Proběhly akordeonové kurzy Musicollage 2023
Hlavní myšlenkou těchto akordeonových workshopů je aktivní zapojení hudebníků do procesu tvorby uměleckého díla, improvizace a radost ze společného tvoření. Vznikaly tak nová umělecká díla tady a teď. Uměleckou ředitelkou a koordinátorkou projektu je Marcela Kysová Halmová, která kolem sebe sdružuje jak studenty, tak profesory z české i polské scény.
Kurzy navštívilo bezmála třicet aktivních studentů akordeonu, kteří se přihlásili ze základních uměleckých škol a konzervatoří z moravskoslezského kraje, ale i z Jižní Moravy. Ve dnech 17. – 18. listopadu 2023 doprovázeli žáky na víkendovém workshopu jejich lektoři, učitelé i další příznivci akordeonu z řad veřejnosti. Zázemí pro celou akci umožnil ředitel Základní umělecké školy Frýdek-Místek Marek Slíva. V koncertním sále školy zazněl úvodní slavnostní zahajovací koncert, na kterém vystoupili studenti, ale i lektoři akce. Skladatel Jan Meisl přednesl svou bryskní a dynamicky pregnantní skladbu Blue Flame. Protipólem byla procítěná Fantasia Triste v přednesu Victora Stockera, ve které jsme se mohli ponořit do procítěných akordeonových vln a nahlédnout tak „pod pokličku“ nadějného skladatele. Lyricky jemně a romanticky vyznělo Nocturno Pavla Samiece, které procítěně zahrála studentka Barbora Matýsková z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Soubor studentů ostravské konzervatoře pod vedením profesorky Kysové Halmové uzavřel slavnostní večer v prudkém rytmu skladby J. Meisla Tornádo 2021 a dotančil poslední latinskoamerické rytmy v Concert Sambě Boryse Myronchuka.
Jednotlivých dílen se ujali akordeonové špičky českých, slovenských a polských akordeonistů současné scény. V nejednom případě také současně hudební skladatelé v jedné osobě. Letošní dílny vedli lektoři: Piotr Chololowicz (PL), Markéta Laštovičková (ČR), Marcin Jabloński (PL), Wojciech Golec (PL), Marcela Kysová Halmová (SK), Pavel Samiec (ČR), Jan Meisl (ČR) a také zástupce nejmladší akordeonové generace Viktor Stocker (ČR).
Kurzy Musicollage také metodicky školí učitele na základních uměleckých školách a tím pomáhají udávat směr akordeonové metodiky do budoucna. Letošní rok prezentoval svou novou akordeonovou školu Jan Meisl. Lidové písně a koledy právě vychází u nakladatelství Heosforos. Autor představil pedagogům svůj záměr v rámci metodiky výuky nejmladších akordeonistů. Všichni zúčastnění pedagogové uvítali názorné ukázky malých studentů a měli také prostor ke kladení otázek a následné diskusi. Dalším neméně podstatným prvkem kurzů je utváření akordeonové komunity. Akordeonové sdružení Čech, Moravy a Slezka se výrazně podílí na rozvoji a popularizaci akordeonu v daném regionu.
Vyvrcholením kurzů byl pak koncert Musicollage. Zazněly na něm právě vytvořené skladby, které účastníci vytvořili přímo na dílnách. Vystoupili komorní soubory, sóla i akordeonové duo. Děti pracovali s programní tématikou, zhudebňovali své vlastní příběhy a také pracovali s projekcí za použití audiovizuální techniky. Touto tvůrčí atmosférou se nechala strhnout i skupina učitelek, které společně vytvořili improvizaci ke krátkému animovanému příběhu.
Patřičný punc profesionality a mistrovského umění akordeonové techniky dodalo koncertu vystoupení polských lektorů, kteří zahráli společně v Triu ve složení Marcin Jabloński, Wojciech Golec a Piotr Chololowicz. Pro velké nadšení všech účastníků v sále zahráli i improvizovaný přídavek na téma polské lidové písně. Jejich vzájemná spolupráce a hudební jazyk, kterým spolu hovořili během jednotlivých improvizací, výběr rozdílných rejstříkových barev a perfektní souhra, strhly všechny posluchače v sále k bouřlivému potlesku. Závěrečný koncert uzavřel zdařilý ročník dílen Musicollage 2023, který jistě naplnil všechna očekávání pořadatelů. Účastníci si s sebou do svých domovů odvezli velkou dávku inspirace pro další jejich hudební cesty.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]