Změna: Komorní koncert Mysliveček – Britten – Schubert se přesouvá

Státní filharmonie Košice uvede ještě jeden koncert před nucenou pauzou. Na základě avizovaného zpřísňování opatření se filharmonie rozhodla odehrát komorní koncert Mysliveček – Britten – Schubert v dřívějším termínu, a to ve středu 30. září, v pozměněném čase od 19:30 v Domě umění. Šéfdirigent SFK Zbyněk Müller i členové orchestru jsou připraveni hrát živě a pro lidi.
Zbyněk Müller, Státní filharmonie Košice (foto Jaroslav Ľaš)

#Bezpečne
Návštěvníky jistě zajímá, jak Státní filharmonie Košice přistupuje k mezinárodní spolupráci. Pro filharmonii je samozřejmostí postarat se o bezpečí posluchačů i zaměstnanců. K tomu patří i testování na COVID-19 platné pro umělce přicházejících ze zahraničí před prvním setkáním s orchestrem. Nadále filharmonie ujišťuje, že dělá hygienická opatření nad rámec povinností, aby se všichni cítili bezpečně. Prostory Domu umění se dezinfikují každou hodinu. Specialitou je využívání certifikovaného difuzéru s dezinfekčním aroma olejem, který čistí vzduch i povrchy. Pokračuje v šachovnicovém sezení, dezinfekci rukou při vstupu, nošení roušek i v dodržování bezpečné vzdálenosti při čekání na akce. Koncerty trvají jen hodinu a jsou bez přestávky. Veřejná generálka, která se měla konat dopoledne, je zrušena.

Komorní hudba pomáhá celému orchestru
Na koncertě Mysliveček – Britten – Schubert se dramaturgicky sešla tři krásná díla známých i méně známých autorů. V první části uslyšíme zvlášť dechový orchestr, po něm smyčce, aby na závěr usedl na pódiu malý symfonický orchestr. Akci z cyklu Hrajeme komorně umělecky uvede 30. září o 19:30 v Domě umění Zbyněk Müller.

Mohlo by se zdát, že pro šéfdirigenta SFK, navyklého na velké orchestrální těleso, bude spolupráce na komorních projektech zvláštní. Avšak Zbyněk Müller významnou část svého profesního života strávil jako sólo hobojista v Pražské komorní filharmonii. „Kdykoliv se z orchestru symfonického stává orchestr komorní, tyto vzpomínky opět ožijí a stanou se mi inspirací k práci, kterou většina dobrých muzikantů miluje, ale při studiu symfonického repertoáru na ni zdaleka vždy nedojde – k detailní práci na frázování, způsobu hraní a vůbec k ansámblové hře. Komorní hra v rámci symfonického orchestru také dokáže velmi přirozeným způsobem probudit v hráčích zdravou aktivitu a rozvíjí v nich schopnosti, které pak mohou posunout kvalitativně výš celý orchestr. Proto je velmi žádoucí komorním koncertům v každé sezóně dostatečný prostor vytvořit. Letošní Covidové nepříjemnosti tak můžeme alespoň v něčem využít k dobrému a podle dosavadního zájmu o naše koncerty lze usuzovat, že toto vnímají i naši posluchači. Vážím si toho a vnímám to jako velkou podporu!“ řekl šéfdirigent SFK Zbyněk Müller.

Zbyněk Müller, Státní filharmonie Košice (foto Jaroslav Ľaš)

V rámci Dnů české kultury 2020
Josef Mysliveček, jehož Oktet č. 3 B dur zazní na úvod, patřil k populárním skladatelům 18. století. Proslavil se zejména operní tvorbou v Itálii, kde přední operní domy premiérovali jeho díla. Nazývali ho i “Il divino Boemo” – Božský Čech.

Benjamin Britten proslavil ostrovní hudbu především svým operním a oratoriálním odkazem. Nicméně své nejhranější dílo Simple Symphony zkomponoval jako 20 letý. Symfonii je cizí jakákoli disharmonie, její řeč je jasná a logická.

Franz Schubert měl mezi hudebníky mnoho přátel, ale často v jeho domě hrávali amatérští muzikanti. Právě pro takový orchestr vznikla Symfonie č. 5 B dur. V obsazení dechových nástrojů chybí klarinety a asi nebylo jednoduché sehnat mezi nadšenci ani hráči na trubku, trombon či tympány, takže partitura postrádá i tyto nástroje. Je to však nádherná, schubertovskou melodikou oplývající symfonie a hudebně se zařadila vedle nejkrásnějších partitur mistrů vídeňského klasicismu Haydna a Mozarta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments