Týden s hudbou
Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje PKF – Prague Philharmonia, Český národní symfonický orchestr, Collegium 1704, Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice, Ensemble Inégal nebo třeba Moravské divadlo Olomouc. A samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.
Zahraničí
Úterý 10. a středa 11. prosince 2019 (od 18:30 hodin) bude patřit koncertům z cyklu koncertů staré hudby Hudební lahůdky. První z nich se uskuteční v Pálffyho paláci v Bratislavě, druhý na Radnici ve Spišské Nové Vsi. Zazní na nich hudba pro dvě loutny z knihovny cisterciáckého opatství v Křesoboru (Grüssau, Krzeszów) v podání loutnistů Joachima Helda a Jana Čižmáře.
PKF – Prague Philharmonia se chystá tento týden vystoupit v zahraničí. Ve středu 11. prosince 2019 (od 19:30 hodin) zazní v lineckém Brucknerhausu Smetanova Má vlast. Dirigentem koncertu je Michail Jurowski.
Praha
V pondělí 9. prosince 2019 (od 19:30 hodin) se v Barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy uskuteční koncert, na němž vystoupí Marek Kozák (varhany, klavír), Jan Souček (hoboj) a Václav Fürbach (fagot). Jeho patronem je právě fagotista Václav Fürbach. Program obsahuje Bachovo Preludium a fuga G dur BWV 541, Sonátu g moll pro hoboj a varhany BWV 1030 a Chaconne d moll BWV 1004 (úprava pro klavír Ferruccio Busoni); Poulencovu Sonátu pro hoboj a klavír op. 185 „Na paměť Sergeje Prokofjeva“, Tři novelety (Trois Novelettes) op. 47 a Trio pro hoboj, fagot a klavír op. 46.
Po loňském úspěchu premiéry Jazz on Screen přichází Jan Hasenöhrl and The Loop Jazz Orchestra rozšířeným o Český národní symfonický orchestr s jeho druhým pokračováním. Koncert se uskuteční v úterý 10. prosince 2019 (od 19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu. Při výběru skladeb vycházeli společně s pianistou a aranžérem Vítem Pospíšilem (ten je dirigentem koncertu) ze zkušeností z předchozího koncertu, na kterém se ukázaly mnohé možné směry, kterými se jazzovo-klasické těleso může ubírat.
Händelův Mesiáš zazní v úterý 10. prosince 2019 (od 19:30 hodin), a to v pražském Rudolfinu. Jeho provedení se ujme Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem a jako sólisté se představí Johanna Winkel (soprán), Benno Schachtner (alt), Krystian Adam (tenor) a Krešimir Stražanac (bas). Ve stejném provedení jej budou moci vyslechnout i posluchači v zahraničí. Ve čtvrtek 12. prosince 2019 (od 19:30 hodin) v drážďanském Annenkirche, v sobotu 14. prosince 2019 (od 19:30 hodin) v Caen a v neděli 15. prosince 2019 (od 19:30 hodin) versaillské Chapelle Royale.
Na trojici koncertů ve středu 11., ve čtvrtek 12. a v pátek 13. prosince 2019 (od 19:30 hodin) přijdou ve Dvořákově síni Rudolfina na řadu již etablovaní skladatelé dneška. K České filharmonii opět, i když tentokrát už naposledy, zavítá Peter Eötvös a stejně jako v roce 2016 se představí ve dvojroli dirigenta i hudebního tvůrce. Extrémně rychlé a meandrující proudění v atmosféře ztvárňuje v jeho skladbě Jet Stream trubka Tamáse Pálfalviho. Miroslav Srnka přispěje do programu skladbami move 01 a move 03, jako klasika na závěr zazní Symfonie o třech větách Igora Stravinského.
Jiří Pavlica, Hradišťan a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK plánují společný koncert na čtvrtek 12. prosince 2019 (od 19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu. Za dirigentský pult se postaví Stanislav Vavřínek a koncert nese název Hudba času adventního a vánočního.
Sobota 14. prosince 2019 (od 10:30 hodin) bude v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce patřit koncertu Českého tria ve složení Dana Vlachová (housle), Miroslav Petráš (violoncello) a Milan Langer (klavír). Na programu je Frimlovo Klavírní trio C dur „Z českého venkova“ op. 36, Klavírní trio g moll op. 17 Clary Schumann a Dvořákovo Klavírní trio e moll „Dumky“ op. 90.
Kombinaci úchvatných záběrů divoké přírody zachycené pro National Geographic s jedinečnou symfonií a hudebními motivy skladatelů Austina Fraye a Andrewa Christiho působících pod hlavičkou Bleeding Fingers Music (nominace na ceny Emmy a BAFTA) si připravila Filharmonie Hradec Králové na sobotu 14. prosince 2019 (od 19:00 hodin) do O2 universum v Praze. Dirigentem koncertu je Kelly Corcoran. Ten samý koncert se uskuteční i v neděli 15. prosince 2019 (od 18:00 hodin), tentokrát v enteria areně v Pardubicích.
Tentýž den se uskuteční v Sukově síni Rudolfina (od 19:00 hodin) koncert Českého filharmonického kvarteta ve složení Štěpán Pražák (housle), Viktor Mazáček (housle), Jiří Poslední (viola) a Jakub Dvořák (violoncello). Program bude obsahovat výběr z děl Mozarta, Dvořáka, Pucciniho, Smetany, Janáčka, Piazzolly a Elgara.
Klavírní recitál Lukáše Vondráčka je připraven na sobotu 14. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do Dvořákovy síně Rudolfina. Na programu zazní Schumannovy Dětské scény op. 15; Smetanova Cibulička, Hulán a Skočná z Českých tanců; Ravelova Sonatina a Schubertova Sonáta B dur D 960.
Neděle 15. prosince 2019 bude v Sukově síni Rudolfina patřit opět adventním koncertům. Adventní koncert V začíná v 11:00 hodin a vystoupí na něm flétnistka Lucie Brotbek-Prochásková, sopranistka Marie Fajtová, cembalista Robert Hugo, České filharmonické kvarteto a slova se ujme Jaroslav Krček. Na programu je Boccherini, Ryba, Werner, Volckmar, Krček, Václav Adam Michna z Otradovic a Třanovský. Adventní koncert VI pak začíná v 15:00 hodin a vystoupí na něm Český Swingharmonický Blue Orchestr a zpěvačka Elena Sonenshine. Na programu najdete Corelliho, Dvořáka, LaRoccu, Berlina, Donaldsona, Rodgerse, Harta, Gershwina, MacDonalda, Stynea, Tormého, Wellse, Bernieho, Pinkarda, Perkinse, Parishe, Youmanse, Caesara, Korbaře, Moravce, Pokorného a Mládka.
Komorní soubor Variace Praha má naplánován svůj koncert také na neděli 15. prosince 2019 (od 18:30 hodin), a to do Sukovy síně Rudolfina. Návštěvníky tohoto koncertu čeká výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.
Brno
Beethovenovy Klavírní koncerty č. 4 a č. 5 jsou připraveny na středu 11., čtvrtek 12. a pátek 13. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do brněnského Besedního domu. Jejich provedení se ujme Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese a za klavírem usedne stejně jako v minulém týdnu Elisabeth Leonskaja.
Ostrava
V pondělí 9. prosince 2019 (od 19:00 hodin) se v Domě kultury města Ostravy uskuteční koncert pod názvem Klavírní fantazie. Jejich provedení se ujme klavírista Alexei Volodin a na programu je Beethoven, Skrjabin, Chopin, Mozart a Schumann.
Mimořádný koncert s názvem Ukolébavky je pak naplánován na úterý 10. prosince 2019 (od 19:00 hodin) opět do Domu kultury města Ostravy. Vystoupí na něm Ewa Farna, Tomáš Klus, Lucie Páchová, Petra Páchová-Lstibůrková, Michaela Páchová-Novotná, Janáčkova filharmonie Ostrava a za dirigentský pult se postaví Jan Kučera.
V neděli 15. prosince 2019 (od 19:00 hodin) se v Domě kultury města Ostravy dozvíte, Jak to bylo, když jsme byli na Vánoce zvědaví, to je i samotný název koncertu. Účinkují Pavla Gajdošíková jako Olinka, Michal Sedláček jako Vláďa, Janáčkova filharmonie Ostrava a za dirigentským pultem se představí Stanislav Vavřínek. Scénáře a režie večera se ujala Lenka Jaborská.
Olomouc
Téměř deset let po premiéře slavné Carmen se soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc rozhodl vrátit k tvorbě Georgese Bizeta a uvést jeho druhé nejslavnější operní dílo – Lovce perel. V prostředí Cejlonu se odehrává milostný trojúhelník. Lovci Zurga a Nadir se kvůli jedné ženě stávají nesmiřitelnými nepřáteli. Bizetova exotická opera se na olomouckém jevišti objevuje teprve podruhé v historii! Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník, režie se ujal Dominik Beneš, který s operou Moravského divadla spolupracuje vůbec poprvé. V roli Zurgy se budou střídat Martin Štolba a Jakub Tolaš, postavu Nadira ztvární Jakub Rousek či Daniel Matoušek. Barbara Sabella se představí v úloze kněžky Leily, která stojí mezi dvěma dlouholetými přáteli. Roli s ní alternuje Helena Beránková, jejíž tvář také zdobí plakát k inscenaci. Premiéra inscenace se uskuteční v pátek 13. prosince 2019 v 19:00 hodin, druhá premiéra o den později ve stejný čas.
Hradec Králové
Závěrečný koncert dirigentských kurzů je naplánován na středu 11. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do Sálu Filharmonie Hradec Králové. Účinkuje Filharmonie Hradec Králové, houslistka Katarina Kutnar a dirigují studenti Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar: Eric Staiger, Martijn Dendievel, Vitali Alexeenok, Valentin Egel a Tobias Wögerer. Uměleckými garanty jsou prof. Nicolás Pasquet a prof. Arthur Fagen. Na programu zazní díla Beethovena, Balakireva, Čajkovského a Musorgského.
Teplice
Severočeská filharmonie Teplice připravila svůj jediný koncert v tomto týdnu na čtvrtek 12. prosince 2019 (od 19:00 hodin) do Domu kultury v Teplicích. Spolu s filharmoniky se představí klavírista Adam Skoumal a za dirigentský pult se postaví Charles Olivieri-Munroe. Na programu je Brittenovo/Rossiniho Matinées musicales, op. 24; Skoumalův Koncert pro klavír a smyčcový orchestr č. 2 „Neobarokní“ a Brahmsova Symfonie č. 3 F dur, op. 90.
Mariánská Týnice
Kruh přátel hudby při ZUŠ Kralovice pořádá ve středu 11. prosince 2019 v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici koncert, na němž zazní Michnova Loutna česká v podání Ensemble Inégal.
Přenosy z MET do českých kin
Jedna ze základních oper světového repertoáru, poslední opera Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna bude jako vánoční bonus promítána i do českých kin, a to v pátek 13. prosince 2019. Děj opery klade a řeší otázku po smyslu světa v pohádkové formě – vítězí v ní dobro nad zlem, skromnost nad pýchou, rozum nad ošidností smyslů, láska nad nenávistí a pravda nad lží. Julie Taymor uvedla ve své režii na jeviště nejrůznější vizuální efekty včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci! Prostě „pastva“ pro uši i pro oči! Dirigentem představení je James Levine. V obsazení rolí se můžete těšit na Ying Huang, Matthewa Polenzaniho, Eriku Miklósa, Francise Robinsona a Nathana Gunna.
Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic představí tenkrát hudbu méně známého českého skladatele Josefa Antonína Štěpána. Jeho cembalovým koncertům se na novém albu společnosti ArcoDiva věnuje skvělá cembalistka Edita Keglerová s ansámblem Hipocondria. Josef Antonín Štěpán patří k představitelům skladatelů českého původu, kteří žili v 18. století ve Vídni. Byl angažován do služeb na císařském dvoře a díky svým schopnostem si vydobyl značné renomé. Ve své době byl prý považován za jednoho z nejvyspělejších tvůrců koncertních skladeb před nástupem Mozarta. Tři půvabné rané koncerty pro cembalo v italském stylu vznikly zřejmě s pedagogickým záměrem pro velmi vyspělé studenty. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 9. prosince 2019 v 10:00 hodin.
Spousta českých hudebníků „bloudila cizinou“. A mnozí z nich za humny uspěli. Snad nikdo z nich ale nedobyl takové slávy, jako skladatel Josef Mysliveček. Dokonce jej prý Neapol, tehdy největší italské město čítající čtvrt milionu obyvatel, obdařila přezdívkou Il Divino Boemo (Zázračný Čech). Asi jej takto ale poprvé nazval až Jakub Arbes ve svém romanetu z roku 1885. Myslivečkovi se tehdy na jihu říkalo Venatorini, což je víceméně doslovný překlad jeho českého příjmení. Jeho sláva pramenila jak z talentu, tak z přitažlivého vzhledu. Uměl s ním dobře zacházet, ženy mu padaly k nohám, ale nikdy se neoženil a nedočkal potomstva. Naopak zemřel osamělý, z nejasných příčin zohavený. A chudý. Tam byla sláva, jakou byl Mysliveček zahrnován. Na pohřeb se prý dostavil jen jediný truchlící. Ale stál za to… Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším dílu pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 9. prosince 2019 v 19:00 hodin.
Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude v 50. týdnu choreografka Lenka Vagnerová. Lenka Vagnerová vystudovala pedagogiku moderního tance na HAMU v Praze pod vedením docentky Ivanky Kubicové. Jako choreografka a režisérka vytvořila řadu autorských představení pro soubor Lenka Vagnerová & Company: Amazonky, Lešanské jesličky, Gossip, Sorcerer, La Loba, Jezdci, Mah Hunt. Jako hostující choreograf a režisér připravila řadu inscenací pro soubory jako: Norrdans, 2 Faced Dance Company, VERVE NSDC Leeds, Viirus Theatre, DOT504, Accademia Nazional Di Danza Rome, Etc. Pro Národní divadlo v Praze vytvořila choreografii do opery Ivana Achera Sternenhoch, v režii Michala Dočekala. Pro divadlo Minor režírovala a choreografovala inscenace Robin Hood a Sněhová královna. Aktivně se věnuje i pedagogické činnosti. Vytvořila svojí vlastní pohybovou metodu Talk Through Your Body. Pravidelně vede workshopy a vyučuje tento systém v divadlech, školách a tanečních souborech u nás i v zahraničí. V roce 2009 stála u zrodu přední české novocirkusové company Cirk La Putyka. Jako tanečnice byla třikrát nominována na Cenu Thálie (2003, 2005 a 2010), v roce 2003 byla vyhlášena Taneční osobností roku (Nokia Dance Awards) a v roce 2005 byla oceněna jako Tanečnice roku (Česká taneční platforma). Pořad má premiéru v úterý 10. prosince 2019 v 19:00 hodin.
Dne 12. prosince 1919 se na v Lubné u Rakovníka rodině železničáře, a přitom nadšeného amatérského muzikanta, narodil český violoncellista a hudební pedagog Antonín Kohout, zakladatel pozdějšího proslulého Smetanova kvarteta. Jméno Kohout se mu stalo osudovým, jeho oba dědečkové se jmenovali stejně. A též porodní bába Kohoutová Antonie. Tatínek hrál na violoncello každou neděli, jak bylo v té době dobrým zvykem a setkával se se svými přáteli v kvartetu. Malý Antonín chodil za odměnu na jejich zkoušky. I když původně měl hrát na housle, prosadil si nakonec u tatínka violoncello. Na své dětství vzpomínal s láskou i díky své mamince, která si stále zpívala. Již na hudební škole v Kolíně v roce 1930, hned jak zvládl základy hry, už muzicíroval v prvním dětském kvartetu.
Na konzervatoři byl žákem profesora Bedřicha Jaroše člena Ondříčkova kvarteta v roce 1934 a následující rok přešel do třídy Karla Pravoslava Sádla, u kterého se školil již od gymnaziálních let. Konzervatoř absolvoval koncertem Antonína Dvořáka h moll. Během této doby hrál v kvartetech různého složení a za zmínku stojí jména houslistů Jiřího Ptáčníka, Otakara Šroubka a violisty Vladimíra Kláry. Prostudovali Haydna, Mozarta, Beethovena, Kovařovice i Smetanu Z mého života.
V roce 1940 Václav Talich přijal Kohouta do České filharmonie mezi takové dnes již legendární hudebníky, jako byli houslisté Němeček, Štika, fagotista Bidlo, hobojista Děda nebo klarinetista Říha. Důležitým mezníkem bylo setkání na Konzervatoři s o rok mladším houslistou Václavem Neumannem. Tyto dvě silné osobnosti spojoval silný a jednotný zájem o kvarteto. V té době se posadil Václav Neumann na prim, jeho bratr k viole, Kohout k cellu a Josef Vlach na sekund. V roce 1941 v květnu se představili jako Smíchovské kvarteto v Nelahozevsi s Dvořákovým Kvartetem Es Dur „Slovanským“.
O dalších osudech tohoto výjimečného českého muzikanta se dozvíte více v dalším dílu pořadu Z archivu osobností, v němž bude hostem Ivana Dlaska violoncellistova dcera Marie Kohoutová. Více se dozvíte v pořadu, který má premiéru čtvrtek 12. prosince 2019 v 19:00 hodin.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]