Zemřela španělská sopranistka Montserrat Caballé

Ve věku 85 let dnes zemřela španělská operní pěvkyně Montserrat Caballé. Podle španělských médií o tom informovala barcelonská nemocnice, kde byla světová sopranistka hospitalizována od poloviny září. Diva, která na operních pódiích zářila více než půl století, několikrát vystoupila i v České republice, naposledy v roce 2010.
Monserrat Caballé (foto archiv)

Caballé, která zahájila svou kariéru čítající přes 4000 vystoupení v 50. letech minulého století, byla podle odborníků výjimečná především nebývalým rozsahem svého hlasu. Pěvkyně označovaná španělským tiskem za vůbec poslední klasickou operní primadonu byla často srovnávána se svou slavnou předchůdkyní Marií Callas, sama však podobná slova odmítala. „Nepovažuji se za operní legendu… Každá doba má své hvězdy a já jsem jen dobře dělala svou práci, nejlépe, jak to šlo,“ řekla v rozhovoru s listem El País před čtyřmi lety.

Zatímco operní znalci oceňovali především její interpretaci oper Belliniho a Donizettiho, široká veřejnost si zapamatovala hlavně popový duet Barcelona s Freddiem Mercurym ze skupiny Queen, který se v roce 1992 stal neoficiální hymnou olympiády v Barceloně.

Montserrat Caballé (foto archiv)

Nad jejím skonem vyjádřil zármutek i španělský král Felipe VI. s rodinou, který označil Caballé za „nejlepší z nejlepších„, jež „dokázala objevovat nové možnosti tvorby„. Soustrast vyjádřili i španělský premiér Pedro Sánchez, šéf katalánské vlády Quim Torra a lídři politických stran v zemi.

Velkou lítost vzbudila zpráva i mezi jejími profesními kolegy, kteří ve svých ohlasech zdůrazňují výjimečnost hlasového rozsahu a křehkosti projevu pěvkyně. „Ze všech sopránů, které jsem kdy slyšel naživo, jsem nikdy neslyšel nikoho jako Montserrat,“ řekl katalánskému rozhlasu tenorista José Carreras, který ocenil univerzálnost, s níž byla schopna zazpívat „vše od nejčistšího bel canta až po Wagnerova Tristana a Isoldu„.

Montserrat Caballé (zdroj FB)

Montserrat Caballé se několikrát představila i českým divákům, naposledy před osmi lety na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. V posledních letech už kvůli křehkému zdraví vystupovala jen sporadicky.Pohřeb slavné pěvkyně by se měl konat v pondělí 8. října 2018.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky