Týden s hudbou. Koncerty a představení s publikem i bez publika

Pozvolná obleva epidemických restrikcí umožňuje omezený přístup na kulturní akce. Podívejte se tedy s námi na program koncertů a představení, které se odehrají ať už živě nebo formou online streamů ...
Garrick Ohlsson (foto Dario Acosta)

Pondělí 17. května 2021

Na Pražském jaru se dnes od 11:00 v sále Martinů uskuteční masterclass Garricka Ohlssona a večer od 20:00 vystoupí se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu dirigent Ilan Volkov. Zazní Symfonietta, op. 23 Alexandra Zemlinského, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Des dur Sergeje Prokofjeva (sólista Jan Bartoš) a Hra v karty Igora Stravinského. Koncert bude streamován.

Streamovaný bude též koncert Bennewitzova kvarteta a klarinetisty Igora Františáka na festivalu Dvořákova Olomouc. Zazní smyčcové kvartety Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse, průvodní slovo má Jiří Vejvoda.

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla zveřejnilo na svém YouTube kanálu Májový koncert sboru opery. Na úvod uslyšíme mužský sbor Zdeňka Lukáše Jaro se otevírá, následovaný ženskými sbory Tři písně z cyklu Maitag (Májový den) německého skladatele a varhaníka Josefa Gabriela Rheinbergera, poté zazní Les nyphes de bois (Lesní víly) z poměrně neznámé sborové tvorby Léa Delibese. Na závěr programu sbor přednese chodskou lidovou píseň Já mám v levý noze trneček v úpravě Jindřicha Jindřicha. Video bude ke zhlédnutí do konce měsíce.

Newyorská Metropolitní opera si pro nás na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný Unhinged Mad Scenes. Jako první byla zařazena opera Puritáni Vincenza Belliniho. Účinkují Anna Netrebko, Eric Cutler, Franco Vassallo a John Relyea. Záznam ze dne 6. ledna 2007 řídí Patrick Summers. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Hamburský Ensemble Resonanz s dirigentem Johannesem Kalitzkim uvede online od 18:00 Symfonii č. 5 pro 22 smyčců Xilina Wanga.

Vídeňská státní opera chystá od 19:00 záznam opery Charlese Gounoda Faust z 29. dubna tohoto roku. S dirigentem Bertrandem de Billy vystoupili  Juan Diego Flórez, Nicole Car, Adam Palka, Étienne Dupuis, Martin Häßler, Kate Lindsey a Monika Bohinec.

Úterý 18. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí Pražákovo kvarteto. Zazní smyčcové kvartety Jindřicha Felda, Josepha Haydna, Igora Stravinského a Antonína Dvořáka. Koncert bude streamován.

PKF-Prague Philharmonia uspořádá v experimentálním prostoru NoD (Dlouhá 33) od 19:30 koncert z premiér slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavy. Zazní kompozice Cri de coeur, Mo(o)nical a Con brio.

V cyklu klavírních recitálů Iluminace z refektáře jezuitské koleje v Klatovech se 18. května od 20:00 hodin se svou jazzovou improvizací představí Jiří Levíček. Závěr on-line přenosu bude patřit studentům Katedry výtvarné výchovy a kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a jejich tvorbě inspirované jazzovým klavírem.

Klavírista Ivan Klánský vystoupí od 19:00 v Koncertní síni Slovenské filharmonie. Zazní díla Leoše Janáčka, Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina. Koncert bude za účasti publika též streamován.

Na dnešní noc z MET byla vybrána opera Idomeneo Wolfganga Amadea Mozarta. V záznamu ze dne 25. března 2017 s dirigentem Jamesem Levinem účinkují Elza van den Heever, Nadine Sierra, Alice Coote, Matthew Polenzani a Alan Opie.

Vídeňská Státní opera bude dnes od 19:00 streamovat balet na hudbu Franze Liszta a Gustava Mahlera v choreografii Hanse van Manena a Martina Schläpfera. Provedení řídí Axel Korber.

Středa 19. května 2021

Orchestr pražského Národního divadla vystoupí s dirigentem Zbyňkem Müllerem v rámci online projektu Musica non grata. Zazní Ouvertura pro malý orchestr Hanse Krásy, Koncert pro lesní roh a orchestr Jaroslava Pelikána (sólista Radek Baborák), Concerto doppio pro dvě flétny Ervina Schulhoffa (sólisté Jaroslav Pelikán a Otto Reiprich) a na závěr Confessiones Jaroslava Pelikána.

Národní divadlo Brno připravilo na dnešní večer online premiéru opery Giuseppe Verdiho Nabucco.

Na dnešní večer chystá Rejchovo kvarteto stream kvintetů s fortepianem. Na programu jsou ve spolupráci s klavíristkou Petrou Matějovou klavírní kvintety Antonína Rejchy a Jana Nepomuka Kaňky, které zazní v novodobé premiéře. Program bude kontrastně doplněn dobovou úpravou Mozartova Klavírního koncertu C dur pro klavír a smyčcové kvarteto.

Státní opera Banská Bystrica chystá od 19:00 online přenos opery Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. S dirigentem Igorem Bullou v hlavních rolích vystoupí Dušan Šimo, Michaela Kuštěková, Ivan Zvarík, Mariana Sajko, Simon Svitok a Oľga Bezačinská.

Středeční noc z newyorské MET bude patřit Mussorgského opeře Boris Godunov. Účinkují Ekaterina Semenchuk, Aleksandrs Antonenko, Oleg Balashov, Evgeny Nikitin, René Pape, Mikhail Petrenko a Vladimir Ognovenko. Záznam ze dne 23. října 2010 řídí Valerij Gergijev.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Lionelem Bringuierem vysílá od 22:00 SEČ na Marquee.tv Tragickou předehru, op. 81 a se sólistou Stephenem  Houghem Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll, op. 15 Johannesa Brahmse.

Královská filharmonie Stockholm bude od 19:30 streamovat  koncert s dirigentem Sakari Oramem. Zazní symfonická díla Jeana Sibelia.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat recitál pěveckého oddělení s díly českých skladatelů. Zazní díla Antonína Dvořáka, Pavla Haase, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany.

Čtvrtek 20. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí Symfonický orchetsr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Ionem Martinem. Zazní Rumunská rapsodie č. 1 A dur, op. 11 Gerogese Enescu, Introdukce a Capriccio Camilla Saint-Saënse (sólista Dalibor Karvay) a suita z baletu Pták ohnivák Igora Stravinského. Koncert bude streamován.

Brno Contemporary Orchestra bude dnes od 15:00 v Divadle na Orlí natáčet koncert. Program bude upřesněn.

TV Noe bude od 20:00 vysílat v přímém přenosu galakoncert k životnímu jubileu Evy Urbanové. Spoluúčinkuje ostravské Národní divadlo Moravskoslezské s dirigentem Robertem Jindrou. Zazní árie a scény z oper Alfreda Catalaniho, Richarda Wagnera, Umberta Giordana a Leoše Janáčka.

Janáčkova filharmonie Ostrava zahraje v DKO v Jihlavě od 17:00 Symfonii č. 7 Gustava Mahlera. Koncert bude streamován.

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude znám v průběhu týdne.

Musica Florea od 19:00 hodin zveřejní na svých stránkách a YouTube kanále záznam Stabat Mater Antonína Dvořáka. Spoluúčinkuje Collegium Marianum a sólisté Michaela Šrůmová, Sylva Čmugrová, Aleš Briscein a Tomáš Selc.

Státní filharmonie Košice chystá od 19:00 koncert s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll, op. 63 Sergeje Prokofjeva (sólista Milan Paľa) a Pohádka, op. 16 Josefa Suka.

Čtvrtý noční stream z newyorské Metropolitní opery patří opeře La Sonnambula Vincenza Belliniho. V záznamu ze dne 21. března 2009 účinkují Natalie Dessay, Juan Diego Flórez a Michele Pertusi. Provedení řídí Evelino Pidò.

Symfonický orchestr Lahti od 19:00 uvede s dirigentem Dimou Slobodenioukem online koncert. Zazní kompozice Maan vaarjot (Stíny země) Kaijly Saariaho a Symfonie č. 5 h moll Pjotra Iljiče Čajkovského. Koncert bude možné sledovat na YouTube.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat díla studentů skladby. Zazní kompozice Elizabeth Younan, Elise Arancio, Alistaira Colemana, Mayy Miro Johnson a Nathana Seana Batese. 

Pátek 21. května 2021

Na festivalu Dvořákova Olomouc zazní dnes program nazvaný Jazz & smyčce. S Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Pavlem Klimaševským vystoupí Lukáš Oravec Quartet.

Slovenská filharmonie vystoupí od 19:00 s dirigentem Peterem Breinerem. Zazní Slovenské tance Petera Breinera. Jako sólisté vystoupí Stanislav Palúch (housle), Boris Lenko (akordeon) a Marian Friedl (lidové nástroje).

Dnešní noční stream z MET bude patřit opeře Nabucco Giuseppe Verdiho. Účinkují Liudmyla Monastyrska, Jamie Barton, Russell Thomas, Plácido Domingo a Dmitry Belosselskiy, záznam ze dne 7. ledna 2017 řídí James Levine.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat poslední recitál sezóny. Uslyšíme komorní díla Francise Poulenca, Luka Blacburna a Franze Schuberta. 

Maďarská národní filharmonie bude od 19:30 streamovat koncert s dirigentem Ádamem Medveczkym. Zazní díla Ernsta von Dohnányie (Koncertní kus pro violoncello a orchestr D dur, op. 12, sólista Gergely Devich), László Lajthyho (Symfonie č. 4, op. 52 „Jarní“) a Zoltána Kodályho (Koncert pro orchestr).

Helsinská filharmonie bude od 19:00 streamovat koncert s dirigentem Paolem Bortomeolim. Na programu jsou Akrostichon Usuk China (sólistka Sumi Hwang) a Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena. Na webu orchestru je k dispozici rozsáhlý archiv předchozích koncertů s řadou skladeb ze současné hudby.

Sobota 22. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí od 17:00 v DOXu na koncertě bez diváků německé Schumannovo kvarteto a rezidenční umělec, klarinetista a skladatel Jörg Widmann. Zazní Smyčcový kvartet č. 21/3 Es dur Josepha Haydna, Jagdquarttet Jörga Widmanna a Kvintet pro klarinet a smyčce A dur (KV 581) Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert bude streamován.

Tentýž večer od 21:30 uvede Pražské jaro jazzový koncert Martina Kratochvíla, Tonyho Ackermanna, Imrana Musa Zangiho a Jazz Q v DOXu+.

Na Českém rozhlasu D dur si od 20:00 poslechněte zpožděný přenos 9. abonentního koncertu Pardubické komorní filharmonie. Pod taktovkou Leoše Svárovského zazní Stravinského Concerto in Es „Dumbarton Oaks“, následovat bude Respighiho Suita pro smyčce a varhany G dur (sólistka Michaela Káčerková) a program uzavře Haydnova Symfonie č. 94 G dur „S úderem kotlů“.

Státní opera Banská Bystrica chystá od 19:00 přenos opery Gergese Bizeta Lovci perel. S dirigentem Igorem Bullou v hlavních rolích vystoupí Katarzyna Mackiewicz, Pavol Bršlík, Šimon Svitok a Ivan Zvarík.

Na ČT Art můžeme od 20:15 sledovat operu Giuseppe Verdiho Síla osudu z londýnské Covent Garden s Annou Netrebkou a Jonasem Kaufmannem v hlavních rolích a dirigentem Antoniem Pappanem.

Opera Lucia di Lammermoor Gaetana Donizettiho byla dnes vybrána do cyklu nočních streamů z MET. V záznamu ze dne 13. listopadu 1982 s dirigentem Richardem Bonyngem účinkují Joan Sutherland, Alfredo Kraus, Pablo Elvira a Paul Plishka.

Ansámbl The Sixteen se svým uměleckým vedoucím Harrym Christophersem bude od 20:30 SEČ streamovat koncert krátkých sborových skladeb. Kromě mnoha jiných zazní a Blue Bird Roberta Stanforda, Sleep Erica Whitacrea a Nunc Dimitis Gustava Holsta.

Královská filharmonie Stockholm bude od 15:00 streamovat  koncert s dirigentem Sakari Oramem. Zazní symfonická díla Jeana Sibelia.

Neděle 23. května 2021

Na festivalu Pražské jaro začne od 11:00 v Anežském klášteře recitál rezidenčního umělce, klarinetisty a skladatele Jörga Widmanna s klavíristou Denisem Kožuchinem. Zazní Fantazijní kusy, op. 73 Roberta Schumanna, Fantazie pro sólový klarinet a Jedenáct humoresek Jörga Widmanna a na závěr Grand duo concertant, op. 48 Carla M. von Webera. Koncert bude opět streamován.

Pražské jaro streamuje také koncert od 20:00 v Koncertním sále Pražské konzervatoře. PKF-Prague Philharmonia s dirigentem Mariánem Lejavou zahraje skladby Igora Stravinského, mj. Ragtime, Concertino pro 12 nástrojů, Oktet a řadu dalších.  Koncert bude streamován a zároveň vysílán živě na ČT Art.

Závěrečný koncert festivalu Dvořákova Olomouc s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Jakubem Kleckerem uvedou Klavírní koncert g moll, op. 33 s Garrickem Ohlssonem. Program doplní Pastorale pro smyčcový orchestr Karla Husy s suita z baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského.

Závěrečná část cyklu nočních streamů z newyorské Metropolitní opery nazvaný Unhinged Mad Scenes bude patřit Čajkovského opeře Piková dáma. Účinkují Galina Gorchakova, Elisabeth Söderström, Plácido Domingo, Dmitri Hvorostovsky a Nikolai Putilin. Záznam byl pořízen 15. dubna 1999, provedení řídil Valerij Gergijev.

Klangforum Wien v Konzerthausu s dirigentem Basem Wiegersem od 18:00 představí program z děl Georgese Aperghise, Aureliana Cattanea a Rebeccy Saunders.

Na serveru Operavision.eu bude od 20:00 hodin zveřejněn záznam opery Gaetana Donizettiho Nápoj lásky v nastudování Dánské národní opery. S dirigentem Enrice Delamboyeem účinkují Julietta Aleksanyan, José Romero, Martin Mkhize, Sam Carl a Bibi Ortjens.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments