V Plzni skončila Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  • Převis nabídky pianistů nad poptávkou je obrovský
  • Rozhovor s předsedou soutěže Ivanem Klánským
  • Kompletní seznam finalistů letošního ročníku

 

Soutěž přivedla do Plzně začínající klavíristy z celého světa
Mladí pianisté z celého světa se sjeli minulý týden do Plzně. V Domě hudby se od 15. března až do včerejšího odpoledne konal již dvaatřicátý ročník prestižní Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže, kterou pořádá Konzervatoř Plzeň. V letošním roce se přihlásilo rekordních více než šest desítek mladých klavíristů z tradičních zemí Evropy, jako je Rakousko, Francie či Polsko, do Plzně ale přijely soutěžit i klavírní naděje z Ruska, Gruzie, Ukrajiny nebo Lotyšska. Mezi přihlášenými byli také Japonci, Číňané, klavíristé z Koreje, Mongolska. Více než padesát procent z celkového počtu účastníků bylo právě ze zahraničí. Soutěžili ve třech kategoriích – do šestnácti, dvaceti a třiceti let. Výkony klavíristů v Plzni posuzovala pětičlenná odborná porota, jejímž předsedou byl náš významný klavírista, profesor pražské AMU Ivan Klánský. V porotě usedli ředitel plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha, Jan Jiraský z JAMU, František Maxián z Pražské konzervatoře a Marcel Štefko z Vysoké školy múzických umení v Bratislavě. Soutěž skončila v neděli 20. března. Nejlepší klavíristé první kategorie byli hned dva – Johann Zhao z Rakouska a Geonhee Lee z Koreje. I ve druhé kategorii byly uděleny dvě první ceny. Odvezli si ji Aleinikov Oleksii z Ukrajiny a Zhexian Wu z Číny. Třetí kategorii vyhrála česká pianistka Lucie Valčová a o druhou příčku se dělí hned tři další klavíristé. V první kategorii byly uděleny čtyři druhé ceny a dvě třetí, které si odvezli klavíristé z České republiky, Ruska a Číny, polský pianista získal Čestné uznání, ve druhé kategorii druhou a třetí cenu získaly české pianistky.

Všechna soutěžní kola jsou tradičně přístupná veřejnosti. A očekávanou událostí je kromě závěrečného Koncertu vítězů v Domě hudby, který zakončuje celou soutěž, především sobotní koncert finalistů třetí, nejvyšší věkové kategorie, který se koná v reprezentativních prostorách Měšťanské besedy. Na něm finalisté třetí kategorie hrají čtyři klavírní koncerty.

Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016: Koncert vítězů - Tomáš Brauner, Plzeňská filharmonie (foto Petr Bureš)
Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016: Koncert vítězů – Tomáš Brauner, Plzeňská filharmonie (foto Petr Bureš)

Doprovází je Plzeňská filharmonie. Mimořádný, ryze klavírní večer se těší tradičně značnému zájmu plzeňské veřejnosti a letos v sobotu 19. března tomu nebylo jinak. Filharmonici hráli pod taktovkou Tomáše Braunera. Publikum tleskalo a volalo bravo třem českým klavíristkám – Michaele Augustinové, Lucii Valčové a Johanně Hanikové – a ruskému klavíristovi Valentinu Popovovi.

Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016: Koncert vítězů - Valentin Popov (foto Petr Bureš)
Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016: Koncert vítězů – Valentin Popov (foto Petr Bureš)

Michaela Augustinová z plzeňské konzervatoře si získala posluchače jako první přednesem Koncertu pro klavír a orchestr G dur op. 58 Ludwiga van Beethovena, Beethovenovým Koncertem Es dur Valentin Popov.

Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016: Koncert vítězů - Michaela Augustinová (foto Petr Bureš)
Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016: Koncert vítězů – Michaela Augustinová (foto Petr Bureš)

Po přestávce se s úspěchem u diváků setkaly další dvě české klavíristky. Lucie Valčová hrála Koncert f moll pro klavír a orchestr op. 21 Fryderyka Chopina a Johanna Haniková Koncert pro klavír a orchestr a moll Roberta Schumanna.

Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016 - Johanna Haniková (foto Petr Bureš)
Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016 – Johanna Haniková (foto Petr Bureš)

Mladí pianisté si získali i porotce. Jak prohlásil po skončení finálového koncertu předseda prezidia soutěže a ředitel pořádající plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha, nikdy nebyly výsledky tak těsné jako letos. Na druhém místě skončili Michaela Augustinová, Johanna Haniková a Valentin Popov.

První místo získala Lucie Valčová.

Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016 - Lucie Valčová (foto Petr Bureš)
Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž 2016 – Lucie Valčová (foto Petr Bureš)

„Konečné pořadí je určeno podle součtu bodů všech tří kol, dnešní výkon tvoří tedy třetinu celkového hodnocení,“ vysvětlil Miroslav Brejcha.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na