Česká filharmonie zahraje pro zdravotníky
Namísto Druhé symfonie Sergeje Rachmaninova zazní pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova dvě skladby Ludwiga van Beethovena – předehra Coriolanus a Třetí symfonie „Eroica“. Koncert pro housle a orchestr č. 1 Maxe Brucha provede podle plánu Nikolaj Szeps-Znaider. Živé vysílání koncertu zajistí Studio Rudolfinum pod režijním vedením Michaela Beyera, moderování večera se ujme Marek Eben. Česká filharmonie zároveň zpřísní hygienická opatření na pódiu.
„Náš koncert 25. března věnujeme zdravotníkům v České republice. Ve světle vypětí a obětí přinášených lékaři a sestrami se naprosto přirozeným základním kamenem programu stala Beethovenova symfonie ‚Eroica‘. Kdo jiný než právě Beethoven vyjádřil lidskou cestu z temnoty ke světlu? Kdo objevil výstižnější zvuk pro utrpení, které prožíval a které je teď i pro nás tak aktuální? Kdo dokázal lépe ukázat cestu k překonání bolesti a znovuobjevení krásy života?“ ptá se šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov a své myšlenky shrnuje: „Beethoven stojí jako lékař duše po boku zdravotníků, kteří léčí tělo.“
Benefice reaguje na extrémní pracovní zátěž a psychické vypětí zdravotníků spojené s pandemií covidu-19. „Peníze vybrané v rámci veřejné sbírky, kterou s Nadací Via chystáme, proto budou využity na vyškolení dobrovolníků z řad zdravotnického personálu s cílem zmírnit dopady dlouhotrvající krize na duševní zdraví jejich kolegů,“ upřesňuje generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Do sbírky bude možné přispět během koncertu i po skončení přenosu. Již nyní lze benefiční záměr podpořit prostřednictvím sbírkového účtu či na stránce Darujme.cz/pomocvkrizi. Aktivní budou také DMS zprávy a v Rudolfinu bude zřízeno call centrum. Dobrovolníky bude v oblasti krizové intervence a psychologické podpory zdravotníkům školit Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů.
Druhý koncert z cyklu Jarní hvězdy České filharmonie se bude hrát v menším obsazení a s jiným programem, než bylo původně zveřejněno. Dramaturgie se změnila z důvodu uvalení karantény na všechny hráče, kteří vystupovali na prvním koncertu 9. března. Přestože filharmonici byli otestováni PCR testy ještě před zahájením zkoušek v pátek 5. března, v den koncertu se testy opakovaly a jeden z hráčů měl pozitivní výsledek. Samotný koncert ještě proběhl, ale nahrávání Sukovy Pohádky léta, které mělo následovat 10. a 11. března, už bylo zrušeno.
Vedle testování PCR testy a povinného nošení respirátorů FFP2 nebo KN95 mimo koncertní sál budou pro koncert 25. března zavedena další hygienická opatření přímo na pódiu, které bude z důvodu zajištění větších rozestupů rozšířeno. Každý člen orchestru bude hrát ze svého pultu. Smyčcové skupiny budou od dechových odděleny plexisklovými paravány. Nošení respirátorů na pódiu bude povinné u všech, kterým to hra na nástroj umožňuje. Hráči na dechové nástroje budou mít nasazený respirátor až do příchodu a usednutí na své místo na pódiu. Při odchodu z pódia jej budou mít opět nasazený.
Třetí koncert ze série Jarní hvězdy České filharmonie se uskuteční pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši ve středu 14. dubna. Sólistkou večera bude houslová virtuoska Lisa Batiashvili. Poslední, čtvrtý koncert bude ve čtvrtek 29. dubna řídit šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, který ve světové premiéře spolu s Kirillem Gersteinem uvede Klavírní koncert Thomase Larchera.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]