Týden s hudbou. Kulturní přehled událostí naživo i online

  1. 1
  2. 2
I přes stále zhoršující se epidemiologickou situaci stále probíhají veřejné koncerty a představení. Jejich přehled a výběr z mezinárodního online vysílání vám přinášíme v pravidelném programu na příští týden.

Harry Bicket (foto Dario Acosta)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 25. října v 19:30 s dirigentem Ionem Martinem. Zazní Symfonie č. 4 c moll „Tragická“ Franze Schuberta, Adagio ze Symfonie č. 10 Fis dur Gustava Mahlera a symfonická báseň La Valse Maurice Ravela.

Společnost českých skladatelů pořádá v pondělí 25. října od 19:00 hodin v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí koncert k pětasedmdesátým narozeninám skladatele Vladimíra Tichého. Jubilantovy komorní skladby zahraje M. Nostitz Quartet, Anna Paulová, Dora Hájková, Pavol Praženica, Kateřina Jagla a Hana Louženská.

Hned následující den od 19:00 hodin připomene Společnost Českých skladatelů společným koncertem devadesáté narozeniny Jiřího Laburdy a pětasedmdesátiny Pavla Hrabánka v evangelickém kostele u Klimenta v Klimentské ulici. Komorní tvorbu oslavenců zahrají Tomáš Hanousek, Jakub Macháček, Liběna a Ivan Séquardtovi, Yukie Ichimura, Karel Jakubů, Jiřina Dvořáková-Marešová, Jurij Likin, Vlastimil Mareš, Roman Fojtíček, Zlata Vohryzková, Miloš Wichterle, Petra Hoďánková, Jaroslav Matějka a Kamila Jouzová.

Český spolek pro komorní hudbu naplánoval v úterý v 17:30 v Sukově síni Rudolfina recitál perkusionisty Simone Rubina. Pestrý program uvede mj. díla Tan Duna, Alexeye Gerrasimeze, Iannise Xenakise a Lamberta Curtoniho.

V úterý od 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy vystoupí akordeonista Ladislav Horák. Společně s Eve Quartet a kontrabasistou Janem Vokounem provedou díla Astora Piazzolly.

Tentýž večer v Rudolfinu od 19:30 vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Harrym Bicketem. Zahrají díla Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta.

Tento týden Česká filharmonie se svým šéfdirigentem provede v Dvořákově síni Rudolfina Symfonii č. 9 D dur Gustava Mahlera. Posluchači ji uslyší ve středu 27., ve čtvrtek 28. a v pátek 29. října vždy od 19:30 hodin, veřejná generální zkouška pak proběhne ve středu 27. října v 10:00.

Ve středu 27. října od 15:00 se ve Státní opeře uskuteční další z koncertů série Musica non grata,  tentokrát věnovaný přeživším nacistického pronásledování. Orchestr Státní opery Praha s dirigentem Karlem Heinzem Steffensem provedou Zesmutnělé scherzo, op. 5 Pavla Haase, Slovanskou rapsodii Viktora Ulmanna a Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (sólistka Viviane Hagner).

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Robertem Kružíkem provedou ve čtvrtek 28. října od 18:00 ve Smetanově síni Obecního domu na počest vzniku československého státu cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu 27. října od 10:00 tamtéž.

Pražská konzervatoř pořádá od čtvrtka 28. října do neděle 31. října Česko-německé symposium pro skladatele, dirigenty a akordeonisty. Ve čtvrtek 28. října v 19:00 v Umělecko-průmyslovém muzeu zazní koncert pedagogů sympozia. V pátek od 13:00 se uskuteční jubilantský koncert Pavla Trojana. V neděli 31. října od 10:00 ve Varhanním sále Pražské konzervatoře zazní kompozice pedagogů a studentů Pražské a Trossingenské konzervatoře.

V sobotu 30. října zahajuje Klavírní festival Rudolfa Firkušného. V Dvořákově síni Rudolfina se od 19:30 představí klavírista David Fray, společně s klavíristy Jacquesem Rouvierem, Emmanuele Christienem a Audrey Vigoureuxem. V koncertech pro jeden, dva, tři a čtyři klavíry a orchestr Johanna Sebastiana Bacha doprovodí sólisty Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Davida Fraye.

Smyčcové Kvarteto Sukovy síně vystoupí v sobotu 30. října v 18:00 v Sukově síni Rudolfina. Na programu jsou díla Johanna Pachelbela, Tomasa Albioniho, Johanna Sebastiana Bacha, Ottorina Respighiho, Antonína Dvořáka, Andrewa Lloyd-Webera, Edvarda Griega a Astora Piazzolly.

Struny podzimu uvedou v neděli 31. října od 20:00 v Dvořákově síni Rudolfina recitál Jiřího Suchého k jeho devadesátým narozeninám.

Brno

V úterý 26. října v 19:00 v katedrále svatého Petra a Pavla vystoupí Czech Ensemble Baroque. Zazní Requiem Francesca Cavalliho.

Ve čtvrtek 28. října od 17:00 Národní divadlo Brno uvede inscenaci opery Monument Marko Ivanoviće v režii Davida Radoka.

V Augustiniánském klášteře na Starém Brně zazní v neděli 31. října od 19:00 v podání Czech Ensemble Baroque madrigaly Claudia Monteverdiho.

Ostrava

Britský klavírista Paul Lewis vystoupí v Domě kultury města Ostravy v pondělí 25. října od 19:00. Posluchači uslyší Písně beze slov Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Sonátu pro klavír č. 11 A dur (KV 311) Wolfganga Amadea Mozarta, poslední dokončené dílo Alexandera Nikolajeviče Skrjabina Pět preludií, op. 74 a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

Plzeň

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v rámci oslav vzniku republiky zařadí ve středu 27. října od 19:00 operu Claudia Monteverdiho Korunovace Poppey z roku 1642. V nastudování Vojtěcha Spurného a režii Tomáše Ondřeje Pilaře vystoupí sólisté opery.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem uspořádá tento týden koncerty k výročí samostatného československého státu. Vystoupí v úterý 26. října v Šumperku, ve středu 27. října v 19:00 v olomoucké Redutě a ve čtvrtek 28. října v Přerově s programem českých filmových melodií Luboše Fišera, Zdeňka Lišky, Petra Hapky a Karla Svobody.

Festival soudobé hudby Music Olomouc letos svou tvorbu zaměřil na skladatelky. Slovenský Ensemble Spectrum vystoupí v pondělí 25. října v Uměleckém centru Univerzity Palackého.  Zazní díla Martiny Kachlové (ČR), Estery Wityńske (Polsko), Anny Arkushyny (Ukrajina), Heigy Arias (Španělsko) a Caroly Backholt (Německo).

Teplice

Severočeský filharmonie Teplice s dirigentem Janem Zástěrou v pátek 29. října v Domě kultury uvede oratorium Nádech věčnosti Jana Zástěry k poctě svaté Ludmily.

Festivaly

Lípa Musica hostí ve čtvrtek 28. října v Městském divadle v Novém Boru od 19:00 koncert k devadesátinám Jiřího Suchého. Spoluúčinkují Jitka Molavcová a Orchestr Divadla Semafor.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments