Týden s hudbou. Letní koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
Na nový týden vám přinášíme aktuální Týden s hudbou. V přehledu nejzajímavějších hudebních událostí najdete živé koncerty a představení, významná vystoupení českých umělců v zahraničí i TV záznamy a online streamy ze zahraničí.

Marcello Rota (zdroj Prague Proms)
Marcello Rota (zdroj Prague Proms)

Praha

Český filharmonický sbor Brno vystoupí na Prague Proms 2022 ve středu 13. července od 19:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu společně s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou Marcella Roty. Zazní sborové scény z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Alexandra Porfirjeviče Borodina, Georgese Bizeta, Richarda Wagnera a Giuseppe Verdiho. Koncert natáčí Česká televize.

V rámci Prague Piano Festival vystoupí ve středu 13. července od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově pedagogové a účastnici kurzů. Prof. David Kalhous (Florida State University), Prof. Irina Morozova (Mannes School of Music, New York), Prof. Svetozar Ivanov (University of South Florida) a Prof. Huizi Zhang (Joel Hastings Scholar, New York) a vybraní studenti festivalu přednesou skladby J. S. Bacha, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Leoše Janáčka, George Crumba, Valentina Silvestrova a dalších autorů.

Opera Jiřího Antonína Bendy Vesnický trh zazní na Letní scéně HAMU v pátek 15. července od 21:00 hodin v podání Florea Theatrum.

V neděli 17. července od 13:30 hodin v Sále Pražské konzervatoře zazní závěrečný koncert Akademie Versailles 2022, mistrovských kurzů při Letních slavnostech staré hudby. S dirigentem Paulem Agnewem a koncertní mistryní Lenkou Torgersen vystoupí účastnici kurzů. V programu jsou suity z oper Jeana Philippe Rameaua (Les Indes galantes), Jeana Marie Leclaira (Scylla et Glaucus) a Marina Maraise (Alcione).

Brno

V neděli 17. července zahajuje Mendel festival 2022 u příležitosti dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela v 11:00 hodin slavnostní bohoslužbou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, celebruje arcibiskup pražský a metropolita český Jan Graubner.

Olomouc

Alena Hladká (zdroj Alena Hladká)
Alena Hladká (zdroj Alena Hladká)

Barokní šansony v podání Aleny Hladké a Ensemble Damian zazní na festivalu Baroko 2022 ve čtvrtek 14. července od 20:30 hodin v Atriu Vlastivědného muzea. Zazní díla Pavla Josefa Vejvanovského, Jiříka Hlohovského, Andrea Zianiho, Johanna Caspara Fischera, Henryho Purcella, Jeanna Baptiste Lullyho, Tomáše Hanzlík a Davida Hlaváče.

V sobotu 16. července od 20:30 hodin v Atriu Vlastivědného muzea zazní opera Johanna Adolpha Hasseho La Semele. Účinkují Hana Holodňáková, Dora Rubart-Pavlíková, Martin Ptáček, Šimon Hron, Sergej Sanža, Ensemble Damian α Tomáš Hanzlík.        

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice zahájí tento týden cyklus letních koncertů.

V pondělí 11. července od 16:30 hodin v Zahradním domě Severočeská filharmonie Teplice vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní skladby Johanna Strausse, Jana Rimona, Franze Lehára, Charlese Gounoda, Bedřicha Smetany, Julese Masseneta, Antonína Dvořáka a Johna Philipa Sousy.

Ve středu 13. července od 19:00 hodin v Zahradním domě Severočeská filharmonie Teplice vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní předehra a árie z opery La Clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Aneta Loskotová), dvě árie z opery Faust a Markétka Charlese Gounoda a Dvojkoncert pro dva klarinety Es dur, op. 35 Františka Vincence Kramáře (sólisté Zuzana Čajková a Leo Dvořák).

Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)
Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)

V sobotu 16. července od 16:30 hodin v Šanovské mušli Severočeská filharmonie Teplice vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní díla Adolpha Charlese Adama, Antonína Dvořáka, Ronalda Bingeho, Ernsta Fischera, Oskara Nedbala, Zdeňka Marata, Giuseppe Verdiho, Edvarda Hagerupa Griega a Johanna Strausse.

Znojmo

Ve Znojmě a okolí probíhá Hudební festival Znojmo.

Industriální koncert britského violoncellisty Alekseye Shardina a tureckého klavíristy Saliha Can Gevreka zazní v pondělí 11. července od 19:00 hodin ve znojemském Laufenu (Průmyslová 14).

Multižánrový happening Hudba v ulicích se uskuteční v úterý 12. července od 10:00 hodin ve Znojmě.

Večerní koncert ve vinařství Lahofer pro nadaci pro transplantaci kostní dřeně 12. července od 20:00 hodin bude patřit brněnské kapele Jay Delver.

Ve středu 13. července od 19:00 hodin na zámku v Uherčicích zazní v podání Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers písně Jiřího Traxlera.

Ondřej Havelka a Melody Makers (zdroj Ondřej Havelka)
Ondřej Havelka a Melody Makers (zdroj Ondřej Havelka)

V pátek 15. července se v jízdárně Louckého kláštera uskuteční premiéra nového nastudování oratoria Josepha Haydna Návrat Tobiáše. Účinkují Shira Patchornik, Lucie Kaňková, Dagmar Šašková, Theodore Browne, Adam Plachetka a Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka a v režii Tomáše Ondřeje Pilaře.
Reprízy oratoria Návrat Tobiáše Josepha Haydna zazní tamtéž v sobotu 16. července a v neděli 17. července od 20:00 hodin.

Luhačovice

V Luhačovicích ahajuje v pondělí 11. července festival Janáček a Luhačovice.

V 16:30 hodin 11. července u busty Leoše Janáčka bude festival zahájen. Na Lázeňském náměstí od 20:00 hodin vystoupí Slezské divadlo Opava pod taktovkou Vojtěcha Spurného a v režii Jany Andělové Pletichové s inscenací opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba.

V úterý 12. července od 19:30 hodin v Lázeňském divadle v Luhačovicích na festivalu Janáček a Luhačovice vystoupí slovenská smyčcová kvarteta Moyzesovo kvarteto a Mucha Quartet. Zazní Smyčcový kvartet č. 1 z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty, Klavírní kvintet A dur, op. 81 Antonína Dvořáka (Maroš Klátik – klavír) a Smyčcový oktet Es dur, op. 20 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Czech Ensemble Baroque (zdroj Czech Ensemble Baroque)
Czech Ensemble Baroque (zdroj Czech Ensemble Baroque)

Ve středu 13. července od 19:30 hodin v kostele svaté Rodiny vystoupí Czech Ensemble Baroque. Zazní Te Deum a Missa solemnis C dur Františka Ignáce Tůmy

Od 19:30 14. července vystoupí v Lázeňském divadle Philharmonia Octet Prague se Serenádou pro dechové nástroje c moll K 388 Wolfganga Amadea Mozarta, Lašskými obrázky Aleše Pavlorka a Serenádou d moll, op. 44 Antonína Dvořáka.

V pátek 15. července od 19:30 hodin na Lázeňském náměstí vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Tomáše Braunera. Zazní Slovácká suita Vítězslava Nováka a Rákos Rákoczy Leoše Janáčka.

Ostatní regiony

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments