Týden s hudbou. Koncert, opera, TV, online streamy

Na závěr letošního října vám přinášíme nový Týden s hudbou, kde už tradičně naleznete výběr toho nejzajímavějšího z vašeho okolí doplněné o informace o programu televize, zahraniční streamy a přenosy v kinech.
Témata:Adam Plachetka Adam Viktora Aneta Podracká Bendová Anna Paulová Barbora K. Sejáková Bohdana Tesařová Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Chi Ho Han Chris Thile Cirk La Putyka Collegium 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Daniel Havel Daniel Wiesner Dny soudobé hudby Emily Pogorelc Ensemble Síntese Eva Marie Kořená Expozice nové hudby Florian Krumpöck Gabriela Eibenová Guerassim Voronkov HAMU Percussion Ensemble Harald Hieronymus Hein Hartmut Schörghofer Hayoung Choi Horacio Romo Irena Troupová Ivan Ženatý Ivo Medek Jac van Steen Jan Bubák Jana Černohouzová Jana Vondrů Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Suchý Katarína Palová Kateřina Kněžíková Kristian Sallinen Lucie Sedláková Hůlová Lukáš Medek Marek Štryncl Michal Balas Milan Paľa Miroslava Časarová (Pilcová) Mondrian Ensemble Moravská filharmonie Olomouc Music Olomouc Musica Florea Nachtigall Artists Neoklasik orchestr Norbert Baxa Opera Divadla J. K. Tyla Plzeň Opera Diversa Opera World Day OperaVision Orquesta Filarmonía De Madrid Otto Schenk Pavla Tesařová Petr Kotík Petr Mašlaň PKF — Prague Philharmonia Prague Sounds Rastislav Štúr Roberto Montenegro Rolando Villazón Roman Magilevskiy Roman Válek Sangeun Han Sára Medková Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Slovenská filharmónia Spevácky zbor Lúčnica Štátna filharmónia Košice Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tomáš Brauner Trio Českého rozhlasu Umělecká beseda Václav Dlask Václav Luks Víkingur Ólafsson Vít Zouhar Vladimír Roubal Vojtěch Šembera Wiener Staatsoper Yan Mikirtumov Zbyněk Müller Zsolt Hamar
Chris Thile (foto Brantley Gutierrez)
Chris Thile (foto Brantley Gutierrez)

Praha

V pondělí 24. října od 19:00 hodin v Kaiserštejnském paláci zazní na festivalu Dny soudobé hudby komorní tvorba Jana Berana, Pavla Hrabánka, Jiřího Smutného, Adama Hermutha, Jakuba Nováka a Karla Mirošníka v podání klavíristek Veroniky Böhmové, Martiny Hájkové, Ráchel Skleničkové a Evy Miláčkové Kubrové, Sedláčkova kvarteta, sopranistky Veroniky Kaiserové, klarinetisty Jaroslava Škuty a violoncellisty Vojtěcha Urbana.

Mandolinový virtuóz, zpěvák a skladatel Chris Thile se představí v pondělí 24. října od 20:00 hodin v La Fabrice v rámci festivalu Prague Sounds multižánrovým recitálem.

Trio Českého rozhlasu vystoupí v úterý 25. října v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní díla Ludwiga van Beethovena, Jacquese Iberta, Daria Milhauda, Leoše Janáčka a Tomáše Illeho. Spoluúčinkuje recitátor Svatopluk Schuller.

V úterý 25. října od 19:00 hodin v kostele CČE na Korunní 60 v rámci festivalu Dny soudobé hudby zazní orchestrální koncert z děl Parla Pexidra, Jana Vrkoče, Jaroslava Krčka, Mariose Christou, Karla Husy a Jindry Nečasové-Nardelli. Hraje NeoKlasik orchestr pod taktovkou Václava Dlaska, sólových partů se ujmou Bohdana Tesařová (hoboj). Pavla Tesařová (housle) a Jana Černohouzová (klarinet).

V úterý 25. října od 19:30 hodin se v bývalém kostele svatého Vavřince v Hellichově ulici uskuteční již 653. úterek Umělecké besedy. Tentokrát zazní hudba Jiřího Smutného, Ivany Loudové, Kateřiny Horké a Zdeňka Šestáka. Účinkují Miroslava Časarová – zpěv, Lucie Sedláková Hůlová – housle, Anna Paulová – klarinet, Barbora K. Sejáková a Daniel Wiesner – klavír.

Rolando Villazón (zdroj rolandovillazon.com)

Proslulý tenorista Rolando Villazón vystoupí ve středu 26. října od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina společně s PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Guerassima Voronkova. Jako host se představí sopranistka Emily Pogorelc. Na programu zazní árie a scény z oper Julese Masseneta, Charlese Gounoda, Giuseppe Verdiho, Gaetana Donizettiho, Manuela Penelly, Léa Delibese, Franze Lehára, Ernesta de Curtise a dalších. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Jana Bubáka vystoupí ve středu 26. října od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na koncertě katedry skladby HAMU. Zazní premiéry děl Matěje Slobody, Pavla Nesita, J-T Vesikkaly Wittmachera, Michaely Augustinové a Soni Vetché.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pořádá v pátek 28. října ve Smetanově síni Obecního domu od 18:00 hodin Koncert pro republiku. Pod taktovkou Jaca van Steena zazní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Veřejnou generální zkoušku je možno navštívit ve čtvrtek 27. října od 10:00 hodin tamtéž.

PKF Prague Philharmonia v sobotu 29. října od 19:30 hodin vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Florianem Krumpöckem, který se zároveň představí jako sólista v Koncertu pro klavír a orchestr č. 24 c moll K 491 Wolfganga Amadea Mozarta. Dále zazní Adagio Leoše Janáčka a Symfonie č. 1 c moll, op. 68 Johannese Brahmse.

Jan Bubák (zdroj Jan Bubák)

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v sobotu 29. října od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Romana Magilevského. Zazní předehra k opeře Figarova svatba a Koncert pro flétnu a orchestr č. 2 D dur K 314 (sólista Sangeun Han) Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro violoncello a orchestr “Musical Pilgrimage” Alexeje Shora (sólista Michal Balas) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 “Z Nového světa” Antonína Dvořáka.

Brno

V Brně probíhá v Besedním domě Expozice Nové hudby.

V pondělí 24. října od 19:00 hodin v Besedním domě barytonista Vojtěch Šembera uvede v premiéře svou kompozici Fonetická krajina. Poté zazní slavná Ursonate Kurta Schwitterse.

V úterý 25. října se od 19:00 hodin v Besedním domě uskuteční projekt Sara’smile autorského tria Ivo Medka, Sáry Medkové a Víta Zouhara pro klavír, zpěv, dětské hračky, bicí nástroje a elektroniku doplněnou i live videoartem Lukáše Medka.

Ve středu 26. října do 19:00 hodin v Besedním domě uvede zpěvačka Beth Griffith v české premiéře Three Voices Mortona Feldmana a kompozici Experiences No. 2 Johna Cage.

Here be Sirens je název projektu Kate Soper, který zazní ve čtvrtek 27. října od 19:00 hodin. Účinkují Aneta Podracká Bendová, Eva Marie Kořená a Jana Vondrů.

Sára Medková (foto Zbyněk Maděryč)
Sára Medková (foto Zbyněk Maděryč)

Závěrečný koncert v pátek 28. října od 19:00 hodin v nové simultánní verzi uvede tři díla Petra Kotíka Many Many Women, There is Singularly Nothing a Drums. Účinkují Irena Troupová (soprán), Harald Hieronymus Hein (baryton), Petr Kotík (flétna), Daniel Havel (flétna) a Percussions Ensemble JAMU.

Ve čtvrtek 27. října od 19:00 hodin v Besedním domě zazní v podání Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka Madrigaly válečné a milostné Claudia Monteverdiho.

Opera Diversa v rámci svého Diverzního podzimu v neděli 30. října od 19:00 hodin ve vile Stiassni uvádí komorní program Pokánie z děl Romana Bergera a Valentina Bibika v podání Kataríny a Milana Paľových.

Ostrava

Ve středu 26. října a ve čtvrtek 27. října vždy od 18:00 hodin v hale Gong v Dolních Vítkovicích vystoupí Cirk La Putyka s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod taktovkou Joela Hány s projektem spojující nový cirkus, činohru a symfonický orchestr.

Cirk La Putyka na Fringe Festival (foto archiv souboru)

Olomouc

V Olomouci začíná festival soudobé hudby Music Olomouc.

Od 19:00 hodin vystoupí 25. října v kapli Božího Těla švýcarský Mondrian Ensemble s díly Artura Fuentese, Martina Jaggiho, Thomase Wallyho a se světovou premiérou klavírního kvartetu Ondřeje Štochla …racek se směje poslední…

Ve středu 26. října od 19:00 hodin tamtéž vystoupí portugalský Ensemble Síntese s dirigentem Yanem Mikirtumovem. Zazní díla soudobých portugalských skladatelů Fernanda Lopes-Graçy, Huga Vasco Reise, Tiaga Derriçy, Carlose Azeveda a Carlose Marecose.

Ve čtvrtek 27. října od 19:00 hodin v Redutě vystoupí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Zsolta Hamara. U příležitosti blížícího se výročí vzniku Československa zazní díla Jána Cikkera, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Jako sólista vystoupí Ivan Ženatý.

Zsolt Hamar (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Zsolt Hamar (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Ostatní regiony Čech

Vladimír Roubal zahraje na varhany v kostele sv. Havla v Chlumci ve středu 26. října od 17:00 hodin.

Sopranistka Gabriela Eibenová zazpívá za varhanního doprovodu Adama Viktory v kostele sv. Šimona a Judy ve Viticích v pátek 28. října od 18:00 hodin. Spoluúčinkuje violoncellista Petr Mašlaň.

Musica Florea s Markem Štrynclem vystoupí v neděli 30. října od 19:00 hodin v Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Zazní První Slovanská rapsodie, op. 45 a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V pondělí 24. října od 19:00 hodin v Městském divadle v Prostějově vystoupí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Zsolta Hamara. U příležitosti blížícího se výročí vzniku Československa zazní díla Jána Cikkera, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Jako sólista vystoupí Ivan Ženatý.
V úterý 25. října od 19:00 hodin se koncert opakuje v Kongresovém sále Priessnitzových lázní v Jeseníku, ve středu 26. října od 19:00 hodin v Domě kultury v Šumperku a v pátek 28. října v Městském domě v Přerově.

V úterý 25. října od 19:00 hodin zazní v evangelickém kostele v Rožnově pod Radhoštěm v podání Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka Madrigaly válečné a milostné Claudia Monteverdiho. Koncert se opakuje ve středu 26. října od 19:00 hodin na zámku Třebíč.

Češi v zahraničí

Vikingur Olafsson (foto Ari Magg)
Víkingur Olafsson (foto Ari Magg)

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí v pondělí 24. října ve Filharmonii v Kolíně nad Rýnem. Zazní Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 Roberta Schumanna (sólista Víkingur Ólafsson) a Symfonie č. 11 g moll, op. 103, „Rok 1905“ Dmitrije Šostakoviče. Program se opakuje v úterý 25. října v Mnichově a ve středu 26. října v Essenu.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem vystoupí ve čtvrtek 27. října v evangelickém kostele svatého Martina v Kasselu. Zazní Symphoniae sacrae III op. 12, č. 1, 6, 7 a 10 Heinricha Schütze a Selva morale e spirituale, SV 258, 264, 268 a 270 Claudia Monteverdiho.

Český filharmonický sbor se sbormistrem Petrem Fialou se představí ve čtvrtek 27. října v Auditorio Nacional de Música v Madridu. Společně s Orquesta Filarmonía De Madrid pod taktovkou Roberta Montenegra provedou Sinfonii Argentinu Daniela Doury na básně Alejandra Roemmerse. V první polovině zazní Koncert pro bandoneon Astora Piazzolly (sólisté Horacio Romo – bandoneon, Javier Negrín – klavír a Edoardo Catemario – kytara).

Dirigent Norbert Baxa nastudoval pro operní festival ve Wexfordu poslední operu Antonína Dvořáka Armida. V režii rakouského režiséra Hartmuta Schörghofera zpívají v pátek 28. října Jozef Benci, Jennifer Davis, Stanislav Kuflyuk, Jan Hnyk, Rory Dunne, Gerard Schneider, Josef Moravec, Thomas Birch, Andrii Kharlamov, Libuše Santorisová, Chris Mosz, Rory Dunne a Josef Kovačič. Na inscenaci se podílí divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Slovensko

Slovenská filharmonie pod taktovkou Rastislava Štúra zahraje ve čtvrtek 27. října a v pátek 28. října vždy od 19:30 hodin ve Velkém sále SF v hudbu ze slovenských filmů. Spoluúčinkuje pěvecký sbor Lúčnica se sbormistryní Evou Matúšovou.

Klavírista Chi Ho Han se představí se svým recitálem v Malé síni Slovenské filharmonie v úterý 25. října od 19:00 hodin s díly Sergeje Prokofjeva, Erika Satieho, Maurice Ravela, Marc-André Hamelina a Igora Stravinského.

Chi Ho Han (zdroj Chi Ho Han)
Chi Ho Han (zdroj Chi Ho Han)

Ve čtvrtek 27. října od 19:00 hodin vystoupí Státní filharmonie Košice pod taktovkou Zbyňka Müllera v Domě umění. Zazní Koncert pro orchestr č. 1 Hudební dar do Kyjeva Ivana Karabitse a poté Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur, op. 107 (sólistka Hayoung Choi) a Symfonie č. 6 h moll, op. 54 Dmitrije Šostakoviče.

Kino

Od úterý 25. října v kinech po celé České republice a na Slovensku můžete navštívit přenos opery Giacoma Pucciniho Madam Butterfly v inscenaci Royal Opera House. V režii Moshe Leisera a Patrice Cauriera pod taktovkou Nicoly Luisottiho v hlavních rolích účinkují Maria Agresta, Joshua Guerrero, Carlos Álvarez, Christine Rice a Carlo Bosi.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si tento týden poslechněte v pondělí 24. října od 20:15 hodin komorní operu Lenky Noty na libreto Olgy Sommerové Jsem kněžna bláznů.

V pátek 28. října od 20:15 hodin si můžete poslechnout recitál Jiřího Suchého 1964/2019 z pražského Rudolfina z roku 2017, kdy jsme si připomněli 50. výročí úmrtí Jiřího Šlitra.

V neděli 30. října od 19:15 hodin bude zařazen záznam Mozart Gala Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky z roku 2016 se Symfonickým orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera.

Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka (zdroj Kateřina Kněžíková)
Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka (zdroj Kateřina Kněžíková)

Vídeňská Státní opera po delší době pro nás připravila několik streamů.

Operu Nápoj lásky Gaetana Donizzetiho mohou posluchači vidět v neděli 30. října od 19:00 hodin v režii Otto Schenka. V hlavních rolích se představí Slávka Zámečníková, Bogdan Volkov, Davide Luciano, Alex Esposito a Miriam Kutrowatz.

Ve středu 25. října od 19:00 hodin bude na serveru OperaVision zveřejněn stream inscenace opery Zlatá koruna ukrajinského skladatele Borise Ljatošinského v nastudování Opera World Day spojující umělce z Finské národní opery, Lvovské národní opery, Polské národní opery, San Francisco Opera, Royal College of Music (Londýn), Teatro dell’Opera di Roma a Shenandoah University. Zároveň byla zahájena sbírka na podporu ukrajinské kultury.

Na serveru Helsinské filharmonie si od pátku 28. října 17:00 hodin SEČ poslechněte projekt Baltic s dirigentem Kristianem Sallinenem věnovaný ekologické péči o Baltské moře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments