Koncerty Most přes oceán přinesou do Prahy, Brna a Olomouce jedinečnost klavírní improvizace
„S Ann Park Rose jsme se poprvé setkali v roce 2016 na festivalu hudební improvizace v Kanadě. Její hudební projev mi byl blízký od první chvíle a jsem velmi rád, že se nám podařilo navázat spolupráci, nahrát společné CD a uspořádat hned tři koncerty – v Praze, Brně a Olomouci,“ říká klavírista, skladatel a improvizátor Jiří Pazour.
Koncert poskytne publiku neopakovatelnou možnost vyslechnout nové původní skladby Jiřího Pazoura a Ann Park Rose a zároveň pozorovat jejich společné hudební myšlení během improvizace na dva klavíry. Na programu koncertu jsou improvizace inspirované skladbami českých i amerických hudebních skladatelů, hudební příběhy pro dva klavíry a v druhé části večera pak improvizace na témata z publika.
V závěru koncertu bude slavnostně pokřtěno CD Most přes oceán, které Jiří Pazour a Ann Park Rose v roce 2017 společně natočili v USA a které nyní vychází v České republice.
Jiří Pazour je český klavírista, skladatel a klavírní improvizátor, od roku 1995 rovněž pedagog na Pražské konzervatoři. Věnuje se klasické skladatelské tvorbě, ale prostřednictvím improvizace rád navazuje interakci s publikem. Za sebou má úspěchy a koncertování na tuzemské i mezinárodní úrovni. Od roku 2015 spolupracuje se špičkovým terapeutem PhDr. Matějem Lipským PhD. na kurzech muzikoterapie pro cílené využívání zvuku a hudby k terapeutickým účelům.
Ann Park-Rose se narodila v Jižní Koreji a hudbě se věnovala již od dětství. Improvizace provází provází celý život. Po dobu šesti let se pravidelně účastnila workshopu Music for People pod vedením Davida Darlinga, který získal cenu Grammy. Intenzivně se angažuje na improvizační scéně ve Western New York, přednáší na Fredonia State University, pravidelně improvizuje s tanečními skupinami, na Improv Collective ve Fredonii a vystupuje také jako sólistka. Je vítězkou mnoha soutěží a držitelkou velkého počtu ocenění.
Koncertní klavírní improvizace je obor, kdy klavírista tvoří na místě nové hudební skladby. Improvizátor, stejně jako hudební skladatel, pracuje s melodiemi, harmonií a hudební formou. Vše má své zákonitosti, které musí být dodrženy, aby posluchači byla hudba na poslech příjemná. Improvizátor na rozdíl od skladatele musí pracovat rychle, protože své kreace tvoří zpravidla na místě, například podle tématu z publika. Koncertní improvizace je zaměřená především na jedinečnost a neopakovatelnost daného okamžiku, ve kterém na ní klavírista pracuje. Společná improvizace dvou klavíristů je specifická tím, že oba hráči musí být na sebe dokonale napojeni a mít podobné hudební cítění, aby jejich hudba, která vzniká, působila jako jeden harmonický celek. Setkání dvou podobně naladěných improvizátorů je vždy velmi vzácné.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]