Týden s hudbou. Hudební události živě, čeští umělci v zahraničí i hudba online

V pravidelném Týdnu s hudbou vám přinášíme aktuální přehled koncertů a online akcí pro týden na přelomu měsíců ledna a února. I přes sílící epidemii je stále možná návštěva živých koncertů a představení. Přestože část menších divadel svou činnost na krátký čas přerušila, většina operních a muzikálových scén a koncertních sálů zůstává publiku stále otevřena. Možné je také zúčastnit se některých akcí online, nebo prostřednictvím TV přenosů či jejích záznamů.
Susanna Mälkki (zdroj Susanna Mälkki, foto Jiyang Chen)
Susanna Mälkki (zdroj Susanna Mälkki, foto Jiyang Chen)

Praha

V rámci série komentovaných koncertů určených převážně pro školy a školky se v úterý 1. února od 9:30 hodin v Sukově síni představí dívčí pěvecký sbor Deylovy konzervatoře Carmina lucis se sbormistrem Janem Kyjovským a klavíristou Romanem Malým. Zazní výběr a komentář Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka.

Česká filharmonie vystoupí ve středu 2. února, ve čtvrtek 3. února a v pátek 4. února vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Alainem Altinogluem. Zazní suita z opery Pelléas a Mélisanda Claudea Debussyho v aranžmá Alaina Altinoglua, koncertní rapsodie Cikán Maurice Ravela (sólista Jiří Vodička) a Symfonie č. 3 c moll Varhanní, op. 78 Camille Saint-Saënse (sólista Thierry Escaich).

PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve středu 2. února v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu s dirigentem Emmanuelem Villaumem u příležitosti zahájení francouzského předsednictví Rady Evropské unie. Zazní Dětské hry, op. 22 Georgese Bizeta, Sarabanda Clauda Debussyho, Toccata e due canzoni H 311 Bohuslava Martinů (sólista Stanislav Gallin), Koncert pro klavír a orchestr G dur (sólista Michel Dalberto) a Bolero Maurice Ravela.

Francouzský varhaník Thierry Escaich, který vystoupí v týdnu s Českou filharmonií, se představí se svým recitálem v sobotu 5. února v 10:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Spoluúčinkuje barytonista Roman Hoza. Zazní díla Alexandra Pierra Françoise Boëlyho, Césara Francka, Nicolase de Grignyho, Oliviera Messiaena, Maurice Duruflého a též vlastní díla sólisty matiné.

Brno

Collegium 1704 se podílí na nové inscenaci opery Georga Friedricha Händela Alcina v Národním divadle Brno. V režii Jiřího Heřmana a nastudování Václava Lukse se v premiérovém obsazení 5. února v 19:00 hodin představí Pavla Vykopalová, Doubravka Součková, Andrea Široká, Ray Chenez, Václava Krejčí Housková, Ondřej Koplík a Roman Hoza. Při druhé premiéře v neděli 6. února v 17:00 hodin vystoupí sólisté Karina Gauvin, Mirella Hagen, Andrea Široká, Kangmin Justin Kim, Monika Jägerová, Krystian Adam a Tomáš Král.

Na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění se posluchači mohou těšit hned na několik koncertů.

První únorový týden je věnovaný koncertům Katedry zpěvu. Hned 1. února se od 19:00 hodin v koncertním sále Hudební fakulty JAMU uskuteční absolventský koncert pěvce Václava Jeřábka se spoluúčinkováním členů Českého filharmonického sboru Brno. Druhým koncertem bude pěvecký koncert Michala Kučy, který se bude konat 4. února od 19:00 hodin v koncertním sále Hudební fakulty JAMU.

Ostrava

Pavel Haas Quartet se představí v pondělí 31. ledna v 19:00 hodin v Domě kultury se smyčcovými kvartety Josefa Suka, Ericha Wolfganga Korngolda a Antonína Dvořáka.

Mezinárodní festival Leoše Janáčka ve středu 2. února představí na svých webových stránkách kompletní program letošního ročníku.

Ostatní regiony

Komorní filharmonie Pardubice vystoupí ve středu 2. února v 19:00 hodin v Sukově síni pardubického Domu hudby s dirigentem Stanislavem Vavřínkem a šansoniérkou Radkou Rubešovou s programem francouzských šansonů.

Češi v zahraničí

Filharmonie Brno vystoupí v úterý 2. února v 19:30 hodin ve vídeňském Konzerthausu s dirigentem Claudiem Vandellim a tenoristou Juanem Diegem Flórezem s programem operních árií Christopha Willibalda Glucka, Gioacchina Rossiniho, Richarda Strausse, Georgese Bizeta, Jacquese Offenbacha, Ottorino Respighiho a Gaetana Donizettiho.

Slovensko

Státní filharmonie Košice vystoupí ve čtvrtek 3. února v 19:00 hodin v Domě umění s dirigentem Marošem Potokárem. Zazní předehra k opeře Straka zlodějka Gioacchina Rossiniho, Koncert pro kontrabas a orchestr h moll č. 2 Giovanni Bottesiniho (sólista Roman Patkoló) a Symfonie č. 4 f moll, op. 36 Petra Iljiče Čajkovského.

Streamy a televizní přenosy

Na webu Helsinské filharmonie si poslechněte ve čtvrtek 2. února od 19:00 hodin přímý přenos s dirigentkou Susannou Mälkki. Zazní symfonická báseň Tapiola Jeana Sibelia, Koncert pro violu a orchestr Bély Bartóka (sólistka Tabea Zimmermann) a Symfonie č. 4 f moll, op. 36 Petra Iljiče Čajkovského.

Budapest Festival Orchestra s dirigentem Ivánem Fischerem v neděli 6. února v 17:00 hodin bude streamovat koncert ze své zkušebny. Zazní díla Gabriela Faurého, Clauda Debussyho, Camille Saint-Saënse, Antonína Dvořáka a Franze Schuberta.

Na TV Noe si poslechněte v neděli 6. února ve 21:35 hodin záznam benefičního provedení Labyrintu světa a ráje srdce Petra Ebena v podání Michaely Moc Káčerkové, Ivany Michalovičové, Alfreda Habermanna, Pavla Svobody a Jaroslava Tůmy s recitací Viktora Preisse z listopadu loňského roku v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce.

Hamburgský Ensemble Resonanz zveřejnil několik nahrávek na svém webu. Poslechněte si Loops & Verses + Antonia Vivaldi Johna Adamse, Varianti Luigiho Nona, Marche fatale Helmuta Lachenmanna a další díla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments