Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, TV, streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Na vrcholu květnových dní je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí doplněné o zahraniční streamy, přenosy v kinech a televizi.
Témata:Alena Hron Aleš Bárta American University Chamber Singers Berliner Philharmoniker Cécile Boiffin Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Charles Olivieri-Munroe Christian Knüsel ČT art Daniel Harding Daniel Matoušek DekkaDancers Federico Colli Filharmonie Brno Forfest František Šterbák Georg Friedrich Haas Harmonia Praga Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Igor Ardašev Igor Levit Irena Troupová Jan Šťáva Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Brückler Joonas Ahonen Julia Tkačenko Kantiléna Brno Kantilénka Brno Klangforum Wien Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Košická hudobná jar Kukal Quartet Leo Slezak Leticia Moreno Lilian Lefebvre Linda Sítková Lucie Hilscherová Lukáš Kozubík Lukas Schiske Magdalenka Brno Marek Lebel Marie Schmidtová Marie Zahrádková-Esslová Markéta Cukrová Marko Ivanović Matěj Forman Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka Karlovy Vary Minju Kim (1999) Miroslav Vilímec Mollena Williams-Haas Moravská filharmonie Olomouc Oksana Lyniv OperaVision Orchestrální akademie Filharmonie Brno Pavla Radostová Pavlína Švestková Peter Rundel Petr Altrichter Petr Vronský PKF — Prague Philharmonia Pražské jaro Pražský filharmonický sbor Radek Martinec Reichovo kvarteto Roman Štolpa Royal Opera House Covent Garden Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Simone Menezes Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Štátna filharmónia Košice Štefan Britvík Štěpán Ježek Štěpán Pechar Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks Tomáš Jamník Tomáš Pindór Václav Luks Veronika Rovná Víkingur Ólafsson Wiener Staatsoper

Igor Levit (foto Peter Meisel)
Igor Levit (foto Peter Meisel)

Praha

V Praze probíhá festival Pražské jaro.

V rámci festivalu byl zařazen dokument No fear klavíristy Igora Levita v režii Reginy Schilling. Dokument uvidíte v pondělí 22. května od 19:00 hodin v Edison Filmhub v Jeruzalémské ulici.

Každý rok Pražské jaro uvádí debut mladého umělce. Letos v pondělí 22. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina tento debut bude patřit české dirigentce Aleně Hron. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod její taktovkou zahraje suitu z baletu Romeo a Julie č. 2, op. 64ter Sergeje Prokofjeva, Capriccio pro violoncello a malý orchestr Jana Nováka (sólista Tomáš Jamník) a symfonickou báseň Římské pinie Ottorina Respighiho.  

V úterý 23. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Česká filharmonie pod taktovkou Víkingura Ólafssona. Z díla Johna Adamse zazní I Still Dance a Must the Devil Have All the Good Tunes? následované Tumblebird Contrails Gabrielly Smith a Symfonií o třech větách Igora Stravinského.

Ve středu 24. května od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu s dirigentem Danielem Hardingem. Zazní Symfonie č. 7 e moll Gustava Mahlera.

V Německu žijící ruský klavírista Igor Levit vystoupí se svým recitálem ve čtvrtek 25. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Šest chorálních předeher Johannese Brahmse v aranžmá Ferruccia Busoniho, Variace na lidovou píseň Freda Hersche, předehra k opeře Tristan a Isolda Richarda Wagnera v aranžmá Zoltána Kocsise a Sonáta pro klavír h moll S 178 Franze Liszta.

Přední osobnosti české kultury vystoupí na besedě How to spring off?v pátek 26. května od 18:30 hodin v DOX+. Večerem provede dramaturg Pražského jara Josef Třeštík.

Klangforum Wien (foto Lukas Beck)
Klangforum Wien (foto Lukas Beck)

Od 20:00 hodin tamtéž vystoupí Klangforum Wien s dirigentem Peterem Rundelem. Z díla letošního jubilanta György Ligetiho uslyšíme Komorní koncert a Koncert pro klavír a orchestr (sólista Joonas Ahonen), ve světové premiéře objednávka festivalu Lunapark Jany Vöröšové a Kdo, kdybych křičel, kdo by mě zaslechl… pro bicí nástroje a ansámbl Georga Friedricha Haase (sólista Lukas Schiske).

Po koncertě následuje od 22:30 hodin promítání filmu manželky Georga Friedricha Haase Molleny Williams-Haas Hyena v režii Jacka Pereze.

V sobotu 27. května od 14:00 hodin Klangforum Wien pořádá v DOX+ veřejnou zkoušku z děl studentů HAMU a JAMU Milicy Modré, Noemi Savkové a Mateje Slobody.

Od 16:00 hodin tamtéž proběhne masterclass členů Klangforum Wien.  

Od 19:00 hodin proběhne v DOX+ beseda se skladatelem Georgem Friedrichem Haasem.

Večerní koncert od 20:00 hodin Klangforum Wien s dirigentem Peterem Rundelem uvede Kývání Matouše Hejla, The Spectral Waltzer Františka Chaloupky, Pět barev alpské mlhy Michaely Pálka Plachké, Ishan’t Pavla Šabackého, Mouchy Šimona Vosečka a in vain Georga Friedricha Haase.

V neděli 28. května od 10:30 hodin v kostele sv. Lukáše v Křečovicích vystoupí varhaník Aleš Bárta a Kukal Quartet. Zazní Preludium D dur a Fuga g moll Antonína Dvořáka, Smyčcový kvartet č. 2 a moll, op. 13 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Smyčcový kvartet č. 1 B dur, op. 11 Josefa Suka.

Oksana Lyniv (foto Serhiy Horobets)
Oksana Lyniv (foto Serhiy Horobets)

PKF – Prague Philharmonia s dirigentkou Oksanou Lyniv zahraje v neděli 28. května od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina světovou premiéru skladby V plamenech pro soprán a orchestr Eduarda Resatsche (sólistka Julia Tkačenko), Duett-concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr Richarda Strausse (sólisté Lilian Lefebvre a Minju Kim) a Symfonie č. 38 D dur KV 504 Pražská Wolfgang Amadea Mozarta.  

Ostatní akce v Praze

V pondělí 22. května od 19:30 hodin se v sále Martinů Lichtenštejnského paláce uskuteční gratulační koncert k 75. narozeninám profesora Ivana Klánského.

Pražský filharmonický sbor a členové Orchestrální akademie České filharmonie pod taktovkou Lukáše Kozubíka vystoupí ve středu 23. května od 17:00 hodin v Ledeburské zahradě. Zazní díla Bohuslava Martinů, Zdeňka Lukáše, Oly Gjeila a Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 25. května se od 17:00 hodin v kostele sv. Vavřince pod Petřínem uskuteční při koncertě křest CD Sunday Images. Účinkují Robert Hugo (varhany), Mélusine de Pas (viola di gamba), Oto Reiprich (flétna), Kamila Moťková (hoboj), Irvin Venyš (klarinet), Martin Petrák (fagot), Mikuláš Koska (lesní roh) a Robert Kozánek (trombon). Zazní díla Jiřího Pohnána, Jaroslava Šarouna, Ivana Zelenky, Oldřicha Blahy, Františka Jeřábka a dalších. Po koncertě bude následovat krátký přípitek s pohoštěním a výstavou obrazů Ladislava Dvořáka.

Pražský filharmonický sbor: Zarjadje 2019 (foto Martina Kritznerová)
Pražský filharmonický sbor: Zarjadje 2019 (foto Martina Kritznerová)

Ve čtvrtek 25. května se v sále Novoměstské radnice uskuteční koncert ansámblu Harmonia Praga s uměleckým vedoucím Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem v rámci série Stylové večery. Zazní díla Jana Zacha, Jiřího Antonína Bendy, Leoše Janáčka, Niccolò Paganiniho a Antonia Vivaldiho.  

Od neděle 28. května od 18:00 hodin na Výstavišti v prostoru Azyl 78 bude uvedena hudebně-taneční adaptace Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga s hudbou Marko Ivanoviće ve scéně Matěje Formana s choreografii Štěpána Pechara, taneční skupinou DekkaDancers a Českou filharmonií. Řídí autor.

Koncert z písní k Panně Marii můžete vyslechnou v neděli 28. května od 19:30 hodin v kostele Panny Marie pod řetězem. Písně Norberta Kubáta, Jaromíra Herlea, Vojtěcha Adalberta Říhovského, Leoše Janáčka, Bedřicha Antonína Wiedermanna a Jana Hanuše, ze současných autorů pak Luboše Sluky, Petra Fialy a především Olgy Ježkové a Jana Bernátka, kteří zkomponovali skladby přímo pro tento koncert provedou sopranistka Irena Troupová a mezzosopranistka Lucie Hilscherová za doprovodu houslí Štěpána Ježka a varhan Lindy Sítkové.

Brno

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments