Soni Vetché.

Sdružení Ateliér 90 pořádá v pátek 17. června v 19:30 hodin v Klášteře svaté Anežky České slavnostní koncert z komorního díla prof. Marka Kopelenta u příležitosti jeho nedávných devadesátých narozenin. Účinkují mimo jiné pěvci Irena Troupová, Kristýna Valoušková, Roman Janál, Tomáš Fiala, Vilém Veverka (hoboj), FAMA Quartet, Kamil Doležal (klarinet), Jiří Lukeš (akordeon), Daniel Mikolášek (bicí nástroje). Sylva Stejskalová (klavír) a řada dalších.

Pražský komorní orchestr vystoupí v neděli 19. června od 19:30 hodin ve velkém sále paláce Žofín. Z díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho zazní předehra Hebridy a Symfonie č. 4 A dur Italská a Koncert pro housle a orchestr e moll se sólistou Pavlem Šporclem.

Brno

V úterý 14. června v Besedním domě od 18:00 hodin vystoupí s Filharmonií Brno pod taktovkou Jiřího Habarta dětští sólisté ve skladbách Wolfganga Amadea Mozarta, Toshiro Mayuzumiho, Béla Bartók, Astora Piazzolly, Jana Křtitele Nerudy, Eduarda Lala, Friedricha Kuhlaua a Dmitrije Šostakoviče.

Jiří Habart (zdroj Jiří Habart)
Jiří Habart (zdroj Jiří Habart)

Národní divadlo Brno uvádí v pátek 17. června od 19:00 hodin nové nastudování opery Giuseppe Verdiho Otello v hudebním nastudování Roberta Kružíka a režii Martina Glasera. Obsazení premiéry bude upřesněno.

Sobota 18. června a neděle 19. června od 10:30 do 19:00 hodin bude patřit Mozartovým dětem, kdy se posluchačům představí nejtalentovanější žáci ZUŠ Jihomoravského kraje.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

V ostravském Domě kultury zazní v pondělí 13. června od 19:00 hodin v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka recitál klavíristy Marka Kozáka. Posluchači uslyší Vzpomínky na Čechy ve formě polek op. 12, Furianta z Českých tanců op. 21, Koncertní etudu Na břehu mořském op. 17 Bedřicha Smetany, V mlhách Leoše Janáčka, Kejklíře Adama Skoumala a Sonátu h moll Franze Liszta.

Během Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka zazní v ostravském Brickhousu v úterý 14. června od 19:00 hodin kytarový recitál Miloše Karadagliće. Posluchači uslyší Variace na Mozartovo téma, op. 9 Fernanda Sora, Chaconnu Johanna Sebastiana Bacha, výběr ze Španělské suity, op. 47 Issaca Albénize a Pět preludií Heitora Villa-Lobose.

Miloš Karadaglić (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
Miloš Karadaglić (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

Na Janáčkově konzervatoři se ve středu 15. června od 18:00 uskuteční koncert z děl letošních vítězných skladeb skladatelské soutěže Generace.

Ve čtvrtek 16. června od 19:00 hodin v Domě kultury zazní Slovanský večer Sinfonie Varsovia pod taktovkou Yaroslava Shemeta. Na programu bude Tichá hudba pro smyčce Valentina Silvestrova, symfonická báseň Step, op. 66 Zygmunta Noskowského a Symfonie č. 5 c moll, op. 67 Osudová Ludwiga van Beethovena. Koncert je pořádán v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.

V pátek 17. června od 19:00 hodin v evangelickém Kristově kostele vystoupí na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka Bratislavský chlapecký sbor s dirigenty Magdalenou Rovňákovou a Gabrielem Rovňákem ml. za klavírního doprovodu Dany Hajóssy. Pestrý program od středověkých anonymů představí díla napříč staletími až po současnost. Zazní tak díla Miloslava Kroupy, Francise Poulenca, Antonína Dvořáka, Josepha Haydna, Franze Schuberta, Césara Francka, Wolfganga Amadea Mozarta, Johna Ruttera, Carla Jenkinse a dalších doplněné o pásmo lidových písní.

Festivalový crossover Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v sobotu 18. června od 17:00 hodin na zámku v Hukvaldech bude patři Beatě Hlavenkové a Oskaru Törökovi.

Beata Hlavenková (foto Patrick Marek)
Beata Hlavenková (foto Patrick Marek)

V neděli 19. června od 16:00 hodin v rodném domě Leoše Janáčka v Hukvaldech vystoupí Ivan Ženatý se svými studenty a klavíristou Stanislavem Boguniou.

Olomouc

Ve Smetanových sadech v úterý 14. června od 19:30 hodin zazní v rámci festivalu Baroko 2022 opera Tomáše Hanzlíka Římská Lukrécie v podání Ensemble Damian, Geisslers Hofcomoedianten a chlapeckého sboru Bruncvík.  

Varhanice Irena Chřibková vystoupí se svým recitálem v rámci festivalu Forfest v dómu svatého Václava v neděli 19. června v 19:00 hodin.

Irena Chřibková (foto Michal Růžička)
Irena Chřibková (foto Michal Růžička)

V neděli 19. června od 20:30 hodin v Atriu Vlastivědného muzea zazní opera Tomáše Hanzlíka Endymio v podání Ensemble Damian.

Litomyšl

V Litomyšli probíhá festival Smetanova Litomyšl.

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v pondělí 13. června od 20:00 hodin na zámku s dirigentem Janem Kučerou, Vojtěchem Dykem, Michalem Žákem, Borisem Urbánkem a B-side Bandem.

V úterý na zámeckém nádvoří vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebreichem. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1b moll, op. 23 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Ryan Martin Bradshaw) a Alpská symfonie, op. 64 Richarda Strausse.

Ryan Martin Bradshaw (zdroj Concertino Praga)
Ryan Martin Bradshaw (zdroj Concertino Praga)

V piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže zazní ve čtvrtek 16. května od 20:30 hodin Requiem za mého přítele Zbigniewa Preislera, který toto Requiem věnoval památce filmového režiséra Krzysztofa Kieślowského, se kterým mnoho let spolupracoval. Kompozici provedou Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) se sólisty Janou Siberou, Lucií Silkenovou, Janem Mikuškem, Tomášem Badurou a Václavem Jeřábkem společně s Danielou Valtovou Kosinovou za varhanami. Kompozici doprovází Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Rastislavem Štúrem.

Muzikálový večer Národního divadla moravskoslezského se uskuteční v pátek 17. června od 20:30 hdoin na nádvoří zámku. Dramaturgie představí průřez uplynulých deset sezón NDM.

Na zámku vystoupí v sobotu 18. června od 19:30 hodin Collegium 1704 společně s Collegiem Vocale 1704 a dirigentem Václavem Luksem u příležitosti 280. výročí dublinské premiéry oratoria Mesiáš HVW 56 Georga Friedricha Händela. Sólových partů v tomto oratoriu se ujmou Deborah Cachet, Benno Schachtner, Krystian Adam a Krešimir Stražanac.

Na zámku v neděli 19. června od 19:30 hodin vystoupí spojené smyčcové sekce Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Leoše Svárovského s programem Sólo pro 100 smyčců z pera Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Ralpha Vaughana Williamse, Bély Bartóka, Georga Friedricha Händela, Johna Irelanda, Petra Iljiče Čajkovského, Jeana Sibelia, Issaca Albénize a Freddie Mercuryho.

Ostatní regiony

Klavírní a písňový koncert Ensemble Damian se uskuteční v úterý 16. června od 18:00 hodin ve Vyškově v rámci projektu Svět klavírů.

Ensemble Damian (zdroj Hudební festival Petra Dvorského)
Ensemble Damian (zdroj Hudební festival Petra Dvorského)

Brněnský sbor Ensemble Versus vystoupí ve čtvrtek 16. června v kroměřížském chrámu svatého Mořice od 20:00 hodin v rámci festivalu Forfest. Zazní česká soudobá duchovní sborová tvorba.

Slovensko-polské Duo Accosphere akordeonistů Aleny Budziňákové a Gregorze Palause se představí na festivalu Forfest v sobotu 18. června od 16:00 hodin v Muzeu Kroměřížska.

Open air na zámku Liteň v rámci Festivalu Jarmily Novotné Dotek lásky přivítá posluchače v sobotu 18. června v 18:00 hodin. Vystoupí pěvci operního studia Slovenského národního divadla.

V sobotu 18. června zahajuje Mezinárodní hudební festival Operní týden Kutná Hora. Na zahajovacím koncertě od 20:00 hodin na Nádvoří Vlašského dvora zazní Carmina burana Carla Orffa v podání Jany Sibery, Romana Hozy, Martina Šrejmy, Pražského rozhlasového sboru a Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Jiřího Štrunce.

Joseph Haydn: Stvoření – Jana Sibera – Divadlo J. K. Tyla v Plzni, 23. dubna 2022 (foto Irena Štěrbová)
Joseph Haydn: Stvoření – Jana Sibera – Divadlo J. K. Tyla v Plzni, 23. dubna 2022 (foto Irena Štěrbová)

V rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti se se svým recitálem představí v neděli 19. června od 16:00 hodin v piaristickém klášteře v Bílé Vodě kytarista Štěpán Rak.

V plzeňském Divadle J. K. Tyla se v neděli 19. června od 19:00 hodin uskuteční letní koncert dětského sboru Kajetán.

Na Mezinárodním hudebním festivalu Operní týden Kutná Hora se v neděli 19. června od 20:00 hodin v konventu bývalého cisterciátského kláštera v Sedlici uskuteční koncert mužského vokálního kvarteta The Swings.

Češi v zahraničí

Filharmonie Brno vystoupí v sobotu 18. června v rakouském Badenu s dirigentem Norbertem Pfafflmeyerem s programem předeher z pera Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Carla Maria von Webera, Giuseppe Verdiho, Richarda Wagnera, Gioacchina Rossiniho, Franze von Suppé, Nico Dostala a Dmitrije Kabalevského.  

Slovensko

Klavírista Martin Kasík vystoupí se svým recitálem v úterý 14. června v 19:00 hodin v Malé síni Slovenské filharmonie v Bratislavě. Zazní Sonáta č. 7 D dur, op. 10/3, Sonáta č. 14 cis moll, op. 27/2 Měsíční svit Ludwiga van Beethovena a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

Martin Kasík (foto Vilém Veverka)
Martin Kasík (foto Vilém Veverka)

Slovenská filharmonie vystoupí tento týden ve čtvrtek 16. června a v pátek 17. června od 19:30 hodin v Koncertní síni SF s dirigentem Danielem Raiskinem a členkami Slovenského filharmonického sboru. Zazní Sedmihradsko, požehnaná krajina Jána Levoslava Belly, Koncert pro violoncello a orchestre moll, op. 85 Edwarda Elgara a symfonická suita Planety, op. 32 Gustava Holsta.

Státní filharmonie Košice vystoupí ve čtvrtek 16. června v 19:00 hodin Domě umění. Zazní Poutpouri z opery Mlčenlivá paní a Due-concertino pro klarinet, fagot a orchestr Richarda Strausse a Symfonie č. 2 fis moll Antar, op. 9 Nikolaje Alexandroviče Rimského-Korsakova.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 13. června od 21:30 hodin poslechněte Koncert pro klavír a orchestr F dur K 413 Wolfganga Amadea Mozarta v podání Lukáše Klánského a Komorní filharmonie Pardubice v nahrávce z roku 2020 z regionálního muzea v Chrudimi.

Janáčkovu Sinfoniettu z loňského Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka v podání Filharmonie Brno a Dennise Russella Daviese si poslechněte v úterý 14. června od 10:50 hodin na TV Noe.

Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)
Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)

Vídeňská Státní opera chystá na sobotu 18. června od 19:00 hodin stream představení opery Orfeus Claudia Monteverdiho pod taktovkou Pabla Herase-Casady a v režii Toma Morrise. V hlavních rolích se představí Kate Lindsey, Georg Nigl, Slávka Zámečníková, Christina Bock, Andrea Mastroni, Wolfgang Bankl, Hiroshi Amako, spoluúčinkuje orchestr Concentus Musicus Wien.

Na serveru OperaVision bude v sobotu 18. června zveřejněn stream opery The Convert belgického skladatele Wima Henderickxe v inscenaci Opera Ballet Vlaanderen. Pod taktovkou Koena Kesselse a v režii Hanse Opa de Beecka se v hlavních rolích představí Lore Binon, Vincenzo Neri, Amel Brahim-Djelloul, Françoise Atlan, Daniel Arnaldos, Luvuyo Mbundu a Guido Jentjens. Spolúčinkuje Sbor, Balet a Orchestr Opera Ballet Vlaanderen. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments