Týden s hudbou. Letní koncerty a představení živě i online

Na nový týden vám přinášíme aktuální Týden s hudbou. V přehledu nejzajímavějších hudebních událostí najdete živé koncerty a představení, významná vystoupení českých umělců v zahraničí i TV záznamy a online streamy ze zahraničí.
Marcello Rota (zdroj Prague Proms)
Marcello Rota (zdroj Prague Proms)

Praha

Český filharmonický sbor Brno vystoupí na Prague Proms 2022 ve středu 13. července od 19:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu společně s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou Marcella Roty. Zazní sborové scény z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Alexandra Porfirjeviče Borodina, Georgese Bizeta, Richarda Wagnera a Giuseppe Verdiho. Koncert natáčí Česká televize.

V rámci Prague Piano Festival vystoupí ve středu 13. července od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově pedagogové a účastnici kurzů. Prof. David Kalhous (Florida State University), Prof. Irina Morozova (Mannes School of Music, New York), Prof. Svetozar Ivanov (University of South Florida) a Prof. Huizi Zhang (Joel Hastings Scholar, New York) a vybraní studenti festivalu přednesou skladby J. S. Bacha, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Leoše Janáčka, George Crumba, Valentina Silvestrova a dalších autorů.

Opera Jiřího Antonína Bendy Vesnický trh zazní na Letní scéně HAMU v pátek 15. července od 21:00 hodin v podání Florea Theatrum.

V neděli 17. července od 13:30 hodin v Sále Pražské konzervatoře zazní závěrečný koncert Akademie Versailles 2022, mistrovských kurzů při Letních slavnostech staré hudby. S dirigentem Paulem Agnewem a koncertní mistryní Lenkou Torgersen vystoupí účastnici kurzů. V programu jsou suity z oper Jeana Philippe Rameaua (Les Indes galantes), Jeana Marie Leclaira (Scylla et Glaucus) a Marina Maraise (Alcione).

Brno

V neděli 17. července zahajuje Mendel festival 2022 u příležitosti dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela v 11:00 hodin slavnostní bohoslužbou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, celebruje arcibiskup pražský a metropolita český Jan Graubner.

Olomouc

Alena Hladká (zdroj Alena Hladká)
Alena Hladká (zdroj Alena Hladká)

Barokní šansony v podání Aleny Hladké a Ensemble Damian zazní na festivalu Baroko 2022 ve čtvrtek 14. července od 20:30 hodin v Atriu Vlastivědného muzea. Zazní díla Pavla Josefa Vejvanovského, Jiříka Hlohovského, Andrea Zianiho, Johanna Caspara Fischera, Henryho Purcella, Jeanna Baptiste Lullyho, Tomáše Hanzlík a Davida Hlaváče.

V sobotu 16. července od 20:30 hodin v Atriu Vlastivědného muzea zazní opera Johanna Adolpha Hasseho La Semele. Účinkují Hana Holodňáková, Dora Rubart-Pavlíková, Martin Ptáček, Šimon Hron, Sergej Sanža, Ensemble Damian α Tomáš Hanzlík.        

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice zahájí tento týden cyklus letních koncertů.

V pondělí 11. července od 16:30 hodin v Zahradním domě Severočeská filharmonie Teplice vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní skladby Johanna Strausse, Jana Rimona, Franze Lehára, Charlese Gounoda, Bedřicha Smetany, Julese Masseneta, Antonína Dvořáka a Johna Philipa Sousy.

Ve středu 13. července od 19:00 hodin v Zahradním domě Severočeská filharmonie Teplice vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní předehra a árie z opery La Clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Aneta Loskotová), dvě árie z opery Faust a Markétka Charlese Gounoda a Dvojkoncert pro dva klarinety Es dur, op. 35 Františka Vincence Kramáře (sólisté Zuzana Čajková a Leo Dvořák).

Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)
Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)

V sobotu 16. července od 16:30 hodin v Šanovské mušli Severočeská filharmonie Teplice vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní díla Adolpha Charlese Adama, Antonína Dvořáka, Ronalda Bingeho, Ernsta Fischera, Oskara Nedbala, Zdeňka Marata, Giuseppe Verdiho, Edvarda Hagerupa Griega a Johanna Strausse.

Znojmo

Ve Znojmě a okolí probíhá Hudební festival Znojmo.

Industriální koncert britského violoncellisty Alekseye Shardina a tureckého klavíristy Saliha Can Gevreka zazní v pondělí 11. července od 19:00 hodin ve znojemském Laufenu (Průmyslová 14).

Multižánrový happening Hudba v ulicích se uskuteční v úterý 12. července od 10:00 hodin ve Znojmě.

Večerní koncert ve vinařství Lahofer pro nadaci pro transplantaci kostní dřeně 12. července od 20:00 hodin bude patřit brněnské kapele Jay Delver.

Ve středu 13. července od 19:00 hodin na zámku v Uherčicích zazní v podání Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers písně Jiřího Traxlera.

Ondřej Havelka a Melody Makers (zdroj Ondřej Havelka)
Ondřej Havelka a Melody Makers (zdroj Ondřej Havelka)

V pátek 15. července se v jízdárně Louckého kláštera uskuteční premiéra nového nastudování oratoria Josepha Haydna Návrat Tobiáše. Účinkují Shira Patchornik, Lucie Kaňková, Dagmar Šašková, Theodore Browne, Adam Plachetka a Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka a v režii Tomáše Ondřeje Pilaře.
Reprízy oratoria Návrat Tobiáše Josepha Haydna zazní tamtéž v sobotu 16. července a v neděli 17. července od 20:00 hodin.

Luhačovice

V Luhačovicích ahajuje v pondělí 11. července festival Janáček a Luhačovice.

V 16:30 hodin 11. července u busty Leoše Janáčka bude festival zahájen. Na Lázeňském náměstí od 20:00 hodin vystoupí Slezské divadlo Opava pod taktovkou Vojtěcha Spurného a v režii Jany Andělové Pletichové s inscenací opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba.

V úterý 12. července od 19:30 hodin v Lázeňském divadle v Luhačovicích na festivalu Janáček a Luhačovice vystoupí slovenská smyčcová kvarteta Moyzesovo kvarteto a Mucha Quartet. Zazní Smyčcový kvartet č. 1 z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty, Klavírní kvintet A dur, op. 81 Antonína Dvořáka (Maroš Klátik – klavír) a Smyčcový oktet Es dur, op. 20 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Czech Ensemble Baroque (zdroj Czech Ensemble Baroque)
Czech Ensemble Baroque (zdroj Czech Ensemble Baroque)

Ve středu 13. července od 19:30 hodin v kostele svaté Rodiny vystoupí Czech Ensemble Baroque. Zazní Te Deum a Missa solemnis C dur Františka Ignáce Tůmy

Od 19:30 14. července vystoupí v Lázeňském divadle Philharmonia Octet Prague se Serenádou pro dechové nástroje c moll K 388 Wolfganga Amadea Mozarta, Lašskými obrázky Aleše Pavlorka a Serenádou d moll, op. 44 Antonína Dvořáka.

V pátek 15. července od 19:30 hodin na Lázeňském náměstí vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Tomáše Braunera. Zazní Slovácká suita Vítězslava Nováka a Rákos Rákoczy Leoše Janáčka.

Ostatní regiony

V úterý 12. července v konírně zámku v Třeboni od 19:30 hodin vystoupí hobojista Vilém Veverka s harfenistkou Kateřinou Englichovou s díly Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Alphonse Hasselmanse, Ilji Hurníka a Martina Hyblera.

V úterý 12. července v 17:00 hodin začíná každoroční festival v Jablonci nad Nisou Musica varia. První varhanní koncert zazní v husitském Kostele Dr. Farského na Náměstí Dr. Farského. Sopranistka Elena Prášilová Gazdíková a varhaník Jan Gottwald přednesou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a Giuseppe Verdiho.

Boris Giltburg (zdroj Boris Giltburg)
Boris Giltburg (zdroj Boris Giltburg)

Na festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v sobotu 16. července od 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují izraelsko-ruský klavírista Boris Giltburg se svým recitálem. Zazní autorská úprava sólisty Smyčcového kvartetu č. 3 F dur, op. 73 Dmitrije Šostakoviče, Sonáta h moll Franze Liszta a Preludium h moll Johanna Sebastiana Bacha v parafrázi A. Silotiho.

V sobotu 16. července v 19:00 hodin v Kulturním domě v Krásné Lípě vystoupí klarinetistka Eliška Brožková-Pospíšilová za doprovodu Daniela Wiesnera se svým recitálem. Zazní díla Bohuslava Martinů, Malcolma Arnolda, Francise Poulenca, Clauda Debussyho a Carla Maria von Webera.

Češi v zahraničí

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonií Brno s Leošem Svárovským vystoupí ve čtvrtek 14. července a v pátek 15. července v klášterní bazilice v Eberbachu ne festivalu Rheingau. Zazní Slovanské tance Antonína Dvořáka, Polovecké tance Alexandera Porfirjeviče Borodina a Carmina Burana Carla Orffa (sólisté Jana Sibera, Aleš Briscein a Roman Hoza).

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem vystoupí v sobotu 16. července na Operním festivalu v Heidenheimu, v letošním ročníku spoluúčinkují v opeře Richarda Wagnera Tannhäuser. V hudebním nastudování Marcuse Bosche a v režii Georga Schmiedleitnera v tomto nastudování vystupují James Kee, Corby Welch, Leah Gordon, Heike Wessels, Anne Schuldt, Tijl Faveyts, Beniamin Pop, Birger Radde, Martin Mairinger, Stefan Stoll, Christian Sturm, Gerrit Illenberger, Heidi Baumgartner. Spoluúčinkují Augsburger Domsingknaben a Stuttgartští filharmonikové.

Streamy a televizní přenosy

V pátek 15. července zahajuje největší a nejstarší festival na světě BBC Proms. Jako každý rok bude možné řadu koncertů sledovat online na BBC Radio 3.

Sakari Oramo (zdroj Sakari Oramo)
Sakari Oramo (zdroj Sakari Oramo)

Zahajovací koncert v pátek 15. července od 20:30 hodin SEČ uvede Requiem Giuseppe Verdiho. Sólových partů se ujmou Masabane Cecilia Rangwanasha, Jennifer Johnston, Freddie De Tommaso a Kihwan Sim, BBC Symphony Chorus, Crouch End Festival Chorus, BBC Symphony Orchestra. Řídí Sakari Oramo.

V sobotu 16. července od 19:30 hodin SEČ Sinfonietta of London pod taktovkou Johna Wilsona uvedou skladby Ralpha Vaughana Williamse, Huwa Watkinse, Williama Waltona a Edwarda Elgara.

Na serveru OperaVision bude v pátek 15. července od 19:00 hodin zveřejněn stream opery Like flesh americké skladatelky Sivan Eldar, která před několika lety rok působila jako fulbrightový stipendista na pražské HAMU. V hudebním nastudování Maxima Pascala a režii Silvie Costa účinkují Helena Rasker, William Dazeley, Juliette Allen, Adèle Carlier, Hélène Fauchère, Guilhem Terrail, Sean Clayton, René Ramos Premier a Florent Baffi. Instrumentální a elektronický ansámbl Le Balcon.

Cristian Măcelaru (zdroj Cristian Măcelaru)
Cristian Măcelaru (zdroj Cristian Măcelaru)

Na ČT Art si ve čtvrtek 14. července od 21:15 hodin poslechněte přímý přenos koncertu od pařížské Eiffelovy věže u příležitosti státního svátku Pádu Bastilly. Vystoupí sopranistka Nadine Sierra, pianistka Alice Sara Ott, mezzosopranistka Gaëlle Arquez, violoncellista Gautier Capuçon, basbarytonista Erwin Schrott, tenorista Stanislas de Barbeyrac, trumpetista Wynton Marsalis, Francouzský národní orchestr spolu se Sborem Francouzského rozhlasu pod vedením Cristiana Măcelaru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments