Týden s tancem: tanec online

Je to už měsíc, co se taneční svět přesouvá do online světa a čeká na konec pandemie, ačkoli všichni víme, že vyhrát bude potřeba nejen nad zákeřným virem, ale také nad ekonomickou krizí, která za ním jde v závěsu. Diváci zatím mohou stále hledat útěchu ve streamech představení a záznamů inscenací a projektů svých oblíbených souborů. Také začínají přípravy na online Mezinárodní den tance 2020.
O. Naharin: Decadance (Batsheva-The Young Ensamble, foto Maxim Varatt)

Jak bylo avizováno, v neděli 12. dubna vysílal Balet Národního divadla v přímém přenosu hodinové galapředstavení za vysokých bezpečnostních opatření a před prázdným hledištěm historické budovy. Tanečníci v přímém přenosu museli vystupovat také v rouškách, takže fyzické výkony byly o náročnější, jak jistě ocení každý, kdo se s touto povinnou výbavou musí potýkat ve své práci. Představení je zachyceno v i-Vysílání České televize, takže si je můžete stále spustit a dodatečně zhlédnout, odemčené bude až do 2. května. Režii měl Martin Kubala.

Nederlands Dans Theater v těchto dnech uvádí choreografii Statement kanadské choreografky Crystal Pite. Premiéru měla v roce 2016 a byla velmi pozitivně přijata, Crystal Pite byla dokonce označovaná za nástupkyni Kurta Joose. Kus si můžete pustit do 17. dubna.

Chaillot – Théâtre national de la Danse nabízí na stránkách Numeridanse několik zajímavých tanečních produkcí ke zhlédnutí. Především decadance Ohada Naharina, kterou uváděl i Balet Národního divadla. Podívat se můžete také na choreografie Trishy Brown: Opal Loop, Watermotor, nebo na celé představení choreografa Saburo Teshigawary (v roce 2012 vystupoval se 420PEOPLE v Divadle Archa) Mirror and Music.

Choreografii Benjamina Millepieda Bach Studies přináší soubor Opera Ballet Vlaander na svém Youtube kanále, a to v plné délce.

https://youtu.be/xgmsalgyZ3U

Na stránkách Bavorského státního baletu si můžete do 17. dubna pustit záznam triptychu z díla Wayna McGregora – choreografie Kairos, Sunyata a Borderlands.

Projekt Sadler’s Wells Digital Stage pokračuje na Facebooku, kde si aktuálně do 17. dubna můžete pustit záznam inscenace Rain známé choreografky Anny Teresy De Keersmaeker a jejího souboru Rosas.

Královský balet v Londýně připravuje na svém Youtube 17. dubna stream inscenace Metamorphosis / Proměna na motivy novely Franze Kafky v choreografii Arthura Pity.

Pokud potřebujete naopak více inspirace z klasických baletních tréninků a nevadí vám konfrontace s jinými školami, pak obsáhlý archiv už má San Francisco Ballet, který přenáší hromadné tréninky, ke kterým se tanečníci připojují přímo z domova přes platformu Zoom. Tréninky jsou takto veřejně přenášeny v úterý, čtvrtek a sobotu. Nezapomínejte ovšem na devítihodinový časový posun.

Taneční pozdrav z berlínského baletního souboru, který iniciovala první sólistka Ksenia Ovsyanick:

V českých luzích a hájích se také nezahálí. Dva nové přenosy chystá živě Cirk La Putyka: ve středu 15. dubna od 20:00 Backstage 2, pohled do zákulisí Cirku La Putyka, živě s Rosťou Novákem a dalšími členy souboru. Stream se bude vysílat na podporu dětských domovů a cirkusových veteránů. V neděli 19. dubna od 18:00 Homework 5: „Jeviště a tréninkové haly jsme vyměnili za vlastní obýváky, profesionální kamery za mobilní telefony. Pravidelný souhrn nejlepších cirkusových čísel za uplynulý týden uvádí živě z Málagy Jirka Kohout.

Mezinárodní den tance online
Za patnáct dnů, 29. dubna, budeme slavit Mezinárodní den tance. Organizace oslav se i letos, už pošesté, chopila produkční agentura Art 4 People. Loni čelil MDT jen nepřízni počasí, když se musel urychleně stěhovat z venkovního prostranství do vnitřních prostor, letos se musí přestěhovat až do online prostředí.

Už nyní víme, že individuálně lze uskutečnit jednu ze stěžejních akcí MDT, společný flashmob, tanec, který vždy spojí nadšence z celé republiky. Choreografii k letošnímu flashmobu připravil sólista Pražského komorního baletu a držitel ceny Thálie Dominik Vodička. Zapojit se může každý, každopádně instruktážní video je zatím zveřejněné jen na facebooku: https://bit.ly/2RvKRb9 a hudba je samostatně zde: https://bit.ly/2JDNuUd. K online akci je potřeba především shromáždit videa od jednotlivců, kteří se choreografii naučí a natočí se v ní, k tomu slouží mailová adresa [email protected], na kterou mají svá videa posílat. Tým MDT vytvoří závěrečný sestřih, který bude zveřejněn. Každý, kdo se zúčastní, by měl také video sám nasdílet na sociálních sítích a přidat hashtagy Mezinárodního dne tance #MDT2020 #Mezinarodnidentance #Art4People #Flashmob #Art4PeopleFlashmob.

Organizátorský tým se odvážně pouští do koncepce eventu přesunutého zcela do virtuálního prostředí, bude to v každém případě precedens v oblasti živé a žité kultury: „Opět se můžete těšit na vystoupení nejlepších českých tanečníků, taneční workshopy pro širokou veřejnost, trénink u baletní tyče, celorepublikový flashmob a taneční párty na závěr. Chceme, aby se on-line podoba oslavy Mezinárodního dne tance svým rozsahem i kvalitou vyrovnala předchozím ročníkům a abychom vám tak i letos zprostředkovali neopakovatelný kulturní zážitek.“ Heslo flashmobu i letošního MDT je „Roztančete s námi váš domov i internet“ a ambice jsou velké. Více na www.mezinarodnidentance.cz

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat