“Vzkříšení” jako tečka za oslavami SOČRu
Jubilejní 90. koncertní sezona rozhlasových symfoniků vyvrcholí ve Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 19. června. Pod taktovkou šéfdirigenta tělesa Ondreje Lenárda a za spolupráce se sopranistkou Kateřinou Kalvachovou, mezzosopranistkou Veronikou Hajnovou a Českým filharmonickým sborem pod vedením sbormistra Petra Fialy zazní Druhá symfonie c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera. Koncert vysílá v přímém přenosu ČRo Vltava.
Ještě před zahájením zkoušek jsme požádali pana šéfdirigenta o několik slov k prováděnému dílu jeho „osudového“ skladatele:
„Dnes ke mně Mahlerova tvorba promlouvá zcela jasně – čtu v ní jako v knize lidských citů a vášní. Ale zdaleka tomu tak nebylo vždy. Ani nemohlo být. Jako mladší jsem na něj prostě nedosáhl. Potřeboval jsem nasbírat spoustu životních zkušeností, abych Mahlerovu hudbu dokázal prožít.“
Prvním z dnes už úctyhodné řady mahlerovských interpretačních úkolů byla v případě Ondreje Lenárda 1. symfonie D dur Titan. Za jejím nastudováním se rozjel až do Tokia. Psal se rok 1981. „Jsem tudíž už více než 35 let ponořen do Mahlerova nádherného odkazu. Jeho hudbu chápu jako drogu, která skýtá vždy nové a netušené zážitky.“
Mahlerovu Druhou symfonii provedl Ondrej Lenárd mj. i se „svým“ SOČRem – stalo se tak roku 2014 na open-air festivalu Smetanova Litomyšl. Velký, téměř stodvacetičlenný orchestr a pěvci připravili pro návštěvníky zámeckého nádvoří s výtečnou akustikou vskutku impozantní dojmy. Je možné se ke zkušenostem z onoho večera vrátit? „To sotva, vždyť od té doby proteklo mnoho vody ve Vltavě i Dunaji a já se na obsah hudby dívám už zase docela jinak. Jsem bohatší o nové zkušenosti a nedokážu vám říct, jakého Mahlera zahrajeme tentokrát. Jedno je jisté – nechám se unášet na vlnách jeho nádherné bouřlivé hudby, nechám se ovlivnit svým pocitem – a výsledek vložím do rukou božích. Jedno mi ovšem už teď, ve fázi přípravy, hlavou rezonuje. Strhující slova německého osvícenského básníka Friedricha Klopstocka, která pátou větu uvádějí: ,Umřu, abych žil!´ Dávají smysl nejen závěrečné větě a celé symfonii, ale možná i celému Mahlerovu životu.“
Avízovaný koncert je sice posledním v 90. abonentní sezoně, nicméně se SOČRem se budete potkávat i na letních festivalech (Smetanova Litomyšl, Český Krumlov) a navíc vás už nyní zveme na koncerty příští sezony. Charakterizuje ji rozmanitost nabídky, barvitost a energie. Vedle klasických děl orchestrálního repertoáru dojde i na sporadicky uváděné skladby slavných autorů a také kupříkladu premiéru zcela nového opusu, zkomponovaného Janem Ryantem Dřízalem přímo na objednávku SOČRu. Co se týká uspořádání koncertních cyklů, hlavním pilířem sezony zůstává řada „R – Když klasika je vášní“. Zahrnuje dvanáct koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina a vašimi společníky v ní opět budou přední čeští a světoví umělci. Řada „N – Nové horizonty“ přináší projekty netradiční, originální, mnohdy oslovující publikum, jež se „čisté“ klasiky nepatrně bojí. Pokračovat bude i dosud nejmladší dítko orchestru, komorní řada ve Studiu 1, ve které se členové SOČRu představují coby vynikající sólisté nebo hráči komorní. Vzrušující, objevné, slavnostní, poetické i taneční – takové a lecjaké jiné budou koncerty SOČRu v jeho 91. sezoně. Více se o nich dozvíte na stránkách socr.rozhlas.cz.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]