Týden s hudbou. Pozvolný návrat živé kultury

  1. 1
  2. 2
Koncertní život v České republice a v okolních zemích začíná pomalu ožívat. I tak většinu akcí, kterou zde uvádíme, můžete sledovat pouze online.

Václav Luks (zdroj Collegium 1704)

Pondělí 10. května 2021

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí dnes večer od 20:15 v rámci benefičního koncertu k 125. výročí založení společnosti Škoda Auto. Zazní Slavnostní pochod, op. 54a, Slovanský tanec č. 7 C dur, op. 72 a Klid pro violoncello a orchestr, op. 68/5 (sólista Václav Petr) Antonína Dvořáka, Romeo a Julie Pjotra Iljiče Čajkovského, Koncert c moll pro hoboj a orchestr v úpravě pro trubku Allesandra Macercelly (sólista Walter Hofbauer), Introdukce a rondo capriccioso, op. 28 Camille Saint-Saënse (sólista Jan Mráček) a na závěr výběr z obou suit Arlézanka Georgese Bizeta. Přenos sledujte na ČT Art a Facebooku České filharmonie. Během koncertu bude též probíhat benefiční sbírka na pomoc zdravotníkům.

Collegium 1704 zveřejní v rámci svého cyklu Universo záznam provedení Miserere d moll (ZWV 56) Jana Dismase Zelenky. Jako sólisté se představí Pavla Radostová, Daniela Čermáková, Tobias Hunger a Tadeáš Hoza. Orchestr Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 řídí Václav Luks.

V rámci festivalu Lípa Musica 2021 dnes vystoupí kytaristé Pavel Steidl a Lukáš Sommer. Koncert bude živě streamován. Uslyšíme díla Fernanda Sora, Lukáše Sommera, Carla Domeniconiho a Philippa Houghtona.

Vídeňská státní opera uvede od 19:00 záznam opery Nabucco Giuseppe Verdiho s dirigentem Marcem Armiliatem ze dne 22. ledna tohoto roku. V hlavních rolích zpívají Plácido Domingo, Freddie De Tommaso, Riccardo Zanellato a Anna Pirozzi.

Hamburský Ensemble Rezonanz s dirigentem Riccardem Minasim chystá streamovaný koncert s díly Francise Poulenca (Koncert pro varhany, smyčce a tympány g moll, sólistka Iveta Apkalna), Johanna Sebastiana Bacha (Koncert pro varhany a smyčce D dur, BWV 169) a Wolfganga Amadea Mozarta (Symfonie č. 36 D dur „Linecká“).

Na webu Bamberských symfoniků byla zveřejněna nahrávka koncertu s Jakubem Hrůšou. Součástí koncertního programu je fantazie Romeo a Julie Pjotra Iljiče Čajkovského, Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 82 Alexandera Glazunova a Symfonie č. 9 Es dur, op. 70 Dmitrije Šostakoviče. 

Newyorská Metropolitní opera si pro nás na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný National Council Auditions Alumni Week. Jako první byla vybrána opera Giacoma Pucciniho La Bohème. V záznamu ze dne 16. ledna 1982 s dirigentem Jamesem Levinem v režii Franca Zeffirelliho účinkují Teresa Stratas, Renata Scotto, José Carreras, Richard Stilwell a James Morris. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 11. května 2021

Slovenská filharmonie s dirigentem Adrianem Prabavou v rámci pilotního projektu Ministerstva zdravotnictví SR chystá streamovaný koncert s publikem. Zazní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, Variace na téma Josepha Haydna Johannesa Brahmse a Symfonie č. 3 E dur, op. 51 Maxe Brucha.  

Státní opera Banská Bystrica chystá od 18:00 koncert Svět operních duet. V podání sólistů opery Michaely Kuštěkové, Kataríny Procházkové, Martina Popoviče, Dušana Šima, Šimona Svitoka a Ivana Zvaríka za doprovodu klavíristky Martiny Svitkové uslyšíme dueta z Rigoletta, Lovců perel, Dona Pasquale a dalších oper.

Mozartova opera Don Giovanni byla zařazena do cyklu nočních streamů z MET. Účinkují Carol Vaness, Karita Mattila, Dawn Upshaw, Jerry Hadley, Samuel Ramey, Ferrucio Furlanetto a Kurt Moll. Provedení dne 5. dubna 1990 řídil James Levine, režíroval Franco Zeffirelli.

Curtisův hudební institut ve Philadelphii streamuje absolventské recitály. Dnes uslyšíme recitál houslistky Youjin Lee. Na programu jsou skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Niccoly Paganiniho, Paula Hindemitha, Eugèna Ysaÿe a Henryka Wienawského.

Středa 12. května 2021

Dnes začíná festival Pražské jaro. Tradičního provedení Smetanovy Mé vlasti se ujme Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Uslyšíme tak tento cyklus symfonických básní v historicky poučené interpretaci na dobové nástroje. Přímý přenos bude možné sledovat od 20:00 na ČT Art a na Českém rozhlase 3, stanici Vltava. Koncert se uskuteční v rámci pilotního projektu iniciovaného Ministerstvem zdravotnictví ČR za přítomnosti části publika.

Czech Ensemble Baroque uvede od 19:30 v brněnském kostele svatých Janů Requiem Františka Ignáce Tůmy v novodobé premiéře.

Státní opera Banská Bystrica chystá od 19:00 streamované představení operety Franze Lehára Země úsměvů. V hudebním nastudování Jána Procházky uslyšíme v hlavních rolích Jána Haruštiaka, Katarínu Procházkovou, Csabu Kotlára, Juraje Kaššu, Dušana Šima, Igora Lacko, Radoslava Kurice a Darinu Benčovou.

Z MET dnes v noci uslyšíme operu Tristan a Isolda Richarda Wagnera. V záznamu z 18. prosince 1999 s dirigentem Jamesem Levinem účinkují Jane Eaglen, Katarina Dalayman, Ben Heppner, Hans-Joachim Ketelsen a René Pape.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Ryanem Bancroftem chystá od 22:00 SEČ streamovaný koncert na Marquee.tv nazvaný East meets West. Zazní díla Arvo Pärta (Fratres), Wolfganga Amadea Mozarta (Symfonie č. 35 D dur), a Pjotra Iljiče Čajkovského (Koncert pro housle a orchestr D dur, sólista Gil Shaham).

Helsinská filharmonie od 19:00 s dirigentkou Susannou Mälkki uvedou Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 Roberta Schumanna. Jako sólista vystoupí gruzínský klavírista Kirill Gerstein, který stejný koncert nedávno přednesl s Českou filharmonií. Jako druhá kompozice večera zazní světová premiéra nové skladby Kaijy Saariaho nazvaná Vista (Pohled). Na webu orchestru je kromě tohoto programu ke zhlédnutí také již řada minulých koncertů zdarma.

Curtisův  hudební institut ve Philadelphii dnes bude vysílat písňový koncert z tvorby českých autorů. Ve skladbách Antonína Dvořáka, Pavla Haase, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany uslyšíme studenty vokálního oddělení.

Čtvrtek 13. května 2021

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments