Album týdne Normana Lebrechta: Hans Werner Henze – Nachtstücke und Arien

Norman Lebrecht si tento týden ke své pravidelné recenzi vybral album obsahující trojici děl německého skladatele Hanse Wernera Henzeho v podání ORF Radio-Symphonieorchester Wien pod taktovkou Marine Alsop se sopranistkou Juliane Banse a cellistou Narekem Hakhnazaryanem.
Hans Werner Henze, 1960 (zdroj Deutsches Bundesarchiv)
Hans Werner Henze, 1960 (zdroj Deutsches Bundesarchiv)

Je načase, aby si Německo začalo patřičně vážit svého nejlepšího novodobého skladatele. Zatímco v Berlíně se hrají tuny Wolfganga Rihma a Mnichov se pomalu topí v koncertech hudby Carla Orffa, život a dílo Hanse Wernera Henzeho jsou stále považovány za příliš nedávné a kontroverzní pro prostředí buržoazních koncertních síní. Ani jednu z jeho devíti symfonií – dvě z nich jsou skutečná mistrovská díla – nenajdete na programech velkých národních orchestrů. Je rok 2022 a od skladatelovy smrti uplynulo bezmála deset let. To by mělo stačit na to, aby se Němci vypořádali s problémy, které jim zamezují náležitě ocenit Henzeho dílo.

Henze vyrostl v nacistické rodině, vyrostl z něj ale komunista a homosexuál. V roce 1953 opustil Západní Německo a většinu života následně žil v Itálii. Ačkoliv některá díla byla jednoznačně propagandistická – například jeho oratorium na oslavu Che Guevary Das Floß der Medusa či anglickojazyčná opera We Come to the River – většina jeho tvorby byla dynamická a nevídaně energická, jednoznačně moderní, aniž by byla doktrinálně serialistická.

Každý ze tří skladeb na tomto albu pochází z jiného období Henzeho života. Úvodní Nachtstücke pro soprán a orchestr, z roku 1957, nabízí pohled na měsícem zalitou krajinu, která je klidná a znepokojivá zároveň. V Los Caprichos (1963) se odráží skladatelův život v malebném středomoří. Englische Liebeslieder z roku 1985 jsou rapsodie pro violoncello a orchestr, inspirované anglickými básníky.

Marin Alsop diriguje ORF Radio-Symphonieorchester Wien, výtečnými sólisty jsou sopranistka Juliane Banse a cellista Narek Hakhnazaryan. Nestává se často, že bych si po hodině modernistické hudby přál, aby bylo album ještě delší, ale Henzemu se to podařilo. Byl to neuvěřitelně zručný a citlivý skladatel, ale zdá se, že kromě Vídně, kde nedávno uvedli jednu z jeho oper, pro něj nikde není místo. Německo by se mělo stydět.

Ukázka:

Hans Werner Henze – Nachtstücke und Arien
H. W. Henze: Nachtstücke und Arien
H. W. Henze: Los caprichos
H. W. Henze: Englische Liebeslieder

Juliane Banse – soprán
Narek Hakhnazaryan
– violoncello
Marin Alsop
– dirigentka
ORF Radio-Symphonieorchester Wien

Label: Naxos
Datum vydání: Leden 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments