Týden s tancem
Virtuální vstupenky a crowdfunding
Internetová televize Mall.tv podpořila už řadu subjektů a podpořila v přenosech koncerty i divadelní představení. Mnohá jsou po určitou dostupná i po prvním odvysílání.
Z inscenací, které jsme zde ještě v tipech neuvedli, ale stále je možné je ze záznamu zhlédnout, bychom neměli opomenout Přecházení souboru Squadra Sua, které bylo mj. uvedeno na loňské Letní Letné. Skvěle gradující performance, která tematicky vyšla z motivu pouhé chůze a předávání impulzu tohoto pohybu, se postupně rozrůstá do komedie absurdních rozměrů a opravdu hravé invence. Recenzi z Letní Letné si můžete vedle jiných připomenout zde, na samotné představení se podívat na stránkách mall.tv a soubor případně podpořit virtuální vstupenkou na portálu Donio.
Určitě jste neminuli zprávu, že do projektu se zapojil také Pražský komorní balet, který včera odvysílal v pět hodin odpoledne záznam z premiéry baletu Kytice Petra Zusky a Ondřeje Brouska. Videozáznam je dostupný dále dva dny od svého zařazení, takže kdo nestihl představení sledovat v pondělí, má ještě šanci. Pražský komorní balet ve spolupráce s Mall.tv uvede ještě záznam inscenace Carmina Vetera, a to 4. dubna Soubor si pro zájemce o podporu vybral portál Darujme.
Ve spolupráci Mall.tv chystá zpřístupnit veřejnosti další ze svých projektů Cirk La Putyka, už ve středu 1. dubna od 20 hodin to bude inscenace Family.
Také soubor 420PEOPLE se před několika dny připojil na portál Donio. Chcete-li oblíbené uskupení podpořit i vy, můžete zde. Mezi dalšími, kdo se budou snažit udržet svou existenci za pomoci svých diváků, je tým Věrky Ondrašíkové, která má rozpracovaný nový projekt – je můžete podpořit zde.
Losers Cirque Company spustili na Hithitu kampaň, která jim má pomoci revitalizovat Branické divadlo v nové podobě jako Divadlo BRAVO, které se pod taktovkou toho souboru nového cirkusu a pohybového divadla stává novým prostorem pro pantomimu a nový cirkus, a to velmi příznivém místě, které v dnešní době už znamená téměř centrum města. Spolu s Losers bude nové divadlo také stálou scénou mima Radima Vizváryho. Losers Cirque Company už před časem divákům oznámili, že crouwdfundingovou kampaň chystají.
Cílem rekonstrukce je vrátit divadlu jeho někdejší lesk a slávu. Losers Cirque Company chtějí, aby to v Braníku opět začalo žít! Naváží na slavnou tradici pantomimy, která se zde na přelomu 80. a 90. let s úspěchem hrála. Pro Losers jde o zlomové období, kdy s vlastní scénou přicházejí úplně nové možnosti a projekty přímo na míru vlastních prostor. Rekonstrukce Divadla Bravo! bude probíhat pod taktovkou renomovaného architektonického ateliéru A69, který má na kontě řadu ocenění. Trojlístek architektů Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig je zárukou skvělého výsledku, na který se už Lůzři moc těší. Na rekonstrukci se ale může podílet kdokoli, a to finančně prostřednictvím kampaně na platformě Hithit. Za symbolickou částku tu lze získat například originální „lůzří“ pexeso. Na ty, co si trošku připlatí, pak čeká speciální lůzří rouška a další bohatá nabídka z jejich dárkového zboží. Dále lze také adoptovat sedačku v novém divadle nebo si objednat kurz v Losers Academy.
Slavnostní předání divadla do rukou „Lůzrů“ mělo proběhnout 14. března a o pár dní později mělo Divadlo BRAVO! ještě před rekonstrukcí přivítat první diváky na premiéře inscenace pro děti Mimjové. Současná situace zrušila nejenom slavnostní předávání divadla, ale zrušila všechna vystupování souboru. I přesto, že „Lůzři“ ze dne na den přišli o práci i o příjmy, neztrácení naději a intenzivně pracují na přípravách rekonstrukce.
Pulsar odkládá nejbližší projekty, Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta jde online s rozhovory
Tak jako další uskupení odkládá nejbližší naplánované projekty také produkční jednotka Pulsar. V první řadě jde o letošní před-velikonoční Chrámový tanec Michala Záhory, který měl proběhnout v chrámu Sv. Mikuláše na malé Straně 1. dubna. V hudebním provedení Krása Quartetu se jedná o taneční zpracování Křížové cesty na původní stejnojmennou skladbu Petra Koronthályho. Zrušit se musí také performance Generace X, kdy jedna repríza měla být uvedena na české taneční platformě a s představením se mělo následně jet do Salzburku. Pulsar zatím nechystá žádnou přítomnost v online světě, kam se aktivity řady dalších subjektů už přesunuly. Komentář organizátorů:
„Přemýšleli jsme, jestli vám zprostředkovat ve středu 1. 4. Chrámový tanec virtuálně ve spolupráci s Krása Kvartet. Nakonec jsme se shodli na tom, že zprostředkované vysílání by bylo jen studijním materiálem, protože postrádá přímou účast. Nutí nás to zamyslet se nad tím, jestli je živé umění nahraditelné. Jestli je nahraditelné něco, co jako jedno z mála dokáže přesáhnout náš krátkozraký pragmatismus a ukázat nám svět v širších proporcích. Ukázat nám, že není jen tady a teď, ale že se můžeme pohybovat v různých dimenzích, že můžeme zpřítomnit něco, co bylo, co by mohlo být, co „nikdy“ nebude i to, co bude. Ne všechno je možné předat prostřednictvím většího či menšího obdélníku domácí obrazovky či počítače, které jsou jen jednou z mnoha věcí v našem pokoji, jednou z mnoha věcí, kterou používáme a odkládáme dle své libosti. Přísnost umění je v tom, že když už jste osobně přítomni, tak jej spolupácháte!“
Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta se zatím chystá za svými podporovateli online alespoň částečně. „Chystáme se na síť!“ hlásí na svém facebookovém profilu: „Intenzivně pracujeme na tom, abychom vám naše projekty přinesli, i když je kultura v karanténě. Postupně budeme informovat, na co se můžete těšit. A zatím si pusťte naše SE.S.TA TALKS, online už dva díly a chystáme další.“ Pozvánka se týká rozhovorů s vybranými umělci, s nimiž Se.s.ta spolupracuje, a které vede Marie Kinsky, ředitelka Centra.
Jatka78 hlásí změnu programu: Amerikánka nemůže hrát, protože pomáhá
„Tahle inscenace se proměňuje tak, jak život vyžaduje,“ řekl před rokem režisér Viktor Tauš o Amerikánce. Vloni ji přizpůsoboval těhotenství Terezy Ramba, pro letošní únorová představení jí předělal znovu a na duben se chystal návrat do Jatek78 v původní podobě. Nadcházející reprízy se s ohledem na stávající situaci musí zrušit, peníze ze vstupného však mohou pomáhat.
„Divadelní představení Amerikánka se zrodilo z vyprávění mezi dvěma bezdomovci. S cynismem jsme se v tom čase smáli představě, že žádné dno neexistuje, protože člověk si umí ublížit vždycky ještě víc. Když se oprostím od tehdejšího cynismu, tak bych tyto slova parafrázoval pro dnešní dobu takto: Člověk na tom nikdy není tak zle, aby neměl vidět, že někteří jsou na tom hůř. Vzdor zrušeným reprízám, vzdor tomu, že na hraní jsou existenčně závislí někteří z naší company, ale i pro udržitelnost hraní Amerikánky do budoucna, jsme se rozhodli darovat 20.000,- Kč spolku Medici na ulici. Tvoří ho studenti lékařských fakult, kteří se nejen v těchto dnech starají o bezdomovce – komunitu, která je v podstatně větším ohrožení než my všichni ostatní. Pro příští dny a měsíce připravujeme s Amerikánkou několik akcí, při kterých můžeme aktivitám Medikům pomoci společně,” říká Viktor Tauš.
„Lidé, kteří mají kde bydlet, si prostě nasadí roušku a zavřou se do izolace. Ti, co žijí na ulici, ale nemají kam jít. Díky Amerikánce a vaší pomoci nakoupíme potřebný materiál a ochranné pomůcky, abychom i v době krizových opatření dál mohli pomáhat lidem bez domova. Pro tuto zranitelnou populaci by totiž šíření nákazy, ale i nedostatek zdravotní péče mohl mít devastující následky. Děkujeme, že pomáháte s námi,“ doplňuje Anna Ouřadová ze spolku Medici na ulici.
Jak na to:
Divákům vlastnícím vstupenky na zrušená dubnová představení, kteří se rozhodnou, že si nechtějí nechat vrátit vstupné ale darovat ho, nabízí Amerikánka možnost sdílené pomoci souběžně třem projektům.
Kam půjdou vaše peníze ze vstupného: třetina půjde na účet spolku Medici na ulici, třetina pomůže domovské scéně Amerikánky Jatkám78, třetina zajistí režijní náklady zrušených repríz a umožní hrát Amerikánku i nadále.
Kromě pomoci druhým a dobrého pocitu, bude každému dárci jmenovitě poděkováno v závěrečných titulcích filmového záznamu divadelního představení Amerikánka. Tereza Ramba bude streamovat čtení z Amerikánky na svém instagramovém účtu www.instagram.com/tereza.voriskova, ke kterému se postupně připojí Eliška Křenková, hudebník Petr Ostrouchov a režisér Viktor Tauš. Přesné datum bude oznámeno prostřednictvím sociálních kanálů Amerikánky a Terezy Ramba, předpoklad je jeden den v termínu 2. – 4. dubna.
Jak postupovat u vstupenek na zrušená dubnová představení se diváci dozvědí z informačního mailu, který jim zašle předprodejní síť GoOut, kde vstupenky zakoupili.
Nová síť upozorňuje: Otevřená výzva pro účastníky delegace na berlínský Performing Arts Festival je odložena na neurčito
Již tradiční open call pro profesionály, umělce, kritiky pracující v oboru nezávislého performativního umění na 5. ročník Performing Arts Festivalu v Berlíně se z důvodu šířící se pandemie onemocnění COVID-19 odkládá na neurčito. O otevřené výzvě, v rámci projektu meziměstské výměny mezi Prahou a Berlínem PRALIN, bude informovat právě network Nová síť.
Performing Arts Festival oslavuje diverzitu berlínské nezávislé umělecké komunity v řadě divadel a prostorů po celém městě. Od roku 2016 tento týdenní festival prezentoval jednotlivé berlínské umělce i skupiny napříč žánry. Festival není kurátorovaný, ale jeho program je vytvářen samotnou nezávislou uměleckou komunitou. Profesionální umělci, skupiny a prostory mohou nabídnout svůj příspěvek v reakci na řadu open callů iniciovaných festivalem. Stejná otevřenost je dána nováčkům na scéně, kteří mají šanci se prezentovat lokálními i mezinárodnímu publiku v rámci Newcomer’s Platform. Cílem Performing Arts Festivalu je prezentovat diverzitu nezávislé performativní scény v Berlíně a učinit ji viditelnou v širším měřítku. Více o festivalu: www.performingarts-festival.de/en/
PRALIN je meziměstský projekt a komunikační platforma, která otevírá spolupráci mezi pražskou a berlínskou nezávislou scénou. Hlavním cílem je rozvíjet komunikaci mezi příbuznými uměleckými prostředími, iniciovat uměleckou výměnu a podporovat vzájemnou informovanost a propagaci.
Praha i Berlín jsou dvě velká, evropská města s progresivní divadelní scénou, která se nacházejí v těsné blízkosti. V současné chvíli fungují pouze občasné, dílčí spolupráce mezi oběma městy založené na dílčích projektech nebo jednorázových hostování, avšak chybí iniciativa, která by motivovala k dlouhodobému a komplexnímu propojení. Z tohoto důvodu začal na podzim roku 2017 vznikat ve spolupráci hlavních organizačních partnerů, jimiž jsou Nová síť a berlínský Performing Arts Programm, projekt PRALIN. Více o projektu: www.pralin.org
Organizátoři projektu: Nová síť (Praha), Performing Arts Programm (Berlín)
Hlavní partner: Česko-německý fond budoucnosti
Projektový partneři: Cross Attic – Cross Club, Institut umění – Divadelní ústav, Goethe Institut Prag, České centrum Berlín, PerformCZech
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]