Balet Národního divadla otevírá v Anenském areálu nové Centrum fyzioterapie

Spolu s rostoucími interpretačními nároky baletní profese roste i potřeba rehabilitace, fyzioterapie, která je nedílnou a pevnou součástí přípravy tanečníka – a to i v kontextu jeho náročného pracovního roku, kdy tréninky a zkoušky probíhají každodenně šest dní v týdnu, o víkendech stejně jako ve všední dny se pak hrají představení.
Centrum fyzioterapie Baletu ND těsně před dokončením (zdroj Národní divadlo)
Centrum fyzioterapie Baletu ND těsně před dokončením (zdroj Národní divadlo)

Balet je velice specifická umělecká disciplína, která svou fyzickou náročností je srovnatelná s vrcholovým sportem. Výhradním pracovním nástrojem tanečníka je totiž jeho tělo, v nárocích první scény tělo dokonalé, připravené, zdravé a ve vynikající kondici. Navíc na profesionálního baletního umělce jsou kladeny často protichůdné nároky, vyplývající z odlišnosti klasického tréninku a technik moderních. To vyžaduje od tanečníků vynikající fyzickou formu a splnění těch nevyšších nároků na tělesnou kondici, trvalou připravenost a zdatnost. „Kontinuální péče o pohybový aparát profesionálních tanečníků je absolutně nezbytná,“ říká generální ředitel Národního divadla Jan Burian. „Odpovídající rehabilitační péče je nedílnou součástí baletní profese stejně, jako je samozřejmou a nedílnou součástí přípravy vrcholových sportovců,“ dodává.

„Sebevědomí tanečníků se opírá o jejich pracovní nástroj – tělo. Jejich profesní jistota však nepramení ze snahy vypěstovat si tělo atleticky dokonalé, ale z přijetí toho jediného fyzického nástroje, který mají, a z péče o něj. Tajemství úspěchu tanečníků je ukryto v každodenní rutině, protože extrémně aktivní a krátká taneční kariéra nemůže být založena jen na talentu. Tato péče není jen reaktivní, ale i preventivní. Léčit tělo znamená formovat kvalitu pohybu, je klíčové pracovat na pohybových stereotypech, věnovat se následné poúrazové péči, pohyb uzdravuje. Oddaně objevujeme nové, zvládáme to, co jsme čekali, ale i to, co přichází nečekaně… a všechno mezi tím. Naše zdraví je naším posláním,“ vysvětluje umělecký ředitel Baletu ND Filip Barankiewicz.

Prostory budoucího Centra fyzioterapie Baletu ND před rekonstrukcí (zdroj Národní divadlo)
Prostory budoucího Centra fyzioterapie Baletu ND před rekonstrukcí (zdroj Národní divadlo)

Nové rehabilitační a fyzioterapeutické centrum zabezpečí základní diagnostiku (ve spolupráci s externími subjekty) a léčbu pohybového aparátu se zaměřením na prevenci, předcházení úrazům a řešení akutních bolestivých stavů. Integruje všechny potřebné činnosti do jednoho funkčního celku s odpovídajícími návaznostmi. Centrum zahrnuje část s přístrojovou fyzikální terapií (různé typy elektroléčby, terapeutický ultrazvuk, přístrojová lymfodrenáž). Další je část posilovací a tělocvična vybavená na tréninky s přidanou externí zátěží (doplněná například o pomůcky zaměřené na propriocepci, což přispívá k lepšímu vnímání těla a zlepšení stability, nebo o cvičební pomůcky na plyometrický trénink, z něhož tanečníci benefitují při práci na technice skoků).

Výrazným zlepšením je také pořízení nové konstrukce na workout, což umožní tanečníkům lepší možnost fyzické přípravy než doposud, zlepšení celkové resilience. Součástí fyzioterapie je kromě cvičení samozřejmě i manuální terapie (zaměřená na klouby a měkké tkáně – mobilizační a manipulační techniky, masáže). K dispozici je také sauna. „Tanečníci ke svému umění potřebují fyzický fond a je třeba, aby si uvědomili, že kondice je jejich zodpovědnost,“ říká fyzioterapeutka souboru Baletu Národního divadla Adéla Jordáková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments