Čeká Národní divadlo stávka?
Vlna odporu v ND reaguje na dlouhodobý úmysl generálního ředitele ND Jana Buriana jmenovat Pera Boye Hansena za uměleckého šéfa opery ND. Hansen doposud zastával funkci poradce ředitele divadla, již nyní však učinil kroky, které jsou problematické a vyvolávají nesouhlas umělců a zaměstnanců ND.
“Za devítiměsíční působení v této funkci nepředstavil základní vizi a uvedl soubor opery do krizového stavu,” píše se v dopise Burianovi. “Do dnešního dne není definovaná nová organizační struktura opery, vymezení kompetencí a odpovědností za kroky, které se v souboru odehrají od 1. 8. 2019.”
Dopis podepsalo celkem 339 osobností. Zatímco zaměstnanci poukazují na pochybné okolnosti Hansenova nástupu, překračování jeho kompetencí a problematické kroky, které doposud učinil, ředitel Burian doufá, že dopis nebude „zbytečně komplikovat nástup nového uměleckého ředitele“.
Otázky otevřeného dopisu napovídají, že Hansen dostatečně nespolupracuje se současným vedením ND, nikdo nezná Hansenovu koncepci dalšího směřování souborů a osobní kompetence nejsou vyjasněné. Zaměstnanci se ptají, kdo je vůbec zodpovědný za dramaturgii sezóny 2019/2020, ve které stále není vyřešené obsazení operních sólistů, a pokládají i další otázky, kterým se Hansen vyhýbá již od svého nástupu do ND.
Hansenovu pověst poškodil zejména skandál v Norské národní opeře v Oslu, kde s ním rozvázali smlouvu v roce 2015. Do Prahy se dostal skrze členství v asociaci Opera Europe, jejímž ředitelem je Nicolas Payne, který je zároveň členem Garanční rady Národního divadla. Payne doporučil Burianovi Hansena za poradce.
Norský divadelní režisér Hansen nastoupil do funkce poradce ředitele ND v září roku 2018. Po příjezdu do Prahy letos v únoru uvedl, že chce posílit mezinárodní postavení Opery ND, zvýšit počet nových produkcí a profilovat umělecké soubory Opery ND a Státní opery. Hansenův tým, do kterého patří i německý dirigent a budoucí hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens, se soustředí na znovuotevření historické budovy Státní opery po generální rekonstrukci.
Ačkoliv Hansenovy oficiální pravomoci nebyly neomezené, přinesl již nyní zásadní změny v chodu opery ND. V dopisu si umělci stěžují na razantní škrty v obsazeních již nastudovaných inscenací a to ne vždy ve prospěch lepší umělecké kvality. To podle petentů způsobilo v ND celkový provozní chaos. Hansen dostal pověření od ředitele Buriana rozhodovat o uměleckých záležitostech až 10. května 2019, z čehož plyne, že předchozí rozhodnutí Hansena o změnách a škrtech v obsazovacích listech oper oprávněná nebyla. Po vyhrocení tohoto stavu se celou situací mělo zabývat Ministerstvo kultury ČR.
Hansen zasáhl zejména do kompetencí Petra Kofroně, který 21. května 2019 rezignoval na svoji pozici hudebního ředitele ND. „Hansen bude zřejmě prvním designovaným operním ředitelem na světě, který poté, co už rok fakticky dělá rozhodnutí, stále tvrdí, že není zodpovědný za svou první sezónu,“ říká Petr Kofroň.
Brzy po Kofroňovi rezignovala na svoji pozici i ředitelka opery Silvia Hroncová. Kofroň s Hroncovou podle médií odešli demonstrativně, aby upozornili na neutěšenou situaci v divadle, údajně však též byl na oba vyvíjen ze strany vedení divadla dlouhodobý nátlak.
Hroncová doručila řediteli Janu Burianovi svoji rezignaci k 23. květnu 2019. Mezi důvody svého kroku uvedla “dlouhodobě nevyjasněnou situaci spojenou s novou sezonou, rozdílné názory na budoucí směřování opery, na její organizační a personální strukturu a obsazení i chod opery“.
V současné situaci byla správní ředitelkou opery jmenovaná Tamara Čuříková, funkci uměleckého šéfa opery bude prozatím zastávat sám Jan Burian.
Umělecké odbory hrozí stávkou zaměstnanců ND. Zdali stávka proběhne, bude záviset na výsledcích jednání s ředitelem ND Janem Burianem a jeho odpovědi na otevřený dopis umělců ND.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]