Taneční a divadelní Bazaar Festival slaví 10 let
Možná by se nabízelo udělat u příležitosti 10. ročníku Bazaar Festivalu retrospektivu, ohlédnout se zpět a pozvat do Prahy všechny nejlepší české, středo a východoevropské umělce, kteří se v minulosti objevili nebo tvořili pod záštitou festivalu. Ale to by nebyla cesta, kterou Bazaar Festival předchozích devět ročníků kráčel. Jádrem dramaturgie byly vždy myšlenky a procesy „tady a teď“ a vize, kudy dál společnost směřuje a kráčí. Tématem desátého ročníku jsou Odvážné praxe,a proto je téměř každá inscenace doprovázena následující den jejím sdílením: tu formou mini workshopu, tu piknikem, diskusí či prezentací.
„Ve střední a východní Evropě pracují umělci, kteří se rozhodují jít do hloubky, stávají se změnou, kterou chtějí ve světě vidět, a jejich praxe přesahuje samotnou tvorbu. Někteří se vzdávají většiny ostatních věcí, aby se mohli soustředit na dlouhodobé závazky k rozvoji, na tříbení myšlenek, na zdokonalování přístupu, na hledání těžko dostupných poznatků, na vnímání věcí, které běžně vnímat nelze a které si možná s uměním na první pohled nespojujeme. To jsou ti odvážní praktikující. Jakmile se dostanou do hloubky, mohou na dlouhou dobu zmizet z dohledu. Nyní ale máme možnost být svědky jejich cest,“ přibližuje ústřední dramaturgickou linku a myšlenku 10. Bazaaru jeho hlavní dramaturg Ewan McLaren.
Festival zahájí 15. března multimediální divadelní přednáškou s názvem Cyber Elf polská divadelní a operní režisérka Magda Szpecht, která se bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 rozhodla pověsit svou dosavadní kariéru na hřebík a stát se kyber elfkou. V této nové praxi, ve které bojuje proti dezinformacím, využívá divadelní zkušenosti a skrze divadelní prostředí pak diváky provádí tím, čemu se každý den v rámci své práce věnuje. Dalším z výrazných setkání s tvůrci i jejich praxí bude taneční inscenace Dance Floor 2022 Any Dubljević, Kasii Kania a Marje Christians. Jejich performance je jakýmsi dokumentárním a zároveň silně tělesným subjektivním výzkumem, hlavním cílem je transformovat stereotypní vnímání těla a uvádět ho do nových kontextů, do feministické „pornokrajiny“. Na své dílo zvou se slovy: „Vítejte v kapitalistických ruinách, milí turisté! Vezměte si s sebou ochranu proti slunci, protože se budeme potit uprostřed arény bývalého socialistického luxusního hotelu Haludovo Palace na ostrově Krk.“
Intimní zpovědí, o vztahu k tanci, sobě samé i konkrétnímu místu – divadlu PONEC, je inscenace GEO z produkce nezávislé platformy Temporary Collective. Choreografka a tanečnice Tereza Ondrová na tomto podloží tančí už 25 let a prostřednictvím tance a pomocí geofonu diváky provede krajinou, kterou všichni obýváme. Další Odvážnou praxi představí Aleksandar Georgiev, Zhana Pencheva a Darío Barreto Damas aka STEAM ROOM. Jejich DRAGon aka PONY si diváci mohou představit jako fantastické hřiště, ve kterém je možné společně oslavovat svobodu těla. Skrze četné reference k minulému i současnému tanci vzniká dojem nikdy nekončící přeměny a rostoucí intimity, která je živelná, hravá a bláznivá. Na své si dle organizátorů přijdou obdivovatelé Isadory Duncan, lidového tance i fanoušci MTV.
Tolik aktuální téma vyhoření a únavy prezentuje ve své umělecké praxi maďarský performer Viktor Szeri, jehož oceněná taneční inscenace Fatigue bude součástí Y Events, akce z experimentální dramaturgické řady Divadla X10 pohybující se na hranách divadla a vizuálního umění. Komponovaný večer nese titul Y: Sweat and Fire. V Alfredovi ve dvoře mohou diváci navštívit vizuální performance kolektivu PYL – Reality Surfing, která nabízí pohled na alternativní model soužití lidí a neživých entit. V neposlední řadě ovládne prostor ARCHY+ výrazná osobnost nejmladší generace, slovenský hudebník, filmový a divadelní režisér Adam Dragun a jeho přátelé. Večer složený z Dragunovy lecture performance a jeho krátkého filmu PRCAT, ve kterém se mu postupně podaří vlastní prarodiče rozpovídat o zážitcích z mládí, vyvrcholí festivalovou párty a opravdovou oslavou desátých bazaarovských narozenin.
V programu festivalu návštěvníci najdou i Sobotní Bazaar, dříve jádro a srdce festivalu, nyní již samostatnou akci, která je spojena s workshopem dávání a přijímání zpětné vazby pod vedením Rivcy Rubin a Charlese Laudera. Sobotní Bazaar se uskuteční odpoledne 23. března v Alfredu ve dvoře a prostor bude patřit mladým umělcům/umělkyním a ukázkám z jejich připravovaných děl. Setkání s publikem, laickým i odborným, je v jejich tvůrčím procesu může posunout dál a dává příležitost k otevřené diskuzi. Prostor pro zpětnou vazbu se naskytne i v rámci work-in-progress performativní procházky Doroty Michalak a Alice Minar v okolí Löwitova mlýna v Libni. Poslední součást festivalu pak bude přímo spojena s „odvážnými tvůrci a tvůrkyněmi“, kteří chtějí s publikem sdílet své praxe, metody, inspiraci, témata, respektive všechno to, co předchází finálnímu dílu. Formou mini workshopů, performativního pikniku, diskuzí i prezentací se otevřou ke Sdílení svých odvážných praxí.
Desátý taneční a divadelní Bazaar Festival proběhne od 15. do 25. března 2024. Program festivalu proběhne v PONCI – divadle pro tanec, Divadle X10, Alfredu ve dvoře, ARŠE+ a na dalších místech v Praze. Vstupenky jsou k zakoupení na platformě GoOut.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]