Týden s hudbou. Koncerty a představení s publikem i bez publika

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Pozvolná obleva epidemických restrikcí umožňuje omezený přístup na kulturní akce. Podívejte se tedy s námi na program koncertů a představení, které se odehrají ať už živě nebo formou online streamů ...

Garrick Ohlsson (foto Dario Acosta)

Pondělí 17. května 2021

Na Pražském jaru se dnes od 11:00 v sále Martinů uskuteční masterclass Garricka Ohlssona a večer od 20:00 vystoupí se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu dirigent Ilan Volkov. Zazní Symfonietta, op. 23 Alexandra Zemlinského, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Des dur Sergeje Prokofjeva (sólista Jan Bartoš) a Hra v karty Igora Stravinského. Koncert bude streamován.

Streamovaný bude též koncert Bennewitzova kvarteta a klarinetisty Igora Františáka na festivalu Dvořákova Olomouc. Zazní smyčcové kvartety Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse, průvodní slovo má Jiří Vejvoda.

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla zveřejnilo na svém YouTube kanálu Májový koncert sboru opery. Na úvod uslyšíme mužský sbor Zdeňka Lukáše Jaro se otevírá, následovaný ženskými sbory Tři písně z cyklu Maitag (Májový den) německého skladatele a varhaníka Josefa Gabriela Rheinbergera, poté zazní Les nyphes de bois (Lesní víly) z poměrně neznámé sborové tvorby Léa Delibese. Na závěr programu sbor přednese chodskou lidovou píseň Já mám v levý noze trneček v úpravě Jindřicha Jindřicha. Video bude ke zhlédnutí do konce měsíce.

Newyorská Metropolitní opera si pro nás na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný Unhinged Mad Scenes. Jako první byla zařazena opera Puritáni Vincenza Belliniho. Účinkují Anna Netrebko, Eric Cutler, Franco Vassallo a John Relyea. Záznam ze dne 6. ledna 2007 řídí Patrick Summers. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Hamburský Ensemble Resonanz s dirigentem Johannesem Kalitzkim uvede online od 18:00 Symfonii č. 5 pro 22 smyčců Xilina Wanga.

Vídeňská státní opera chystá od 19:00 záznam opery Charlese Gounoda Faust z 29. dubna tohoto roku. S dirigentem Bertrandem de Billy vystoupili  Juan Diego Flórez, Nicole Car, Adam Palka, Étienne Dupuis, Martin Häßler, Kate Lindsey a Monika Bohinec.

Úterý 18. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí Pražákovo kvarteto. Zazní smyčcové kvartety Jindřicha Felda, Josepha Haydna, Igora Stravinského a Antonína Dvořáka. Koncert bude streamován.

PKF-Prague Philharmonia uspořádá v experimentálním prostoru NoD (Dlouhá 33) od 19:30 koncert z premiér slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavy. Zazní kompozice Cri de coeur, Mo(o)nical a Con brio.

V cyklu klavírních recitálů Iluminace z refektáře jezuitské koleje v Klatovech se 18. května od 20:00 hodin se svou jazzovou improvizací představí Jiří Levíček. Závěr on-line přenosu bude patřit studentům Katedry výtvarné výchovy a kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a jejich tvorbě inspirované jazzovým klavírem.

Klavírista Ivan Klánský vystoupí od 19:00 v Koncertní síni Slovenské filharmonie. Zazní díla Leoše Janáčka, Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina. Koncert bude za účasti publika též streamován.

Na dnešní noc z MET byla vybrána opera Idomeneo Wolfganga Amadea Mozarta. V záznamu ze dne 25. března 2017 s dirigentem Jamesem Levinem účinkují Elza van den Heever, Nadine Sierra, Alice Coote, Matthew Polenzani a Alan Opie.

Vídeňská Státní opera bude dnes od 19:00 streamovat balet na hudbu Franze Liszta a Gustava Mahlera v choreografii Hanse van Manena a Martina Schläpfera. Provedení řídí Axel Korber.

Středa 19. května 2021

Orchestr pražského Národního divadla vystoupí s dirigentem Zbyňkem Müllerem v rámci online projektu Musica non grata. Zazní Ouvertura pro malý orchestr Hanse Krásy, Koncert pro lesní roh a orchestr Jaroslava Pelikána (sólista Radek Baborák), Concerto doppio pro dvě flétny Ervina Schulhoffa (sólisté Jaroslav Pelikán a Otto Reiprich) a na závěr Confessiones Jaroslava Pelikána.

Národní divadlo Brno připravilo na dnešní večer online premiéru opery Giuseppe Verdiho Nabucco.

Na dnešní večer chystá Rejchovo kvarteto stream kvintetů s fortepianem. Na programu jsou ve spolupráci s klavíristkou Petrou Matějovou klavírní kvintety Antonína Rejchy a Jana Nepomuka Kaňky, které zazní v novodobé premiéře. Program bude kontrastně doplněn dobovou úpravou Mozartova Klavírního koncertu C dur pro klavír a smyčcové kvarteto.

Státní opera Banská Bystrica chystá od 19:00 online přenos opery Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. S dirigentem Igorem Bullou v hlavních rolích vystoupí Dušan Šimo, Michaela Kuštěková, Ivan Zvarík, Mariana Sajko, Simon Svitok a Oľga Bezačinská.

Středeční noc z newyorské MET bude patřit Mussorgského opeře Boris Godunov. Účinkují Ekaterina Semenchuk, Aleksandrs Antonenko, Oleg Balashov, Evgeny Nikitin, René Pape, Mikhail Petrenko a Vladimir Ognovenko. Záznam ze dne 23. října 2010 řídí Valerij Gergijev.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Lionelem Bringuierem vysílá od 22:00 SEČ na Marquee.tv Tragickou předehru, op. 81 a se sólistou Stephenem  Houghem Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll, op. 15 Johannesa Brahmse.

Královská filharmonie Stockholm bude od 19:30 streamovat  koncert s dirigentem Sakari Oramem. Zazní symfonická díla Jeana Sibelia.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat recitál pěveckého oddělení s díly českých skladatelů. Zazní díla Antonína Dvořáka, Pavla Haase, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany.

Čtvrtek 20. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí Symfonický orchetsr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Ionem Martinem. Zazní Rumunská rapsodie č. 1 A dur, op. 11 Gerogese Enescu, Introdukce a Capriccio Camilla Saint-Saënse (sólista Dalibor Karvay) a suita z baletu Pták ohnivák Igora Stravinského. Koncert bude streamován.

Brno Contemporary Orchestra bude dnes od 15:00 v Divadle na Orlí natáčet koncert. Program bude upřesněn.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments