Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jatka78 letos organizují již čtvrtý ročník nočního běhu Pražskou tržnicí. Jedná se o unikátní propojení divadla, běhu a netradičního okolí Jatek78, které se během večera z tržnice pozvolna mění v nevšední kulturní zónu. Na své si během Velké holešovické přijdou jak jednotlivci v mužské i ženské kategorii, tak divadelní týmy, které se o zájem diváků utkají v běžecké štafetě.

Trasu potemnělou tržnicí bude lemovat několik hudebních, divadelních či akrobatických produkcí, které závodníkům zpříjemní jejich běh. Postarají se o ně mimo jiné také hudebníci z Cirku La Putyka, který před závodem odehraje své poslední vystoupení na Jatkách78 v letošní sezóně, hudební novinku Isole. Začíná se 6. června ve 22 hodin.

Závod není nijak zvlášť dlouhý, takže ho zvládnou i ti, kteří obvykle dávají přednost spíše kulturním zážitkům či výkonům. Trénovaní běžci si pak mohou zlepšit svůj osobní rekord na kratších tratích. Jednotlivci změří síly v okruhu dlouhém 3 km. Štafety českých divadel pak uběhnou 4 x 1 km. Celá akce má opět charitativní podtext. Vítězné divadelní týmy získají 20 tisíc korun na nákup vstupenek do svého divadla, které věnují těm, kteří si běžně nemohou vstupenky do divadla dovolit. V minulosti bylo takto obdarováno středisko sociálních služeb, diagnostický ústav pro mládež či nadace Debra ČR.

Loni divadelní štafetu běželo 24 týmů, což bylo nejvíce za předchozí roky. Ambice Jatek78 jsou však pro letošní rok mnohem vyšší: „K Velké holešovické patří dobrá nálada, stejně tak jako drobná řevnivost mezi divadelními týmy. Některé z nich na událost poctivě trénují již několik týdnů, jiné dávají přednost nápaditým dresům, které nezapřou, že se jedná o závod divadelníků. Chceme propojit co nejvíce divadel, a tak letos zavádíme úplnou novinku. Kromě běžeckých nadšenců, síly poměří i milovníci piva, a těch bude, troufám si říct, možná o něco více, než těch běžců,“ dodává ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

Chybět samozřejmě nebudou vyzyvatelé — domácí tým Jatek78 a vítěz loňského ročníku Cirk La Putyka. Laternu magiku, která výsledkové tabuli dominovala v ročnících 2016 a 2017, doplní Dejvické divadlo, Divadlo Ungelt, Studio DVA, Ty-já-tr, Tanec Praha / Divadlo Ponec, Divadlo X10, Hudební divadlo Karlín, Divadlo Na Fidlovačce nebo Divadlo na Vinohradech. Některá z divadel jsou natolik soutěživá, že do hry zapojí hned několik svých týmů.

Další proces – na konci května uvedl Jiří Bubeníček premiéru ve Švédsku

Pro Švédský královský balet vytvořil jeden z našich nejslavnějších tanečníků a choreografů Jiří Bubeníček novou inscenaci, která byla zatím uvedena v sérii od 17. do 25. května. Námětem je slavný román Franze Kafky Proces, stejně jako některé jeho další díla a vlastní život. „Představte si, že jste se ocitli uprostřed masivního spiknutí. Co je pravdivé a co je falešné? V tomto unikátním baletním představení, inspirovaném klasickým procesem Franze Kafky, jste vtaženi do pokrouceného byrokratického bludiště, které do sebe vtahuje jak publikum, tak tanečníky. Příběh se odehrává ve městě připomínajícím Prahu, s magickými uličkami a stavbami. Tedy v místě, kde se snadno ztratíte. Kdo jste, když je proces u konce?“ láká anotace. Na začátek června jsou naplánovány další reprízy inscenace, jejímž spolupořadatelem je České centrum ve Stockholmu.

O scénografii k inscenaci se postaral jako již často Otto Bubeníček, který našel svou druhou kariéru ve výtvarném světě. Kostýmy vytvořila Nadina Cojocaru. Inscenací na téma Kafkova Procesu na repertoáru divadel přibývá. U nás kromě premiéry nové inscenace Maura Bigonzettiho pro Balet Národního divadla (13. a 14. 6.) můžeme koncem měsíce zhlédnout ještě jeden Proces: v rámci festivalu Dance Brno 2019 bude 20. června vystupovat Litevský národní balet Vilnius s inscenací téhož názvu i tématu. Je to celovečerní debut litevského choreografa Martynase Rimeikise.

Německý taneční archiv v Kolíně nad Rýnem – výstava o taneční kritice

U nás se o ní čím dál více mluví, takže by návštěva výstavy, kterou pořádá Deutsches Tanzarchiv Köln a která potrvá až do ledna příštího roku, měla být pro mnoho lidí zajímavá. Jak připomínají organizátoři, psaní o tanci je jedním ze zdrojů, z něhož poznáváme taneční odkaz minulosti, vedle filmových záznamů, fotografií, programů a vzpomínek pamětníků. Ať už je to zpravodajství, kritika, anebo rozhovory v novinách a časopisech, všude se skrývá pokladnice informací.

Výstava v Tanečním muzeu proslulého německého archivu zahrnuje materiály a dokumenty od 18. století po současnost. Je vybrána ze sbírek, které čítají přes 600 000 výstřižků, 500 pozůstalostí (z toho 20 patří autorům píšícím), rovněž je doplněna exempláři z filmové sbírky. Tak vytváří například obraz toho, jak bylo pohlíženo na dílo Isadory Duncan, Mary Wigman, Piny Bausch, ukazuje šíři kritického záběru a názorů, z nichž si pak my obraz vytváříme. Samozřejmostí jsou různé doprovodné programy, přednášky, komentované prohlídky.

 

Tanec Praha v regionech – pěkně podle abecedy

Tanec Praha se rozjíždí v regionech. Chcete vědět, kdy se na taneční představení vydat právě u vás? Letos jsou zapojena tato města, vylistovat si je můžete na webu Tance Praha nebo se najít rovnou v seznamu:

Brno
27. 5. / po / 20:00 / Brno / Divadlo Reduta / Divadelní svět Brno – Judith Olivia Manantenasoa (MG): Métamorphose
28. 5. / út / 20:00 / Brno / Městské divadlo Brno / Divadelní svět Brno – Eun-Me Ahn (KR): Let Me Change Your Name
4. 6. / út / 18:00 / Brno / U Jošta (Moravské náměstí) / VEN.ku TANCI / Family Friendly – Hygin Delimat / Body Architects (PL/AT): House Beating
6. 6. / čt / 19:00 / Brno / Dům pánů z Kunštátu – Martin Talaga (CZ/SK): SOMA
17. 6. / po / 20:00 / Brno / Industra / Dance NEWs – Premier Stratagème: Barbara Matijević & Giuseppe Chico (HR/IT/FR): Forecasting

Broumov
11. 6. / út / 14:30 – 17:00 / Broumov / Klášter Broumov – zahrada / VEN.ku TANCI – Lenka Kniha Bartůňková & Ridina Ahmedová (CZ), Ruhia Sadik & Clifford Selorm Ametefe (GH): hlasově-pohybový workshop zakončený africkými tanci ghanské oblasti
11. 6. / út / 19:00 / Broumov / Klášterní zahrada / VEN.ku TANCI – Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Eymen – Úhel pohledu / Point of View

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na