Týden s hudbou. Přehled hudebních událostí živě i online

  1. 1
  2. 2
Přinášíme vám nový týden s hudbou pro druhý únorový týden. V aktuálním výčtu hudebních akcí nechybí živá divadelní představení a koncerty ani streamy a záznamy, které bude možné shlédnout v online prostoru i prostřednictvím televizních obrazovek.
Témata:Adam Born Alena Baeva Alfred Habermann Alžběta Poláčková Andrej Borejko Anita Jirovská Anna Gaálová Arnheidur Eiríksdóttir Artyom Wasnetsov Asmik Grigorian Boris Pinkhasovich Brian Jagde Česká filharmonie Česká televize Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque David Šmíd Dennis Russell Davies Doubravka Součková Elisabeth Leonskaja Eliška Tkadlčíková Eva Esterková Eva Urbanová (1961) Filharmonie Brno Francesco Ivan Ciampa Gabriela Eibenová Ilja Kazakov Isabelle Faust Ivana Michalovičová Ivo Kahánek Jan Maria Hájek Jan Vychytil Jana Horáková Levicová Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Březina Jaroslav Kyzlink Jaroslav Tůma Jiří Hájek Jiří Heřman Jiří Miroslav Procházka Jiří Sulženko Josef Moravec Josh Lovell Kateřina Jalovcová Kento Satsuma Klaus Mäkelä Klavírní kvarteto Josefa Suka Les Arts Florissants Lionel Bringuier Lorijana Laurinskaite Magdaléna Bajuszová Marcus Pelz Matěj Voda Michaela Moc Káčerková Michaela Zajmi Michel Dalberto Miki Skuta Milan Paľa Miloš Horák Miloš Štědroň Monika Jägerová Moravská filharmonie Olomouc Mucha Quartet Ondřej Koplík Opera 2022 Operní studio Praha Orchestre de Paris Pavla Radostová Pavla Vykopalová Pavol Praženica Peter Berger Petr Nekoranec Petr Svoboda Petra Matějková Philharmonie de Paris PKF — Prague Philharmonia Radek Martinec Rafał Blechacz Ray Chenez Roman Hauser Roman Válek Romana Kružíková Rostislav Florian Šimon Halouzka Slovenská filharmónia Smetanovo trio Stanislav Gallin Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Taťjana Medvecká Tom Borrow Tomáš Král Tomáš Netopil TV Noe Václav Luks Vídeňská dvorní opera Viktor Praiss Vít Šantora Zuzana Stivínová

Klaus Mäkelä (zdroj Klaus Mäkelä)
Klaus Mäkelä (zdroj Klaus Mäkelä)

Praha

V pondělí 7. února v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově vystoupí Taťjana Medvecká a Klavírní kvarteto Josefa Suka propojující poezii Jana Skácela s díly Marty Jiráčkové, Gustava Mahlera a Josefa Suka.

PKF Prague Philharmonia v Experimentálním prostoru NoD v úterý 8. února od 19:30 hodin uvádí komorní koncert z děl Jana Kučery a Petra Wajsara.

Tento týden vystoupí České filharmonie s Tomášem Netopilem v Dvořákově síni Rudolfina. Na koncertech ve středu 9. února, ve čtvrtek 10. února a v pátek 11. února vždy od 19:30 hodin zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, K 491 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Tom Borrow) a po přestávce rozsáhlý melodram Medea Jiřího Antonína Bendy (v hlavních postavách vystoupí Zuzana Stivínová, Jiří Hájek, Michaela Zajmi, Šimon Halouzka a Jan Vychytil). Ve středu 9. února bude možné od 10:00 hodin navštívit veřejnou generální zkoušku.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Andrejem Borejkem ve středu 9. února a ve čtvrtek 10. února vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu zahrají českou premiéru kompozice Christose Hatzise Ostrov je plný melodických zvuků, Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, K 49[1] 1 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Rafał Blechacz) a Symfonii č. 10 e moll, op. 93 Dmitrije Šostakoviče. Ve čtvrtek 9. února od 10:00 hodin bude možné navštívit veřejnou generální zkoušku.  

Do programu festivalu Opera 2022 byla na pátek 11. února od 19:00 hodin v Národním divadle zařazena repríza opery Káťa Kabanová Leoše Janáčka v inscenaci domovské scény, kde ji nastudoval Jaroslav Kyzlink. V hlavních rolích se představí Jiří Sulženko, Peter Berger, Eva Urbanová, Jaroslav Březina, Alžběta Poláčková, Arnheiður Eiríksdóttir, Josef Moravec, Miloš Horák, Kateřina Jalovcová a Jana Horáková Levicová.

Festival Opera 2022 v neděli 13. února v 19:00 hodin ve Venuši ve Švehlovce představí Operní studio Praha. Zařazeny budou dvě krátké opery Šaty, které svět neviděl Jaroslava Krčka a Španělská hodinka Maurice Ravela. V hlavních rolích se představí Jan Maria Hájek, Adam Born, Vít Šantora, Anita Jirovská, Rostislav Florian a další.

Kvartet čtyř klavírů uvede kompozici Crazy Nigger Julia Eastmana v Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 12. února v 19:30 hodin. Provedení se ujmou Ivo Kahánek, Eliška Tkadlčíková, Anna Gaálová a Pavol Praženica.

Brno

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem vystoupí ve čtvrtek 10. února a v pátek 11. února vždy od 19:00 hodin v Janáčkově divadle. Zazní Symfonie č. 2 B dur, op. 4 Antonína Dvořáka a Klavírní koncert č. 1 d moll, op. 15 Johannese Brahmse (sólistka Elisabeth Leonskaja).

Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem vystoupí ve čtvrtek 10. února v 19:00 hodin v Besedním domě. Zazní oratorium Georga Friedricha Händela Triumf času a pravdy, HWV 71. Jako sólisté se představí Romana Kružíková, Jaroslav Březina, Pavla Radostová, Jiří Miroslav Procházka a další.

Collegium 1704 se podílí na nové inscenaci opery Georga Friedricha Händela Alcina, HWV 34 v Národním divadle Brno. V režii Jiřího Heřmana a nastudování Václava Lukse zpívají v hlavních rolích Pavla Vykopalová, Doubravka Součková, Eva Esterková, Ray Chenez, Monika Jägerová, Ondřej Koplík a Tomáš Král. Tento týden bude inscenace uvedena v sobotu 12. února v 19:00 hodin a v neděli 13. února od 17:00 hodin.

Smetanovo trio (zdroj archiv Smetanova Tria)

Smetanovo trio vystoupí v neděli 13. února v 19:00 hodin v Besedním domě. Zazní Trio c moll, op. 1, č.3 Ludwiga van Beethovena, Trio c moll, op. 8, č.1 Dmitrije Šostakoviče a Trio f moll, op. 65 Antonína Dvořáka.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Lionelem Bringuierem zahrají ve čtvrtek 10. února v 19:00 hodin v Domě kultury Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólistka Alena Baeva), Metaboly Henriho Dutilleuxe a Fantazii pro orchestr Francesca da Rimini, op. 32 Petra Iljiče Čajkovského.

Olomouc

Program složený z ukolébavek Wolfganga Amadea Mozarta, Johannese Brahmse, Roberta Schumanna, Gabriela Faurého, Benjamina Brittena, Arvo Pärta a řady dalších uvedou sopranistka Gabriela Eibenová a klavíristka Petra Matějková v úterý 8. února v 17:30 hodin v Mozartově sále.

Další z koncertů Moravské filharmonie Olomouc ve spolupráci s brněnskou Janáčkovou akademií múzických umění v pátek 11. února v 17:00 hodin v Redutě představí dirigenty Matěje Vodu, Kento Satsumu a Davida Šmída, sopranistku Lorijanu Laurinskaite a barytonistu Radka Martince. Zazní Předehra v italském stylu D dur, D. 590 Franze Schuberta, výběr z oper a Symfonie č. 38 D dur Pražská, K 504 Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonie č. 8 F dur, op. 93 Ludwiga van Beethovena.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 zavítá v pátek 11. února do drážďanského Annenkirche, kde zazní Missa 1724 Jana Dismase Zelenky a O qui coeli a In furore iustissimae irae Antonia Vivaldiho.

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Lionelem Bringuierem zahrají v pátek 11. února v 19:00 hodin v polském městě Bielsko-Biała Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólistka Alena Baeva) a Fantazii pro orchestr Francesca da Rimini, op. 32 Petra Iljiče Čajkovského.

Slovensko

V úterý 8. února v 19:00 hodin v bratislavské malé síni Slovenské filharmonie vystoupí Mucha Quartet společně s klavíristkou Magdalenou Bajuszovou. Zazní Sonáta pro klavír č. 23 Otázky bez odpovědí a Klavírní kvintet č. 1 Ilji Zeljenky, Smyčcový kvartet č. 2 a moll Mikuláše Moyzesa a Pět studií pro klavírní kvinteto Marka Piačeka.

V úterý 8. února se v košickém Domě umění v 19:00 hodin se svým recitálem představí klavírista Miki Skuta. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena a Clauda Debussyho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments