FOK završí Hudební slavnosti Emy Destinnové v Českých Budějovicích

Dvořákova Novosvětská, kterou přednese Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, bude vrcholem festivalu Hudební slavnosti Emy Destinnové v Českých Budějovicích. Nabídne od 3. do 23. září 2020 sedm koncertů. Přehlídka bude menší než jiné ročníky, protože organizátoři nezískali dotace od města ani od kraje. Rozpočet je 400.000 korun, někteří umělci jako varhaník Jaroslav Tůma se zřekli honoráře. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Antonín Kazil.
České Budějovice (ilustrační foto)

Festival a jeho 31. ročník zahájí 3. září v kostele v Boršově nad Vltavou varhanní koncert. Hrát se bude i v Českých Budějovicích, Borovanech, Zlaté Koruně a na poutním místě Lomec u Netolic. “Festival je velmi okleštěný, z toho důvodu, že nepřispělo ani město, ani krajský úřad. Byli jsme zvyklí na dvanáct třináct koncertů, teď jich máme sedm,” řekl Kazil.

Za vrchol označil koncert, kdy 7. září zahraje v budějovickém Metropolu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. K výročí 250 let od Beethovenova narození uvede jeho Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, jako sólista zahraje Martin Kasík. Po přestávce zazní Dvořákova Novosvětská.

Na dalších vystoupeních se představí violoncellista Jaroslav Kulhan či sopranistka Magdalena Kulhanová a 23. září zakončí festival varhaník Jaroslav Tůma. Za skvost označil Kazil Večerní písně Vítězslava Hálka s hudbou Bedřicha Smetany, jež zazpívá Kulhanová.

Organizátoři jsou připraveni na koronavirová omezení. Pro diváky budou mít nachystané roušky.

Převážnou část vstupenek si v předprodeji podle Kazila rozebrala vodárenská společnost Čevak, hlavní sponzor. Nejdražší lístky stojí 250 korun. Rozpočet akce je 400.000 Kč. Pořadatelům chybějí dotace města, kraje i letitý sponzor Tvel, ruská firma, jež dodává palivo elektrárně Temelín.

V jižních Čechách se přes léto odehrálo několik menších podobných přehlídek: krumlovský Festival komorní hudby nebo Třeboňská nocturna. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přesunul letní termín na září a říjen a kvůli koronaviru zrušil vystoupení zahraničních umělců.

Ema Destinnová (1878 – 1930) sklízela úspěchy v Berlíně, Londýně či New Yorku. Odborníci ji vnímají jako jeden z největších dramatických sopránů 20. století. Posledních 15 let prožila v ústraní na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou. Její odkaz připomíná i Muzeum Jindřichohradecka, které jí v roce 2013 zasvětilo stálou expozici. Za zvuků árií si lidé prohlédnou její hudební i lovecký salon, ložnici, klavír, postel či kočár.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments