Mezinárodní klavírní soutěž Vítězslava Nováka se rozroste o interpretaci francouzské hudby
“Ve čtvrtek 18. května se díky partnerství s francouzskými školami navíc uskuteční první ročník Klavírní soutěže o nejlepší interpretaci francouzské hudby, v níž bude soutěžit šest nadějných mladých pianistů,” řekl místostarosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík.
Mezinárodní klavírní soutěž Vítězslava Nováka je určená pro klavíristy od 10 do 27 let. V letech 2020 a 2021 se nekonala kvůli pandemii covidu-19. Zrušen tak musel být i program věnovaný 150. výročí skladatelova narození. V letech před pandemií se do soutěže hlásilo asi 45 hudebníků z různých zemí světa. Letos bude ve čtyřech věkových kategoriích soutěžit 47 mladých pianistů.
Ve městě se paralelně odehraje i několik dalších hudebních vystoupení. Představí se na nich francouzský pianista Frédéric Lagarde. Je držitelem ceny pařížské konzervatoře a vítěz deseti mezinárodních soutěží ve Francii, Španělsku, Portugalsku a Itálii. Je označován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských klavíristů své generace. Vyučuje v Dijonu a v Paříži a vede mistrovské kurzy ve Francii, Kanadě, Malajsii, Brazílii, České republice. Je uměleckým ředitelem několika festivalů a v Kamenici nad Lipou bude porotcem soutěže.
Vedle Lagarda se mohou návštěvníci těšit také na klavíristku a pedagožku Janu Leclerc, která právě dokončila nahrávku CD s klavírními skladbami Vítězslava Nováka ve Francii. Umělkyně žije trvale v Paříži. V Kamenici nad Lipou vystoupí společně se sopranistkou Národního divadla v Praze Zdenou Kloubovou.
Soutěž, která má propagovat Novákovo dílo, pořádá město a Ústav pro propagaci díla a odkazu Vítězslava Nováka. Ústav vznikl v roce 2017 v Kamenici a navazuje na činnost Mezinárodní společnosti Vítězslava Nováka založené v roce 2007 v Brně.
Hudební skladatel, pedagog a klavírista Vítězslav Novák se narodil v Kamenici nad Lipou 5. prosince 1870 a zemřel 18. července 1949 ve Skutči na Chrudimsku. Stylově se řadí k novoromantikům. Studoval na pražské konzervatoři, kterou absolvoval v roce 1893 orchestrální ouverturou Korzár, jako jeden z prvních žáků Antonína Dvořáka. K vrcholům Novákovy tvorby patří komorní a orchestrální díla z 30. a 40. let minulého století.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]