Andrej Babiš a Ilja Šmíd ve Státní opeře a na Nové scéně. Její obnova by měla přijít na 700 milionů
“Mělo by vzniknout nové převážně činoherní divadlo na Národní třídě v Praze, divadlo, po kterém Národní divadlo volá od roku 1916,” uvedl ředitel Jan Burian k plánům přestavby Nové scény.
Návrh obnovy počítá se zásadní změnou hlediště a jeviště a také s vybudováním zkušebny v měřítku 1:1 k velikosti jeviště. “Zároveň bude zkušebna sloužit jako malá divadelní scéna, která nahradí provoz Divadla Kolowrat,” uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian.
Při opravách počítá Jan Burian se zavedením “ověřených, osvědčených a v Evropě normálně fungujících technologií”. Ty by měly umožnit rychlejší změny divadelního prostoru a provozní úpravy. Vedení divadla odprezentovalo studii proveditelnosti rekonstrukce. „Chceme, aby z budovy Nové scény bylo moderní divadlo s variabilní scénou a hledištěm, které by pojalo v různých modifikacích 150 až 541 diváků,” uvedl ředitel divadla Jan Burian.
To samé si ředitel divadla slibuje od vybudování centrálních skladů a dílen na pozemku v ulici U Sluncové v Karlíně, který divadlo získalo po armádě. Vyrůst by tam měla nová budova mimo jiné se třemi zkušebnami odpovídajícími velikosti jevišť příslušných scén Národního divadla. „Veškeré zázemí, dílny, rekvizity, kostýmy a kulisy by se soustředily na jednom místě, což by výrazně zjednodušilo logistiku Národního divadla,” doplnil Jan Burian.
Podle Andreje Babiše Praha potřebuje novou divadelní scénu a projekt zapadá do jeho představ investičních akcí. “Pokud to řešíme už 102 let, tak se ptám, proč jsme to neřešili dřív,” uvedl. Podotkl, že potřebné částky nejsou tak závratné, aby je nenašel, je ale třeba projekty naplánovat. Vedle rekonstrukcí a oprav hovoří premiér v demisi i o novostavbě na zelené louce, jakési obdobě proslulé budovy opery v Sydney. Je podle něj na místě, aby do takového projektu investovalo hlavní město.
Premiér a ministr kultury dnes společně s vedením Národního divadla navštívili i budovu pražské Státní opery, která společně s přilehlou provozní budovou prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Opravy Státní opery zatím stály 120 miliónů korun, celkový rozpočet je 858 milionů. Téměř polovina generální rekonstrukce Státní opery je hotová. Dokončené jsou hlavně hrubé práce. Předání stavby je plánováno na červen 2019. V řešení je ještě pořízení nové moderní točny místo repasování té stávající. „Stará točna sloužila čtyřicet let, a když má mít Státní opera nejmodernější parametry, tak si novou otočnou scénu zaslouží. Tomuto řešení jsme nakloněni,” řekl na setkání s novináři ministr Ilja Šmíd.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]