V Rudolfinu se uskuteční koncert na památku významného českého harfisty Karla Patrase

Přesně v den stého výročí narození významného českého harfisty, člena České filharmonie a pedagoga prof. Karla Patrase proběhne v Sukově síni Rudolfina vzpomínkový koncert, který bude symbolicky řídit jeho vnuk Felix Slováček jr.
Karel Patras (zdroj Felix Slováček jr.)
Karel Patras (zdroj Felix Slováček jr.)

Prof. Karel Patras se narodil 20. října 1923. Harfu studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze, kde později působil jako pedagog. Již v období studia získal angažmá v České filharmonii, s níž odehrál nespočet koncertů po celém světě. Vystupoval též jako sólista a natočil několik nahrávek například s Českou filharmonií a Českým komorním orchestrem. Patrasovy žačky založily Mezinárodní harfovou soutěž Karla Patrase, která se koná každé dva roky v Praze. Patrasovi byla udělena Senior Prix Nadací Život umělce.

Vzpomínkový koncert se uskuteční 20. října 2023 od 19:00 hodin v Sukově síni Rudolfina pod taktovkou jeho vnuka Felixe Slováčka jr., který se zároveň představí jako sólista ve hře na klarinet a soprán saxofon. Dále se můžeme těšit na harfistky Kateřinu Valáškovou a Kateřinu Englichovou v doprovodu Českého komorního orchestru, s nímž Patras natočil pod vedením Josefa Vlacha Tance pro harfu a smyčcový orchestr Clauda Debussyho. Koncertem bude provázet Felix Slováček jr., Patrasova žačka Lydie Härtelová a profesor Jiří Hlaváč.

Felix Slováček jr. (foto se souhlasem Felixe Slováčka jr.)
Felix Slováček jr. (foto se souhlasem Felixe Slováčka jr.)

“Sice jsem v letošním září v divadle Semafor oslavil své čtyřicátiny velkým koncertem s naším Big Bandem a skvělými hosty, ale tento koncert je pro mne osobně událostí roku. Chtěl bych také moc poděkovat řediteli České filharmonie Davidu Marečkovi, že mi umožnil uspořádat vzpomínkový koncert pro mého dědečka v Sukově síni v Rudolfinu a to v rámci připomínání dřívějších významných členů České filharmonie. Můj děda prof. Karel Patras mi dal hluboký hudební základ, věnoval se mi s veškerou trpělivostí a péčí a je jak pro mne, tak i pro jeho žáky a kolegy obrovskou inspirací a vzorem dodnes,” říká Felix Slováček jr.

Na programu budou Koncertní etuda es moll pro harfu Félixe Godefroida, Meditace na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka, Píseň slavíka Václava Trojana, Symfonie č. 5 – Adagietto Gustava Mahlera, Tance pro harfu a smyčcový orchestr Clauda Debussyho a Clarinettino, op. 11 Ondřeje Kukala.

Cílem koncertu je nejen vyzdvihnout Patrasovu harfovou školu a lidský a precizní přístup k žákům, kterým se vždy individuálně nadmíru věnoval, ale také více zviditelnit soutěž pořádanou k uctění jeho odkazu, která měla v tomto roce již více než osmdesát uchazečů z celého světa.

Vstupenky v předprodeji v pokladně České filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4.7 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments