Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, TV, streamy

Na vrcholu květnových dní je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí doplněné o zahraniční streamy, přenosy v kinech a televizi.
Témata:Alena Hron Aleš Bárta American University Chamber Singers Berliner Philharmoniker Cécile Boiffin Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Charles Olivieri-Munroe Christian Knüsel ČT art Daniel Harding Daniel Matoušek DekkaDancers Federico Colli Filharmonie Brno Forfest František Šterbák Georg Friedrich Haas Harmonia Praga Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Igor Ardašev Igor Levit Irena Troupová Jan Šťáva Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Brückler Joonas Ahonen Julia Tkačenko Kantiléna Brno Kantilénka Brno Klangforum Wien Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Košická hudobná jar Kukal Quartet Leo Slezak Leticia Moreno Lilian Lefebvre Linda Sítková Lucie Hilscherová Lukáš Kozubík Lukas Schiske Magdalenka Brno Marek Lebel Marie Schmidtová Marie Zahrádková-Esslová Markéta Cukrová Marko Ivanović Matěj Forman Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka Karlovy Vary Minju Kim (1999) Miroslav Vilímec Mollena Williams-Haas Moravská filharmonie Olomouc Oksana Lyniv OperaVision Orchestrální akademie Filharmonie Brno Pavla Radostová Pavlína Švestková Peter Rundel Petr Altrichter Petr Vronský Prague Philharmonia Pražské jaro Pražský filharmonický sbor Radek Martinec Reichovo kvarteto Roman Štolpa Royal Opera House Covent Garden Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Simone Menezes Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Štátna filharmónia Košice Štefan Britvík Štěpán Ježek Štěpán Pechar Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks Tomáš Jamník Tomáš Pindór Václav Luks Veronika Rovná Víkingur Ólafsson Wiener Staatsoper
Igor Levit (foto Peter Meisel)
Igor Levit (foto Peter Meisel)

Praha

V Praze probíhá festival Pražské jaro.

V rámci festivalu byl zařazen dokument No fear klavíristy Igora Levita v režii Reginy Schilling. Dokument uvidíte v pondělí 22. května od 19:00 hodin v Edison Filmhub v Jeruzalémské ulici.

Každý rok Pražské jaro uvádí debut mladého umělce. Letos v pondělí 22. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina tento debut bude patřit české dirigentce Aleně Hron. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod její taktovkou zahraje suitu z baletu Romeo a Julie č. 2, op. 64ter Sergeje Prokofjeva, Capriccio pro violoncello a malý orchestr Jana Nováka (sólista Tomáš Jamník) a symfonickou báseň Římské pinie Ottorina Respighiho.  

V úterý 23. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Česká filharmonie pod taktovkou Víkingura Ólafssona. Z díla Johna Adamse zazní I Still Dance a Must the Devil Have All the Good Tunes? následované Tumblebird Contrails Gabrielly Smith a Symfonií o třech větách Igora Stravinského.

Ve středu 24. května od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu s dirigentem Danielem Hardingem. Zazní Symfonie č. 7 e moll Gustava Mahlera.

V Německu žijící ruský klavírista Igor Levit vystoupí se svým recitálem ve čtvrtek 25. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Šest chorálních předeher Johannese Brahmse v aranžmá Ferruccia Busoniho, Variace na lidovou píseň Freda Hersche, předehra k opeře Tristan a Isolda Richarda Wagnera v aranžmá Zoltána Kocsise a Sonáta pro klavír h moll S 178 Franze Liszta.

Přední osobnosti české kultury vystoupí na besedě How to spring off?v pátek 26. května od 18:30 hodin v DOX+. Večerem provede dramaturg Pražského jara Josef Třeštík.

Klangforum Wien (foto Lukas Beck)
Klangforum Wien (foto Lukas Beck)

Od 20:00 hodin tamtéž vystoupí Klangforum Wien s dirigentem Peterem Rundelem. Z díla letošního jubilanta György Ligetiho uslyšíme Komorní koncert a Koncert pro klavír a orchestr (sólista Joonas Ahonen), ve světové premiéře objednávka festivalu Lunapark Jany Vöröšové a Kdo, kdybych křičel, kdo by mě zaslechl… pro bicí nástroje a ansámbl Georga Friedricha Haase (sólista Lukas Schiske).

Po koncertě následuje od 22:30 hodin promítání filmu manželky Georga Friedricha Haase Molleny Williams-Haas Hyena v režii Jacka Pereze.

V sobotu 27. května od 14:00 hodin Klangforum Wien pořádá v DOX+ veřejnou zkoušku z děl studentů HAMU a JAMU Milicy Modré, Noemi Savkové a Mateje Slobody.

Od 16:00 hodin tamtéž proběhne masterclass členů Klangforum Wien.  

Od 19:00 hodin proběhne v DOX+ beseda se skladatelem Georgem Friedrichem Haasem.

Večerní koncert od 20:00 hodin Klangforum Wien s dirigentem Peterem Rundelem uvede Kývání Matouše Hejla, The Spectral Waltzer Františka Chaloupky, Pět barev alpské mlhy Michaely Pálka Plachké, Ishan’t Pavla Šabackého, Mouchy Šimona Vosečka a in vain Georga Friedricha Haase.

V neděli 28. května od 10:30 hodin v kostele sv. Lukáše v Křečovicích vystoupí varhaník Aleš Bárta a Kukal Quartet. Zazní Preludium D dur a Fuga g moll Antonína Dvořáka, Smyčcový kvartet č. 2 a moll, op. 13 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Smyčcový kvartet č. 1 B dur, op. 11 Josefa Suka.

Oksana Lyniv (foto Serhiy Horobets)
Oksana Lyniv (foto Serhiy Horobets)

PKF – Prague Philharmonia s dirigentkou Oksanou Lyniv zahraje v neděli 28. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina světovou premiéru skladby V plamenech pro soprán a orchestr Eduarda Resatsche (sólistka Julia Tkačenko), Duett-concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr Richarda Strausse (sólisté Lilian Lefebvre a Minju Kim) a Symfonie č. 38 D dur KV 504 Pražská Wolfgang Amadea Mozarta.  

Ostatní akce v Praze

V pondělí 22. května od 19:30 hodin se v sále Martinů Lichtenštejnského paláce uskuteční gratulační koncert k 75. narozeninám profesora Ivana Klánského.

Pražský filharmonický sbor a členové Orchestrální akademie České filharmonie pod taktovkou Lukáše Kozubíka vystoupí ve středu 23. května od 17:00 hodin v Ledeburské zahradě. Zazní díla Bohuslava Martinů, Zdeňka Lukáše, Oly Gjeila a Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 25. května se od 17:00 hodin v kostele sv. Vavřince pod Petřínem uskuteční při koncertě křest CD Sunday Images. Účinkují Robert Hugo (varhany), Mélusine de Pas (viola di gamba), Oto Reiprich (flétna), Kamila Moťková (hoboj), Irvin Venyš (klarinet), Martin Petrák (fagot), Mikuláš Koska (lesní roh) a Robert Kozánek (trombon). Zazní díla Jiřího Pohnána, Jaroslava Šarouna, Ivana Zelenky, Oldřicha Blahy, Františka Jeřábka a dalších. Po koncertě bude následovat krátký přípitek s pohoštěním a výstavou obrazů Ladislava Dvořáka.

Pražský filharmonický sbor: Zarjadje 2019 (foto Martina Kritznerová)
Pražský filharmonický sbor: Zarjadje 2019 (foto Martina Kritznerová)

Ve čtvrtek 25. května se v sále Novoměstské radnice uskuteční koncert ansámblu Harmonia Praga s uměleckým vedoucím Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem v rámci série Stylové večery. Zazní díla Jana Zacha, Jiřího Antonína Bendy, Leoše Janáčka, Niccolò Paganiniho a Antonia Vivaldiho.  

Od neděle 28. května od 18:00 hodin na Výstavišti v prostoru Azyl 78 bude uvedena hudebně-taneční adaptace Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga s hudbou Marko Ivanoviće ve scéně Matěje Formana s choreografii Štěpána Pechara, taneční skupinou DekkaDancers a Českou filharmonií. Řídí autor.

Koncert z písní k Panně Marii můžete vyslechnou v neděli 28. května od 19:30 hodin v kostele Panny Marie pod řetězem. Písně Norberta Kubáta, Jaromíra Herlea, Vojtěcha Adalberta Říhovského, Leoše Janáčka, Bedřicha Antonína Wiedermanna a Jana Hanuše, ze současných autorů pak Luboše Sluky, Petra Fialy a především Olgy Ježkové a Jana Bernátka, kteří zkomponovali skladby přímo pro tento koncert provedou sopranistka Irena Troupová a mezzosopranistka Lucie Hilscherová za doprovodu houslí Štěpána Ježka a varhan Lindy Sítkové.

Brno

Ve středu 24. května od 19:00 hodin v se Besedním domě představí mladí sólisté z Orchestrální akademie Filharmonie Brno v cyklu Mladá krev. Zazní Tango virtuoso Thierry Escaicha, Reflections on the Nature of Water Jacoba Druckmanna, Sonáta pro flétnu, violu a harfu Clauda Debussyho, To the Earth Frederica Rzewského a Soloduiveldans II Simeona ten Holta.

Filharmonie Brno s dirigentem Petrem Altrichterem ve čtvrtek 25. a v pátek 26. května od 19:00 hodin v Janáčkově divadle zahrají Koncert pro klavír a orchestr Des dur Arama Chačaturjana (sólista Igor Ardašev) a Symfonii č. 6 h moll, op. 74 Patetickou Petra Iljiče Čajkovského.  

Jarní koncert – Veronika Novosádová, Magdalenka, 27. března 2022 (foto Jan Prokopius)

V neděli 28. května od 17:00 hodin se v Besedním domě uskuteční přesunutý výroční koncert z 30. dubna dětského sboru Kantiléna a jeho přípravných oddělení Magdalenka a Kantilénka se sbormistry Veronikou Novosadovou a Michalem Jančíkem. Zazní díla Petra Ebena, Antonína Tučapského, Ctirada Kohoutka, Pavla Jurkoviče, Otmara Máchy, Bohuslava Martinů a Marka Paľy.

Ostrava

V pondělí 22. května od 19:00 hodin se v kině Vesmír představí se svým recitálem klavírista Federico Colli s díly Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta a Sergeje Prokofjeva.  

Ve středu 24. května od 19.00 hodin uvedou v opavském kostele sv. Václava Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentkou Simone Menezes českou premiéru skladby Obertura Tanguera – Pocta Ástoru Piazzollovi Estebana Benzecry, Čtvero ročních dob v Buenos Aires Ástora Piazzolly (sólistka Leticia Moreno) a Sinfoniettu Francise Poulenca. Program se opakuje na benefičním koncertě v pátek 26. května od 19:30 hodin v ostravské katedrále Božského Spasitele.  

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc chystá na sobotu 27. května od 19:00 hodin v chrámu sv. Mořice chrámový koncert s dirigentem Christianem Knüselem. Zazní Pocta Antonínu Dvořákovi Petra Fialy a se sólisty Pavlínou Švetskovou a Jiřím Brücklerem Ein deutsches Requiem Johannese Brahmse.  

Příbram

V Příbrami a okolí probíhá Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram.

V úterý 23. května od 19:00 hodin na Svaté hoře v ambitech vystoupí Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a sólisty Martou Chila Reichelovou (soprán), Tomášem Chloupkem (baryton), Vítězslavem Šlahořem (recitace), Martinou Venc Matušínskou (flétna) a Martinem Jakubíčkem (flétna). Zazní Čtyři krátké modlitby sv. Františka z Assisi Francise Poulenca, výběr z Devíti mužských sborů na verše J. V. Sládka Josefa Bohuslava Foerstera, fragment z Polní mše Bohuslava Martinů, část Eia Mater ze Stabat Mater Antonína Dvořáka a Křest svaté Ludmily Petra Fialy.
V případě nepříznivého počasí se tento částečně open-air koncert přesouvá do kostela sv. Vojtěcha na Březových horách.

Ve čtvrtek 25. května se od 19:00 hodin v příbramském kostele sv. Jakuba představí American University Chamber Singers z Washingtonu D. C. se sbormistrem Danielem Abrahamem. Zazní pestrý program z děl Josquina des Prez, Johanna Sebastiana Bacha, Stephena Leeka, Erica Whitacrea, Abbie Betinis, Lea Brouwera, Antonína Dvořáka a řady dalších.  

Moravské divadlo Olomouc, Lovci perel: Daniel Matoušek (zdroj MDO)

V neděli 28. května se od 19:00 hodin v Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké u Příbrami uskuteční koncert laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Letos vystoupí sopranistka Marie Schmidtová a barytonista Radek Martinec za klavírního doprovodu Tomáše Pindóra. Zazní písňová a klavírní tvorba Ludviga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů, Franze Schuberta, Richarda Strausse, Francise Poulenca, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Gaetana Donizettiho a Giacoma Pucciniho.

Ostatní regiony Čech

Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Markem Lebelem vystoupí v pondělí 22. a ve středu 24. května od 19:00 hodin v Sukově síni v pardubickém Domě hudby. Koncert zahájí Náhrobek Couperinův Maurice Ravela, poté v Čechách usazená francouzská perkusionistka Cécile Boiffin uvede svůj Koncert pro marimbu a orchestr a na závěr zazní Symfonie č. 39 Es dur K 543 Wolfganga Amadea Mozarta.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Severočeská filharmonie s dirigentem Petrem Vronským uvedou ve čtvrtek 25. května od 19:00 hodin v koncertním sále teplického Domu kultury Missu solemnis D dur, op. 123 Ludwiga van Beethovena. Jako sólisté se představí Veronika Rovná, Markéta Cukrová, Daniel Matoušek a Jan Šťáva.

Koncert severočeských dětských pěveckých sborů se uskuteční v pátek 26. května od 17:00 hodin v Divadle Jablonec nad Nisou. Účinkují Vrabčáci, Čekanky, Sedmikrásky, Fialenka, Skřivánci a další dětské sbory.

Reichovo kvarteto se sopranistkou Pavlou Radostovou vystoupí v pátek 26. května od 19:00 hodin v klášterním kostele sv. Rodiny v Havlíčkově Brodě. Zazní díla Karla Ditterste z Dittersdorfu a dalších.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Charlesem Olivier-Munroem zahájí v sobotu 27. května od 19:00 hodin v teplickém Krušnohorském divadle lázeňskou sezónu. Zazní díla Georgese Bizeta, Ástora Piazzolly, Josepha Kosmy, Arama Chačaturjana, Pabla de Sarasateho a Jacoba Gadeho.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V Muzeu v Šumperku bude ve čtvrtek 25. května zahájena vernisáží od 17:00 hodin výstava připomínající šumperského rodáka, tenoristu Leo Slezaka (1873–1946) v rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti.

Slezské divadlo Opava uvádí muzikál Za zvuků hudby Richarda Rodgerse a Oscara Hammersteina v hudebním nastudování Františka Šterbáka a v režii Romana Štolpy. V sobotu 27. května od 10:00 hodin se uskuteční předpremiéra, premiéra pak v neděli 28. května od 19:00 hodin. Konkrétní obsazení bude upřesněno.

Marie Zahrádková-Esslová (zdroj Marie Zahrádková-Esslová)
Marie Zahrádková-Esslová (zdroj Marie Zahrádková-Esslová)

Varhanní koncert Marie Zahrádkové-Esslové v bazilice na Velehradě z děl Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Johannese Brahmse se uskuteční v neděli 28. května od 16:30 hodin.

V neděli 28. května od 20:00 hodin v chrámu sv. Mořice v Kroměříži zazní Propria Františka Gregora Emmerta v rámci festivalu Forfest.

Češi v zahraničí

V neděli 28. května se Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem představí v Lipském Gewandhausu. Zazní Symfonie č. 6 a moll Gustava Mahlera.

V nedělí 28. května v kostele sv. Kateřiny Sienské v Neapoli jako sólisté vystoupí sopranistka Raffaella Milanesi, houslista Luca Giardini a cembalista Václav Luks. Zazní díla Alessandra Scarlattiho, Antonia Caldary, Josefa Myslivečka, Leopolda Koželuha, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších.

Slovensko

V úterý 23. května od 19:00 hodin v malém sále SF vystoupí se svým recitálem klavíristka Zuzana Niederdorfer. Zazní Sonáta pro klavír č. 1 fis moll, op. 11 Roberta Schumanna, z díla Franze Schuberta v transkripcích Franze Liszta Serenáda D 889, Magdalena při kolovrátku D 118 a Ave Maria D 838, koncert ukončí Fantazie C dur Poutník, op. 17 D760 Franze Schuberta.

Slovenská filharmonie s dirigentem Leošem Svárovským vystoupí ve čtvrtek 25. a v pátek 26. května od 19:00 hodin v koncertní síni SF. Zazní předehra k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Olga Scheps) a Symfonie č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského.  

Olga Scheps (foto © Uwe Arens)

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí v pátek 26. května od 19:00 hodin ve Velkém studiu Bratislavského rozhlasu s dirigentem Adamem Sedlickým. Zazní předehra Jánošíkovi chlapci, op. 21 Alexandera Moyzesa, Noēsis – koncert pro housle, klarinet a orchestr Erkki-Svena Tüüra (sólisté Martin Adámek a Milan Paľa) a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského ve verzi Maurice Ravela. Koncert živě přenáší rádio Devín.  

V Košicích probíhá festival Košické hudební jaro.

V úterý 23. května od 19:00 hodin v Domě umění vystoupí se svým recitálem houslista Ivan Ženatý za doprovodu Mariana Lapšanského. Zazní Sonáta G dur pro housle a klavír, op. 30/3 Ludwiga van Beethovena, Romantické kusy, op. 75 Antonína Dvořáka, Sonáta pro housle a klavír g moll Clauda Debussyho a Sonáta pro housle a klavír A dur Césara Francka.

Ve čtvrtek 25. května od 19:00 hodin v Domě umění zahraje Státní filharmonie Košice s dirigentem Ilyichem Rivasem Koncert pro harfu a orchestr Es dur, op. 75 Reinholda Glièra (sólistka Claudia Lucia Lamanna) a Symfonii č. 7 C dur, op. 60 Leningradskou Dmitrije Šostakoviče.

Kino

Od neděle 14. května do soboty 27. května sledujte v kinech v České a Slovenské republice stream opery Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta v inscenaci královské opery Covent garden. V režii Davida McVicara pod taktovkou Antonia Pappana zpívají v hlavních rolích Riccardo Fassi, Giulia Semenzato, Germán E. Alcántara, Federica Lombardi, Hanna Hipp, Gregory Bonfatti, Monica Bacelli.

Streamy, rozhlasové a televizní přenosy

Výroční koncert Berlínských filharmoniků z barcelonské katedrály Sagrada Família sledujte v pondělí 22. května od 20:15 hodin na ČT Art.

Od 22:05 hodin 22. května sledujte dokument připomínající sedmdesáté narozeniny kytaristy Lubomíra Brabce.

Sir Simon Rattle (foto Sheila Rock)
Sir Simon Rattle (foto Sheila Rock)

V úterý 23. května od 21:10 na ČT Art si poslechněte koncert Berlínských filharmoniků se Sirem Simonem Rattlemz roku 2017 se sopranistkou Joyce Didonato v písních Richarda Strausse, Leonarda Bernsteina a symfonických skladbách Antonína Dvořáka, Igora Stravinského a Dmitrije Šostakoviče.

Vídeňská Státní opera chystá na středu 24. května od 19:00 hodin stream opery Francise Poulenca Dialogy karmelitek pod taktovkou Bertranda de Billy a v režii Magdaleny Fuchsberger. V hlavních rolích zpívají Sabine Devieilhe, Bernard Richter, Michaela Schuster, Nicole Car, Eve-Maud Hubeaux, Michael Kraus a Maria Nazarova.

Na serveru Helsinské filharmonie sledujte od pátku 26. května 18:00 hodin SEČ koncert s dirigentem Johnem Storgårdsem. Zazní Symfonie č. 5 c moll, op. 67 Osudová a Romance č. 1 Ludwiga van Beethovena, předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Barholdyho, Maďarská rapsodie pro housle a orchestr Michaela Hausera (sólista Pekka Kauppinen), Islandská melodie Johana Svendsena, The Herd Girl’s Sunday Ole Bulla a Slavnostní předehra Carla Maria von Webera. Připomínáme, že v archivu Helsinské filharmonie si můžete poslechnout řadu špičkových záznamů koncertů již od září 2018.  

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí v pátek 26. května od 19:00 hodin ve Velkém studiu Bratislavského rozhlasu s dirigentem Adamem Sedlickým. Zazní předehra Jánošíkovi chlapci, op. 21 Alexandera Moyzesa, Noēsis – koncert pro housle, klarinet a orchestr Erkki-Svena Tüüra (sólisté Martin Adámek a Milan Paľa) a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského ve verzi Maurice Ravela. Koncert živě přenáší rádio Devín.  

Na serveru OperaVision bude v pátek 26. května zveřejněn stream opery Ivo Josipoviće Lennon na libreto Marini Biti v inscenaci záhřebské Chorvatské národní opery. Pod taktovkou Ivana Josipa Skendera a v režii Mariny Pejnović zpívají Domagoj Dorotić, Dubravka Šeparović Mušović, Marija Kuhar Šoša, Ozren Bilušić, Kristina Anđelka Đopar, Sofia Ameli Gojić, Helena Lucić Šego, Siniša Galović, Dario Ćurić, Davor Radić, Siniša Hapač, Alen Ruško, Siniša Štork, Borko Bajutti a Noa Vlčev.

V sobotu 27. května od 20:15 hodin a 21:45 hodin připomene ČT Art nedávné padesáté narozeniny mezzosopranistky Magdaleny Kožené se souborem La Centra Barockorchester Basel a rozhovor s oslavenkyní a Davidem Marečkem, ředitelem České filharmonie.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments