Týden s hudbou. Koncerty, divadlo, streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Přinášíme vám aktuální přehled toho nejzajímavějšího z koncertních a divadelních pódií v České republice a na Slovensku. Týden s hudbou je jako už tradičně doplněn několika zahraničními streamy a zajímavými pořady v televizi.
Témata:Adam Baldych Quintet Adam Plachetka Adam Viktora Aleš Briscein Ben van Oosten Bennewitzovo kvarteto Bernadetta Šuňavská Capella da Camera Praga Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 Concertino Praga ČT art Czech Virtuosi Brno Dennis Russell Davies Diana Chausheva Eliška Tomeňuková Ensemble Damian Eva Urbanová (1961) Filharmonie Brno Filippo Lombardi Gabriela Eibenová Gunnar Idenstam Hana Blažíková Hipocondria Ensemble Hora Fugit Irena Chřibková Ivan Kusnjer Ivo Hrachovec Jakub Hrůša Jakub Janšta Jan Hádek Jan Kalfus Jan Kučera Jan Martiník Jana Hrochová Wallingerová Jana Sibera Janáčkova akademie múzických umění Brno Janáčkova filharmonie Ostrava Jaromír Nosek Jaroslav Březina Jaroslav Tůma JEDL Jiří Mikula Josef Moravec Kateřina Chroboková - Katta Klaus Lang Komorní filharmonie Pardubice Konstantin Ilievsky Konstantin Krimmel Leila Josefowicz Lípa Musica Ludmila Peterková Marek Štryncl Marián Lejava Marie Fajtová Marko Ivanović Martin Čičvák Mezinárodní festival Divadlo Plzeň Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně Mezinárodní varhanní festival Michaela Zajmi Michal Lehotský Michal Sedláček Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Národní divadlo Opera Diversa OperaVision Petr Mašlaň PKF — Prague Philharmonia Plácido Domingo Prague Quiet Music Collective Prague Quiet Music Festival Radek Baborák Rainer Oster Richard Kollert Robin Červinek Severáček Severočeská filharmonie Teplice Spherae sonantes Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Státní opera Praha Susanna Mälkki Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Tomáš Brauner TV Mezzo TV Noe Václav Hudeček Václav Luks Varhanní Vysočina Vasilij Sinajskij Victor Vichev Vladimír Roubal Wiener Philharmoniker Yvona Škvárová

Konstantin Krimmel (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Konstantin Krimmel (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Praha

PKF – Prague Philharmonia s uměleckým vedoucím Michalem Sedláčkem vystoupí v úterý 13. září v 19:00 hodin v Lobkowiczkém paláci. S hlavním sólistou večera, barytonistou Konstantinem Krimmelem, provedou předehru a árie z opery Orfeo ed Euridice Franze Josepha Haydna, Tři kontratance K 609, árie z opery Figarova svatba, předehru a árie z opery Così fan tutte K 588, árie z opery Kouzelná flétna a Symfonii č. 23 D dur K 181 Wolfganga Amadea Mozarta.

Koncertní provedení opery Věc Makropulos Leoše Janáčka zazní ve středu 14. září v 19:00 hodin v Národním divadle. V hlavní roli se představí Eva Urbanová, v dalších pak Aleš Briscein, Michal Lehotský, Jana Sibera, Adam Plachetka, Josef Moravec, Jan Martiník, Ivan Kusnjer, Jaroslav Březina, Yvona Škvárová, Michaela Zajmi. Spoluúčinkuje Sbor a Orchestr Národního divadla v Praze.

V bazilice svatého Jakuba se ve čtvrtek 15. září od 19:00 hodin představí varhaník Jan Kalfus s díly Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Jiřího Ropka a dalších.

Capella da camera Praga zahraje ve čtvrtek 15. září od 19:30 hodin v kostele svatého Šimona a Judy Triové sonáty Jana Dismase Zelenky a Tříhlasé sinfonie Johanna Sebastiana Bacha.

Richard Kollert (zdroj Richard Kollert)
Richard Kollert (zdroj Richard Kollert)

Finálové klání letošního Concertina Praga se uskuteční v pátek 16. září v 19:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Do finálové čtyřky se probojovala dvojice bulharských muzikantů – houslistka Diana Chausheva a klavírista Victor Vichev, italský trumpetista Filippo Lombardi a český houslista Richard Kollert. Zazní Koncert pro housle a orchestr d moll Arama Chačaturjana, Koncert pro trubku a orchestr Es dur, Hob. VIIe:1 Josepha Haydna, Koncert pro trubku a orchestr f moll, op. 18 Oskara Böhmeho, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova a Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26 Maxe Brucha.

Ve Státní opeře Praha v pátek 16. září od 19:00 hodin zazní premiéra inscenace operety Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy. V nastudování Jana Kučery a v režii Martina Čičváka se v hlavních rolích představí Doubravka Součková, Jiří Hájek, Barbora Řeřichová, Daniel Matoušek, Linda Caridad Fernandez Saez, Vladimír Kratina a Jakub Svojanovský.

Tichá hudba zazní na Prague Music Festival v neděli 18. září od 15:00 do 22:00 hodin na hradčanské Fortně. Hlavním hostem je rakouský skladatel a varhaník Klaus Lang, který v rámci svého recitálu představí vlastní skladby v konfrontaci s díly z patnáctého a šestnáctého století. Následující produkce Prague Quite Music Collective představí premiéru nové skladby Klause Langa, dále pak díla Evy Marie Houben, Adriána Demoče a na závěr v podání všech účinkujících festivalu skladbu Jürga Freye.

Kaplička v ulici Ke Dvoru v Praze 6 Vokovicích, která dosud neměla svoji patronaci, bude v neděli 15. září od 15:00 hodin slavnostně požehnána blahoslavenému Odorikovi z Pordenone, františkánskému misionáři a cestovali s českými kořeny P. Jeronýmem Ertelte O.Carm. Při slavnostní mši pod širým nebem účinkuje Hora Fugit a gregoriánská schola Spherae sonantes.

Druhá premiéra inscenace pery Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy ve Státní opeře Praha se uskuteční v neděli 18. září od 19:00 hodin. V nastudování Jana Kučery a v režii Martina Čičváka se v hlavních rolích představí Vanda Šípová, Csaba Kotlár, Lucie Hájková, Tomáš Kořínek, Angela Nwagbo, Richard Haan a Viktor Javořík.

Jana Hrochová (foto Marek Olbrzymek)
Jana Hrochová (foto Marek Olbrzymek)

V sále Novoměstské radnice v neděli 18. září od 19:30 hodin vystoupí mezzosopranistka Jana Hrochová a barytonista Robin Červinek za doprovodu klavíru Bohumíra Stehlíka, Martina Klimánka (flétna), Víta Kubíka (viola) a klarinetistů Kateřiny Soukalové Váchové, Luďka Boura a Jana Paříka. Zazní Three Songs from William Shakespeare a Berceuses du chat Igora Stravinského, 6 poésies a Quattre Poems Arthura Honeggera, Poëmes Juifs Daria Milhauda a Öt dal, op. 5 Zoltána Kodályho.

Brno

JAMU pořádá od neděle 11. září do neděle 18. září 28. ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně v oborech klavír a varhany. Finálová kola se uskuteční v sobotu 17. září pro obor varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie a 18. září v Besedním domě v oboru klavír za doprovodu orchestru Czech Virtuosi pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka.

Ve středu 14. září v 19:00 hodin ve vile Löw-Beer (Drobného 297) pořádá ansámbl Opera Diversa koncert ke 100. výročí založení Klubu moravských skladatelů. Z jeho členů si připomeneme komorní tvorbu Pavla Blatného, Františka Spilky, Osvalda Chlubny a Karla Husy.

V sobotu 17. září od 20:15 hodin Filharmonie Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese pořádá benefiční Koncert pro Brno pro nové varhany v novém varhanním sále. V pestrém programu z děl Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Jiřího Červeného a Jaromíra Hniličky se sólových partů ujmou Josef Špaček (housle), Ivo Kahánek (klavír), Soňa Červená (zpěv), Richard Novák (zpěv), Tomáš Jamník (violoncello), Petr Nekoranec (zpěv), Alexander Klement (klavír), Karel Košárek (klavír), Milan Paľa (housle), Katarína Paľová (klavír) a marimbisté Martin Opršál a Martin Švec. Spoluúčinkuje Moravský komorní orchestr, dětský sbor Kantiléna a B-Side Band. Koncert živě přenáší ČT Art.

Prsten beze slov – Dennis Russell Davies, Filharmonie Brno, 2. června 2022 (foto Jan Prokopius)
Prsten beze slov – Dennis Russell Davies, Filharmonie Brno, 2. června 2022 (foto Jan Prokopius)

Filharmonie Brno slavnostně zahájí novou sezónu v neděli 18. září od 19:00 hodin v Janáčkově divadle. Pod taktovkou Dennise Russella Daviese zazní Památník Lidicím H 296 Bohuslava Martinů a Symfonie č. 7 C dur, op. 60 Leningradská Dmitrije Šostakoviče.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Svatováclavský festival.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments