Pražští komorní sólisté zahajují svou rezidenci v kostele sv. Šimona a Judy

Pražští komorní sólisté se v sezoně 2022/2023 stali prvním rezidenčním souborem v kostele sv. Šimona a Judy, který je druhou koncertní scénou Pražských symfoniků. Na zahajovacím koncertu vystoupí soubor se sólistou a uměleckým vedoucím Radkem Baborákem, houslistou Janem Mráčkem a klarinetistou Karlem Dohnalem. Zazní hudba Edwarda Elgara, Benjamina Brittena, Antonia Locatelliho a také finského skladatele Aarre Merikanta. Koncert se uskuteční v sobotu 8. října 2022 v 19:30 hodin v Kostele sv. Šimona a Judy.
Pražští komorní sólisté (zdroj Pražští komorní sólisté)
Pražští komorní sólisté (zdroj Pražští komorní sólisté)

Pražští komorní sólisté měli v roce 2021 oslavit 60 let svojí existence, ale protože byl kovid, tak jsme nemohli žádný comeback uspořádat. Přesunulo se to tedy až na další sezónu a jsme moc rádi, že nás Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a jeho vedení takto přizvalo do sezóny na cyklus čtyř koncertů. Soubor vznikl v roce 1961 z řad hráčů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK z iniciativy tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna. Později se k němu přidali také hráči z jiných orchestrů a nakonec se úplně osamostatnil. Nyní se tedy skoro až symbolicky navrací zase zpátky do FOK, samozřejmě v úplně jiné sestavě, ale náš záměr zůstává stejný,“ říká o souboru jeho umělecký vedoucí Radek Baborák.

V rámci dramaturgie večera se soubor představí samostatně i jako doprovodné těleso pod taktovkou uměleckého ředitele ansámblu Radka Baboráka, který zároveň vystoupí společně s houslistou Janem Mráčkem a klarinetistou Karlem Dohnalem jako sólista v kompozici finského skladatele Aarre Merikanta. Zazní také serenáda Edwarda Elgara, Simple Symhony Benjamina Brittena a Concerto grosso Antonia Locatelliho.

„Program bude velmi typický pro náš soubor i pro celý letošní cyklus. Na prvním koncertu máme Edvarda Elgara, Benjamina Brittena a Koncert pro housle Antonia Locatelliho, který bude hrát náš koncertní mistr Jan Mráček. Velkou zvláštností pak bude Aarre Mericanto a jeho koncert pro housle, klarinet a lesní roh a smyčcový sextet. Finský skladatel Aarre Mericanto byl na svou dobu velký avantgardista, vycházel ze Schönberga, využíval postupů dvanáctistupňové hudby a jeho hudba je plná specifické nordické zachmuřenosti. Mám tu skladbu moc rád a moc se těším, až si ji poprvé zahraji v Česku,“ dodává k programu Radek Baborák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments