Týden s hudbou. Veřejná kultura stále žije

  1. 1
  2. 2
Na první listopadový týden Vám přinášíme aktuální přehled koncertů i streamů. I přes stále se zhoršující epidemiologickou situaci kultura v Česku žije.

Igor Levit (foto © Robbie Lawrence)

Praha

V barokním refektáři Profesního domu MFF UK vystoupí v pondělí 1. listopadu od 19:30 hodin houslistka Hana Kubisová, mezzosopranistka Lucie Hilscherová a klavíristka Slávka Vernerová. Zazní díla Clary a Roberta Schumannových doplněná o skladby Johannesa Brahmse.

V pondělí 1. listopadu zahajuje pražský festival Dny soudobé hudby. V kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici od 19:30 posluchači uslyší skladby Karla Husy, Ivana Kurze, Jana Meisla, Karla Mirošníka, Michala Müllera a Pavla Kopeckého. V úterý 2. listopadu v 19:30 v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí zazní skladby Karla Husy, Vlastimila Pešky, Ivana Zelenky, Jindry Nečasové-Nardelli, Martina Kuxe a Zdeňka Zahradníka.

V úterý 2. listopadu bude u příležitosti Svátku zesnulých v kostele Církve československé husitské ve Wuchterlově ulici provedeno Requiem d moll Wolfganga Amadea Mozarta. Účinkují sólisté Monika Brychtová, Jana Levicová, Aleš Briscein a Miloš Horák, sbor Vox Pragae a orchestr Praga Sinfonietta s dirigentkou Miriam Němcovou.

Klavírní Festival Rudolfa Firkušného představí v úterý 2. listopadu klavíristu Igora Levita. Posluchači uslyší klavírní sonáty č. 30 E dur, op. 109, 31. As dur, op. 110 a č. 32 c moll, op. 111 Ludwiga van Beethovena. Koncert se uskuteční v Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 hodin.

Recitál Lukáše Vondráčka se bude tamtéž ve středu 3. listopadu v 19:30. Interpret si připravil Sonátu č. 27 e moll, op. 90 Ludwiga van Beethovena, Kreislerianu, op. 16 Roberta Schumanna, výběr z Klavírních skladeb, op. 7 Josefa Suka a Fantazii h moll, op. 28 Alexandera Nikolajeviče Skrjabina.

Ve středu dopoledne se od 10:00 hodin v sále Pražské konzervatoře koná koncert pro školy. S Pražským filharmonickým sborem a Alenou Jelínkovou spoluúčinkuje dětský sbor Radost Praha se sbormistrem Janem Pirnerem.

V 18:00 vystoupí Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie v Sukově síni Rudolfina. Ve skladbách pro tři trombóny a tubu uslyšíme díla mj. Johannesa Brahmse, Georga Friedricha Händela, Johana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a řady dalších.

Collegium 1704 uvede ve čtvrtek 4. listopadu v 18:30 v kulturním centru Vzlet (Holandská 1) projekt Pane, slyš mé prosby se skladbami anglického baroka z pera Henryho Purcella, Orlanda Gibbonse, Matthewa Locka a Johna Blowa. Veřejná generální zkouška se uskuteční tamtéž 3. listopadu v 11:00 hodin. V kulturním centru Vzlet se také uskuteční dva workshopy pro děti, nazvané Všechny odstíny hudby. Konají se v pátek 5. listopadu, první od 16:00 a druhý od 17:30 hodin.

Tento týden Česká filharmonie se svým šéfdirigentem znovu provede v Dvořákově síni Rudolfina Symfonii č. 9 D dur Gustava Mahlera. Posluchači ji uslyší 4. a 5. listopadu od 19:30 hodin a v 6. listopadu od 15:00.

Struny podzimu představí v úterý 2. listopadu v 20:00 v La Fabrice amerického rapera Saula Williamse a recitátorku Kae Tempest za doprovodu Mivos Quartetu.

Festival Kultura v srdci Prahy uvede v Koncertní síni Pražské konzervatoře ve čtvrtek 4. listopadu od 19:00 koncert ke 100. výročí narození Astora Piazzolly, jehož díla provedou Ladislav Horák a Martin Šulc, houslista Jiří Vodička, klavírista Ivo Kahánek, kytarista Jaroslav Novák a kontrabasista Petr Ries.

V sobotu 6. listopadu od 19:00 zazní v Národním divadle Symfonie č. 21 „Kaddish“ Mieczyslawa Weinberga v rámci cyklu Musica non grata. Jako sólistka vystoupí Marie Fajtová, Orchestr Národního divadla bude řídit Tomáš Brauner.

Téhož večera v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí v rámci Firkušného festivalu od 19:30 místo avizované Angely Hewitt portugalská klavíristka Maria João Pires. Program jejího recitálu bude upřesněn.

V neděli v 11:00 hodin provede Dětská opera Praha ve Stavovském divadle operu Hanse Krásy Brundibár.

V neděli 7. listopadu od 18:00 hodin vystoupí v Sukově síni Rudolfina smyčcový komorní soubor České filharmonie Buona Sero Quinteto. Posluchači uslyší skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Georgese Bizeta, Johanna Pachelbela a Johannesa Brahmse.

Brno

Brno Contemporary Orchestra zahájí desátou sezónu koncertem 4. listopadu v 19:30 v Besedním domě. Bude provedeno Requiem Pavla Křížkovského doplněné o elektroakustické komentáře Ladislava Mirvalda a skaldby Maurizia Kagela, Dominika Sustecka, Jana Krejčíka a Jona Rose.

V sobotu 6. listopadu v 18:00 vystoupí Czech Ensemble Baroque v augustiniánském klášteře na Starém Brně se skladbami Jana Facila Boleslavského, Jana Kampána Voďnanského, Heinricha Schütze, Claudia Monteverdiho a Diettricha Buxtehudeho.

Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou v sobotu 6. listopadu v 19:00 provedou v kostele sv. Augustina společně s Czech Virtuosi a dirigentem Michaelem Dvořákem Dies irae Antonia Caldary a Requiem Gabriela Faurého.

V rámci brněnského Festivalu Leoše Janáčka v Národním divadle Brno zazní v pátek 5. listopadu v 19:00 v Janáčkově divadle premiéra nové inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije v nastudování Roberta Kružíka a režii Jiřího Heřmana. V hlavních rolích vystoupí Harold Meers, Pavla Vykopalová, Jan Šťáva, David Szendiuch, Ondřej Koplík, Roman Hoza, Andrea Široká, Petr Levíček, Robert Musialek, Josef Škarka j. h., Petr Karas, Dušan Růžička, Vít Nosek, Jitka Zerhauová, Tadeáš Hoza j. h. a Tereza Kyzlinková. Představení se v repríze zopakuje v neděli 7. listopadu v 19:00 tamtéž.

Olomouc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments