Únor s PKF – Prague Philharmonia: Francie, baroko i showmani

Orchestr PKF — Prague Philharmonia úspěšně pokračuje ve své letošní sezoně. V únoru má na programu jedinečné vystoupení s francouzským klavíristou Michelem Dalbertem, koncert soudobé hudby věnovaný skladatelům Janu Kučerovi a Petru Wajsarovi nebo komorní koncert zaměřený na barokní hudbu.

Michel Dalberto (foto William Beaucardet)
Michel Dalberto (foto William Beaucardet)

Hned začátkem února naváže PKF — Prague Philharmonia na aktuální téma svého orchestrálního cyklu. Tím je Francie a francouzská hudba: na abonentním koncertě 2. února přitom PKF nabídne díla Maurice Ravela, Georgese Bizeta a Bohuslava Martinů. Koncert je zároveň inauguračním koncertem u příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie. PKF — Prague Philharmonia bude hrát pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Emmanuela Villaumea. V Ravelově Koncertu pro klavír a orchestr G dur se sólového partu ujme Michel Dalberto, ve skladbě Toccata e due canzoni Bohuslava Martinů se za klavír posadí Stanislav Gallin. Volba Ravelovy hudby přitom není náhodná. V únoru totiž uplyne přesně devadesát let od Ravelova jediného vystoupení v Praze, na němž zazněl i zmiňovaný, tenkrát čerstvě zkomponovaný, Koncert G dur.

Svého pokračování se v únoru dočkají i dva komornější cykly PKF — Prague Philharmonia. Na 8. února je plánován koncert Cyklu soudobé hudby S s hudbou Petra Wajsara a Jana Kučery. „Přítomnost těchto dvou pánů slibuje nezapomenutelný zážitek. Nakonec, koncert by se klidně mohl jmenovat: dva významní umělečtí showmani v jednom večeru,“ usmívá se dramaturgyně cyklu Hana Dohnálková. Na programu budou převážně skladby pro smyčcový kvartet, výjimku představují Ptákoviny pro sólový klarinet od Petra Wajsara, v nichž se představí klarinetista PKF Jindřich Pavliš.

V rámci Cyklu komorní hudby K uslyšíme 14. února barokně laděný program. Protagonistou koncertu bude Ensemble BDF a jeho hosté, violoncellista Václav Petr a houslistka Milena Kovářová. Specialitou programu je skladba italské barokní skladatelky Barbary Strozzi: pro letošní cyklus K si totiž dramaturgyně Martina Sermain zvolila téma žen v hudbě.

V únoru stihne PKF — Prague Philharmonia i jednu velmi milou, tradiční akci: koncert laureátů soutěže Talent Prahy 5. Orchestr na tomto projektu dlouhodobě participuje; vítěze soutěžního klání přitom již v prosinci vybrala odborná porota. Dirigentem večera je tradičně Leoš Svárovský. Zcela posledním únorovým koncertem bude pro PKF 25. února vystoupení v cyklu Ti nejlepší, v jehož rámci je pravidelně hudebním partnerem těch nejtalentovanějších studentů pražské HAMU. Tentokrát zahraje PKF — Prague Philharmonia pod taktovkou Jana Máry a doprovodí PKF — Prague Philharmonia flétnistu Tima Kadlece a tenoristu Jakuba Dolejše.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments