Týden s hudbou. Veřejná kultura stále žije

  1. 1
  2. 2

Letošní třináctý ročník festivalu Music Olomouc zaměřeného svou dramaturgií na skladatelky uvede tento týden poslední tři akce. Ve středu 3. listopadu v 11:50 na nádvoří Uměleckého centra Univerzity Palackého zazní Tři sirény Jany Vöröšové v podání skladatelky, Daniely Smutné a Magdaleny Šmídové-Turchichové. Ve 20:00 v Divadle na Cucky vystoupí švédské Umo Duo. Provede skladby Leilei Tian (Čína), Ulrike Mayer-Spohn (Švýcarsko), Georgese Aperghise (Řecko/Francie), Simona Steen-Andersena (Dánsko), Juliany Hodkinson (Velká Británie/Německo), Ivo Medka (Česko) a Ricarda Eizirika (Brazílie/Švédsko). Festival zakončí čtvrteční koncert Moravské filharmonie Olomouc v Redutě od 19:30 s dirigentem Peterem Vrábelem. Zazní díla Santy Ratniece (Lotyšsko), Justė Janulytė (Litva) a Mirjam Tally (Estonsko).

Moravské divadlo Olomouc uvede v pátek 5. listopadu v 19:00 premiéru nové inscenace baletu Petra lljiče Čajkovského Louskáček ve zpracování Michala Štípy a Guido Sarny v hudebním nastudování Miloslava Oswalda. Tančí balet Moravského divadla Olomouc.

Moravská filharmonie Olomouc uvede v neděli 7. listopadu v 10:30 v Redutě koncert ke Dni hraček určený dětskému posluchači.

Plzeň

Ve foyer Vendelína Budila ve Velkém divadle vystoupí se svým matiné v neděli 7. listopadu v 10:30 hodin Sojkovo kvarteto. Na programu jsou díla Petra Iljiče Čajkovského a Dmitrije Šostakoviče. Na večer plánované Requiem Wolfganga Amadea Mozarta v Divadla Josefa Kajetána Tyla se z provozních příčin neuskuteční.

Festivaly a hudba v regionech

V Hradci Králové ve čtvrtek 4. listopadu začíná ve 20:00 hodin festival Hudební fórum Hradec Králové. V přímém přenosu na Českém Rozhlase 3 Vltavě posluchači uslyší Janáčkovu filharmonii Ostrava s dirigentem Kasparem Zehnderem. Zazní mimořádně náročný Klavírní koncert Gran Toccata Dietera Ammanna (sölista Daniel Wiesner) a Houslový koncert č. 2 Jörga Wiedmanna (sólistka Carolin Widmann).

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v Domě kultury ve čtvrtek 4. listopadu v 19:00 s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní díla pro orchestr a etnické nástroje arabského světa skladatelů Mubaraka Najeme Watermbu, Annaw Ala Albaal, Jurooh, Kam Sana, Fi Al Ali, Ya Zaina, Adatina Methayel (sólisté Syriab: Ibrahim Bajo – kanun, Abdalhade Deb – loutna oud, Valentina Bellanova – flétna naj, Amjad Sukar, Elias Aboud – bicí nástroje) a Šeherezáda Nikolaje Alexandroviče Rimského-Korsakova.

V Karlových Varech bude v pátek 5. listopadu zahájena každoroční Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka.

Slovensko

Slovenská filharmonie pořádá od úterý 2. listopadu jednatřicátý ročník festivalu Nová slovenská hudba. Vybrané koncerty bude možno poslouchat živě na rádiu Devín. Program přenosů zatím nebyl zveřejněn.

Zahajovací koncert v Malém koncertním studiu Slovenského rozhlasu představí v úterý od 19:00 Spectrum Quartet. Zazní smyčcové kvartety Petera Duchnického, Lucie Chuťkové a Vladislava Šarišského.

Ve středu 3. listopadu v 19:00 tamtéž vystoupí Rezidenční umělci rádia Devín Albín Blaho, Juraj Tomka, Andrej Gál, Zuzana Manera Biščáková s dirigentem Marcem Vlasákem. Zazní skladby Petera Duchnického, Pavloa Bizoňě, Deivesona Figueireda a Laco Lučeniče.

Čtvrteční koncert 4. listopadu v 19:00 v Malém koncertním studiu Slovenského rozhlasu představí Muchovo kvarteto. Zazní skladby Viery Janárčekové, Petera Machajdíka, Antona Steineckera, Norbe[1] rta Bodnára a Jevgenie Iršaie.

V pátek 5. listopadu ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu zahraje Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu s dirigentem Mariánem Lejavou skladby Jozefa Kolkoviče, Oľgy Kroupové a Koláře[2] .

Slovenská filharmonie v sobotu s dirigentem Szymonem Bywalecem a Slovenským filharmonickým sborem se sbormistrem Jozefem Chabroňem vystoupí v Koncerní síni SF v sobotu 6. listopadu v 19:00. Na programu jsou díla Jany Kmiťové, Lukáše Borzíka, Mariána Lejavy a Vladimíra Bokese.

V neděli 7. listopadu v Malé síni SF v 16:00 vystoupí Slovenský komorní orchestr s dirigentem Ewaldem Danelem. Zazní díla Ladislava Kupkoviče, Jozefa Podprockého, Jána Valacha, Juraje Hatríka a Milana Nováka, autorů, kteří nás v nedávné době opustili.

Večer v 19:00 Malém koncertním studiu Slovenského rozhlasu vystoupí pěvecký sbor Technik se sbormistryní Petrou Torkašovskou. Přednesou díla Juraje Hatríka, Ľuboše Gabčy, Mariána Zavarského, Ľuboše Bernátha a Mirka Krajčiho.

Albrechtovo trio vystoupí v košickém Domě umění ve čtvrtek 4. listopadu v 19:00. Zazní skladby Jacquese Iberta, Jozefa Podprockého, Ľudovíta Rajtera, Alexadre Tansmana a Georgese Aurica.

Streamy a televizní přenosy

V pátek 5. listopadu ve 12:50 na TV Noe si poslechněte koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů z roku 2014.

Budapest Festival Orchestra se svým šéfdirigentem a zakladatelem Ivánem Fischerem bude v neděli 7. listopadu v 16:30 streamovat koncert ze své zkušebny s houslistkou Erikou Illési.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments