V ostravském Gongu bude znít Jenkinsovo Adiemus
Jeden z návštěvnicky nejoblíbenějších koncertních cyklů crossoverových koncertů pokračuje ve čtvrtek a v pátek (29. února a 1. března 2024) koncertem, jehož dramaturgii tvoří keltská a africká world music propojená s klasickou hudbou a Songs of the Universal norského skladatele Oly Gjeila. Mezi účinkujícími se představí také přední český flétnista Jan Kvapil a ostravský rodák, bubeník Jakub Kupčík. Oba koncerty, které shodně začínají v 18:00 hodin, povede japonský dirigent Chuhei Iwasaki. Poslední vstupenky na tento program jsou v prodeji tradičně na webu JFO či v Janáček pointu.
„Koncertní cyklus G je součástí nabídky Janáčkovy filharmonie již víc než 10 let. První koncert v Gongu se uskutečnil na podzim roku 2013,“ upozorňuje Jan Žemla, ředitel JFO a dodává: „Prostřednictvím těchto multižánrových koncertů se snažíme překračovat hranice klasické hudby a nabídnout tak posluchačům netradiční hudební zážitek.“
Vůbec poprvé v rámci cyklu G v Gongu vystoupil v září 2013 známý český houslista Pavel Šporcl. Za více než deset let existence takzvaného cyklu G, který se zaměřuje na propojení filharmonie a jiných hudebních stylů nebo umělců české hudební scény – takzvanými crossovery, se ve vítkovické multifunkční aule Gong vedle Janáčkovy filharmonie představil například Vojtěch Dyk a B-Side Band, Ondřej Brzobohatý, Cirk La Putyka, Aneta Langerová a mnoho dalších. „Tyto multižánrové projekty jsou součástí většiny symfonických těles v Česku, ovšem málokteré dokáže nabídnout koncert v takto unikátních prostorách, jakými industriální Dolní Vítkovice jsou,“ vysvětluje Žemla.
V pořadí druhý z koncertů koncertního cyklu G této sezóny slibuje svým návštěvníkům mimořádný a hluboký zážitek. „Na úvod koncertu zazní melodie Songs of the Universal Oly Gjeila, norského skladatele a nejhranějšího tvůrce sborových písní na světě, který velmi citlivě zhudebnil text amerického básníka Walta Whitmana,“ říká Jan Žemla. Dílo je na míru vytvořeno pro sborový zpěv v doprovodu klavíru a smyčců. Na Gjeilovu skladbu naváže populární dílo Sira Karla Jenkinse. „Adiemus – Songs of Sanctuary Jenkins původně složil pro televizní reklamu a zajímavostí je, že texty ve skutečnosti nemají žádný význam,“ dodává Žemla. Texty skladby, zpívané Gabrielou Vermelho, Lenkou Dusilovou a Koncertním sborem Permoník, mají při interpretaci působit jako další z hudebních nástrojů, nikoliv k tomu, aby přenesly směrem k posluchači verbální sdělení. Samotné melodie jsou mixem africké a keltské hudby.
Jednoho z vokálních partů se zhostí právě Gabriela Vermelho, multiinstrumentalistka, která mimo jedinečné pěvecké techniky ovládá také hru na housle, violu či kvinton. Vedle toho je hudební skladatelkou, herečkou a hudební experimentátorkou. S JFO spolupracuje již poněkolikáté. „Z této spolupráce mám radost, orchestr je výjimečný a skvělý a hraje v něm mnoho mých kolegů a přátel,“ říká Gabriela Vermelho. Jenkinsovy skladby nezpívá poprvé. „Na hudbě od Karla Jenkinse mám ráda, jak je čistá, přímočará a silně emotivní,“ vysvětluje Vermelho a dodává: „Pro mne je to velmi pozitivní hudba, dělá mi radost.“
Spolu s ní se v rámci programu představí Lenka Dusilová, zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a devítinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, která za svou kariéru vydala deset alb. V minulosti spolupracovala například s kapelou Lucie, či kapelou Čechomor, jejíž album Proměny se stalo platinovým. V současnosti však inklinuje spíše k osobnímu vyjádření a přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. „Vážím si přizvání ke spolupráci s Janáčkovou filharmonií a úžasným sborem Permoník,“ říká Lenka Dusilová. „Hlasové propojení s výtečnou Gabrielou Vermelho a všemi hudebníky pro mě bude nepochybně jedinečný zážitek.“
Koncertní sbor Permoník za dva roky oslaví již 60 let své existence. Během bohaté historie se sboru podařilo nesčetněkrát koncertovat na tuzemských festivalech, ale také v zahraničí. Představil se v šestnácti zemích a známých koncertních síních Evropy, Asie, Ameriky či Austrálie. Za své dlouholeté úspěšné působení získal v roce 2018 Cenu Jantar za přínos v oblasti hudby v Moravskoslezském kraji. Tento úspěšný pěvecký sbor dlouhodobě vedou sbormistryně Martina Juríková a Karina Grimová. Skladby Adiemus jsou stálou součástí repertoáru Permoníku a jeho členové je měli možnost zpívat již několikrát. „Karl Jenkins napsal Adiemus v neexistující řeči, jsou to shluky slabik a naučit se je zpaměti byl docela oříšek,“ popisuje skladbu Martina Juríková a dodává: „Sbor baví a fascinuje, že se v devíti částech střídají nálady, barvy, kontrasty melodické, rytmické. Chvíli máte představu, že jste ve vřavě světa, pak osamoceni, šťastni, zoufalí, plní naděje, zamyšlení. Tato směsice hudebních nálad mladou generaci přitahuje a baví.“
Pěvecké party doplní také přední český flétnista a pedagog Jan Kvapil a ostravský bubeník a specialista na bicí nástroje Latinské Ameriky Jakub Kupčík, kteří již na této skladbě před několika lety s JFO a s Permoníkem rovněž spolupracovali. Taktovky se ujme japonský dirigent Chuhei Iwasaki, jenž momentálně zastává pozici šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. Během své kariéry dirigoval přední orchestry nejen v České republice, ale také například ve Španělsku či Polsku.
Adiemus s Permoníkem
29. února a 1. března 2024, 18:00 hodin
Gong, Dolní Vítkovice
Program
Ola Gjeilo: Song of the Universal
Karl Jenkins: Adiemus – Songs of Sanctuary
Účinkující
Gabriela Vermelho – zpěv
Lenka Dusilová – zpěv
Jan Kvapil – flétny
Jakub Kupčík – bicí
Koncertní sbor Permoník
Tereza Macošková – zpěv
Martina Juríková, Karina Grimová – sbormistryně
Janáčkova filharmonie Ostrava
Chuhei Iwasaki – dirigent
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]