Týden s hudbou. Živá hudba a představení, kino přenosy, Tv záznamy a streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Ve druhém adventním týdnu je tu Týden s hudbou, přehled toho nejdůležitějšího, co se děje ve vašem okolí, v TV i online.
Témata:Adam Honzírek Adam Viktora Ahmad Hedar Angela Hewitt Benjamin Jusupov Buchty a loutky Carmina Bohemica Catriona Morison Cecilia Bartoli Česká filharmonie Český rozhlas Vltava Charles Olivieri-Munroe Chorea Bohemica Christian Immler Christian Knüsel Colle Collegium 1704 ČT art Dana Burešová Daniel Matoušek Daniel Raiskin David Ryan Dechová harmonie Dechový sextet České filharmonie Dennis Russell Davies Dny Bohuslava Martinů Enrico Pace Ensemble Inégal EuroArt Praha Ewald Danel Filharmonie Brno Gabriel Rovňák Irena Troupová Ivo K Jac van Steen Jan Fišer Ján Procházka Jan Smigmator Jana Hrochová Janáčkova filharmonie Ostrava Janáčkovo trio Jazz Quartet Jessica Niles Jevgenij Kissin Jiří Pinkas João Elias Soares Johan Dalene Joseph Beesley Jozef Benci Kevin John Edusei Konvergence Kühnův dětský sbor Kühnův smíšený sbor Leonidas Kavakos Liam Bonthrone Luan Góes Lukáš Kozubík Maki Namekawa Marco Schiavo Marek Švejkar Marie Fajtová Marie Jacquot Marie Wiesnerová Markus Schirmer Martin Hroch Michal Grombiřík Mirella Hagen Monika Jägerová Moravská filharmonie Olomouc Moravské divadlo Olomouc Nachtigall Artists Opera Diversa Opera Schrattenbach OperaVision Orchestr Národního divadla Orchestre de Paris Orquestrina Pablo Ferrández Pavel Klečka Peter Himič Petr Popelka Petra Brabcová Petra Matějová Pražský filharmonický sbor Radek Baborák Richard Jones Royal Opera House Covent Garden Schola minor Semjon Byčkov Sergio Marchegiani Severočeská filharmonie Teplice Slovenská filharmónia Slovenský komorný orchester Stamicovo kvarteto Stanislava Mihalcová Štátna filharmónia Košice Štátna opera Banská Bystrica Štěpánka Pučálková Svatováclavský hudební festival Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tata Bojs Teatro alla Scala The Metropolitan Opera New York Thomas Mole Tomáš Brauner Trio Bohémo Trio Martinů Praha Václav Hudeček Václav Luks Václav Petr Vít Zouhar Vojenský umělecký soubor Ondráš Wiener Staatsoper Yannick Nézet-Séguin

Monika Jägerová (foto Lenka Hatašová)
Monika Jägerová (foto Lenka Hatašová)

Praha

Operní gala mladých pěvců – Talenty světové opery zazní v pondělí 5. prosince v 19:00 hodin v sále Novoměstské radnice. Za klavírního doprovodu Josepha Beesleye a Ahmada Hedara se představí Jessica Niles (soprán), Monika Jägerová (mezzosoprán), Liam Bonthrone (tenor) a Thomas Mole (baryton). Zazní árie z oper Georga Friedricha Händela, Gioachina Rossiniho, Georgese Bizeta a Camilla Saint-Saënse. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Kontrabasisté Pavel Klečka a Adam Honzírek vystoupí za klavírního doprovodu Marie Wiesnerové v pondělí 5. prosince v 19:30 hodin v barokním refektáři Profesního domu MFF UK. Zazní skladby Niccola Paganiniho a Giovanniho Bottesiniho.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Petra Popelky vystoupí v pondělí 5. prosince od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Symfonie č. 60 C dur Il Distratto Josepha Haydna, ve světové premiéře Presto a lento pro a klavír a orchestr Martina Smolky a Symphonia domestica Richarda Strausse. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit v pondělí 5. prosince od 9:30 hodin tamtéž. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.  

Ruský klavírista a skladatel Jevgenij Kissin se představí v pondělí 5. prosince v 19:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Společně s houslisty Janem Fišerem a Petrou Brabcovou, violistou Jiřím Pinkasem, violoncellistou Václavem Petrem a klavíristou Ivo Kahánkem přednesou Trio pro housle, violoncello a klavír, které vzniklo jako kritická reakce na ruskou invazi na Ukrajinu. Program doplní Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81 Antonína Dvořáka.

Trio Martinů vystoupí v úterý 6. prosince v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní Klavírní trio G dur, op. 121A Kakadu variace Ludwiga van Beethovena, Klavírní trio d moll č. 2 H 327 Bohuslava Martinů a Klavírní trio g moll, op. 15 Bedřicha Smetany.  

Trio Martinů (foto Martina Křenková)
Trio Martinů (foto Martina Křenková)

Collegium 1704 v úterý 6. prosince od 19:30 hodin vystoupí s Václavem Luksem ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní koncertantní díla Antonia Vivaldiho doplněná o další díla Johanna Georga Pisendela a Johanna Friedricha Fasche. Spoluúčinkuje sopranistka Mirella Hagen.

V úterý 6. prosince od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona Judy vystoupí Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Zazní Chandos Anthems Georga Friedricha Händela.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Jacem van Steenem uvádí tento týden ve středu 7. prosince a ve čtvrtek 8. prosince od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu program Vánoce v Paříži. Zazní suita z baletu Laně a Gloria Francise Poulenca (sólistka Marie Fajtová, spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Kozubíkem) a Koncert pro klavír a orchestr č. 25 C dur K 503 (sólistka Angela Hewitt) a Exultate, iubilate K 165 Wolfganga Amadea Mozarta.

Na festivalu Dny Bohuslava Martinů vystoupí ve středu 7. prosince v 19:30 hodin Sále Martinů Jana Hrochová za doprovodu Martina Hrocha. Zazní Tři písně na básně Apollinairovy H 197 a výběr z písní Bohuslava Martinů, Cigánské melodie, op. 55, Čtvero písní na slova Gustava Pflegra-Moravského, op. 2 a V národním tónu, op. 73 Antonína Dvořáka, výběr ze sbírky Moravská lidová poezie v písních Leoše Janáčka a světová premiéra skladby Gloria Jiřího Hlaváče.

Jana Hrochová (foto Marek Olbrzymek)
Jana Hrochová (foto Marek Olbrzymek)

Festival EuroArt Praha uvádí ve středu 7. prosince v 19:30 hodin v Autoklubu České republiky koncert Stamicova kvarteta. Zazní Barkarola a Balada d moll Josefa Suka, Smyčcový kvartet č. 7 Musica da Camera Bohuslava Martinů a Smyčcový kvartet D dur č. 2, op.35 Vítězslava Nováka.

Skladatelské sdružení Konvergence uvádí ve středu 7. prosince v 19:30 hodin v kostele sv. Vavřince pod Petřínem koncert Zrcadla (ne)sdílení z děl Tristana Murailla, Toru Takemitsua, Ondřeje Štochla, Helmuta Lachenmanna a Valentina Silvestrova.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem tento týden vystoupí ve čtvrtek 8. prosince a v pátek 9. prosince v 19:30 hodin a v sobotu 10. prosince v 15:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólista Johan Dalene) a ve světové premiéře Pražská symfonie – Lyrické fragmenty podle Franze Kafky německého skladatele Detleva Glanerta (sólové party Catriona Morison a Christian Immler).

Cecilia Bartoli v roli Sesta vystoupí v pátek 9. prosince v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v koncertním provedení opery La clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta. Spoluúčinkují John Osborn (Tito), Alexandra Marcellier (Vitellia), Melissa Petit (Servilia), Siena Licht Miller (Annio), Peter Kalman (Publio), Les Musiciens du Prince-Monaco a Il Canto di Orfeo pod taktovkou Gianluca Capuana. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.  

Cecilia Bartoli (zdroj Cecilia Bartoli)
Cecilia Bartoli (zdroj Cecilia Bartoli)

V rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů Janáčkovo trio v pátek 9. prosince od 19:30 hodin v Sále Martinů zahraje Klavírní trio Jeana Françaixe, Klavírní trio č. 3 H 332 Bohuslava Martinů a Klavírní trio a moll Maurice Ravela.  

Vánoční koncert Chorey Bohemicy se uskuteční v sobotu 10. prosince v 18:00 hodin v Atriu na Žižkově.

Koncert laureátů soutěže festivalu Dny Bohuslava Martinů se uskuteční v sobotu 10. prosince v 19:30 hodin v Galerii HAMU. Zazní díla Ludwiga van Beethovena, Bohuslava Martinů, Viktora Kalabise, Wolfganga Amadea Mozarta, Giachiona Rossiniho a Gaetana Donizettiho.

Adventní koncert Kühnova dětského sboru a Orchestru Národního divadla v Národním divadle posluchači mohou navštívit v neděli 11. prosince v 11:00 hodin. Zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby (sólisté Dana Burešová, Sylva Čmugrová, Josef Moravec a Miloš Horák), Svatá noc Jiřího Temla a XXIII. Serenada Pavla Josefa Vejvanovského.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments