V pražské Státní opeře měl premiéru Boitův Mefistofeles

Zaplněná pražská Státní opera včera tleskala premiéře opery italského skladatele Arriga Boita Mefistofeles v nastudování jeho krajana, dirigenta Marca Guidariniho. V titulní roli se představil basista Štefan Kocán. Dále mezi sólisty v režii Ivana Krejčího objevili rumunský tenorista Daniel Magdal jako Faust nebo Christina Vasilevová v roli Marguerite.V opeře o prologu, čtyřech dějstvích a epilogu měl hned v Prologu na nebesích významnou roli Sbor Státní opery a Chlapecký sbor Pueri gaudentes. V titulní roli se v průběhu devíti večerů této sezony představí vedle Kocána také Peter Mikuláš a Jiří Sulženko.

„Tato opera vypovídá o nás samotných. Faust a Mefistofeles představují metaforu těchto tužeb, obav, iluzí i nadějí. Poslechnout si Mefistofela tedy znamená účastnit se jedinečné objevitelské výpravy,“ uvedl dirigent Guidarini, host mnoha světových operních scén včetně Metropolitní opery v New Yorku.

Režisérem inscenace je umělecký ředitel Komorní scény Aréna v Ostravě Krejčí. „Boito ne náhodou nenapsal Fausta, ale Mefistofela. Díky tomu jsme mohli operu uchopit jako Mefistofelovo představení, které inscenuje pro Fausta. Pracuje s divadelní iluzí a plní všechna přání. Je okouzlující a schopný. Kdo by nepodlehl světu iluzí, když slouží jeho touze? Být slavný, být mladý, být mocný…,“ podotkl Krejčí.

Premiéra Mefistofela zahájila přehlídku reprezentativních inscenací všech českých a moravských profesionálních operních souborů Opera 2015. Ta je do 21. února v Praze. Každé dva roky zde prezentují své nejlepší inscenace operní soubory z celé České republiky. Tentokráte program doplní i všechny tři slovenské profesionální operní soubory.

Boito (1842 – 1918) byl dlouho ceněn více jako spisovatel a překladatel než skladatel. Librety zásobil řadu italských autorů. Ve své jediné dokončené opeře Mefistofeles se obrátil k faustovskému tématu. Premiéra Mefistofela 5. března 1868 v milánské La Scale byla fiaskem. Po sedmi letech skladatel partituru podrobil důkladné revizi a radikálně ji zkrátil. Premiéra nové verze 4. října 1875 v Teatro Comunale v Bologni zaznamenala značný úspěch. V Praze byl Mefistofeles poprvé uveden v roce 1881 ve Stavovském divadle.

Úvodní inscenací operní sezony Národního divadla 2014/2015 byla 9. října loňského roku na jevišti Národního divadla poslední opera Zdeňka Fibicha Pád Arkuna. Následující operní premiérou Národního divadla bude 5. února ve Stavovském divadle Mozartova Kouzelná flétna. Současnou inscenaci Davida Radoka nahradí nová, tentokrát v režii Vladimíra Morávka.

Foto Hana Smejkalová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky