V Českém muzeu hudby prý našli ztracenou skladbu, kterou společně napsali Mozart a Salieri

Ztracenou skladbu, kterou společně napsali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri, našli po více než dvou stoletích pracovníci Českého muzea hudby v Praze. Informovala o tom Šárka Dočkalová z Národního muzea. Ve sbírkách muzea je také libreto od italského básníka Lorenza Da Ponte. Objev muzeum slíbilo představit v úterý na tiskové konferenci.

Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri (foto archiv)
Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri (foto archiv)

Italský skladatel Antonio Salieri byl významnou postavou opery konce osmnáctého století. Většinu života působil ve Vídni, kde byl oblíben na dvoře císaře Josefa II., ale jeho opery se hrály po celé Evropě. Po smrti tohoto uznávaného skladatele ale upadlo Salieriho dílo v zapomnění. Zájem o Salieriho hudbu oživila až koncem minulého století divadelní hra Petera Shaffera Amadeus (1979) a stejnojmenný film režiséra Miloše Formana z roku 1984. I tento film pracoval s myšlenkou, že za Mozartovým předčasným úmrtím mohl stát Salieri.

Muzikologové ale vzápětí Salieriho údajný podíl na Mozartově předčasné smrti zavrhli. Dobové dokumenty i události svědčí o tom, že vztah obou skladatelů byl založen na vzájemném respektu. Pověsti o vražedné zášti možná vzešly z tehdy rozšířené obecné rivality mezi německou a italskou hudební školou.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na