Týden s hudbou. Koncerty, představení a přenosy

V polovině srpna přinášíme nový Týden s hudbou, kde naleznete výběr z toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí.
Gabriela Eibenova (zdroj Gabriela Eibenova)
Gabriela Eibenová (zdroj Gabriela Eibenová)

Praha

V úterý 15. srpna od 19:00 hodin bude na dvoraně Českého muzea hudby proveden celý písňový cyklus Paula Hindemitha Das Marienleben na texty Rainera Maria Rilkeho v podání sopranistky Tamary Morozové a klavíristy Filipa Martinky společně s tancem Kláry Jelínkové. Cyklus zazní v původní verzi přesně sto let od svého premiérového uvedení symbolicky na svátek Nanebevzetí Panny Marie.

Brno

V kapli Panny Marie Pomocnice v Brně-Líšni se budou v pátek 18. srpna od 19:00 hodin konat Manželské miniopery Ondřeje Kyase Pavla Drábka v podání Opery Diversy.

Na piazzetě Janáčkova divadla proběhne v pátek 18. srpna od 19:00 hodin komorní koncert členů orchestru Národního divadla Brno. Tentokrát vystoupí smyčcový kvartet a duo perkusionistů.

V neděli 20. srpna od 20:00 hodin zahraje na Špilberku Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Marcella Roty melodie z filmů Jean-Paula Belmoda.

Litomyšl

V Litomyšli probíhá festival Litomyšlské dny barokní tradice.

V pondělí 14. srpna od 19:00 hodin ve velkém sále proboštství doc. Miloš Sládek uvede přednášku Farní školy na počátku 18. století.

V úterý 15. srpna od 17:45 hodin v kostele Povýšení svatého kříže ansámbl Hora Fugit s uměleckou vedoucí Beatou Altior uvede Missu in G Františka Ignáce Tůmy.

Ve středu 16. srpna od 19:00 hodin v zahradě proboštství proběhne Barokní květinový workshop.

Ve čtvrtek 17. srpna 19:00 hodin v kostele Povýšení svatého Kříže ansámbl Hof-Musici (umělecký vedoucí Ondřej Macekuvede oratorium Antonia Draghiho Santa Cecilia.

Hof-Musici (zdroj Hof-Musici)
Hof-Musici (zdroj Hof-Musici)

Ostatní regiony Čech

V úterý 15. srpna od 17:00 hodin v kostele Dr. Farského v Jablonci nad Nisou vystoupí se svým recitálem varhaník Aleš Nosek a trumpetista Martin Chodl.

V pátek 18. srpna od 19:00 hodin na zámku Pátek v Peruci vystoupí houslista Jiří Sycha za doprovodu cembala Filipa Dvořáka.

V sobotu 19. srpna od 18:00 hodin v kostele svatého Jakuba Většího v Ruprechticích v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí Apollon QuartetZazní smyčcové kvartety Ludwiga van Beethovena, Jana Kučery, Antonína Dvořáka a Davida Balakrishnana.

V sobotu 19. srpna od 18:00 hodin v kostele svatého Štěpána v Mýtě zahrají studenti varhanního oddělení Plzeňské konzervatoře.

V sobotu 19. srpna od 18:00 hodin v kostele svatého Vavřince v Sedlci-Prčicích zazpívá sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhan Adama Viktory.

V sobotu 19. srpna od 20:00 hodin v Klášteře u Nepomuku pořádá Plzeňská filharmonie s dirigentem Chuheiem Iwasakim open air koncert pro Zelenou horu s programem slavných filmových evergreenů. Koncert živě přenáší ČT Art.

V neděli 20. srpna od 15:00 hodin v kostele svatého Klimenta ve Lštění zazpívá sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhan Adama Viktory.

V neděli 20. srpna od 16:00 v kostele svatého Václava ve Svojkově zahrají studenti varhanního oddělení Plzeňské konzervatoře.

V neděli 20. srpna od 18:00 hodin v kostele svatého Jakuba v Poličce v rámci cyklu Nedělní varhanní zastavení vystoupí se svým recitálem varhaník František Novák.

V neděli 20. srpna od 18:00 hodin v kostele svatého Jana Křtitele a Panny Marie na poutním místě Maková hora v Smolotelách Ensemble Sporck zahraje koncert barokní hudby k 300. výročí posvěcení kostela.

V neděli 20. srpna od 20:00 hodin v Plzni na náměstí Republiky vystoupí Plzeňská filharmonie s dirigentem Chuheiem Iwasakim na open air koncertě s díly Bély Bartóka, Pabla de Sarasateho a filmové hudby Johna Wiliamse.

Kvarteto Apollon (zdroj Apollon Quartet)
Kvarteto Apollon (zdroj Apollon Quartet)

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Český filharmonický sbor Brno vystoupí ve středu 16. srpna od 19:30 hodin v kostele svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou společně se sólisty Pavlínou Švestkovou (soprán), Marií Vrbovou (alt), Michalem Kučou (tenor), Václavem Jeřábkem (bas) a varhaníkem Martinem Jakubíčkem. Zazní Rorando coeli Jana Kampana Vodňanského, Lamentationes Jeremiae Prophetae Jakoba Handla-Galusse a Korunovační mše Wolfganga Amadea Mozarta.

V sobotu 19. srpna od 20:30 hodin na zámeckém nádvoří v Jaroměřicích nad Rokytnou vystoupí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Leoše Svárovského se sólisty Martou Chila ReichelovouLucií HilscherovouJaroslavem BřezinouJiřím Brücklerem Slovenským filharmonickým sborem (sbormistr Jozef Chabroň). Z díla Wolfganga Amadea Mozarta zazní Malá noční hudba K 525 a Requiem d moll K 626.

Češi v zahraničí

Pražský filharmonický sbor na festivalu v Bregenz vystoupí v opeře Giacoma Pucciniho Madama Butterfly pod taktovkou Enriquea Mazzoly a v režii Andrease Homokiho. Konkrétní obsazení hlavních rolích bude upřesněno. Reprízy proběhnou od úterý 15. do neděle 20. srpna každý den.

Ve středu 16. a v sobotu 19. srpna bude na operním Glynderbourne Festivalu v Anglii v podání Collegia 1704 uvedena opera Georga Friedricha Händela Semele. V nastudování Václava Lukse a v režii Adele Thomas zpívají v hlavních rolích Clive BayleyAryeh Nussbaum CohenJoélle HarveyStephanie Wake-EdwardsSamuel MariñoJennifer Johnston a Stuart Jackson.

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí ve středu 16. srpna s dirigentem Hoomanem Khalatbarim a klavíristou Karlem Eichingerem v rakouském Kirchstettenu.

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russelem Daviesem, sólistkami Pavlou Vykopalovou Janou Hrochovou společně s Českým filharmonickým sborem Brno (sbormistr Petr Fiala) uvedou na festivalu v Rheingau v klášteře Eberbach v pátek 18. srpna Symfonii č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera.

Streamy a televizní přenosy

Od pátku 18. srpna bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Gioachina Rossiniho Il viaggio a Reims v inscenaci Rossini Opera Festivalu. Pod taktovkou Andrea Fotiho a v režii Emilia Sagiho zpívají absolventi Rossiniho akademie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments