Únorové tipy z divadla PONEC: O křičícím šepotu, zemi pod námi a tělem nad ní

Jestli divadlo PONEC něco umí, tak hovořit o těle v nových kontextech. Znovu o tom diváky přesvědčí v únoru, kdy do programu nasazuje velmi silné taneční výpovědi. Příběh o zrození a křičícím šepotu odvypráví tanečnice a choreografka Markéta Jandová v díle F*cking Beautiful Spring. Nové pohledy na propojení lidského těla s přírodou předkládá inscenace Existuje dojem bytí Terezy Lenerové, téma o těle a krajině, kterou obýváme, si volí i inscenace GEO Terezy Ondrové a Petry Tejnorové. V únoru bude hostem divadla PONEC tako festival Cirkopolis.
Spitfire Company – F*cking Beautiful Spring (Markéta Jandová, foto Vojtěch Brtnický)

Divadlo PONEC bude od 13. do 16. února hostit mezinárodní festival Cirkopolis, který uvede inovativní představení z oblasti nového cirkusu. Festivalový program 13. února hned na úvod ozdobí premiéra inscenace Girevik z dílny slovenského cirkusového umělce žijícího v Berlíně Romana Škadry. Cirkopolis mimo jiné nabídne také Man Strikes Back – „bubenicko-žonglérský koncert lidí a robotů pro lidi a roboty od šesti let“. Belgičtí performeři pobaví malé i velké diváky 15. a 16. února.

Nedělní večer 18. února bude patřit souboru Spitfire Company a jeho F*cking Beautiful Spring. Tanečnice a choreografka Markéta Jandová na jevišti „odvypráví“ příběh o zrození, o těle v těle, o křičícím šepotu, o zvucích, které tvoří prostor. Příběh o mlaďoučké Marii a o jejím dítěti. Příběh o kruzích, které je nutné překročit, abychom se našli nově. Představení je realizováno pomocí binaurálního efektu, který vtahuje diváka do samotného středu prostorového vnímání zvuků a hudby, a pomocí dvou pohybových světel Robe Esprite, jež „tančí“ společně s Markétou Jandovou. (Recenze Opery PLUS zde.)

Tereza Lenerová – Existuje dojem bytí (foto Adéla Vosičková, 2021)

Poslední příležitost naplno si vychutnat inscenaci Terezy Lenerové a kol. Existuje dojem bytí se naskytne 19. února. Extenze dřevěných větví na končetinách tanečnic Edity Antalové, Jitky Čechové a Evy Rezové jsou výchozím bodem možného příběhu lidské existence. Lze ji chápat jako propojení člověka s panenskou přírodou, jako něco životodárného a zároveň omezujícího a až děsivého. Derniérou inscenace se Tereza Lenerová s divadlem PONEC rozhodně neloučí. Na repertoáru zůstávají její další vydařené počiny Rukavičkářské závody (poslední premiéra roku 2023, recenzovali jsme zde) a dis pla y.

Ve druhé polovině února v divadle PONEC dostane prostor tradiční festival nového divadla Malá inventura. Inscenace Bodies Together (naše recenze zde) na téma fenoménu korporací a jejich vlivu na život jednotlivců a globálního společenství je na programu 23. února. Autoři, soubor POCKETART / Jaro Viňarský & kolektiv, vytvořili imerzivní představení, jehož součástí jsou diváci od začátku do konce, což umocňuje celkový prožitek. „Při tvorbě této imerze jsme v korporátní problematice objevili i jistou poetiku. Spíše než se zabývat konkrétní případovou studii, jsme se zaměřili na otázku: Jak vnímáme vliv a dopad korporací na naše každodenní životy?“ podotýkají tvůrci.

Temporary Collective – GEO (foto Vojtěch Brtnický)
Temporary Collective – GEO (foto Vojtěch Brtnický)

Divadelně-taneční platforma Temporary Collective, jejíž jádro tvoří tanečnice a choreografka Tereza Ondrová a režisérka Petra Tejnorová,se do Malé inventury zapojí 27. února s novinkou GEO (recenze Opery PLUS zde). První repríza po loňské úspěšné premiéře přivede na jeviště Terezu Ondrovou, která na něj vstupuje už 25 let. Svoje první sólo v divadle PONEC tančila na symfonickou báseň Vltava. V aktuální choreografii nás prostřednictvím tance a pomocí geofonu země pod námi a tělo nad ní provedou krajinou, kterou všichni obýváme.

Poslední únorový večer bude v divadle PONEC „Family Friendly“. Právě pod tímto názvem se odvíjí programová linie otevírající mladému publiku a nově příchozím dveře do světa současného tance. Do série podvečerních představení jsou cíleně vybírány inscenace, ke kterým se snáze hledá cesta. Na závěr je vždy zařazena moderovaná debata či interaktivní aktivita. Vítány jsou všechny divácké reakce. Na konci měsíce, 29. února je na programu Jáma lvová – podmanivý a zábavný duet tanečnic a choreografek Sabiny Bočkové a Johany Pockové / uskupení POCKETART, které naživo doprovází hudebník Lukáš Palán. (Oživit vzpomínky na premiéru si můžete zde.) Tématem jsou média, manipulace a sociální sítě. Tedy výzvy dnešní doby a pro nastupující generaci naprosto neoddělitelná součást života. Na konci představení budou diváci pozváni na diskuzi a závěrečnou malou taneční párty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments