Týden s tancem

Svět baletu jako živého umění zůstává stále skrytý za bezpečnou hradbou online spojení. Po minulém týdnu, kdy se konal navíc Mezinárodní den tance, je opět trochu klidněji a zde jsou aktuální tipy, kdy zasednut k obrazovkám a monitorům.
Family – Cirk La Putyka (foto HN 2015 – Lukáš Bíba)

Cirk La Putyka uvádí online premiéru dokumentu Na krev
V rámci platformy (A)live exkluzivně uvede Cirk La Putyka on-line premiéru dokumentárního filmu o souboru Na krev Součástí on-line premiéry bude i živý vstup v úvodu a následující diskuze s Rosťou a Vítkem Novákovými a režisérem Erikem Knoppem. Moderovat ji bude Saša Michailidis.
Vzhledem k okolnostem a přesunu premiéry z Kina Lucerna do obýváků diváků bude tentokrát sledování přenosu podmíněno nákupem vstupenky v síti GoOut. Všem, kteří si zakoupí lístek do 19.00, bude v den premiéry (6. 5.) půlhodinu před začátkem zaslán e-mail s odkazem na Youtube live stream. Ten začne být aktivní ve 20.00. Předprodej vstupenek končí až ve 21.00 téhož dne, takže pří koupi lístku po 19.00 přijde Youtube odkaz obratem hned po zakoupení.

Film si bude možné s tímto odkazem přehrát kdykoli během předem vymezeného času (20.00–23.00), není tedy nutné začínat sledování přesně ve 20.00. Prodej vstupenek na premiéru definitivně končí v 21.00. Od této doby se již nebude možné na ni dostat.

Celovečerní dokument Na krev zachycuje osmou generaci loutkářského rodu Kopeckých skrze bratry Rosťu a Vítka Novákovy v klíčovém období jejich životů – od roku 2014, kdy získali svůj vlastní prostor Jatka78 a pustili se do ambicióznějších projektů s novocirkusovým souborem Cirk La Putyka. Fenomén nový cirkus ale není představován jen jako třpytivá estráda plná neuvěřitelných kousků artistů a akrobatů či jako spolek volnomyšlenkářských umělců, kteří se vezou na vlně popularity mezi pražskou kavárnou. Je to příběh o splněném snu. A to nejen principála Rosti Nováka, ale i jeho předků. Především Rosťova sebezničující vůle totiž přinesla teprve po osmi generacích rodině kočovných kumštýřů to, po čem vždy toužili – vlastní prostor, kamenné divadlo.

Constellations I. Before I Say Yes – choreografie M. Vacovská a P. Boháč – Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)

Ponec Online tento týden se Spitfire Company
Z cyklu Ponec Online, ve kterém divadlo Ponec vysílá pravidelně každý čtvrtek záznam jednoho z představení, které mělo nebo má na repertoáru, přijde tento týden na řadu soubor Spitfire Company. První část trilogie Constellations s podtitulem Before I Say Yes, doprovázená hudbou Orchestru Berg, měla derniéru už v roce 2017, tedy jde o další raritu. K vidění tedy bude 7. května od 20 hodin do půlnoci na stránkách Ponce.

Nebezpečné známosti – Shino Sakurado jako Markýza de Merteuille (NDM, foto Serghei Gherciu)

Národní divadlo moravskoslezské zpřístupní Nebezpečné známosti
NDM uvádí záznamy některých inscenací na svém Youtube kanálu. Online vysílání začíná v 18:30, tedy v obvyklém čase, kdy se konají představení NDM. Na dnešek 5. května je naplánované vysílání baletu Nebezpečné známosti a pak na 8. května choreografie Itzika Galiliho O Balcão de Amor. Nebezpečné známosti jsou v této baletní verzi společným autorským počinem lotyšského skladatele Arturse Maskatse a špičkového choreografa polského původu Krzysztofa Pastora, který si pro diváky připravil také zdravici.

Galiliho choreografie O Balcão de Amor byla součástí komponovaného programu All That Jazz, Rock, Blues. „Ve srovnání s mou předešlou tvorbou je tohle velice neobvyklé dílo. Několikrát jsem navštívil Kubu a spatřil jsem, jaký vášnivý vztah mají Kubánci k životu. Jak dokážou být kreativní a hlavně jakou obrovskou radost jim přináší salsa. Hudbu složil a nahrál kubánský skladatel Pérez Prado a jeho orchestr. Moje matka pouštěla jeho muziku na gramofonu u nás doma již od 50. let. Takže jakmile jsem začal s choreografií, uvědomil jsem si, že tohle je něco, co jsem již slyšel doma. Znělo mi to povědomě a to byl můj startovní bod,“ řekl o choreografii sám autor.

Pražská Invalidovna (foto Darja Lukjaněnko)

Zprávy z Alty
Studio ALTA
zahajuje od 6. května v Invalidovně svůj provoz. Zatím bez diváků, ale plán rekonstrukce je k předmětnému datu splněn. Od středy tohoto týdne se rozeběhne činnost rezidentů a organizací, které spolu s Altou našly v Invalidovně spolubydlení. Od 11. května by se měla otevřít komunitní zahrádka a občerstvení, protože ALTA Obývák otevře své výdejní okénko.

Pokud se týká streamování, seriál ALTA live! pokračuje dál i rozhovory se zajímavými osobnostmi, které z různých úhlů pohledu reflektují novou realitu (nejen) umění a kultury. V úterý 5. května bude rozhovor probíhat se zakladatelkami organizace Tlustá čára, která se společně s Altou usídlila v Invalidovně. Umělecký doprovod: Lukáš Karásek, stream od 17:00 a záznam na Facebooku Studia ALTA. Tlustá čára je umělecká skupina, která se nebojí poukázat na témata, které jí štvou, jít proti proudu a do své tvorby integrovat lidi se závislostí, bez domova, z azylových domů, bývalé vězně, oběti trestných činů ad., zkrátka ty, kteří jsou společností častokrát vyloučení a možnost tvorby či sebevyjádření je jim odepřena i přesto, že jsou ve svém nitru stejní jako my všichni.

Nezapomínáme ani, že ve středu 6. května si na Mall.tv můžete pustit od 17 hodin černě humornou choreografii Marka Svobodníka pro Pražský komorní balet Chvilka PEOzie. Zprávu o online aktivitách Pražského komorního baletu najdete celou zde.

 

Baletní tipy online ze zahraničí
Přinášíme také další várku tipů, na jaké vysílání se podívat z nabídky zahraničních souborů:

Opera v Curychu bude uvádět od 8. do 10. května online balet Romeo a Julie v choreografii Christiana Spucka.

Anglický národní balet připravil na středu 6. května do svého vysílání na Youtube jednu ze svých velkých výpravných inscenací – Romea a Julii v choreografické verzi Rudolfa Nuerejeva. Na repertoáru se předává už od roku 1977, kdy byla pro soubor vytvořena. V záznamu, který poběží také na Facebooku, a na obou místech bude k vidění ještě 48 hodin od zveřejnění, v hlavních rolích účinkují Alina Cojocaru a Isaac Hernández.

Královský balet ROH v Londýně už 1. května zveřejnil na Youtube Zimní pohádku choreografa Christophera Wheeldona a je stále ke zhlédnutí.

Hamburský balet bude znovu opakovat Beethoven Project (od 9. do 11. května) a nově zpřístupní 7. května slavný balet Illusions – Like Swan Lake, půjde o záznam z roku 2001, ve kterém tančil Jiří Bubeníček s Annou Polikarpovou. Tento unikát bude přístupný po 48 hodin.

Holandský národní balet vysílá baletní program každou sobotu. Tentokrát 9. května Labutí jezero v choreografii nizozemského tvůrce Rudi van Dantziga (1933–2012). Zajímavostí je, že v roli prince tančí také v našem baletním souboru hostující sólista Daniel Camargo. Zároveň do 10. května můžeme na téže stránce sledovat záznam choreografie Hans van Manena Part One (a od 16. května zase Manenovu Part Two).

Do 6. května můžete naladit moderní balet z dílny souboru Pacific Northwest Ballet, sedmdesátiminutovou choreografii One Thousand Pieces Alejandro Cerruda na hudbu Philipa Glasse s živým orchestrem.

Z jiného vzdáleného koutu zámoří je to třeba balet v Tulze, který od 7. do 13. května vysílá na Youtube balet Péťa a vlk zpracovaný pro rodinné publikum.

Velké divadlo v Moskvě uvádí 7. května na Youtube Dona Quijota v choreografii Alexandra Gorského podle Maria Petipy. K dispozici 24 hodin od zveřejnění.

 

Mohlo by vás zajímat