Zemřel anglický klavírista Hamish Milne

Ve věku 80 let zemřel anglický klavírista Hamish Milne (27. dubna 1939 – 12. února 2020), dlouholetý profesor klavírní hry na londýnské Royal Academy of Music. Patřil k předním britským klavíristům a proslavil se intepretací a propagací tvorby ruského skladatele Nikolaje Metnera.
Hamish Milne

Hamish Milne studoval na Bishop Wordsworth’s School v Salisbury a poté na Royal Academy of Music v Londýně, později ještě v Itálii pod vedením Guida Agostiho. Po několik desetiletí spolupracoval jako sólista s většinou předních britských orchestrů. V BBC se objevil ve více než dvou stovkách rozhlasových přenosů koncertů. Zahraniční angažmá v posledních letech ho zavedly do USA, na Dálný východ, do Afriky a do několika zemí bývalého Sovětského svazu a také do západní Evropy. Známý byl i jako komorní hudebník, vystupoval v Parikian / Milne / Fleming Trio a později s Pro Arte Piano Quartet a s Academy of St Martin-in-the-Fields Chamber Ensemble. Kromě toho spolupracoval s hudebníky jako Jiří Bárta, Boris Berezovskij, Martyn Brabbins, Konstantin Lifschitz, Lydia Mordkovich, Kurt Sanderling a mnoha dalšími. Vystupoval v londýnské Wigmore Hall a na několika významných hudebních festivalech ve Velké Británii a v zahraničí. V posledních několika sezonách koncertoval v Arménii, Austrálii, Kanadě, Česku, Francii, Gruzii, Německu, Itálii, Japonsku, Jižní Americe a USA a také ve Velké Británii.

Nahrával pro vydavatelství Chandos, CRD, Danacord, Decca a Hyperion. Vytvořil speciální studii o hudbě Nikolaje Metnera a nahrávky jeho díla pro CRD Records zahájil v roce 1975. Metnerovu hudbu hrál na čtyřech kontinentech a byl prominentní součástí Metnerových festivalů, které se konaly v Moskvě v letech 1995, 2006, 2007 a na podobné akci v New Yorku v březnu 2004. Jeho diskografie obsahuje více než dvacet CD a vedle děl Metnerových v ní najdeme i nahrávky skladeb Antona Rubinsteina (violoncellové sonáty s Jiřím Bártou), Ferruccia Busoniho, Anatolije Alexandrova, Roberta Schumanna, Carla Marii von Webera, Williama Waltona či Hermanna Goetze a také album chopinovské (čtyři Balady op. 23, 38, 47 a 52, Variations Brillantes op.12 a Allegro de Concert op.46). V roce 2005 získalo album ruských transkripcí Bachových skladeb prestižní „Diapason d’or“ ve Francii.

Dlouhá desetiletí se věnoval interpretaci a propagaci díla ruského skladatele a klavíristy Nikolaje Metnera, anglicky Medtnera (1880–1951). Metner absolvoval moskevskou konzervatoř s vynikajícím prospěchem v roce 1900 a získal Cenu Antona Rubinsteina. Navzdory nesouhlasu své rodiny, ale s podporou svého učitele Sergeje Tanějeva se brzy vzdal kariéry koncertního klavíristy a věnoval se převážně kompozici. Na rozdíl od svého přítele Sergeje Rachmaninova opustil Metner Rusko až po revoluci. Rachmaninov mu v roce 1924 zajistil cestu do Spojených států a Kanady, kde se vrátil ke koncertní činnosti. V roce 1936 se i se svou ženou usadil v Londýně, vyučoval hudbu, komponoval a občas koncertoval. V Londýně také zemřel. Metner zkomponoval mnoho skladeb různých žánrů, ale vždy v nich hraje roli klavír. Jeho dílo zahrnuje čtrnáct klavírních sonát, tři klavírní koncerty, tři sonáty pro housle a klavír, klavírní kvintet, dvě skladby pro dva klavíry, mnoho drobnějších skladeb pro klavír a stovku písní. Hamish Milne nahrál postupně celkem deset CD s Metnerovou hudbou.

Jako spisovatel vydal Milne knihu Bartók – jeho život a doba (Omnibus Press, 1982) a přispěl články o Lisztovi, Bartókovi a Hindemithovi do publikace Heritage of Music (Oxford University Press, 1989). Byl profesorem klavíru na Royal Academy of Music v Londýně a profesorem University of London. Jeho úvodní univerzitní přednáška měla název Metner a múzy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky