Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Další taneční zpravodaj ve stínu koronavirové krize: kdo se připojuje online, jaké jsou změny v plánech a koho můžete podpořit v činnosti? Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta, Pulsar, Jatka 78, Losers Cirque Company a další. Nová síť upozorňuje, že Otevřená výzva pro účastníky delegace na berlínský Performing Arts Festival je odložena na neurčito.
Squadra Sua – Přecházení (Letní Letná 2019, foto František Ortmann)

Virtuální vstupenky a crowdfunding
Internetová televize Mall.tv podpořila už řadu subjektů a podpořila v přenosech koncerty i divadelní představení. Mnohá jsou po určitou dostupná i po prvním odvysílání.

Z inscenací, které jsme zde ještě v tipech neuvedli, ale stále je možné je ze záznamu zhlédnout, bychom neměli opomenout Přecházení souboru Squadra Sua, které bylo mj. uvedeno na loňské Letní Letné. Skvěle gradující performance, která tematicky vyšla z motivu pouhé chůze a předávání impulzu tohoto pohybu, se postupně rozrůstá do komedie absurdních rozměrů a opravdu hravé invence. Recenzi z Letní Letné si můžete vedle jiných připomenout zde, na samotné představení se podívat na stránkách mall.tv a soubor případně podpořit virtuální vstupenkou na portálu Donio.

Určitě jste neminuli zprávu, že do projektu se zapojil také Pražský komorní balet, který včera odvysílal v pět hodin odpoledne záznam z premiéry baletu Kytice Petra Zusky a Ondřeje Brouska. Videozáznam je dostupný dále dva dny od svého zařazení, takže kdo nestihl představení sledovat v pondělí, má ještě šanci. Pražský komorní balet ve spolupráce s Mall.tv uvede ještě záznam inscenace Carmina Vetera, a to 4. dubna Soubor si pro zájemce o podporu vybral portál Darujme.

Ve spolupráci Mall.tv chystá zpřístupnit veřejnosti další ze svých projektů Cirk La Putyka, už ve středu 1. dubna od 20 hodin to bude inscenace Family.

Také soubor 420PEOPLE se před několika dny připojil na portál Donio. Chcete-li oblíbené uskupení podpořit i vy, můžete zde. Mezi dalšími, kdo se budou snažit udržet svou existenci za pomoci svých diváků, je tým Věrky Ondrašíkové, která má rozpracovaný nový projekt – je můžete podpořit zde.

Losers Cirque Company – Kolaps (foto František Ortmann)

Losers Cirque Company spustili na Hithitu kampaň, která jim má pomoci revitalizovat Branické divadlo v nové podobě jako Divadlo BRAVO, které se pod taktovkou toho souboru nového cirkusu a pohybového divadla stává novým prostorem pro pantomimu a nový cirkus, a to velmi příznivém místě, které v dnešní době už znamená téměř centrum města. Spolu s Losers bude nové divadlo také stálou scénou mima Radima Vizváryho. Losers Cirque Company už před časem divákům oznámili, že crouwdfundingovou kampaň chystají.

Cílem rekonstrukce je vrátit divadlu jeho někdejší lesk a slávu. Losers Cirque Company chtějí, aby to v Braníku opět začalo žít! Naváží na slavnou tradici pantomimy, která se zde na přelomu 80. a 90. let s úspěchem hrála. Pro Losers jde o zlomové období, kdy s vlastní scénou přicházejí úplně nové možnosti a projekty přímo na míru vlastních prostor. Rekonstrukce Divadla Bravo! bude probíhat pod taktovkou renomovaného architektonického ateliéru A69, který má na kontě řadu ocenění. Trojlístek architektů Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig je zárukou skvělého výsledku, na který se už Lůzři moc těší. Na rekonstrukci se ale může podílet kdokoli, a to finančně prostřednictvím kampaně na platformě Hithit. Za symbolickou částku tu lze získat například originální „lůzří“ pexeso. Na ty, co si trošku připlatí, pak čeká speciální lůzří rouška a další bohatá nabídka z jejich dárkového zboží. Dále lze také adoptovat sedačku v novém divadle nebo si objednat kurz v Losers Academy.

Slavnostní předání divadla do rukou „Lůzrů“ mělo proběhnout 14. března a o pár dní později mělo Divadlo BRAVO! ještě před rekonstrukcí přivítat první diváky na premiéře inscenace pro děti Mimjové. Současná situace zrušila nejenom slavnostní předávání divadla, ale zrušila všechna vystupování souboru. I přesto, že „Lůzři“ ze dne na den přišli o práci i o příjmy, neztrácení naději a intenzivně pracují na přípravách rekonstrukce.

Pulsar odkládá nejbližší projekty, Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta jde online s rozhovory
Tak jako další uskupení odkládá nejbližší naplánované projekty také produkční jednotka Pulsar. V první řadě jde o letošní před-velikonoční Chrámový tanec Michala Záhory, který měl proběhnout v chrámu Sv. Mikuláše na malé Straně 1. dubna. V hudebním provedení Krása Quartetu se jedná o taneční zpracování Křížové cesty na původní stejnojmennou skladbu Petra Koronthályho. Zrušit se musí také performance Generace X, kdy jedna repríza měla být uvedena na české taneční platformě a s představením se mělo následně jet do Salzburku. Pulsar zatím nechystá žádnou přítomnost v online světě, kam se aktivity řady dalších subjektů už přesunuly. Komentář organizátorů:

Přemýšleli jsme, jestli vám zprostředkovat ve středu 1. 4. Chrámový tanec virtuálně ve spolupráci s Krása Kvartet. Nakonec jsme se shodli na tom, že zprostředkované vysílání by bylo jen studijním materiálem, protože postrádá přímou účast. Nutí nás to zamyslet se nad tím, jestli je živé umění nahraditelné. Jestli je nahraditelné něco, co jako jedno z mála dokáže přesáhnout náš krátkozraký pragmatismus a ukázat nám svět v širších proporcích. Ukázat nám, že není jen tady a teď, ale že se můžeme pohybovat v různých dimenzích, že můžeme zpřítomnit něco, co bylo, co by mohlo být, co „nikdy“ nebude i to, co bude. Ne všechno je možné předat prostřednictvím většího či menšího obdélníku domácí obrazovky či počítače, které jsou jen jednou z mnoha věcí v našem pokoji, jednou z mnoha věcí, kterou používáme a odkládáme dle své libosti. Přísnost umění je v tom, že když už jste osobně přítomni, tak jej spolupácháte!

Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta se zatím chystá za svými podporovateli online alespoň částečně. „Chystáme se na síť!“ hlásí na svém facebookovém profilu: „Intenzivně pracujeme na tom, abychom vám naše projekty přinesli, i když je kultura v karanténě. Postupně budeme informovat, na co se můžete těšit. A zatím si pusťte naše SE.S.TA TALKS, online už dva díly a chystáme další.“ Pozvánka se týká rozhovorů s vybranými umělci, s nimiž Se.s.ta spolupracuje, a které vede Marie Kinsky, ředitelka Centra.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat